Hráli jsme Killzone: Mercenary - chuťovka do kapsy

Sony konečně vytahuje rodiné stříbro a dává nám ochutnat hodně kvalitní předělávky známé FPS značky Killzone určené na cesty.

Playstation Vita se ve stádiu klinické smrti nachází prakticky od svého vydání. Vyloženě špatné hry na ni sice nevycházejí a milovnící retro záležitostí, potažmo pecek z prvního Playstationu, si určitě najdou své, ale na kardinální úspěch 3DS je to zkrátka málo. Opravdu velkým titulem, který by dělal nabušenému hardwaru čest, byl snad jen Uncharted a uznejte sami, že to vůbec není lichotivá vizitka.

 

Grafika je jedním slovem famózní a nejednou jsme měli pocit, že se koukáme na velké Killzone 3 a nikoli na handheldový titul

 

S příchodem PS4 se ale možná začíná blýskat na lepší časy a jako malinký důkaz nám Sony již brzy předhodí Killzone: Mercenary. Odbočku hodně slušné akční série, která se s konzolemi od Sony táhne už od nepaměti a dělá jakéhosi souputníka konkurenčnímu Halo. Ostatně se vždy jednalo o stejně kvalitní a vizuálně povedenou záležitost, která vždy slibovala minimálně řemeslně bezvadnou záležitost. A ne jinak tomu je i v případě menšího bratříčka hlavní trilogie.

Vypulírovaná kvalita

Mercenery hned na první pohled nenechává nikoho na pochybách. Zkrátka se jedná o 1st party titul přímo od Sony a podobně jako Uncharted: Golden Abyss dělá i Killzone Vitě čest. Grafika je jedním slovem famózní a nejednou jsme měli pocit, že se koukáme na velké Killzone 3 a nikoli na handheldový titul. Barevná paleta, živé a uvěřitelné animace či detailní modely objektů a textur. To všechno ve hře najdete a garantujeme vám, že budete chvílemi jen tak koukat.

2ef9e2d3-81980.jpg 590a719b-74727.jpg 8792b47a-83433.jpg

Herní prostředí je totiž na poměry konkurenčních titulů nezvykle bohaté a na pětipalcovém displeji se neustále něco děje. Rozhodně se tak neopakuje fisko Resistance, které naopak na Vitě vypadalo přímo příšerně. Ba naopak, nebáli bychom se Killzone: Mercenary srovnat s Uncharted Golden Abyss. Ovšem Killzone má navíc ještě naprosto parádní dohled do dálky a je znát, že autoři měli mnohem více času se s daným hardwarem sžít.

9c33e163-83421.jpg

Staré známé řemeslo

Jak jsme již řekli v úvodu, jde o poctivé řemeslo. Aby také ne, když i po hratelnostní stránce se nám dostává staré známé akce. Principy, herní možnosti nebo lokace, to všechno zůstává bezmezně oddáno třetímu dílu série a jako hráče vás tak nečeká žádné velké překvapení. Mechanismy střelby jsou jako vždy kvalitní a i na takto malém displeji máte pořád pocit, že postavy něco váží a zbraně mají zpětný ráz.

 

Lokace jsou opravdu pěkně vyvedené a jednotlivé mise se vyhýbají stereotypu

 

Docela příjemné je pak i zakomponování alternativních ovládácích prvků, jako je dotyková obrazovka a zadní dotyková ploška. Obojí působi nenásilně a házení gránátů nebo bodání nožem se k daným gestům akurátně hodí. O moc hůře pak na tom není ani kricí systém, který padne do rukou jako ulitý. Křivého slůvka nemůžeme dokonce říci ani proti level designu. Lokace jsou opravdu pěkně vyvedené a jednotlivé mise se vyhýbají stereotypu. Dokonce si zastřílíte jak po boku lidí, tak i Helghastů.

d0e09f62-83426.jpg eaba65f7-83424.jpg fe4be34c-83419.jpg

Spasitel s kulometem?

V hratelné preview verzi byl přítomen pouze fragment singleplayrové kampaně, a tak prozatím musíme pomlčet o multiplayeru. Už hra pro jednoho hráče ale dává jasně tušit, že tady má někdo hodně pěkně našlápnuto. Fortelné mechanismy a dobře nastavený systém odměn holt poskytuje solidní základ. Navíc na Vitu momentálně žádnou multiplayrovou akci podobných kvalit ani nemáte šanci sehnat.

8e9b39e1-74730.jpg

Ona je vůbec kvalitní FPS na Vitě malým zázrakem, a tak si Killzone: Mercenary pochvalu určitě zaslouží. Otázkou ovšem zůstává, zda i za takto kvalitní a přitažlivou hru budou lidé ochotni dát téměř tisícovku. Tím zdaleka největším otazníkem je ale samotná konzole. Opravdu dokáže značka jako Killzone spasit tento pomalu umírající kus parádního hardwaru? Kvality na to má a my jsme se bavili přímo královsky. Pokud se stejně povede i multiplayer a příběh nebude jen dalším recyklátem těch nejblbějších akčních kousků, určitě si nebudeme stěžovat a věříme, že vy také ne. Ale o tom si už popovídáme v recenzi.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce