Hráli jsme Killzone: Mercenary - chuťovka do kapsy

Sony konečně vytahuje rodiné stříbro a dává nám ochutnat hodně kvalitní předělávky známé FPS značky Killzone určené na cesty.

Playstation Vita se ve stádiu klinické smrti nachází prakticky od svého vydání. Vyloženě špatné hry na ni sice nevycházejí a milovnící retro záležitostí, potažmo pecek z prvního Playstationu, si určitě najdou své, ale na kardinální úspěch 3DS je to zkrátka málo. Opravdu velkým titulem, který by dělal nabušenému hardwaru čest, byl snad jen Uncharted a uznejte sami, že to vůbec není lichotivá vizitka.

 

Grafika je jedním slovem famózní a nejednou jsme měli pocit, že se koukáme na velké Killzone 3 a nikoli na handheldový titul

 

S příchodem PS4 se ale možná začíná blýskat na lepší časy a jako malinký důkaz nám Sony již brzy předhodí Killzone: Mercenary. Odbočku hodně slušné akční série, která se s konzolemi od Sony táhne už od nepaměti a dělá jakéhosi souputníka konkurenčnímu Halo. Ostatně se vždy jednalo o stejně kvalitní a vizuálně povedenou záležitost, která vždy slibovala minimálně řemeslně bezvadnou záležitost. A ne jinak tomu je i v případě menšího bratříčka hlavní trilogie.

Vypulírovaná kvalita

Mercenery hned na první pohled nenechává nikoho na pochybách. Zkrátka se jedná o 1st party titul přímo od Sony a podobně jako Uncharted: Golden Abyss dělá i Killzone Vitě čest. Grafika je jedním slovem famózní a nejednou jsme měli pocit, že se koukáme na velké Killzone 3 a nikoli na handheldový titul. Barevná paleta, živé a uvěřitelné animace či detailní modely objektů a textur. To všechno ve hře najdete a garantujeme vám, že budete chvílemi jen tak koukat.

2ef9e2d3-81980.jpg 590a719b-74727.jpg 8792b47a-83433.jpg

Herní prostředí je totiž na poměry konkurenčních titulů nezvykle bohaté a na pětipalcovém displeji se neustále něco děje. Rozhodně se tak neopakuje fisko Resistance, které naopak na Vitě vypadalo přímo příšerně. Ba naopak, nebáli bychom se Killzone: Mercenary srovnat s Uncharted Golden Abyss. Ovšem Killzone má navíc ještě naprosto parádní dohled do dálky a je znát, že autoři měli mnohem více času se s daným hardwarem sžít.

9c33e163-83421.jpg

Staré známé řemeslo

Jak jsme již řekli v úvodu, jde o poctivé řemeslo. Aby také ne, když i po hratelnostní stránce se nám dostává staré známé akce. Principy, herní možnosti nebo lokace, to všechno zůstává bezmezně oddáno třetímu dílu série a jako hráče vás tak nečeká žádné velké překvapení. Mechanismy střelby jsou jako vždy kvalitní a i na takto malém displeji máte pořád pocit, že postavy něco váží a zbraně mají zpětný ráz.

 

Lokace jsou opravdu pěkně vyvedené a jednotlivé mise se vyhýbají stereotypu

 

Docela příjemné je pak i zakomponování alternativních ovládácích prvků, jako je dotyková obrazovka a zadní dotyková ploška. Obojí působi nenásilně a házení gránátů nebo bodání nožem se k daným gestům akurátně hodí. O moc hůře pak na tom není ani kricí systém, který padne do rukou jako ulitý. Křivého slůvka nemůžeme dokonce říci ani proti level designu. Lokace jsou opravdu pěkně vyvedené a jednotlivé mise se vyhýbají stereotypu. Dokonce si zastřílíte jak po boku lidí, tak i Helghastů.

d0e09f62-83426.jpg eaba65f7-83424.jpg fe4be34c-83419.jpg

Spasitel s kulometem?

V hratelné preview verzi byl přítomen pouze fragment singleplayrové kampaně, a tak prozatím musíme pomlčet o multiplayeru. Už hra pro jednoho hráče ale dává jasně tušit, že tady má někdo hodně pěkně našlápnuto. Fortelné mechanismy a dobře nastavený systém odměn holt poskytuje solidní základ. Navíc na Vitu momentálně žádnou multiplayrovou akci podobných kvalit ani nemáte šanci sehnat.

8e9b39e1-74730.jpg

Ona je vůbec kvalitní FPS na Vitě malým zázrakem, a tak si Killzone: Mercenary pochvalu určitě zaslouží. Otázkou ovšem zůstává, zda i za takto kvalitní a přitažlivou hru budou lidé ochotni dát téměř tisícovku. Tím zdaleka největším otazníkem je ale samotná konzole. Opravdu dokáže značka jako Killzone spasit tento pomalu umírající kus parádního hardwaru? Kvality na to má a my jsme se bavili přímo královsky. Pokud se stejně povede i multiplayer a příběh nebude jen dalším recyklátem těch nejblbějších akčních kousků, určitě si nebudeme stěžovat a věříme, že vy také ne. Ale o tom si už popovídáme v recenzi.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

včera |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A