Hráli jsme Killzone: Mercenary - chuťovka do kapsy

Sony konečně vytahuje rodiné stříbro a dává nám ochutnat hodně kvalitní předělávky známé FPS značky Killzone určené na cesty.

Playstation Vita se ve stádiu klinické smrti nachází prakticky od svého vydání. Vyloženě špatné hry na ni sice nevycházejí a milovnící retro záležitostí, potažmo pecek z prvního Playstationu, si určitě najdou své, ale na kardinální úspěch 3DS je to zkrátka málo. Opravdu velkým titulem, který by dělal nabušenému hardwaru čest, byl snad jen Uncharted a uznejte sami, že to vůbec není lichotivá vizitka.

 

Grafika je jedním slovem famózní a nejednou jsme měli pocit, že se koukáme na velké Killzone 3 a nikoli na handheldový titul

 

S příchodem PS4 se ale možná začíná blýskat na lepší časy a jako malinký důkaz nám Sony již brzy předhodí Killzone: Mercenary. Odbočku hodně slušné akční série, která se s konzolemi od Sony táhne už od nepaměti a dělá jakéhosi souputníka konkurenčnímu Halo. Ostatně se vždy jednalo o stejně kvalitní a vizuálně povedenou záležitost, která vždy slibovala minimálně řemeslně bezvadnou záležitost. A ne jinak tomu je i v případě menšího bratříčka hlavní trilogie.

Vypulírovaná kvalita

Mercenery hned na první pohled nenechává nikoho na pochybách. Zkrátka se jedná o 1st party titul přímo od Sony a podobně jako Uncharted: Golden Abyss dělá i Killzone Vitě čest. Grafika je jedním slovem famózní a nejednou jsme měli pocit, že se koukáme na velké Killzone 3 a nikoli na handheldový titul. Barevná paleta, živé a uvěřitelné animace či detailní modely objektů a textur. To všechno ve hře najdete a garantujeme vám, že budete chvílemi jen tak koukat.

2ef9e2d3-81980.jpg 590a719b-74727.jpg 8792b47a-83433.jpg

Herní prostředí je totiž na poměry konkurenčních titulů nezvykle bohaté a na pětipalcovém displeji se neustále něco děje. Rozhodně se tak neopakuje fisko Resistance, které naopak na Vitě vypadalo přímo příšerně. Ba naopak, nebáli bychom se Killzone: Mercenary srovnat s Uncharted Golden Abyss. Ovšem Killzone má navíc ještě naprosto parádní dohled do dálky a je znát, že autoři měli mnohem více času se s daným hardwarem sžít.

9c33e163-83421.jpg

Staré známé řemeslo

Jak jsme již řekli v úvodu, jde o poctivé řemeslo. Aby také ne, když i po hratelnostní stránce se nám dostává staré známé akce. Principy, herní možnosti nebo lokace, to všechno zůstává bezmezně oddáno třetímu dílu série a jako hráče vás tak nečeká žádné velké překvapení. Mechanismy střelby jsou jako vždy kvalitní a i na takto malém displeji máte pořád pocit, že postavy něco váží a zbraně mají zpětný ráz.

 

Lokace jsou opravdu pěkně vyvedené a jednotlivé mise se vyhýbají stereotypu

 

Docela příjemné je pak i zakomponování alternativních ovládácích prvků, jako je dotyková obrazovka a zadní dotyková ploška. Obojí působi nenásilně a házení gránátů nebo bodání nožem se k daným gestům akurátně hodí. O moc hůře pak na tom není ani kricí systém, který padne do rukou jako ulitý. Křivého slůvka nemůžeme dokonce říci ani proti level designu. Lokace jsou opravdu pěkně vyvedené a jednotlivé mise se vyhýbají stereotypu. Dokonce si zastřílíte jak po boku lidí, tak i Helghastů.

d0e09f62-83426.jpg eaba65f7-83424.jpg fe4be34c-83419.jpg

Spasitel s kulometem?

V hratelné preview verzi byl přítomen pouze fragment singleplayrové kampaně, a tak prozatím musíme pomlčet o multiplayeru. Už hra pro jednoho hráče ale dává jasně tušit, že tady má někdo hodně pěkně našlápnuto. Fortelné mechanismy a dobře nastavený systém odměn holt poskytuje solidní základ. Navíc na Vitu momentálně žádnou multiplayrovou akci podobných kvalit ani nemáte šanci sehnat.

8e9b39e1-74730.jpg

Ona je vůbec kvalitní FPS na Vitě malým zázrakem, a tak si Killzone: Mercenary pochvalu určitě zaslouží. Otázkou ovšem zůstává, zda i za takto kvalitní a přitažlivou hru budou lidé ochotni dát téměř tisícovku. Tím zdaleka největším otazníkem je ale samotná konzole. Opravdu dokáže značka jako Killzone spasit tento pomalu umírající kus parádního hardwaru? Kvality na to má a my jsme se bavili přímo královsky. Pokud se stejně povede i multiplayer a příběh nebude jen dalším recyklátem těch nejblbějších akčních kousků, určitě si nebudeme stěžovat a věříme, že vy také ne. Ale o tom si už popovídáme v recenzi.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě nikdy nevypadalo lépe

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě…

Grand Theft Auto 5 dostává grafické modifikace takřka každý měsíc. Nyní máte před sebou špičku současné tvorby - Project NVRX.

4.  11.  2017 | | 10 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 9 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Wolfenstein II: The New Colossus - natrhněte náckům sandál (recenze)

Wolfenstein II: The New Colossus - nat…

BJ je zpět. Brutálnější, naštvanější...a na vozíku. To vás ale nezachrání pane Adolfe!

3.  11.  2017 | | 3 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A