Hráli jsme Ratchet & Clank: Nexus – napříč galaxií

Po dlouhé odmelce se nám oblíbená dvojice ušatce a robůtka vrací v plnohodnotném pokračování vesmírné ságy. Vyzkoušeli jsme si preview verzi, díky čemuž vám můžeme přinést bezprostřední dojmy z hraní.

Ratchet & Clank je spolu se sérií Jak & Dexter extrémně populární značkou, především tedy mezi mladším publikem. Kombinace důvtipu, vesmírného dobrodružství a zábavných herních mechanismů zkrátka táhne, bohužel se posledních několik let dočkali fanoušci série pouze několika menších titulů a spin-offů, a zdálo se, že na tom známá dvojice skončí. Insomniac se ale naštěstí udobřil a brzy nám přinese plnohodnotné pokračování s cestováním v časoprostoru, budováním arzenálu a parodickými vtípky, které máme tak rádi. Jak ale dopadla ochutnávka?

Ve dvou napříč galaxií

Příběh je tentokrát věrný sérii a nesmí tedy chybět vesmírní lotři, cestování po galaxii a hrozba, která může přinést konec všemu živému. Zkrátka klasika. Vše ale začíná nevinně, kdy naše dvojice v klidu doprovází do vesmírné věznice jednoho z proslulých zločinců, tajemnou Vendru, která vládne nadpřirozenými schopnostmi a je třeba s ní zacházet v rukavičkách. Jak už to tak ale bývá, na pomoc přichází gorilí brácha Neftin a po epickém vesmírném boji nezbývá, než se zdekovat. Přesila je totiž příliš agresivní a Ratchet kromě malého Clanka nemá po ruce nikoho.

e86ebfd2-86665.jpg f253b7f1-86663.jpg f6c03530-86661.jpg

Jelikož je ale útěk značně improvizován, dvojice se dostává na zdánlivě opuštěnou planetu Yerek, která oplývá mnohými legendami a mýty. Prvotní cíl se zdá být jednoduchý – vystopovat Vendru a nastolit pořádek. Jak se ale později dozvíte, společně se svým obřím bráchou má fialová kočka své vlastní plány. A ty sebou jeví nic menšího, než vládu nad celou galaxií za pomoci temného lorda z paralelní dimenze. Inu, sci-fi jako vyšité. Nezbývá, než popadnout batoh a vyrazit na strastiplnou pouť.

Skoky skrze portály

Nexus se drží zajetých kolejí žánru i celé série a přináší tak populární kombinaci hopsačky, akční střílečky a občas i hádanek, které jsou samozřejmě značně primitivní a slouží spíše k rozvíření nudy. Tím tedy rozhodně nechci říci, že by hra nudila. Během mála misí, které jsme měli k dispozici, šlo o tu starou dobrou dětskou zábavu. Prostředí je barevné a živé, nepřátelé spíše komediální než strašidelní a díky dobrému scénáři a skvělým dialogům vše hezky odsejpá. Právě komediální prvek, kterým je série pověstná, vše posouvá o úroveň výše a z přiblblé dětské hry dělá zábavnou záležitost i pro ty dospělejší. Humor je tu inteligentní a dobře sedí.

774d49ae-86666.jpg

Jak jste jistě pochopili, jedním z ústředních prvků pokračování je pohyb mezi dimenzemi. Nejen, že se tedy budete na své lodi pohybovat mezi planetami, Clank ještě obdrží možnost cestovat do jiných dimenzí. Tyto sekce se odehrávají v plošinovkovém 2D ražení, kdy musíte za pomoci změn gravitace doběhnout do vyznačeného místa a zase nazpátek, zatímco máte za zadkem dimenzionální stvůru. Detaily prozrazovat nebudu, jedná se však o zajímavý prvek, který opět přináší kýženou různorodost.

 

Samozřejmostí je sbírání rozličných předmětů a především šroubků, které vypadávají prakticky ze všeho a slouží jako herní měna

 

Jinak je vše při starém. Občas si hopsáte, občas zastřílíte, nakoupíte nové vybavení do inventáře a zase běžíte dále. Tato šablona vždy fungovala a není tedy důvod ji měnit. Samozřejmostí je sbírání rozličných předmětů, bonusů a především šroubků, které vypadávají prakticky ze všeho a slouží jako herní měna, za kterou vylepšujete vybavení a kupujete nové.

bb714a12-86667.jpg d8010b34-86668.jpg e7b87951-86660.jpg

Akční pasáže působí čerstvě, především díky možnostem využít prostředí. Velmi brzy dostanete gravitační pistoli, kterou můžete vytvářet na předem daných místech gravitační vlny, jež vás vynesou dál a do dříve nepřístupných míst. Nechybí samozřejmě ani srandovní zbraně, jako je vyvolávač ghúlů nebo strašidelná krabička, která nepřátele vyleká a naplní jim gatě. Prostě sranda.

Pestrá barevnost

Ze dvou misí se toho dá vyčíst opravdu málo, něco jsme však přece jen postřehli. Staré a prověřené mechanismy se vrací, stejně jako zábavné postavy, originální humor a pestrobarevné světy. Nechybí hrátky s gravitací a dimenzemi, což se zdá být klíčovým motivem pro celou hru. Skvěle hra působí i z vizuálního hlediska, vše je barevné, komiksově laděné a často zničitelné, animace jsou plynulé a postavy mají příjemný smysl pro detail. Nechybí ani tuna efektů, když už jsme v tom sci-fi žánru, a vše završuje špičkový dabing a ozvučení.

5cd82a11-86662.jpg

Z hoďky testování, kterou preview verze poskytla nelze odejít nespokojen. Vše působí jako návrat ke kořenům série, kterou jsme měli tak rádi, a to je rozhodně skvělé. Pro finální verdikt to chce ale o řád více hodin, prosezených u obrazovky, takže raději nebudeme dělat předčasné závěry a počkáme si na recenzi. Prozatím jen dodejme, že nás Ratchet se svým robotickým kolegou zatím dokázal přesvědčit. Uvidíme, zda u toho vydržíme.

hce counter

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole