Hráli jsme Ratchet & Clank: Nexus – napříč galaxií

Po dlouhé odmelce se nám oblíbená dvojice ušatce a robůtka vrací v plnohodnotném pokračování vesmírné ságy. Vyzkoušeli jsme si preview verzi, díky čemuž vám můžeme přinést bezprostřední dojmy z hraní.

Ratchet & Clank je spolu se sérií Jak & Dexter extrémně populární značkou, především tedy mezi mladším publikem. Kombinace důvtipu, vesmírného dobrodružství a zábavných herních mechanismů zkrátka táhne, bohužel se posledních několik let dočkali fanoušci série pouze několika menších titulů a spin-offů, a zdálo se, že na tom známá dvojice skončí. Insomniac se ale naštěstí udobřil a brzy nám přinese plnohodnotné pokračování s cestováním v časoprostoru, budováním arzenálu a parodickými vtípky, které máme tak rádi. Jak ale dopadla ochutnávka?

Ve dvou napříč galaxií

Příběh je tentokrát věrný sérii a nesmí tedy chybět vesmírní lotři, cestování po galaxii a hrozba, která může přinést konec všemu živému. Zkrátka klasika. Vše ale začíná nevinně, kdy naše dvojice v klidu doprovází do vesmírné věznice jednoho z proslulých zločinců, tajemnou Vendru, která vládne nadpřirozenými schopnostmi a je třeba s ní zacházet v rukavičkách. Jak už to tak ale bývá, na pomoc přichází gorilí brácha Neftin a po epickém vesmírném boji nezbývá, než se zdekovat. Přesila je totiž příliš agresivní a Ratchet kromě malého Clanka nemá po ruce nikoho.

e86ebfd2-86665.jpg f253b7f1-86663.jpg f6c03530-86661.jpg

Jelikož je ale útěk značně improvizován, dvojice se dostává na zdánlivě opuštěnou planetu Yerek, která oplývá mnohými legendami a mýty. Prvotní cíl se zdá být jednoduchý – vystopovat Vendru a nastolit pořádek. Jak se ale později dozvíte, společně se svým obřím bráchou má fialová kočka své vlastní plány. A ty sebou jeví nic menšího, než vládu nad celou galaxií za pomoci temného lorda z paralelní dimenze. Inu, sci-fi jako vyšité. Nezbývá, než popadnout batoh a vyrazit na strastiplnou pouť.

Skoky skrze portály

Nexus se drží zajetých kolejí žánru i celé série a přináší tak populární kombinaci hopsačky, akční střílečky a občas i hádanek, které jsou samozřejmě značně primitivní a slouží spíše k rozvíření nudy. Tím tedy rozhodně nechci říci, že by hra nudila. Během mála misí, které jsme měli k dispozici, šlo o tu starou dobrou dětskou zábavu. Prostředí je barevné a živé, nepřátelé spíše komediální než strašidelní a díky dobrému scénáři a skvělým dialogům vše hezky odsejpá. Právě komediální prvek, kterým je série pověstná, vše posouvá o úroveň výše a z přiblblé dětské hry dělá zábavnou záležitost i pro ty dospělejší. Humor je tu inteligentní a dobře sedí.

774d49ae-86666.jpg

Jak jste jistě pochopili, jedním z ústředních prvků pokračování je pohyb mezi dimenzemi. Nejen, že se tedy budete na své lodi pohybovat mezi planetami, Clank ještě obdrží možnost cestovat do jiných dimenzí. Tyto sekce se odehrávají v plošinovkovém 2D ražení, kdy musíte za pomoci změn gravitace doběhnout do vyznačeného místa a zase nazpátek, zatímco máte za zadkem dimenzionální stvůru. Detaily prozrazovat nebudu, jedná se však o zajímavý prvek, který opět přináší kýženou různorodost.

 

Samozřejmostí je sbírání rozličných předmětů a především šroubků, které vypadávají prakticky ze všeho a slouží jako herní měna

 

Jinak je vše při starém. Občas si hopsáte, občas zastřílíte, nakoupíte nové vybavení do inventáře a zase běžíte dále. Tato šablona vždy fungovala a není tedy důvod ji měnit. Samozřejmostí je sbírání rozličných předmětů, bonusů a především šroubků, které vypadávají prakticky ze všeho a slouží jako herní měna, za kterou vylepšujete vybavení a kupujete nové.

bb714a12-86667.jpg d8010b34-86668.jpg e7b87951-86660.jpg

Akční pasáže působí čerstvě, především díky možnostem využít prostředí. Velmi brzy dostanete gravitační pistoli, kterou můžete vytvářet na předem daných místech gravitační vlny, jež vás vynesou dál a do dříve nepřístupných míst. Nechybí samozřejmě ani srandovní zbraně, jako je vyvolávač ghúlů nebo strašidelná krabička, která nepřátele vyleká a naplní jim gatě. Prostě sranda.

Pestrá barevnost

Ze dvou misí se toho dá vyčíst opravdu málo, něco jsme však přece jen postřehli. Staré a prověřené mechanismy se vrací, stejně jako zábavné postavy, originální humor a pestrobarevné světy. Nechybí hrátky s gravitací a dimenzemi, což se zdá být klíčovým motivem pro celou hru. Skvěle hra působí i z vizuálního hlediska, vše je barevné, komiksově laděné a často zničitelné, animace jsou plynulé a postavy mají příjemný smysl pro detail. Nechybí ani tuna efektů, když už jsme v tom sci-fi žánru, a vše završuje špičkový dabing a ozvučení.

5cd82a11-86662.jpg

Z hoďky testování, kterou preview verze poskytla nelze odejít nespokojen. Vše působí jako návrat ke kořenům série, kterou jsme měli tak rádi, a to je rozhodně skvělé. Pro finální verdikt to chce ale o řád více hodin, prosezených u obrazovky, takže raději nebudeme dělat předčasné závěry a počkáme si na recenzi. Prozatím jen dodejme, že nás Ratchet se svým robotickým kolegou zatím dokázal přesvědčit. Uvidíme, zda u toho vydržíme.


Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

včera | | 8 N/A
Jak by vypadaly současné herní hity v minulém století? (galerie)

Jak by vypadaly současné herní hity v …

Napadlo vás někdy, jak by vlastně vypadaly současné hry, kdyby byly vytvořeny v dobách dávno minulých? My už odpověď známe!

16.  1.  2018 | | 6 N/A
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
PlayerUnknown

PlayerUnknown's Battlegrounds: v jedno…

Když ze zkušeností v herní branži vycucáte geniálně jednoduchý koncept, občas to může fungovat. Občas až tak, že se z vašeho projektu stane nejhranější titul na světě. Skoro.

12.  1.  2018 | | 8 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |