Hráli jsme Resident Evil 3 Remake: zombíci se vám opět dostanou pod kůži

Resident Evil se opět vrací a s ním přichází i Nemesis. Můžeme říct, že i po dvaceti letech je stále v dobré kondici.

Ačkoliv mi při vydání Resident Evil 3: Nemesis bylo sotva šest let, je to pro mě velká nostalgie. Tehdy jsem totiž s úžasem na hru koukal, když ji hráli starší příbuzní a byl jsem naprosto fascinovaný tím, jak skvěle vypadá. Nešlo od toho prostě odtrhnout oči a ta frustrující kamera, efekty otevírání dveří a skučení zombíků, to vše mě svého času uhranulo. Proto na tento díl oblíbené série vzpomínám s nostalgií a návrat Nemesis mě potěšil i přesto, že mi survival horory nejsou tak blízké. Zkusil jsem si tedy demoverzi, abych koukl na to, jak se nová předělávka Resident Evil hraje.

Sice jsou nemrtví, ale i tak vypadají skvěle

Co si budeme povídat, hlavním účele přepracovaných verzí počítačových her je dohnat čas, který uběhl od vydání původního počinu a přinést především nový grafický kabátek. A Capcom už s Resident Evil 2 ukázal, že to umí sakra dobře. Teď v podstatě jenom navazuje na to, co nastolil minulý rok a opět ždímá z RE enginu absolutní maximum. Všechny světelné paprsky, tváře postav i škrábance na jejich kůži vypadají takřka nerozeznatelně od reality a na PC jsem už s během dema neměl žádné problémy. Jestli si v prvním momentu něčeho všimnete, tak je to fakt, že tentokrát je vše o něco méně temné a světlo, které má Jill Valentine u sebe je spíše doplňkem, který alespoň v naší ukázce není zdaleka tak nepostradatelný jako v případě druhého dílu. Tomu nasvědčuje i fakt, že tentokrát si nebudete manuálně svítit, pouze budete mít světlo nasměrované před vaši postavu.

Re3demo Screenshot 2020.03.21 - 09.37.52.44.pngRe3demo Screenshot 2020.03.21 - 09.41.08.27.pngRe3demo Screenshot 2020.03.21 - 09.41.49.04.png
Průzkum Raccoon City bude potěchou pro oko

Fanoušci předlohy tohoto remaku si opět přijdou na své. Všechno, co na Resident Evil lze milovat totiž zůstává nezměněné a věci, které přece jenom prodělaly výraznější úpravy tak jenom a pouze potěší. Těšit se můžete na hledání předmětů do prostorově velmi skromného inventáře, který jsem už za demo ukázku stihl přeplnit. Chybět nebude ani následné kombinování předmětů, které po kapsách nosíte a zapomenout nesmíme ani na to, že vás v této záležitosti hra nepovede za ručičku. Pokud vás nenapadne své předměty zkombinovat, bude to jen a pouze vaše chyba. Návody k jejich použití ale v průběhu hry budete "potkávat" v dokumentech, které najdete třeba na stole nebo v šuplíku. Kvůli nutnosti hledat a používat různé předměty k dalšímu průchodu hrou si opět projdete pořádnou porci backtrackingu tak, jak je v Resident Evil zvykem.

Re3demo Screenshot 2020.03.20 - 11.09.30.81.pngRe3demo Screenshot 2020.03.20 - 11.10.44.36.pngRe3demo Screenshot 2020.03.20 - 11.17.41.16.png
Inventář budete muset plnit i vyprazdňovat s rozmyslem

Abyste důkladně šetřili náboji a zůstali v bezpečí, budete potřebovat perfektně zvládnout práci s herními mechanikami. Těmi nejdůležitějšími jsou přesná střelba, která může skolit běžného nepřítele i na jednu ránu a úhybný manévr, díky kterému máte šanci zůstat neochutnáni nenasytnými zombíky, aniž byste plýtvali drahocennou municí. Mechanika přesně zamířené střely vyžaduje, abyste na dokonalý zásah měli více času. Zaměřovací křížek se po chvilce zmenší a pokud nepřítele zasáhnete do hlavy, jediná kulka může udělat veškerou práci. Perfektní úhyb potom bude vaším nerozlučným parťákem, který vám zachrání život především v momentech, kdy narazíte na Nemesis. Ze začátku mi přišlo, že je poměrně jednoduché ho použít, protože na první dva pokusy se mi hned podařilo útokům vyhnout a proběhnout nezraněný. Pak už mi ale hra dala okusit, že přece jenom bude vyžadovat větší preciznost, než se zdálo. Jsem si ale docela jistý, že po chvíli cviku, kdy dostanete mechaniku do ruky, stane se z ní váš nejlepší přítel.

Nemesis v plné parádě

Co by to bylo za předělávku, kdyby se vylepšené Jill nepostavil pořádně nabušený záporák, dost možná ten vůbec nejslavnější v historii série. Nemesis zde bude mít opravdu tuhý kořínek a především nebude vůbec snadné se ho zbavit. Hráči okusí už v demu na krátkou chvíli to, jak dotěrný dokáže mutantní obr být. Hned poté, co se ve hře objeví kolem něj totiž sice zvládnete proběhnout, jenže pár vteřin na to se vám přes rameno přiřítí zpět před hrinku a bude připravený okamžitě zasadit pravý hák. A ten opravdu schytat nechcete. Stačí jich pár a ze země už se nezvednete.

Re3demo Screenshot 2020.03.21 - 09.51.13.40.png
Nemesis je stejně ošklivý a děsivý, jak si ho pamatujeme

Rozhodně navíc nejde o jediný trumf, který má Nemesis v rukávu. Kromě možnosti vás skoro až superhrdinským skokem rychle předehnat má totiž toto monstrum také schopnost pořádně rychle se za vámi rozběhnout a rozrážet vše, co mu stojí v cestě. Nechybí ani mechanika, kterou vás srazí Nemesis k zemi pomocí svojí chapadlovité ruky na větší vzdálenost. Celkově vám tak hlavní záporák hry rozhodně dokáže připravit pořádně krušné momenty a Jill nebude mít ani chvilku klidu. Nemesis totiž bude dotěrnější než hejno komárů za letního večera u vody.

Re3demo Screenshot 2020.03.20 - 11.11.10.00.pngRe3demo Screenshot 2020.03.20 - 11.12.56.01.pngRe3demo Screenshot 2020.03.21 - 09.50.03.27.png
Raccoon City se nebezpečím jenom hemží

Závěrem tak lze ke krátkému demu říct jenom to, že fanoušci původních Resident Evil her dostanou nejspíše vskutku skvostnou podívanou, kde v hlavní roli s dotěrným tyrantem Nemesis nebude ani chvilka oddechu. Sám jsem nezaznamenal žádný výraznější nedostatek s výjimkou toho, že vizuálních alternativ nemrtvých je zatím relativně málo a už zde se stihly opakovat. Je to ale to nejmenší a dost možná jich v plné hře bude o poznání více. V podstatě jediné, co by mohlo dokonalý zážitek zhatit je, pokud se vývojářům nepodaří kvalitně odvyprávět příběh celé hry s uvěřitelnými a oblíbenými postavami. Ale upřímně řečeno se do Jill nejspíš zamilujete ještě dříve než vůbec poprvé promluví.

Re3demo Screenshot 2020.03.21 - 09.52.20.70.png
Po dokončení dema se dočkáte traileru, který láká na vypjaté a emotivní momenty

Pro milovníky Resident Evil a hráče, kteří si užili předělávku dvojky půjde zjevně o povinnost, ve které se budou cítit jako doma. Atmosféru hra buduje výborně od první vteřiny a i těch dvacet minut mi stačilo k tomu, abych byl zcela zanořený do jejího prostředí. O to děsivěji potom působí. Důkazem, že to opravdu funguje je i fakt, že jsem se lekl dokonce i vyskakující tabulky, která mě ve skutečnosti jenom instruovala, co mačkat k použití určité mechaniky. A co váš pohled na předváděcí ukázku remaku třetího Resident Evil? Už jste ji vyzkoušeli? 

Váš názor Další článek: Rozhovor s vývojáři Hobo Tough Life: jaké je to být bezdomovcem?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jakou si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Martin Nahodil
TémaMobily
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Zatím nejlepší slevy na nové Xboxy a jejich příslušenství…

Hlídač slev
Xbox Series S|XSlevové akce
Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

Tomáš HolčíkDaniel Pánek
GTAAkce
Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní
Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Přidávat stále nový obsah do již existujících her není jednoduchá práce. Není tedy divu, že někteří vývojáři se rozhodli s tím přestat nebo hru rovnou stáhnou z trhu.

Matouš Sychra
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Ze statistik Steamu pravidelně zjišťujeme, kolik času strávili hráči s jednotlivými hrami. Toto je žebříček těch nejoblíbenějších za rok 2022.

Ondřej Králík
Steam
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware

Aktuality

8:33 | Série Uncharted končí, alespoň tedy v režii studia Naughty Dog. Potvrdil to kreativní ředitel Neil Druckman. Pokračování The Last of Us ale nevylučuje 👉 
18:35 | Do Disney Dreamlight Valley letos dorazí Simba z Lvího krále, sněhulák Olaf z Ledového království a Mirabel z animáku Encanto 
26. ledna | Microsoft zveřejnil, které hry se v příštích týdnech dostanou do Xbox Game Pass: Hi-Fi Rush, GoldenEye 007, Age of Empires II… Čtyři hry z něj ale na konci ledna vypadnou. 
25. ledna | Příběhovka Life is Strange 2 se podívá na Nintendo Switch. Už 2. února si budeme moci projít příběh dvojice bratrů, kteří se musí postarat sami o sebe. 

Únorový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak surfovat anonymně

Test přenosných projektorů

Kompletní srovnání DDR4 a DDR5

Jak vyčistit počítač od špíny a prachu