Hráli jsme sci-fi Disintegration: mechanická řezničina od tvůrců Halo

Při propagování hry se vývojáři pochopitelně pochlubili, že někteří z nich se podíleli na slavném Halo. Hra však nemá ve výsledku s Halo moc společného a jedná se spíše o oddychovou hru.

Jsem obrovský fanoušek Halo, což je jeden z nemalých důvodů, proč Disintegration vzbudilo mou pozornost. Pravdou však zůstává, že marketing je prostě obor podlý a svým způsobem i falešný. Propagujete krávy, ale prodáváte husy. Ve výsledku se vám ale ta husa může líbit taky.


Disintegration totiž nemá s Halo příliš společného. Místo chůze po zemi létáte na vznášedle, místo boje o samotě ovládáte jednotky a místo vesmírného dobrodružství s mimozemšťany bojujete proti lidem a bývalým lidem na planetě Zemi. O příběhu toho tedy stále příliš nevíme, ale beta, která proběhla minulý týden, nám umožnila vyzkoušet si multiplayer.

Vzhůru na kluzáky

Ve hře jste celou dobu v čemsi, co vývojáři nazvali Gravcycle a v praxi je to jistý kluzák. Ovládání je co nejjednodušší. Můžete létat za pohybu i plachtit na místě. Můžete udělat rychlý skluz. Můžete měnit svou výšku a podlétávat nebo nadlétávat překážky. Ale má to svá dost nepříjemná omezení. Výška, které můžete dosáhnout, je dost omezená. Vlastně jsem měl pocit, že opravdu mohu výš a hra mi to neumožnila.

Disintegration (7).jpgDisintegration (8).jpgDisintegration (9).jpg
Ve hře máte takzvaný Gravcycle. Je to vlastně jednoduchý kluzák přeplněný zbraněmi

Tím máte pocit, že se na mapě celkem zasekáváte. Což jen zhoršuje další omezení – mapy jsou celkem malé. Při střetech se pohybují všichni hráči v blízkých oblastech a celý prvek lítání vlastně nepůsobí až tak využitě. Spíše díky němu uhýbáte, zatímco do hráče střílíte celým arzenálem.

 

Ovládání je co nejjednodušší. Můžete létat za pohybu i plachtit na místě. Můžete udělat rychlý skluz. Můžete měnit svou výšku a podlétávat nebo nadlétávat překážky.

 

Zbraně nejsou nijak zvlášť výjimečné, ale formuje se díky nim jiný herní styl. Vy si vyberete jiný typ kluzáku, který vám dá přístup k rozdílným zbraním, speciálním schopnostem a jednotkám. Tím se určí, zda jste spíš sniper, útočník nebo, což je má nejoblíbenější možnost, šílenec s granáty a obrovskou raketou.

Jednotky herní styl až tak extrémně neovlivňují. Dáváte jim pouze rozkazy, kam mají jít a zda mají použít speciální schopnost (která se celkem dlouho nabíjí). Jednotky nejsou moc chytré ani nějak zvlášť silné, nicméně tvoří stále slušnou střeleckou podporu a zabavují pozornost hráče. Rozhodně je dobré myslet na to, aby po vás nešla armáda vojáků.

Rychlá aréna

Tento jednoduchý styl hraní se pak promítá na celé hře. Souboje jsou rychlé, možná trochu zmatené. Jednotky umírají pořád, hráči ne až tak moc. I když na druhou stranu, stahování se z boje dokáže tým hodně poškodit. Režimy byly k vyzkoušení dva - jeden je o přemístění jader a druhý o obsazování bodů, takže si nemůžete dovolit být od akce moc dlouho.

Disintegration (10).jpgDisintegration (12).jpgDisintegration (13).jpg
Souboje jsou strašně rychlé a sází na jednoduchost

Problém hlavně přichází v tom, že hra se strašně snadno stane nevyrovnanou. Na hodnocení vybalancování jednotek jsem hru dostatečně dlouho nezkoušel, je přeci jen v relativně rané fázi vývoje,ale mám podezření, že v tomto ohledu mají vývojáři opravdu hodně práce před sebou. Hodně bojů se zvrhlo do okamžiku, kdy slabší tým skoro nemohl vyjít ze spawn-pointu. Vývojáři dali z tohoto důvodu na spawn-pointy neporazitelné věže, ale z důvodu malé rozlohy mapy mi přišly spíše nešikovné. Neproniknutelná zeď by mi sedla víc.

 

Problém hlavně přichází v tom, že hra se strašně snadno stane nevyrovnanou. Hodně bojů se zvrhlo do okamžiku, kdy slabší tým skoro nemohl vyjít ze spawn-pointu.

 

S tím také souvisí, že se hra vlastně dost rychle omrzí. Je pravda, že člověk má celkem nutkání zapínat hru znovu a znovu a znovu. Nicméně spolu s tím přijde pocit, že mu hra už nic nového nenabízí. Třeba je to z velké části omezeností bety, nicméně ze hry jsem neměl pocit naplnění. Šlo spíše o ochutnávku.

Halo to vážně není

Od Disintegration jsem příliš velká očekávání neměl. Nezaujala mě příliš myšlenka ani příběh. V každém případě jsem si říkal, že hře od tvůrců Halo musím dát šanci. V Disintegration ale nenajdete tu epičnost a ani se ve mně neprobudila soutěživost. Prostě jsem nějak hrál.

Je to vlastně taková ta typická hra, u které se prostě odreagujete. Nemusíte moc myslet, vše hezky odsýpá. Pokud však nepřinese plná hra něco zajímavějšího, asi na Disintegration rychle zapomeneme.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |42 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods Will Fall zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

7.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce