Hráli jsme Tearaway: papírová plošinovka

Z papíru si můžete složit čepici, draka, či třeba vlaštovku. Anebo, pokud jste Media Molecule, můžete udělat z papíru celou hru. A ne ledajakou!

Media Molecule ukázali svoji kreativitu v podobě dvou plošinovek LittleBigPlanet, které se po právu řadí mezi to nejlepší, co může Playstation 3 nabídnout. A odvážím se tvrdit, že to samé bude platit i pro jejich dokončovaný titul Tearaway, určený exkluzivně pro handheld PS Vita.

TearAway 02.jpgTearAway 03.jpgTearAway 04.jpg

Stačí se podívat na pár obrázků a videí a okamžitě je vám jasné, že před sebou máte vizuálně neskonale nápadité a kouzelné dílo, ale teprve až s Vitou v rukách se utvrdíte v tom, že nejde jen o vizuální pozlátko, ale tvůrci mají kromě kupy výtvarných nápadů další kopec originálních myšlenek herních. Tedy tak se alespoň jeví Tearaway po prvních pár odehraných hodinách.

Žánrem tvůrci moc neuhýbají od jejich prvotiny a Tearaway tak opět představuje plošinovku. No, možná by bylo přesnější použít termín akční adventura, protože i když je skákání pro hru důležité, výrazně jej doplňuje i řešení jednoduchých hádanek a občasné potyčky s protivníky.

 

Všechny ovládací možnosti Vity tvůrci využívají, jak se jen dá

 

V roli malého pošťáka (či pošťačky, na začátku si lze vybrat) se snažíte překonat nástrahy světa vytvořeného z papíru, abyste doručili zásilku přímo vám. Ano, přímo vám – hráči, protože prostřednictvím čelní kamery na Vitě se vaše podoba přenáší do hry a váš obličej na papírový svět shlíží jako slunce smějící se (nebo mračící, to už je na vás) vysoko na obloze.

TearAway 05.jpgTearAway 06.jpgTearAway 07.jpg

Ostatně všechny ovládací možnosti Vity využívají tvůrci, jak se jen dá. Páčky slouží tradičně k pohybu postavy (levá) a kamery (pravá), nicméně kromě toho často využijete dotykový displej, zadní touch pad i senzory náklonu. Je to poměrně jednoduché, pokud na některém objektu vidíte otisk prstu, můžete s ním interagovat dotykem na displej – například posunutím složíte překážku, která bránila v cestě vpřed.

TearAway 17.jpgTearAway 18.jpgTearAway 19.jpg

Textura, která je na touch padu, zase znamená, že máte ťuknout na spodek Vity. Ve hře tak například protrhnete půdu a svým virtuálním prstem můžete odstrčit kládu. Podobných nápadů mají tvůrci, zdá se, fůry. Do hry nenásilně padnou a skvěle ji obohacují. Možná je to ještě předčasný soud, ale podle mého právě až Tearaway pořádně ukazuje, co se s ovládacími prvky Vity dá kreativně dělat.

TearAway 14.jpgTearAway 15.jpgTearAway 16.jpg

V průběhu testování preview verze jsem například vytvářel korunu pro krále veverek, hledal dýni pro strašáka v poli, jezdil na praseti, snažil se katapultem vystřelit ke slunci, stříhal vlastní sněhové vločky, fotil novou kožešinu pro losa a prováděl další podivuhodné a zábavné věci ve světě, kde i kruhy na vodě jsou kolečka vystřižená z papíru. Ostatně i samotná voda je jenom papír.

Vita
Dostupné pro: Vita
Žánr: Arkády | Third person plošinovka
Výrobce: Media Molecule | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 22. listopadu 2013
  • Nádherný vizuální styl
  • Skvělá hudba
  • Propojení hry a reálného světa
  • Výtečné využití ovládacích prvků Vity
  • Občas matoucí kamera
  • Mohlo to být delší

Všechno je papír. A tvůrci s ním dokáží vytvořit živoucí svět, který je jednou pestrobarevně rozjuchaný, podruhé zase šedivě ponurý. To, když se do něj dostanou nepřátelé nazývaní jako Scraps (něco jako útržky, zbytky). Zatím jsem narazil na poměrně málo nebezepečné typy připomínající malé papírové krabičky, kterým stačilo se jen vyhnout a následně je omráčené kamkoliv mrštit. Ale jak ukazují videa a obrázky, postupem času narazí náš hrdinný pošťák i na strašidelnější kusy papíru.

TearAway 11.jpgTearAway 12.jpgTearAway 13.jpg

Co dalšího ho ještě čeká se ukáže 22. listopadu, kdy Tearaway vychází. Být vámi, začnu si stříhat metr.

Nejnovější komentáře

Jízdní řády Bileto

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

K boji proti lootboxům se připojují další země, nechybí ani ČR

K boji proti lootboxům se připojují da…

20.  9.  2018 | | 29 N/A
F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (recenze)

F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (r…

Codemasters jsou mistři závodních her a letošní ročník formulí patří k tomu nejlepšímu. Skoro.

16.  9.  2018 | | 3 N/A
Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fotorežimu krásy peruánské džungle

Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fot…

Nejnovější Tomb Raider možná není nabitý akcí, jako historický výlet do Mayské minulosti však poslouží skvěle.

23.  9.  2018 | | 1 N/A
Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapla, pár se rozešel před vydáním

Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapl…

Fanoušek poprosil Insomniac o možnost požádat přítelkyni o ruku velmi originálním způsobem. Vývojář vyhověl a nevědomky vytvořil jeden z nejsmutnějších easter eggů.

12.  9.  2018 | | 3 N/A
Shadow of the Tomb Raider: samé hrobky, žádná akce (recenze)

Shadow of the Tomb Raider: samé hrobky…

Reboot Tomb Raidera dospěl do svého zdárného konce a nám chybí jeho začátek.

14.  9.  2018 | | 9 N/A