Hráli jsme Tearaway: papírová plošinovka

Z papíru si můžete složit čepici, draka, či třeba vlaštovku. Anebo, pokud jste Media Molecule, můžete udělat z papíru celou hru. A ne ledajakou!

Media Molecule ukázali svoji kreativitu v podobě dvou plošinovek LittleBigPlanet, které se po právu řadí mezi to nejlepší, co může Playstation 3 nabídnout. A odvážím se tvrdit, že to samé bude platit i pro jejich dokončovaný titul Tearaway, určený exkluzivně pro handheld PS Vita.

TearAway 02.jpgTearAway 03.jpgTearAway 04.jpg

Stačí se podívat na pár obrázků a videí a okamžitě je vám jasné, že před sebou máte vizuálně neskonale nápadité a kouzelné dílo, ale teprve až s Vitou v rukách se utvrdíte v tom, že nejde jen o vizuální pozlátko, ale tvůrci mají kromě kupy výtvarných nápadů další kopec originálních myšlenek herních. Tedy tak se alespoň jeví Tearaway po prvních pár odehraných hodinách.

Žánrem tvůrci moc neuhýbají od jejich prvotiny a Tearaway tak opět představuje plošinovku. No, možná by bylo přesnější použít termín akční adventura, protože i když je skákání pro hru důležité, výrazně jej doplňuje i řešení jednoduchých hádanek a občasné potyčky s protivníky.

 

Všechny ovládací možnosti Vity tvůrci využívají, jak se jen dá

 

V roli malého pošťáka (či pošťačky, na začátku si lze vybrat) se snažíte překonat nástrahy světa vytvořeného z papíru, abyste doručili zásilku přímo vám. Ano, přímo vám – hráči, protože prostřednictvím čelní kamery na Vitě se vaše podoba přenáší do hry a váš obličej na papírový svět shlíží jako slunce smějící se (nebo mračící, to už je na vás) vysoko na obloze.

TearAway 05.jpgTearAway 06.jpgTearAway 07.jpg

Ostatně všechny ovládací možnosti Vity využívají tvůrci, jak se jen dá. Páčky slouží tradičně k pohybu postavy (levá) a kamery (pravá), nicméně kromě toho často využijete dotykový displej, zadní touch pad i senzory náklonu. Je to poměrně jednoduché, pokud na některém objektu vidíte otisk prstu, můžete s ním interagovat dotykem na displej – například posunutím složíte překážku, která bránila v cestě vpřed.

TearAway 17.jpgTearAway 18.jpgTearAway 19.jpg

Textura, která je na touch padu, zase znamená, že máte ťuknout na spodek Vity. Ve hře tak například protrhnete půdu a svým virtuálním prstem můžete odstrčit kládu. Podobných nápadů mají tvůrci, zdá se, fůry. Do hry nenásilně padnou a skvěle ji obohacují. Možná je to ještě předčasný soud, ale podle mého právě až Tearaway pořádně ukazuje, co se s ovládacími prvky Vity dá kreativně dělat.

TearAway 14.jpgTearAway 15.jpgTearAway 16.jpg

V průběhu testování preview verze jsem například vytvářel korunu pro krále veverek, hledal dýni pro strašáka v poli, jezdil na praseti, snažil se katapultem vystřelit ke slunci, stříhal vlastní sněhové vločky, fotil novou kožešinu pro losa a prováděl další podivuhodné a zábavné věci ve světě, kde i kruhy na vodě jsou kolečka vystřižená z papíru. Ostatně i samotná voda je jenom papír.

Vita
Dostupné pro: Vita
Žánr: Arkády | Third person plošinovka
Výrobce: Media Molecule | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 22. listopadu 2013
  • Nádherný vizuální styl
  • Skvělá hudba
  • Propojení hry a reálného světa
  • Výtečné využití ovládacích prvků Vity
  • Občas matoucí kamera
  • Mohlo to být delší

Všechno je papír. A tvůrci s ním dokáží vytvořit živoucí svět, který je jednou pestrobarevně rozjuchaný, podruhé zase šedivě ponurý. To, když se do něj dostanou nepřátelé nazývaní jako Scraps (něco jako útržky, zbytky). Zatím jsem narazil na poměrně málo nebezepečné typy připomínající malé papírové krabičky, kterým stačilo se jen vyhnout a následně je omráčené kamkoliv mrštit. Ale jak ukazují videa a obrázky, postupem času narazí náš hrdinný pošťák i na strašidelnější kusy papíru.

TearAway 11.jpgTearAway 12.jpgTearAway 13.jpg

Co dalšího ho ještě čeká se ukáže 22. listopadu, kdy Tearaway vychází. Být vámi, začnu si stříhat metr.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |