Hráli jsme zvláštní titul Biomutant: zmutovaná veverka je návyková

Vývojáři musí být na drogách, to si při odhalení Biomutantu snad mysleli úplně všichni. Po vyzkoušení hry na Gamescomu a popovídání s vývojáři však máme pocit, že se možná jedná dokonce o adepta na hru roku.

Jakmile jsem poprvé viděl trailer na Biomutant, musel jsem se smát a to docela hodně. Snad nelze mít jinou reakci na odhalení hry, ve které hrajete za vraždící zmutovanou veverku (či o co se jedná), kterou doprovází robotická kobylka a aby toho nebylo málo, hra se jmenuje Biomutant… pod tím si snad každý představí něco šíleného.

Jelikož nás na vyzkoušení hry pozvalo samo THQ, mohli jsme to prozkoumat do detailu. Na jednu stranu mám pocit, že si vývojáři museli šlehnout a dát do hry všechno, co jim přišlo vtipné. Pod ujetostí se ale skrývá úžasně promyšlený titul.

Upravit se dá všechno

Než se vůbec začalo hrát, zeptal jsem se vývojářů, jak na tak ujetý koncept, jako má Biomutant, vůbec přišli. Prý je to dobrá otázka, ale sami neví. Do hry si postupně všichni reflektovali to, co chtějí. Údajně nejsou velké studio, takže chtěli dát každému z týmu možnost splnit si svůj sen.

biomutant_18.jpgbiomutant_1.jpgbiomutant_2.jpgbiomutant_3.jpg
Hra je totálně na drogách, díky čemuž je příšerně sympatická

Hru začnete customizací postavy. Můžete si vybrat, zda chcete být muž nebo žena a poté vybíráte klasické RPG statistiky, které upravují rovněž vzhled vaší postavy. Ten následně můžete dopilovat i zbarvením. Takže i když nevím, zda je ta postavička z traileru veverka nebo mýval, ve výsledku můžete být téměř cokoli malé, chlupaté a zmutované.

Velkou možností, jak si s hratelností ještě vyhrát, jsou zbraně a mutace. Zbraně jsou takový základ, já zkoušel kombinaci pušky a meče, ale prý mohou být kombinace všelijaké. Mutaci jsem viděl jen jednu, která mi umožnila vytvořit kolem sebe bublinu, na kterou se lepili nepřátelé a umožnila mi si zaskákat.

biomutant_4.jpgbiomutant_5.jpgbiomutant_6.jpgbiomutant_7.jpgbiomutant_8.jpgbiomutant_9.jpg
Herní styl budete moci upravit tak, aby vám co nejlépe sedl

Jsem opravdu hodně zvědavý, jaké další zvrácenosti ve hře objevím. Nemusí se ale jednat jen o zbraň. Jsou zde například oblasti s malým množstvím kyslíku, které vám normálně vadí, ale můžete zmutovat a být v pohodě.

Ujeté a přesto promyšlené

Hratelnost se zaměřuje na rychlost spojenou se skilly. Krásný příklad akčního RPG s velkým potenciálem. Hrát hru bylo opravdu zábavné a ani jsem nedostal možnost, aby mě začala nudit, jelikož jsem si jako bonus mohl zahrát za velkého robota a přede mnou se zjevila obrovská a neuvěřitelně vtipná a sympatická potvora. Ta mě dokonce sežrala a já musel utéct z jejího zažívacího ústrojí. No prostě nádhera.

biomutant_13.jpgbiomutant_10.jpgbiomutant_11.jpgbiomutant_12.jpg
Graficky vypadá hra nádherně, zejména mě zaujal skvěle zpracovaný vítr

Pokud mi vývojáři nelhali, herní svět bude absolutní bomba. Jak sami říkají, není to post-apokalyptické, ale v průběhu apokalypsy. Vyhráli si s tím ale natolik, že vytvořili velké množství odlišných potvor, které dokonce tvoří šest frakcí. Každá frakce nabízí jiné úkoly, vy je můžete plnit a upravit zásadně vztahy a postavení daných frakcí… či je všechny zničit. Svět má být otevřený.

 

Hra má mnoho odlišných konců dle vašeho chování. Svět můžete zachránit, ale také zničit. 

 

To na hře zní možná i nejzajímavěji. Má mnoho odlišných konců dle vašeho chování. Svět můžete zachránit, ale také zničit. Vývojáři rozhodně nešetří omáčkou a přihazují šest knedlíků navíc. Jestli se jim tohle povede, bude Biomutant absolutní pecka.

biomutant_14.jpgbiomutant_15.jpgbiomutant_16.jpgbiomutant_17.jpgbiomutant_19.jpgbiomutant_20.jpg
Svět se má měnit podle vašeho chování

Přičemž zapomněl jsem zmínit, že hra bude vyhodnocovat vaši postavu jako dobrou nebo zlou. Svět na to bude reagovat a někomu se to bude líbit a jiní vás zase budou nenávidět. Podepsat se to má i na všem vzhledu.

Upravené chloupky

Vizuálně působí hra úchvatně. Styl je dělaný hodně pohádkově – když jsem se zeptal, zda se inspirovali Kung-Fu Pandou, odpověděli kladně. Barvy jsou zkrátka přesvícené, to však vůbec nevadí. Hře to naopak sedí a pomáhá to její hravosti a roztomilosti. Zároveň zde dochází ke změnám počasí a pohybu větru. Vítr nutno říct vypadá velmi dobře a stát na kopci, zatímco se vaše chlupy a rostliny pod vámi potácí pod náporem větru, je strašně příjemné.

Celkový dojem z Biomutanta mám zatím vysoce kladný. Samozřejmě na výsledný produkt budeme čekat ještě hodně dlouho a slibů není málo. Hratelná ukázka mě v každém případě přesvědčila, že mají vývojáři skvěla nakročeno.

Hra vyjde na Xbox One, PS4 a PC někdy v příštím roce. Přesné datum vydání však není známé.

Přečtěte si také naše další dojmy

Hráli jsme Generation Zero: lidé vs roboti v ledovém Švédsku

Hráli jsme Generation Zero: lidé vs roboti v ledovém Švédsku

Hráli jsme Forzu Horizon 4: stejné závody v novém prostředí

Hráli jsme Forzu Horizon 4: stejné závody v novém prostředí

Hráli jsme Assassin

Hráli jsme Assassin's Creed Odyssey: když Řekové ještě nosili meče

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

dnes | | 16 N/A
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dolarů, Series S za 299 dolarů

Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dol…

Tak to máme černé na bílém.

8.  9.  2020 | | 3 N/A