Hraní online her u nás

Online hraní má své nepopsatelné kouzlo. Mnoho současných hráčů ve svých začátcích nemělo žádnou představu o tom, co od tohoto typu her mohou očekávat. Po několika dnech, po proniknutí do základů hry přichází kouzlo a požitek, které nedokáže nabídnout žádná singleplayerová hra.
Hraní online her u nás
Online hraní má své nepopsatelné kouzlo. Mnoho současných hráčů ve svých začátcích nemělo žádnou představu o tom, co od tohoto typu her mohou očekávat. Po několika dnech, po proniknutí do základů hry přichází kouzlo a požitek, které nedokáže nabídnout žádná singleplayerová hra. Tento pocit se těžko vysvětluje, protože zde více než kde jinde platí že kdo nezažil, ten nepochopí. Pojďme se nyní podívat na historii online hraní u nás.

Když pomineme různé textové mudy a hry na BBS, za první skutečnou online hru můžeme považovat Meridian 59, která se objevila někdy na přelomu 90. let. Bohužel, nemám zprávy o žádném Čechovi, který by tuto hru hrál.

U nás na dědině
O rok či dva později se objevila první masivně multiplayerová hra, která udělala díru do světa – online svět Lorda Britishe – Ultima Online. Zakrátko se objevily i první čeští hráči této hry. Zprvu hráli osaměle na amerických serverech (jiné neexistovaly), ale po otevření prvního evropského serveru – Drachenfelsu, začali hrát tam. V té době byl poměrně velkým problémem způsob placení, protože pokud jste tuto hru chtěli hrát, tak jste si buď museli koupit předplacené kupony, které vůbec nebylo lehké u nás získat nebo vlastnit platební kartu, která umožňovala platby přes Internet. Tu před těmi několika lety také nevlastnil každý (a nevlastní ji ani teď, ale její získání je přeci jenom o něco snazší).

Ultima Online 2 - obrázky z hry, jejíž vývoj byl zrušenUltima Online 2 - obrázky z hry, jejíž vývoj byl zrušen

V těch dobách byla založena také první česká guilda UO – Czech Heroes (czh.front.cz). Nedlouho poté vznikla i její odnož, hrající jinou multiplayerovou hru – EverQuest (sídlí na stejných stránkách).

Prakticky až dosud (situace se nyní ovšem může velice rychle změnit, viz. dále) se mezi velkou trojku masivně multiplayerových her řadil další titul Asheron´s Call. Tyto tři hry poměrně dlouho kralovaly světu online hraní. Situace se začala měnit tento rok s příchodem Anarchy Online a ještě více se změní v roce 2002, protože se na trhu objeví několik dalších online her, ale také nové datadisky k hrám stávajícím. Čeští hráči Asheron´s mají stránky na adrese www.asheron.cz.

Pokud chcete poměrně vystihující srovnání těchto tří her, přečtěte si článek, který vyšel minulý rok v GameStaru. V něm se dozvíte prakticky o všech výhodách a nevýhodách jednotlivých titulů.

Všechny online hry mají jednu nevýhodu – musíte za ně platit pravidelný měsíční poplatek, u tří výše uvedených je to okolo deseti amerických dolarů, u nejnovějšího přírůstku – Anarchy Online, necelých třináct.

Anarchy Online (AO) byla spuštěna teprve nedávno, přesněji koncem června. Velice záhy ji však hrálo už třicet tisíc registrovaných hráčů. Mé první dojmy z této hry jsem sepsal v tomto článku. Podle výše uvedeného čísla by to mohlo vypadat, že AO zaznamenala jednoznačný úspěch. To se také skutečně stalo, ale mnoho hráčů, kteří již měli nějakou předcházející zkušenost s MMORPG hrami, AO vyzkoušeli, řekli zdvořilé „ne, děkuji“ a vrátili se ke svým Ultimám, Everquestům a Asheron´s Callům. AO je totiž trochu o něčem jiném. Zatímco tři předešlé hry se odehrávaly ve světě ne nepodobném fantasy literatuře tak jak ji známe z Tolkienových příběhů, AO je jakési cyber-punkové sci-fi. I když je to poměrně dobrá hra (chyby, na které se přišlo po spuštění hry, se programátorskému týmu daří odstraňovat velice rychle), ne každému její pojetí vyhovuje. Někdo zkrátka na skřítky, elfy, víly, druidy a romantické východy slunce na Bobří skále nemůže zapomenout a vrací se k nim ;-).

Anarchy OnlineAnarchy Online

Hraní zdarma
Hrát zdarma můžete pouze Ultimu Online (pouze pro tuto hru byl vyvinut tzv. emulátor, který toto umožňuje). Ve světě existují stovky serverů, kde si můžete zahrát. Dva z nich jsou i u nás doma a nutno podotknout, že kvalitou nijak nezaostávají za servery cizozemskými. Pokud tedy máte Ultimu Online, ale nechce se vám platit měsíční poplatek, zkuste navštívit servery Dark Paradise nebo Kelevar.

Kde koupit?
Sehnat u nás Ultimu Online byl poměrně dlouhou dobu těžký oříšek. Na trhu se objevila krátce po vydání a potom se po ní slehla zem. Dotazy u distributora končily u odpovědí, že hra není a nebude. Nyní je situace už trochu jiná, distributor si uvědomil, že i když se jedná o multiplayerovou hru, je o ní velký zájem a dovezl jí.

Naproti tomu Everquest u nás stále neseženete a jedinou možností jak jej získat je nechat si jej poslat z USA. Internetových obchodů s hrami, které posílají i do Evropy je v dnešní době už poměrně dost a v samotném objednání by tedy problém nebyl (základní verzi Everquestu můžete koupit za 10 dolarů). Problém spočívá ve smutné skutečnosti, že jsem zatím nenarazil na obchod, který by hry zasílal obyčejnou poštou. Všechny obchody pro zámořské zásilky využívají služeb některé z kurýrních služeb (UPS, DHL, FedEx), což každou zásilku prodraží o pekelných 50 dolarů a výše.

ShadowbaneShadowbane

Příznivější situace je v souvislosti s Asheron´s Call, jejímž distributorem je Microsoft a hru je tak možné bez problémů sehnat i u nás (např. www.cybex.cz).

U Anarchy Online je situace podobná jako u Everquestu – v kamenných obchodech je hra zatím k dispozici pouze v severských státech Evropy a v USA. Pokud jste odjinud, musíte si ji objednat (dodávka opět možná pouze kurýrní službou) a tak se připravte na to, že hra s fešnou krabicí a manuálem vás vyjde na cca 3500 Kč. Naštěstí, výrobce hry, společnost Funcom si je tohoto nedostatku vědoma a tak přechodně nabízí jiné, levnější řešení.

Stačí, pokud si z Internetu stáhnete poslední betaverzi hry (640 MB, pokud nemáte rychlé připojení, můžete si CD objednat zde za 109 Kč), tu pak napatchovat na aktuální verzi a můžete začít hrát. Samozřejmě je nutné provést online registraci a zaplatit cenu hry (50 dolarů) + platit pozdější pravidelný poplatek. Při tomto způsobu získání hry sice nebudete mít krabici a manuál, ale to snad tak nevadí, protože u online hry na sebe vážou tolik informací, že papírový manuál je stejně nemůže pojmout, obsahuje pouze základní informace a vše důležité se dozvíte na různých webech, které se té či oné hře věnují.

Co brání většímu rozšíření online hraní?
U nás je problém především v ceně připojení za Internet. Kdo může hrát z práce, je takříkajíc za vodou, ostatní musí hrát z domova a zde narážíme na žalostně nízké rozšíření alternativních připojení k Internetu jako jsou rozvody kabelové televize a mikrovlnná připojení, která by umožňovala připojovat se k Síti sítí za rozumnou cenu. Naprostá většina z nás tedy musí odvádět 15,60 Kč za každou hodinu v nejslabším provozu do chřtánu nenasytného telekomunikačního giganta.

Dark Age of CamelotDark Age of Camelot

Co tedy vybrat?
Na tuto otázku není možné dát jednoduchou odpověď. Pokud dáváte přednost sci-fi před fantasy, tak je volba předem daná – vaším cílem je Anarchy Online. Pokud se kloníte spíše k fantasy stylu hraní, můžete si vybírat ze tří titulů. Jestliže se vám líbí moderní 3D pohled po vzoru akčních her, sáhnete kvůli lepší dostupnosti patrně po Asheron´s Call. Pokud pro vás 3D pohled není rozhodující, pak můžete zkusit Ultimu Online a těšit se z možnosti hraní na českých serverech bez nutnosti placení. Pro podrobnější rozdíly mezi těmito třemi fantasy tituly viz. článek v GameStaru.

Když mluvíme o masivně multiplayerových hrách, neměli bychom zapomenout ani na nedávné spuštění několika dalších her, i když to nejsou čistokrevná RPG.

V první řadě je to kosmicko-obchodní-adventurní multiplayerovka Jumpgate, která byla spuštěna v polovině července. Sám jsem tuto hru nehrál, ale nikde na Internetu se neobjevily nářky, takže lze předpokládat, že hra šlape nad poměry dobře (více informací o této hře hledejte na oficiálním webu). Dále je tu World War 2 Online, velice nadějně vypadají hra, jejíž spuštění ovšem dopadlo trochu jinak, než si autoři asi představovali. Neskutečným množstvím chyb a prakticky totální nehratelností si tato hra vysloužila přízvisko: „WW2O aneb návod jak rozhodně nespouštět online hru“. Her, které jsou na pomezí klasického multiplayeru a masivních multiplayerovek bylo vydáno ještě několik, ale to už nechám na vašem hledání, protože čím více se vzdaluje od středobodu, kterým masivně multiplayerové hry jsou, tím zkreslenější obraz o nich dostáváme.

Budoucnost
V současné době je ve vývoji několik dalších masivně multiplayerových her. Vydavatelé her zde tuší velkou šanci a tak nikdo nechce zůstat stranou. Sám bych po kratším vzpomínání dokázal vyjmenovat minimálně deset her, které se připravují. Většina z nich vyjde až v příštím roce, ale některé by se mohly objevit už koncem tohoto roku. Na co se tedy můžeme těšit? Pozornosti by neměla unít hra Dark Age of Camelot, což je jedna z těch, která by mohla vyjít ještě tento rok. Na první pohled zaujme především grafikou. Podobně jako u ostatních MMO her, i zde se spousta problémů odkryje teprve po ostrém startu a tak o kvalitě hry až do jejího spuštění můžeme pouze spekulovat.

Dalším zajímavým titulem je Shadowbane, který by mohl vyjít na začátku příštího roku, Horizons a výhledově i Star Wars: Galaxies, což bude multiplayerovka z prostředí Hvězdných válek. Snad jenom u posledně jmenované hry můžeme s určitostí říci, že po technické stránce by to mohl být kvalitní titul, protože na něm pracuje tým Verant, autoři Everquestu (všichni se ovšem velice brání označit SWG za Everquest v hávu Hvězdných válek ;-).

Počítačová zábava jednoznačně směřuje do masivně multiplayerové oblasti a je docela možné, že za deset let se svých druhů budeme ptát: „Cože, ty ještě nemáš svou virtuální postavu?“

A co vy?
Jaké jsou vaše zkušenosti s multiplayerovkami? Hrajete některou z nich?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |
PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, starší konzole chybí

PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, …

Šéf SIE potvrdil, co se v posledních týdnech šuškalo. PS5 bude kompatibilní jen s hrami pro PS4, starší konzole jsou mimo hru.

18.  9.  2020 | | 11 N/A