Hraní přes ADSL? Ještě si počkáme…

Patrně jsem nebyl sám, kdo s nadějí vzhlížel ke konci měsíce května, kdy měl Český Telecom přijít s komerční nabídkou připojení k Internetu na bázi technologie ADSL. Jak to tak ovšem vypadá, tato technologie stále není určená pro běžného zákazníka. Škoda.
Hraní přes ADSL? Ještě si počkáme…

Bližší informace související se spuštěním ADSL do komerčního provozu (po několikaměsíčním testovacím provozu na přelomu loňského a letošního roku) byly oznámeny včera na tiskové konferenci, kterou ČTc uspořádal v Praze.

Od ADSL jsem si sliboval, že v době, kdy v místě mého bydliště nejsou žádné rozumné alternativy jak se připojit rychle a relativně levně k Internetu, mi něco takového konečně nabídne. Příliš jsem nevěřil fámám, nejrůznějším dohadům a „ceníkům“, které před oficiálním spuštěním služby kroužily na Internetu. Bohužel, ukázalo se, že fámy byly tentokrát skutečně pravdivé a ceníky rovněž tak.

Protože nepředpokládám, že by všichni naši čtenáři byli odborníky na telekomunikace, dovolím si na úvod nejprve malé vysvětlení co to ADSL je a jaké výhody přináší. Pokud jste s touto technologií již obeznámeni, můžete následující odstavec s klidem přeskočit.

ADSL je pokročilá technologie, která umožňuje trvalé připojení k Internetu při rychlostech několika stovek kb za vteřinu. Je obvyklé, že společnost ADSL provozující, nabízí několik rychlostních alternativ, které se liší především cenou a pak šíří doplňujícího balíčku služeb (velikost emailové schránky, prostoru pro www prezentaci apod.). Co do zmíněné rychlosti je tento způsob připojení k Internetu srovnatelný například s připojení prostřednictvím kabelové televize (u nás tuto službu nabízí velmi omezeně pouze společnost UPC). Podstatné je, že neplatíte za čas strávený online, ale pouze paušál (ve vyspělých zemích) nebo navíc za přenesené MB dat.

Výhody tohoto způsobu připojení jsou tedy jasné – nemusíte si hlídat čas, můžete být na Internetu v době, kdy skutečně potřebujete a ne pouze v nejlevnějším tarifu, který českou internetovou komunitu odsoudil surfovat po večerech a v noci. Stejně tak je dobré, že můžete využít velmi vysoké přenosové rychlosti, kterou ADSL nabízí – pokud potřebujete.

K ADSL jsem s nadějí vzhlížel především proto, že v místě mého bydliště není žádná rozumná alternativa, která by mi umožňovala rychlý a relativně levný přístup k Internetu. Je zde sice UPC se svými kabely, nicméně Internet nenabízí. Podobné je to i s mikrovlnným připojením – žádná z dostupných nabídek není cenově přijatelná a to nemluvím o problémech, jaké by patrně způsobila montáž antény na střechu našeho panelového domu. Píši sice ze své vlastní zkušenosti, ale je zřejmé, že zároveň mluvím za mnoho dalších uživatelů Internetu, kteří jsou v podobné situaci a rádi by přešli z nepohodlného dial-upu na něco lepšího.

Bohužel, nabídka se kterou přišel Český Telecom je víceméně nepoužitelná. Vycházím z toho, že na pevné lince, jejíž rychlost je srovnatelná s běžným modemem (nejedná se tedy o žádné závratné rychlosti), jsem za den běžné práce (emaily, surfování) schopný „natočit“ 30-40 MB dat. Pokud si to vynásobíte 30 dny, dostanete se k zhruba 1,2-1,6 GB za měsíc. nyní se podívejme na cenovou nabídkou ADSL Českého Telecomu:

IOL Platinum 256/64, 0,5 GB objemu přenesených dat v ceně služby

1 900,-

IOL Platinum 512/128, 1 GB objemu přenesených dat v ceně služby

2 800,-

IOL Platinum 1024/256, 3 GB objemu přenesených dat v ceně služby

7 500,-


 

Služba IOL Platinum cena za data přenesená - stanovený měsíční limit

Cena za každý započatý 1 MB nad stanovený měsíční limit

Data nad limit - IOL Platinum 256/64, 0,5 GB

3,00

Data nad limit - IOL Platinum 512/128, 1 GB

2,50

Data nad limit - IOL Platinum 1024/256, 3 GB

2,25

Zdroj: Živě.cz

Omezovat se na připojení typu ADSL na obyčejné surfování a stahování emailů je sice prachpodivné (k čemu potom ta vysoká rychlost?), ale budiž. Provedl jsem i dvě kalkulace aneb Kolik každý měsíc zaplatíme za tarify IOL Platinum 256/64 a 512/128 při přenosu 1500 MB a 2000 MB za měsíc.

1500 MB za měsíc
 
IOL Platinum 256/64
Paušál 1900,- Kč

1000 MB x 3 Kč = 3000,- Kč

Cena 4900,- Kč
IOL Platinum 512/128
Paušál 2800,- Kč
500 MB x 2,50 Kč = 1250,- Kč
Cena 4050,- Kč


 

2000 MB za měsíc
 
IOL Platinum 256/64
Paušál 1900,- Kč

1500 MB x 3 Kč = 4500,- Kč

Cena 6400,- Kč
IOL Platinum 512/128
Paušál 2800,- Kč
1000 MB x 2,50 Kč = 2500,- Kč
Cena 5300,- Kč

V cenách nejsou zahrnuty jednorázové platby za instalaci zařízení, poplatky za pronájem modemu a případné jiné poplatky.

Z výše uvedených případů jasně vyplývá, že využívat ADSL k normálnímu surfování či běžné „práci“ na Internetu by bylo relativně drahým špásem. Můžeme pouze spekulovat, co vede ČTc k nasazení takto vysokých a nesmyslných cen.

Závěrem snad jen tolik – doufejme, že cena za ADSL i jiné formy připojení brzy klesne na přijatelnou úroveň a my se tak budeme moci připojit, jako jedni z posledních v Evropě, levně a rychle k Internetu.

V kontrastu se vším výše uvedeným mi přišla část jedné z tiskových zpráv, kterou má ČTc na svém webovém portálu. Dovolím si z ní uvést krátkou citaci: „Mimořádnou pozornost věnuje ČESKÝ TELECOM využití růstového potenciálu datových a internetových služeb…“ Napadá mě otázka, zda nás ČTc vůbec někdy něčím příjemně překvapí. Raději nedoufám, že by se tak někdy mohlo stát.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |4 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

včera | |40 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Známe přesné parametry i první novou hru

Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Z…

Druhá generale VR brýlí pro PlayStation je zase o kousek blíž

5.  1.  2022 | |1 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5PlayStation VRVirtuální realita