Hraní přes ADSL? Ještě si počkáme…

Patrně jsem nebyl sám, kdo s nadějí vzhlížel ke konci měsíce května, kdy měl Český Telecom přijít s komerční nabídkou připojení k Internetu na bázi technologie ADSL. Jak to tak ovšem vypadá, tato technologie stále není určená pro běžného zákazníka. Škoda.
Hraní přes ADSL? Ještě si počkáme…

Bližší informace související se spuštěním ADSL do komerčního provozu (po několikaměsíčním testovacím provozu na přelomu loňského a letošního roku) byly oznámeny včera na tiskové konferenci, kterou ČTc uspořádal v Praze.

Od ADSL jsem si sliboval, že v době, kdy v místě mého bydliště nejsou žádné rozumné alternativy jak se připojit rychle a relativně levně k Internetu, mi něco takového konečně nabídne. Příliš jsem nevěřil fámám, nejrůznějším dohadům a „ceníkům“, které před oficiálním spuštěním služby kroužily na Internetu. Bohužel, ukázalo se, že fámy byly tentokrát skutečně pravdivé a ceníky rovněž tak.

Protože nepředpokládám, že by všichni naši čtenáři byli odborníky na telekomunikace, dovolím si na úvod nejprve malé vysvětlení co to ADSL je a jaké výhody přináší. Pokud jste s touto technologií již obeznámeni, můžete následující odstavec s klidem přeskočit.

ADSL je pokročilá technologie, která umožňuje trvalé připojení k Internetu při rychlostech několika stovek kb za vteřinu. Je obvyklé, že společnost ADSL provozující, nabízí několik rychlostních alternativ, které se liší především cenou a pak šíří doplňujícího balíčku služeb (velikost emailové schránky, prostoru pro www prezentaci apod.). Co do zmíněné rychlosti je tento způsob připojení k Internetu srovnatelný například s připojení prostřednictvím kabelové televize (u nás tuto službu nabízí velmi omezeně pouze společnost UPC). Podstatné je, že neplatíte za čas strávený online, ale pouze paušál (ve vyspělých zemích) nebo navíc za přenesené MB dat.

Výhody tohoto způsobu připojení jsou tedy jasné – nemusíte si hlídat čas, můžete být na Internetu v době, kdy skutečně potřebujete a ne pouze v nejlevnějším tarifu, který českou internetovou komunitu odsoudil surfovat po večerech a v noci. Stejně tak je dobré, že můžete využít velmi vysoké přenosové rychlosti, kterou ADSL nabízí – pokud potřebujete.

K ADSL jsem s nadějí vzhlížel především proto, že v místě mého bydliště není žádná rozumná alternativa, která by mi umožňovala rychlý a relativně levný přístup k Internetu. Je zde sice UPC se svými kabely, nicméně Internet nenabízí. Podobné je to i s mikrovlnným připojením – žádná z dostupných nabídek není cenově přijatelná a to nemluvím o problémech, jaké by patrně způsobila montáž antény na střechu našeho panelového domu. Píši sice ze své vlastní zkušenosti, ale je zřejmé, že zároveň mluvím za mnoho dalších uživatelů Internetu, kteří jsou v podobné situaci a rádi by přešli z nepohodlného dial-upu na něco lepšího.

Bohužel, nabídka se kterou přišel Český Telecom je víceméně nepoužitelná. Vycházím z toho, že na pevné lince, jejíž rychlost je srovnatelná s běžným modemem (nejedná se tedy o žádné závratné rychlosti), jsem za den běžné práce (emaily, surfování) schopný „natočit“ 30-40 MB dat. Pokud si to vynásobíte 30 dny, dostanete se k zhruba 1,2-1,6 GB za měsíc. nyní se podívejme na cenovou nabídkou ADSL Českého Telecomu:

IOL Platinum 256/64, 0,5 GB objemu přenesených dat v ceně služby

1 900,-

IOL Platinum 512/128, 1 GB objemu přenesených dat v ceně služby

2 800,-

IOL Platinum 1024/256, 3 GB objemu přenesených dat v ceně služby

7 500,-


 

Služba IOL Platinum cena za data přenesená - stanovený měsíční limit

Cena za každý započatý 1 MB nad stanovený měsíční limit

Data nad limit - IOL Platinum 256/64, 0,5 GB

3,00

Data nad limit - IOL Platinum 512/128, 1 GB

2,50

Data nad limit - IOL Platinum 1024/256, 3 GB

2,25

Zdroj: Živě.cz

Omezovat se na připojení typu ADSL na obyčejné surfování a stahování emailů je sice prachpodivné (k čemu potom ta vysoká rychlost?), ale budiž. Provedl jsem i dvě kalkulace aneb Kolik každý měsíc zaplatíme za tarify IOL Platinum 256/64 a 512/128 při přenosu 1500 MB a 2000 MB za měsíc.

1500 MB za měsíc
 
IOL Platinum 256/64
Paušál 1900,- Kč

1000 MB x 3 Kč = 3000,- Kč

Cena 4900,- Kč
IOL Platinum 512/128
Paušál 2800,- Kč
500 MB x 2,50 Kč = 1250,- Kč
Cena 4050,- Kč


 

2000 MB za měsíc
 
IOL Platinum 256/64
Paušál 1900,- Kč

1500 MB x 3 Kč = 4500,- Kč

Cena 6400,- Kč
IOL Platinum 512/128
Paušál 2800,- Kč
1000 MB x 2,50 Kč = 2500,- Kč
Cena 5300,- Kč

V cenách nejsou zahrnuty jednorázové platby za instalaci zařízení, poplatky za pronájem modemu a případné jiné poplatky.

Z výše uvedených případů jasně vyplývá, že využívat ADSL k normálnímu surfování či běžné „práci“ na Internetu by bylo relativně drahým špásem. Můžeme pouze spekulovat, co vede ČTc k nasazení takto vysokých a nesmyslných cen.

Závěrem snad jen tolik – doufejme, že cena za ADSL i jiné formy připojení brzy klesne na přijatelnou úroveň a my se tak budeme moci připojit, jako jedni z posledních v Evropě, levně a rychle k Internetu.

V kontrastu se vším výše uvedeným mi přišla část jedné z tiskových zpráv, kterou má ČTc na svém webovém portálu. Dovolím si z ní uvést krátkou citaci: „Mimořádnou pozornost věnuje ČESKÝ TELECOM využití růstového potenciálu datových a internetových služeb…“ Napadá mě otázka, zda nás ČTc vůbec někdy něčím příjemně překvapí. Raději nedoufám, že by se tak někdy mohlo stát.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 českých her, které úspěšně prorazily i do zahraničí

10 českých her, které úspěšně prorazil…

Ačkoli se nemůžeme měřit s většími zeměmi, pár skvělých her od nás se do světa podívalo. Pojďme se podívat na ty největší šťastlivce.

6.  9.  2017 | | 12 N/A
8 nejšílenějších pařeb, které si můžete zahrát na Steamu

8 nejšílenějších pařeb, které si můžet…

Během letošního roku se Valve rozhodlo, že Steam Greenlight neplní tu roli, kterou od něj požadovalo. Skrz něj se na Steam totiž dostávaly opravdové zrůdnosti, jako třeba simulátor kamene. Tomu měla zabránit nová služba jménem Steam Direct. Jak si můžete všimnout, opět jim to tak úplně nevyšlo, a i nadále tak v nejpopulárnější digitální distribuci PC her naleznete unikátní šílenosti. Nabízíme vám ty nejbizarnější z nich!

14.  9.  2017 | | 7 N/A
Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický fotoseriál z výpravy

Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický …

Destiny 2 je hra plná rozporů. Po několika desítkách hodin strávených v jejím světě vám ale můžeme říct jedno. Budete nadávat, ale nebudete se moci odtrhnout.

9.  9.  2017 | | 2 N/A
Běžící pás AAA produkce aneb konec velkých her tak, jak je známe dnes

Běžící pás AAA produkce aneb konec vel…

Také se vám zda, že herní průmysl pomalu ale jistě klesá do prachsprostého mainstreamu? Máme stejný pocit.

5.  9.  2017 | | 18 N/A
Herní agenda: konec okurkové sezóny

Herní agenda: konec okurkové sezóny

Tak jsme přežili letošní okurkovou sezónu a pomalu ale jistě se k nám dostávají tituly, na které jsme se takovou dobu těšili. Je libo strategii, čistokrevnou akční jízdu nebo pohodovou adventuru? To všechno se objevilo během minulého měsíce.

8.  9.  2017 |
7 nejděsivějších herních zážitků, které nesmíte hrát v noci

7 nejděsivějších herních zážitků, kter…

Strach a hrůza patří spíše k nepříjemným a nechtěným pocitům. Přesto je ovšem mnohdy záměrně vyhledáváme a jejich přítomnost si doslova užíváme, což je vlastně jeden z velkých paradoxů zábavního průmyslu. Hororové zážitky nás naplňují a přitahují zároveň, a to v jakékoli podobě. Pojďme si připomenout ty nejděsivější hry, které si lze v rámci videoher můžeme užít.

12.  9.  2017 | | 6 N/A
Herní filosofie: samotářské zážitky žijí dál

Herní filosofie: samotářské zážitky ži…

Byl tady Skyrim, bylo tady Divinity a teď tady máme třeba Uncharted. Singleplayer zkrátka stále táhne, nyní snad možná ještě více než kdy dříve.

16.  9.  2017 | | 7 N/A
WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

Nasaďte helmu, zapněte pásy a připravte se ke startu. Nový ročník WRC je konečně tady. A tak se ptáme, má v letošní konkurenci závodních her šanci na úspěch?

18.  9.  2017 | | 1 N/A