Hrátky s TI89

Člověk je od přírody tvorem pohodlným a hravým. První z těchto vlastností je, ač se to na první pohled nezdá, pozitivní- jelikož nutí vyvíjet stále nové a nové pomůcky usnadňující život. Jednou z nich je i kalkulátor. Ten však od jisté doby není jen doménou vědců a studentů, ale může sloužit i k hraní her. Zajímavé, že?
Hrátky s TI89
Člověk je od přírody tvorem pohodlným a hravým. První z těchto vlastností je, ač se to na první pohled nezdá, pozitivní- jelikož nutí vyvíjet stále nové a nové pomůcky usnadňující život. Jednou z nich je i kalkulátor. Ten však od jisté doby není jen doménou vědců a studentů, ale může sloužit i k hraní her. Před nedávnem jsem stál před nesnadným úkolem- přesvědčit čtenáře Doupěte o tom, že kvalitní hra může mít jen 30KB. Nyní bych Vám rád ukázal, že hry psané pro kalkulačku můžou mít 64KB i více!

Mám čest představit vám hlavního aktéra tohoto článku. Seznamte se prosím s kalkulátorem Texas Instruments, model 89. Táto mašinka se může pochlubit technickými parametry, které by ještě nedávno zahanbily některé osobní počítače. Ve stručnosti některé z nich uvedu:

Procesor Motorola 68000, 16bit, 10MHz
Paměť RAM 256KB, 188KB volných
Paměť FLASH 1MB, 702KB volných
Display 100x160 monochromatický, programová emulace odstínů šedi
Napájení 4x baterie typu AAA + lithiová záložní baterie.

Stejný procesor (Motorola 68000) se používal i v počítačích Amiga, ale běžel na nižší frekvenci- můžete tedy odhadnout výpočetní sílu této kalkulačky. Než přejdeme k hlavnímu tématu článku dovolte mi prosím odbočku. Rád bych zde uvedl stručný seznam možností a funkcí, které má TI89 zabudované a přesvědčil vás tak, že to není jenom drahá hračka ale opravdový pomocník především pro studenty.

Hlavním přínosem oproti běžným kalkulátorům jsou symbolické výpočty a exaktní počítání- přesně tak, jak je vyžadováno ve škole. To znamená, že např. sin(PI/4) je „odmocnina ze dvou lomeno dvěma“ a ne 0,707106… Samozřejmě pokud trváte na takto zaokrouhleném výsledku- můžete ho mít. Dalším přínosem je řešení řady rovnic i soustav rovnic (i goniometrických, logaritmických…) symbolicky – tedy exaktně a s nalezením všech řešení. Samozřejmě i zde můžeme použít parametry, takže soustava rovnic s parametrem nečiní potíže. TI89 zvládá také symbolickou integraci, derivaci, limitu a sumu. Integrály lze vnořovat- to umožňuje počítat i dvojné a trojné integrály. Maticový počet je samozřejmostí a kromě standardních funkcí jako součet, rozdíl, násobek, determinant, úprava na horní trojúhelníkovou a inverze jsou k dispozici i „exotičtější“ – goniometrické a cyklometrické funkce matic, e na matici, počítání vlastních čísel a podobně. Matice nemusí být vyplněna jen čísly- lze použít i proměnné a funkce. V některých oborech oceníte počítání v komplexní rovině (podporovaný je složkový, goniometrický i exponenciální tvar komplexního čísla). Všechny funkce pochopitelně vrátí komplexní výsledek je-li zapotřebí (třeba log(-1)) nebo přijmou komplexní číslo jako argument (třeba sin(i*PI)). Grafy je možné kreslit v euklidovských a polárních souřadnicích, podporovány jsou také funkce zadané parametricky. Opravdovou lahůdkou je kreslení trojrozměrných grafů. Grafem je možno relativně svižně rotovat kolem všech os. Samozřejmostí je možnost zvětšování/zmenšování úseků grafů.V režimu grafů lze také hledat extrémy funkcí, směrnici tečny v bodě, hledat inflexní body, určit numerický integrál úseku grafu, délku křivky... Řada uživatelů jistě ocení i počítaní soustav diferenciálních rovnic (jen lineárních a maximálně druhého řádu) či jejich numerický výpočet (Ruge-Kuta i Eulerův algoritmus). Pokud potřebujete najít řešení rovnice, kterou symbolicky řešit nelze- můžete využít služeb numerického iteračního řešitele. Pro psaní poznámek (taháků ;-) ) je k dispozici textový editor. Srdce ekonoma zaplesá když zjistí, že TI89 je standardně vybaven množstvím regresních metod, a že počítá celou řadu statistických údajů. Čísla z plovoucí řádovou čárkou mají interní přesnost až na 14 platných číslic a rozsah exponentů –999 až 999 (počítá ovšem korektně i s nekonečnem). Celočíselný typ pojme přes 600 číslic. Pokud tedy chcete vědět kolik je přesně faktoriál ze sta – není problém. Toto je samozřejmě jenom zlomek možností, které TI89 poskytuje. Pokud vám něco podstatného schází – většinou lze na internetu nalézt program, který daný problém řeší (v mém případě to byla třeba Laplaceova a Z transformace a Bodeho aproximace). V horším případě si musíte program napsat sami.

V krabici z TI89 najdete také propojku kalkulátor<->kalkulátor. Propojku kalkulátor<->PC je nutno dokoupit (cca 1100,- Kč) nebo vyrobit podomácku (50,- Kč). Lze tedy třeba psát texty na PC a pak je přenést na kalkulačku, přenášet programy, kopírovat obrazovku či dokonce hrát hry „síťově“. Na internetu jsou obsáhlé archívy software pro TI89 zahrnující různé oblasti aplikací- inženýrské, matematické, elektrotechnické, kalendáře, diáře, operační systémy (!!!), kompresní a šifrovací programy a další utility. A samozřejmě i hry.

Her existuje celá řada a většinou se jedná o předělávky známých titulů z jiných počítačů – Tetris (opravdu kvalitní zpracování), Nibbles, TicTacToe, Solitare, Minesweeper, ManPac (PacMan)… Existuje také velmi kvalitní implementace šachů TICHESS, která dá i na nejnižší úrovni neprofesionálovi pořádně zabrat. Za zmínku stojí také výborná bojová hra Street Fighter se spoustou grafiky, speciálních úderů a efektů. Hezká je také střílečka Phoenix inspirována známou automatovou hrou Space Invaders – spousta zbraní a různých nepřátel. Pro odreagování je nejlepší Falldown – pozadí scrolluje nahoru a cílem je ovládat míček tak, aby neutekl s pozadím za horní okraj displeje. Pro milovníky adventur/RPG je zde předělávka z GAME BOYe známé hry Zelda – rozsáhlý svět zajímavé zpracování a také japonský hit- Final Fantasy VII. Nejznámější hopsačkou je bezesporu Super Mario Quest. Hojně se také vyskytují karetní hry – třeba Black Jack nebo Poker či jiné hazardní hry- třeba Casino. Zaujala mně také pseudo-3D hra Angelo. Big Dynablaster je obdobou hry Atomic Bomberman na PC. Oblíbená hra na osmibitech- Asteroids se zde jmenuje Breakout. Mnozí si jistě rádi zahrají klasiku ze ZX Spectra- hru Lander- přistání na měsíci. Většina her pro TI89 je zdarma dostupná na internetu. V budoucnu se snad dočkáme výběru kvalitních her i na Doupěti.

Nic není dokonalé a proto i TI89 má své mouchy. Tato kalkulačka občas, stejně jako každý komplikovaný systém, při „souhře náhod“ zkolabuje. Pak pomůže jen použití kombinace kláves (něco jako CTRL-ALT-DEL na PC), která vymaže obsah celé paměti. Dalším neduhem je to, že se občas při řešení „zamyslí„ na dlouhou dobu a člověk neví jestli výpočet pokračuje nebo nastal někde problém (typicky při numerické integraci v oblasti „zubů funkcí“ a nekonečen). Při složitějších výpočtech bych tedy uvítal indikátor průběhu výpočtu.

Kalkulátor TI89 je neocenitelným pomocníkem každého studenta technického zaměření. Pokud potřebujete funkce, které vám ostatní kalkulátory neposkytují (symbolické výpočty, komplexní čísla) a také si občas „na cestách“ rádi zahrajete pak vám ji vřele doporučuji.

Oficiální stránka Texas Instruments - http://www.ti.com/calc/docs/89.htm
Archív programů a her - http://www.ticalc.org/pub/89/

Archív programů a her - http://www.ti-files.org/archives/
Vše o TI89 - http://homes.arealcity.com/Area89/
Nápovědy a výuka programování - http://ti89ers.tripod.com/ a http://89programming.cjb.net/

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 11 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 12 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 11 N/A