Hrátky s TI89

Člověk je od přírody tvorem pohodlným a hravým. První z těchto vlastností je, ač se to na první pohled nezdá, pozitivní- jelikož nutí vyvíjet stále nové a nové pomůcky usnadňující život. Jednou z nich je i kalkulátor. Ten však od jisté doby není jen doménou vědců a studentů, ale může sloužit i k hraní her. Zajímavé, že?
Hrátky s TI89
Člověk je od přírody tvorem pohodlným a hravým. První z těchto vlastností je, ač se to na první pohled nezdá, pozitivní- jelikož nutí vyvíjet stále nové a nové pomůcky usnadňující život. Jednou z nich je i kalkulátor. Ten však od jisté doby není jen doménou vědců a studentů, ale může sloužit i k hraní her. Před nedávnem jsem stál před nesnadným úkolem- přesvědčit čtenáře Doupěte o tom, že kvalitní hra může mít jen 30KB. Nyní bych Vám rád ukázal, že hry psané pro kalkulačku můžou mít 64KB i více!

Mám čest představit vám hlavního aktéra tohoto článku. Seznamte se prosím s kalkulátorem Texas Instruments, model 89. Táto mašinka se může pochlubit technickými parametry, které by ještě nedávno zahanbily některé osobní počítače. Ve stručnosti některé z nich uvedu:

Procesor Motorola 68000, 16bit, 10MHz
Paměť RAM 256KB, 188KB volných
Paměť FLASH 1MB, 702KB volných
Display 100x160 monochromatický, programová emulace odstínů šedi
Napájení 4x baterie typu AAA + lithiová záložní baterie.

Stejný procesor (Motorola 68000) se používal i v počítačích Amiga, ale běžel na nižší frekvenci- můžete tedy odhadnout výpočetní sílu této kalkulačky. Než přejdeme k hlavnímu tématu článku dovolte mi prosím odbočku. Rád bych zde uvedl stručný seznam možností a funkcí, které má TI89 zabudované a přesvědčil vás tak, že to není jenom drahá hračka ale opravdový pomocník především pro studenty.

Hlavním přínosem oproti běžným kalkulátorům jsou symbolické výpočty a exaktní počítání- přesně tak, jak je vyžadováno ve škole. To znamená, že např. sin(PI/4) je „odmocnina ze dvou lomeno dvěma“ a ne 0,707106… Samozřejmě pokud trváte na takto zaokrouhleném výsledku- můžete ho mít. Dalším přínosem je řešení řady rovnic i soustav rovnic (i goniometrických, logaritmických…) symbolicky – tedy exaktně a s nalezením všech řešení. Samozřejmě i zde můžeme použít parametry, takže soustava rovnic s parametrem nečiní potíže. TI89 zvládá také symbolickou integraci, derivaci, limitu a sumu. Integrály lze vnořovat- to umožňuje počítat i dvojné a trojné integrály. Maticový počet je samozřejmostí a kromě standardních funkcí jako součet, rozdíl, násobek, determinant, úprava na horní trojúhelníkovou a inverze jsou k dispozici i „exotičtější“ – goniometrické a cyklometrické funkce matic, e na matici, počítání vlastních čísel a podobně. Matice nemusí být vyplněna jen čísly- lze použít i proměnné a funkce. V některých oborech oceníte počítání v komplexní rovině (podporovaný je složkový, goniometrický i exponenciální tvar komplexního čísla). Všechny funkce pochopitelně vrátí komplexní výsledek je-li zapotřebí (třeba log(-1)) nebo přijmou komplexní číslo jako argument (třeba sin(i*PI)). Grafy je možné kreslit v euklidovských a polárních souřadnicích, podporovány jsou také funkce zadané parametricky. Opravdovou lahůdkou je kreslení trojrozměrných grafů. Grafem je možno relativně svižně rotovat kolem všech os. Samozřejmostí je možnost zvětšování/zmenšování úseků grafů.V režimu grafů lze také hledat extrémy funkcí, směrnici tečny v bodě, hledat inflexní body, určit numerický integrál úseku grafu, délku křivky... Řada uživatelů jistě ocení i počítaní soustav diferenciálních rovnic (jen lineárních a maximálně druhého řádu) či jejich numerický výpočet (Ruge-Kuta i Eulerův algoritmus). Pokud potřebujete najít řešení rovnice, kterou symbolicky řešit nelze- můžete využít služeb numerického iteračního řešitele. Pro psaní poznámek (taháků ;-) ) je k dispozici textový editor. Srdce ekonoma zaplesá když zjistí, že TI89 je standardně vybaven množstvím regresních metod, a že počítá celou řadu statistických údajů. Čísla z plovoucí řádovou čárkou mají interní přesnost až na 14 platných číslic a rozsah exponentů –999 až 999 (počítá ovšem korektně i s nekonečnem). Celočíselný typ pojme přes 600 číslic. Pokud tedy chcete vědět kolik je přesně faktoriál ze sta – není problém. Toto je samozřejmě jenom zlomek možností, které TI89 poskytuje. Pokud vám něco podstatného schází – většinou lze na internetu nalézt program, který daný problém řeší (v mém případě to byla třeba Laplaceova a Z transformace a Bodeho aproximace). V horším případě si musíte program napsat sami.

V krabici z TI89 najdete také propojku kalkulátor<->kalkulátor. Propojku kalkulátor<->PC je nutno dokoupit (cca 1100,- Kč) nebo vyrobit podomácku (50,- Kč). Lze tedy třeba psát texty na PC a pak je přenést na kalkulačku, přenášet programy, kopírovat obrazovku či dokonce hrát hry „síťově“. Na internetu jsou obsáhlé archívy software pro TI89 zahrnující různé oblasti aplikací- inženýrské, matematické, elektrotechnické, kalendáře, diáře, operační systémy (!!!), kompresní a šifrovací programy a další utility. A samozřejmě i hry.

Her existuje celá řada a většinou se jedná o předělávky známých titulů z jiných počítačů – Tetris (opravdu kvalitní zpracování), Nibbles, TicTacToe, Solitare, Minesweeper, ManPac (PacMan)… Existuje také velmi kvalitní implementace šachů TICHESS, která dá i na nejnižší úrovni neprofesionálovi pořádně zabrat. Za zmínku stojí také výborná bojová hra Street Fighter se spoustou grafiky, speciálních úderů a efektů. Hezká je také střílečka Phoenix inspirována známou automatovou hrou Space Invaders – spousta zbraní a různých nepřátel. Pro odreagování je nejlepší Falldown – pozadí scrolluje nahoru a cílem je ovládat míček tak, aby neutekl s pozadím za horní okraj displeje. Pro milovníky adventur/RPG je zde předělávka z GAME BOYe známé hry Zelda – rozsáhlý svět zajímavé zpracování a také japonský hit- Final Fantasy VII. Nejznámější hopsačkou je bezesporu Super Mario Quest. Hojně se také vyskytují karetní hry – třeba Black Jack nebo Poker či jiné hazardní hry- třeba Casino. Zaujala mně také pseudo-3D hra Angelo. Big Dynablaster je obdobou hry Atomic Bomberman na PC. Oblíbená hra na osmibitech- Asteroids se zde jmenuje Breakout. Mnozí si jistě rádi zahrají klasiku ze ZX Spectra- hru Lander- přistání na měsíci. Většina her pro TI89 je zdarma dostupná na internetu. V budoucnu se snad dočkáme výběru kvalitních her i na Doupěti.

Nic není dokonalé a proto i TI89 má své mouchy. Tato kalkulačka občas, stejně jako každý komplikovaný systém, při „souhře náhod“ zkolabuje. Pak pomůže jen použití kombinace kláves (něco jako CTRL-ALT-DEL na PC), která vymaže obsah celé paměti. Dalším neduhem je to, že se občas při řešení „zamyslí„ na dlouhou dobu a člověk neví jestli výpočet pokračuje nebo nastal někde problém (typicky při numerické integraci v oblasti „zubů funkcí“ a nekonečen). Při složitějších výpočtech bych tedy uvítal indikátor průběhu výpočtu.

Kalkulátor TI89 je neocenitelným pomocníkem každého studenta technického zaměření. Pokud potřebujete funkce, které vám ostatní kalkulátory neposkytují (symbolické výpočty, komplexní čísla) a také si občas „na cestách“ rádi zahrajete pak vám ji vřele doporučuji.

Oficiální stránka Texas Instruments - http://www.ti.com/calc/docs/89.htm
Archív programů a her - http://www.ticalc.org/pub/89/

Archív programů a her - http://www.ti-files.org/archives/
Vše o TI89 - http://homes.arealcity.com/Area89/
Nápovědy a výuka programování - http://ti89ers.tripod.com/ a http://89programming.cjb.net/


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: lunární nový rok a Assassin

Hry zadarmo nebo se slevou: lunární nový rok a Ass…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

12.  2.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Úlet, který potrápí mozek. Kitty Letter je kombinace her Scrabble a Clash Royale

Úlet, který potrápí mozek. Kitty Letter je kombina…

14.  2.  2021 |
Adam Kos
Mobilní hry
Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected na PC a konzole

Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected …

Diablo 4 není jediná hra z tohoto univerza, která k nám dorazí.

20.  2.  2021 | |16 N/A
Michal Maliarov
RemasterDiablo 2
12 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až po náročné strategie

12 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až p…

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

15.  2.  2021 | |34 N/A
Vladislav Kluska
Deskové hry
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rage 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rag…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  2.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Zdrojové kódy Zaklínače i Cyberpunku se prodaly aukci na dark webu

Zdrojové kódy Zaklínače i Cyberpunku se prodaly au…

O ukradená data CD Projektu byl velký zájem.

13.  2.  2021 |
Martin Havel
CD Projekt REDBezpečnost
Nebuchadnezzar: vybudovat Babylón je pořádná dřina | Recenze

Nebuchadnezzar: vybudovat Babylón je pořádná dřina…

Vybudovat vlastní prosperující civilizaci je sakra těžký úkol! Zda dokážete být dobrým mezopotámským panovníkem si můžete vyzkoušet v nové české hře. A nebudete litovat.

11.  2.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Recenze
Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostřednictvím traileru

Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostře…

Rogue se vrací.

20.  2.  2021 |
Michal Maliarov
DiabloVideo