Hry a zdraví: proč je pro vás hraní her lepší, než si myslíte

To, že hry jsou blahodárná činnost nám hráčům jistě nikdo nemusí vysvětlovat. Avšak tu a tam se hodí mít v záloze pár článků s důkazy, které jasně vysvětlí, proč u těch her prosedíme tolik času. Pojďme se tedy společně podívat na vědecky prokázané pozitivní důsledky hraní her a odhalme část toho, co nám za ty roky daly.

Rychlost reakcí

Doba mezi podnětem a naše schopnost, jak rychle na něj dokážeme zareagovat je opravdovým základním kamenem určujícím podstatnou část toho, jak dobří ve hrách jsme. Je to pilíř, který odděluje zrno od plev, a jeho zlepšení je klíčem k úspěchu i v mnoha jiných aspektech života.

Naše centrální nervová soustava obsahuje něco okolo 100 miliard nervových buněk, které přijímají informace z naších smyslů, tedy zraku, čichu, dotyku, chuti a sluchu, a tyto signály pak přenáší do našeho mozku, který je následně mění ve fyzické a mentální reakce. Celý tento proces trvá jen zlomek vteřiny a vědci hovoří o časovém rozpětí od 150 do 300 milisekund.

Víte, že

opravdu dobří hráči FPS

mají reakční rychlost

srovnatelnou

s piloty stíhaček?

Nabízí se tedy otázka, zda mají hry na hráče z dlouhodobého hlediska nějaký pozitivní vliv. Zajímalo to i vědce a jak je u nich zvykem, nelenili a našli způsob, jak to otestovat. Postavili tedy pařany akčních her proti hráčům strategií a zaznamenali, že první skupina měla zhruba o 25% lepší výsledky, což pravděpodobně nikoho z nás nepřekvapuje. Jedna otázka však zůstala nezodpovězena – na kolik jsou tyto reakce přesné? 

Vědci tedy udělali to, co mají v životě opravdu nejradši, spustili další sérii testů. Ty jasně odhalily, že hráči první skupiny reagují stejně přesně jako ty ze skupiny druhé. Tedy jen o něco rychleji.

1296x728-header-1296x728.jpg

Internet dnes nabízí řadu vychytávek a pokud by vás zajímalo, jak jste na tom konkrétně vy, můžete si dobu svých reakcí změřit například ZDE. Typická reakční doba člověka se pohybuje okolo 200 až 300 milisekund, schválně se s vaším výsledkem pochlubte v komentářích.

Jen tak mimochodem, vědci zkoumali i hráče, kteří pracují jako chirurgové a věřte nebo ne, i oni dosahovali lepších výsledků, a to jak svou rychlostí, tak i precizností. Byli tedy efektivnějšími řezníky než jejich kolegové.

Diskuze (14) Další článek: Dr Disrespect dostal permaban, na Twitch.tv si už nezastreamuje

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nový Outlook už není mýtus. Chlubí se čistým designem a spoustou funkcí z webu

Nový Outlook už není mýtus. Chlubí se čistým designem a spoustou funkcí z webu

**Microsoft zahájil veřejné testování předělaného Outlooku pro Windows **Betaverze přináší řadu známých funkcí z webu a čistší prostředí **Spoustu funkcí zatím klient postrádá a jsou teprve ve vývoji

Petr Urban
E-mailMicrosoft OfficeOutlookMicrosoft
Next-gen verze třetího Zaklínače se přece jen dočkáme koncem letošního roku
Michal Maliarov
Zaklínač 3: Divoký honCD Projekt REDNext-gen
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje