Hry na hrdiny: vývoj žánru napříč generacemi - IV. díl

V dnešním posledním díle našeho vývoje RPG her si představíme snad nejoblíbenější a nejrozsáhlejší subžánr - akční RPG hry, při kterých se rozhodně nudit nebudete.

Tři podtypy akčních RPG

V průběhu vývoje se akční RPG hry rozdělily na tři podtypy podle druhu hry, ze které vychází. 

1. Procházení jeskyní – „dungeon crawler“, historické hry jako Dungeons of Daggorath (1982), již zmíněný Dungeon Master a Ultima Underworld.

Ultima Underworld: The Stygian Abyss (1992)

Hra je inspirována zmíněnými hity Wizardry a Dungeon Master a je příběhově zasazená po šestém dílu hlavní série Ultima. Jednoznačně první hra, která nabízí pohled z první osoby ve 3D, stejně jako možnost pohledu nahoru a dolů. Jedná se také o první hru, která umožňovala více herních postupů v závislosti na hráčových volbách a je mimo jiné označována za simulátor žalářů (dungeon simulation). Tím inspirovala spoustu dalších her – série Gears of War, The Elder Scrolls, Deus Ex a Bioshock.

Gears of WarDeus Ex The Elder Scrolls OnlineBioshock

2. Point and click – postava je ovládána klikáním myší na ovládací prvky a později na místa a objekty v herním světě.

Pochopitelně se jedná pouze o hry na PC a najdeme zde tedy především tituly z USA. Ze starších komerčně úspěšných titulů můžeme zmínit Times of Lore a o dva roky mladší post-apokalyptický Bad Blood.

Times of Lore

První úspěšná akční RPG hra ve stylu „point and click“ z roku 1988. Zajímavostí je absence načítání při přechodech mezi jednotlivými oblastmi; uživatelské rozhraní bylo inspirováno hrou Legend of Zelda.

Diablo

Tato velmi populární série využívající bojového systému hack and slash se odehrává ve středověkém fantasy světě. Principově jednoduchá řežba z dílny Blizzardu z roku 1996 měla za cíl hráče rovnou poslat do boje s démony. Z omáčky okolo, za přispění navazujících dílů a datadisků, vznikl temný svět s bohatou historií a mytologií.

Hra je nazvaná podle hlavního nepřítele prvního dílu – Diabla, jednoho z tzv. Prime Evils v herním světě. Zjednodušená volba postavy nabízí klasické třídy – bojovník, lučištník, kouzelník, a bez možnosti dalších úprav (vzhled, pohlaví) dává hráči určitý komfort. Při hraní totiž ani tak nezáleží na vzhledu postavy, ale na stylu boje, pokud se tomu v bojovém systému Diabla tak dá říkat. Kromě toho se hra představuje z ptačího pohledu, takže detaily nejsou natolik zřetelné.

The Baldur´s Gate: ReloadedDungeon SiegeTorchlightGrim Dawn

Každá třída má vlastní unikátní schopnost a logické zaměření – bojovník se nemůže naučit nejsilnější kouzla, a naopak kouzelník dřív podlehne náporu nepřátel. Zkušenosti získané zabíjením příšer a plněním úkolů zvyšují úroveň postavy, což umožňuje zvýšit základní atributy. Součástí hry je sbírání předmětů, které také mohou posílit postavu. Kromě toho je tu i možnost se naučit kouzla z nalezených či koupených knih.

V dalších dílech série má hráč k dispozici více tříd, které jsou více specializované: každá má vlastní strom dovedností a kouzel, které se může hrdina naučit. K popularitě hry přidal i zdarma dostupný online multiplayer.

Hry vycházející z Diabla, tzv. klony nebo diablovky, jsou např. Torchlight, Dungeon Siege, Baldur‘s Gate, Pillars of Eternity, série Divinity, Grim Dawn a řada dalších.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |42 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods Will Fall zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

7.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce