Hry pro rok 2001: díl třetí – herní všehochuť

Z předchozích dvou dílů je zřejmé, kterou cestou se budou hry v nadcházejícím roce ubírat, a i když ostatní žánry jako RPG a adventury mají svých příznivců habaděj, rozhodně jim není věnováno tolik úsilí. Náplní našeho závěrečného dílu předpovědi herního počasí na rok 2001 bude tudíž vše mimo akční hry a strategie.
Hry pro rok 2001: díl třetí – herní všehochuť
Začneme s vůní spálené gumy a benzínu, protože možná ještě v prosinci se dočkáme Pro Rally 2001, kde krom klasicky dokonalejší grafiky, 15 oficiálně licencovaných aut a 24 tratí, bychom se měli dočkat i dalších novinek jako závodnická škola či inteligentního spolujezdce, který bude reagovat na váš styl jízdy a přizpůsobovat tomu svojí navigaci a krom toho vám také bude dávat rady jestli třeba zatáčky netočíte moc brzo nebo pozdě a prostě vám bude kecat do řízení a upozorňovat na vaše chyby. Na přelomu roku by se také mělo objevit F1 World Grand Prix 2000, další už bezpočetné zpracování mého oblíbeného sportu, tentokráte se honosící oficiální licencí, takže se dočkáme všech pravých jmen pilotů, stájí a nástěnkářů jak tomu bylo v roce 2000. "Novotou" bude možnost hrát ve dvou módech jednom takovém jednoduchém arcádovém a ve druhém tíhnoucím těžce k realitě (přes 30 všelijakých možných položek nastavení vozu a dalších 20 parametrů pro nastavení okolního světa). Super by měla být grafika a inteligence nepřátel, leč to už ukáže až čas takže se zatím nezbývá než těšit. A na téměř stejných tratích ještě chvíli zůstaneme, i když ten zbytek už se rozhodně srovnávat nedá. Už jste někdy měli chuť sednout si za pětitunovou potvoru s motorem o obsahu 12 litrů? Já tedy občas ano a pakliže i vy míváte stejné choutky, bude hra Mercedes Truck Racing alespoň drobnou a možná i solidní náhražkou. Tahle hra bude klasický simulátor s velice úchvatnou grafikou a prý i velice věrným chováním těchto přerostlých mazlíčků. Dočkáme se rovněž skutečných tratí a pravých jmen stájí a pilotů z tohoto sportu. Trochu z jiného soudku už bude The Need for Speed: Motor City. Další ze série NFS se bude zaobírat zlatým automobilovým věkem za velkou louží tedy v letech 1930-1970. U Motor city je hlavní důraz kladený na multiplayer, ale naštěstí i v offlinu se snad dočkáme také přiměřené zábavy. Celkově se připravuje přes třicet aut, která půjdou samozřejmě všelijak vylepšovat nejspíše ve stylu NFS: Porsche Unleashed. Pro on-lineovou zábavu jsou připraveny i takové drobnosti jako denně vycházející noviny s užitečnými správami nebo obchod, kde budete moct prodat svou plechovku jiným lidským zájemcům či případně další obchůdek se náhradními díly. A nakonec ještě klon Midtown Madness či možná trochu spíše Drivera jménem Felony Pursuit. Tenhle bude šoupnutý lehce do budoucnosti a místo závodění si budete hrát na padouchy a chlupáče. Celkem by se mělo předvést 15 vozů v 38 misích odehrávajících se převážně v městském prostředí s normálním provozem udržovaným vysoce sofistikovaným AI algoritmem.

Příznivci RPG také nepřijdou zkrátka. Jednak se můžou těšit na již nějakou tu dobu ohlášené tituly jako Dungeon Siege či trochu méně známý zato také hodně slibný Eon, což je RPG založená na nejprodávanější švédské verzi papírové AD&D hře. Naslibováno je hned několik novot. Například příběh už nebude klasická pohádka o mocném kouzelníkovi/potvoře/démonovi, který jen tak ze srandy hodlá zničit svět, ale mělo by spíš jít o simulaci dávnověké civilizace, tedy tahanice o území, moc a čest. Zajímavé také bude řešení vaší účasti na ději, můžete se buď aktivně projevit či počkat až to někdo jiný vyřeší za vás. Všechny postavy v zemi mají totiž vlastní cíle, ke kterým směřují a činí tak nezávisle na vás, tudíž bude zřejmě docela dobře možné zalézt klidně někam do lesa či hospody, počkat pár herních let a gamesa se dohraje sama. Ještě dodám pár čísel pro představu: rozloha celé hrací plochy je 120000 čtverečních kilometrů, cestou budete moct potkat 16 NPC, které se k vám budou moct přidat (podobně jako ve Falloutu 2), 15000 řádek dialogů s NPC (ty jsou opět řešeny podobně jako ve Falloutu). Summoner je další RPG s vysokými ambicemi a s nevšedním hlavním hrdinou jménem Joseph (To šmarjá nemohli z těch statisíců jmen vybrat nějaké jiné??? Josef... to je asi jako kdyby se Rambo jmenoval Květoslav...no nic, popojedem). Navíc náš Pepa ještě v úvodním příběhu ve snaze ochránit svou rodnou vesnici vyvolá nějakého mocného démona, který pak namísto ochrany celou vesnici vyhladí, čímž u mě zařvala veškerá vážnost hry a drahnou chvíli jsem uvažoval, jestli si ze mě někdo pěkně nestřílí. Nějakých podrobnějších detailů jsem se ale nedočetl, takže si raději počkám na samotný výplod a nebudu dělat ukvapené závěry. A jako poslední z řady her na hrdiny tady mám také převážně zlomkovité informace o hře jménem Anachronox. Hlavním motem tvůrců je prý, sesadit Final Fantasy, což je sice hezké idea, ale o jejím zdaru zatím nemám úplně jisto. Každopádně Anachron bude epická 3d-sci-fi-RPG-akce libůstka odehrávající se na 12 světech a třech dimenzích. V číslech to vypadá na 100 levelů, 150 potvor, 450 NPC a 7 charakterů, za které budete moct hrát.

U RPG zůstaneme převážně i nadále, ale přesuneme se na pole on-line zábavy. Prvním titulem, který mě zaujal, je online sci-fi RPG Neocron. Na výběr budou čtyři typy postav - Špion, Soukromé očko, Tank a PSI mnich, přičemž každý bude dobrý pochopitelně v něčem jiném. Náplň hry bude víceméně záviset pouze na vás, budete se moct nechat najímat jako lovec lidí (ostatních hráčů, když na ně někdo vypíše odměnu), jako řešitel zapeklitých questů nebo lovec rozličných zmutovaných potvor a tak podobně. Po zchátralém světe, kde se bez dýchacího přístroje a ochranného oděvu obejdete jen ve třech obrovských metropolích, budete mít vcelku volný pohyb, omezený pouze robotizovanou verzí policie, která bude dávat pozor na všechny neřády. Anarchy Online bude další sci-fi RPG, se kterýma se v poslední době nějak roztrhl pytel. Děj se bude odehrávat na za 28000 let na vzdálené planetě Rubi-Ka a vše se bude točit okolo těžby Notumu, látky to nezbytné pro nanotechnologickou produkci. Na výběr budete mít jednu z pěti lidských vyšlechtěných ras, přičemž každá je určena pro jinou činnost a tudíž se klasicky liší její vlastnosti. Mezi zajímavosti patří celých 70 "social moves" ve volném překladu něco jako ne verbální komunikace od prostého mávaní a tancování až po různé vulgarismy za pomoci vztyčených prstů… Ve vzdálené budoucnosti se bude odehrávat také EVE: The Second Genesis. Takový Frontier on-line. Příběh rozdělí lidské pokolení na několik ras, které se rozletí po celém vesmíru a pochopitelně každá vyniká v něčem jiném. Začnou různé války a potyčky, špionáž a kdo ví co ještě a vy si v tom budete hledat své místo na zemi, pardon ve vesmíru. Můžete obchodovat, loupit a pirátit nebo naopak strážit zákon, dát se cestou žoldnéře či jenom zkusit štěstí při objevování nových světů, kde se s trochou štěstí dají na jít i nějaké artefakty. No a ještě mi tady zbyl Atriarch, což bude něco jako EverQuest, s tím rozdílem, že budete na planetě plné roztodivných mimozemšťanů a podobně jako v Albionu bude vše do určité míry živé (pistole porostou na stromech...:)).

Z odvětví adventur se mi podařilo vyšťourat také několik zástupců. Dragonriders: Chronicles of Pern bude další hra na motivy stejnojmenné knihy spisovatelky Anne McCaffrey, tentokráte půjde o adventuru odehrávající se v 3D prostředí středověkého světa Pern, kde se v roli D'knora bude muset utkat z neznámou nemocí kosící tisíce nevinných obětí a jako vždy se postarat o to, aby se do svět opět vrátil pořádek a mír. Cestu vám samozřejmě bude znepříjemňovat řada padouchů a potvor a o všelijaké puzzle nebude také nouze. Na druhou stranu vám bude nápomocen váš oblíbený dráček a také klan, ke kterému patříte, takže nebude zas tak horko. Podstatně svižnější asi bude Evil Twin, hra o chlapci Cyperienovi, který se jednou takhle snažil oslavit s kamarády své narozeniny a z ničeho nic byl najednou v jakémsi podivném světě plném roztodivných oblud. Na vás bude samozřejmě vyvést nebohého hošíka z tohoto podivného světa, zachránit kamarády, nastolit pořádek a zkrátka všemu přijít na kloub. Pohybovat se budete v plně 3D světě, kde krom všelijakých hádanek na vás bude čekat i spousta krvelačných potvor a rozhodně o akci nebude nouze. Po Prince of Persia, Panzer Generalovi a určitě ještě něčem jiném, se na nás chystá další předělávka staré dobré hry do 3D kabátu, což je ostatně také jediný důvod jejího vydání. V tomhle případě se jedná o Simon the Sorcerer 3D, který by měl i přes všechno zůstat normální adventurou plnou NPC (celkově by jich mělo být asi šedesát) a různých hádanek.

A ještě na závěr mi dovolte malou sondu za hranice naší malé planetky. Z napodobenin Wing Commandera se mi podařilo najít UFS Vanguard, což je simulátoro-střílečko-strategicko-hybridní hra, ve které se proletíte ve třech různých korábech v celkem dvaceti misích po třiatřiceti hvězdných systémech (to tedy znamená, že v některých misích se budete pohybovat ve více systémech). Nebude zde žádná ekonomika či vynalézání, jediný upgrade budete dostávat jako odměnu za vaše činy. No a trochu mimo všechno zařazení by se snad měla objevit i Genesis Gate. Zase jeden nadmíru slibně vypadající projekt, který se vyvíjí už celých šest let. Mělo by jít o vesmírný simulátor střihnutý 3D střílečkou. Tedy takový Forntier či nejnovější X - Beyond the frontier, který se poté co přistanete, změní v Quakea. Autoři se zatím soustředí na vývoj hry hlavně pro internet, ale dočkáme se snad i kampaně pro single playera. Pro představu přidám pár čísel: 138 hvězdných systémů, až 35 lidí spolčených do jednoho klanu, 20 kontrolovatelných lodí, rozsáhlý systém vylepšení jak lodí tak pěšáků, 8 ras a hlavní moto je prý "absolutní volnost - brána do 21 století". Tak uvidíme jak to všechno nakonec dopadne a jak už jsem mnohokrát řekl, jestli bude alespoň polovina pravdy z toho, co je nám naslibováno, tak se máme rozhodně na co těšit.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |