HW novinky - Levnější procesory, GeForce vs Radeon, Xbox 2

ASUS uvádí limitovanou „předvánoční“ sérii Radeonů 9800 XT – jen 2000 kusů k rozebrání! Příznivci nVidie zase určitě rádi sáhnou po GeForce FX 5950 Ultra, která se v rekordně krátkém čase dostala do obchodů. Pokles cen procesorů Intel i AMD na účtence předvánočních nákupů příliš velkou sumu neudělá. Také se podíváme do budoucnosti - na Xbox 2.
HW novinky - Levnější procesory, GeForce vs Radeon, Xbox 2

Xbox 2 – Spolupráce firem Microsoft, IBM, ATi, SiS!

Minulý měsíc pronikly na veřejnost první zvěsti o spolupráci IBM a Microsoftu. Toto pondělí bylo veřejně oznámeno, že spolu výše jmenované společnosti uzavřely dohodu o licencování nejnovějších mikroprocesorových technologií IBM. Na těchto základech budou IBM a Microsoft společně vyvíjet nové technologie, určené pro příští procesor konzole Xbox 2.

IBM se už dříve podílela na zrodu procesoru herní konzole. Konkrétně to byla spolupráce s Nintendem na Gamecube, pro níž vyvíjela IBM hlavní procesor více než tři roky. Ten byl postavený na architektuře stávajících CPU PowerPC, které IBM dodává do profesionálních serverů. Nová výpočetní jednotka pro Xbox 2 má podle dosavadních informací vycházet také z architektury Power procesorů IBM. Jak dalece to bude pravda, uvidíme nejspíše až za necelé tři roky.

Procesor v Xbox 2 od IBM tedy nebude pravděpodobně kompatibilní s první generací konzole Xbox, která byla postavená na procesorech Celeron, tedy na architektuře x86. Aby se zajistila alespoň částečná kompatibilita, bude Xbox 2 využívat ve svém operačním systému softwarového emulátoru, který je momentálně ve vývoji.

Microsoft tak hodně změnil celkovou technologii nové generace Xboxu, když k dřívější změně dodavatele grafického jádra (dříve nVidie – v budoucnu ATi) přidal nyní i změnu v obsazení procesoru. V uplynulém týdnu podepsal Microsoft kontrakt i na dodavatele vstupních a výstupních čipů (I/O) pro Xbox. Stala se jím společnost SiS.

Ceny procesorů klesají – chcete dárek od AMD nebo Intelu?

Minulý týden klesly hned v závěsu ceny obou hlavních výrobců procesorů. Intel plánoval toto snížení cen už od jara. U AMD se předpokládalo, že na pokles ceny Intelu jako vždy bleskově zareaguje, což se také stalo.

V níže umístěné tabulce se můžete na vlastní oči přesvědčit o tom, jak rozdílnou cenu můžete zaplatit za srovnatelně výkonný produkt. Tato tabulka určitě vehnala nejednomu představiteli AMD slzy do očí. Není se jim co divit. Když může Intel prodávat stejně výkonné procesory mnohdy za dvojnásobnou cenu, AMD se ze ztráty jen tak nedostane.

AMD zlevnila srovnatelně jen u vyšších procesorů, Intel přizpůsobil cenu svého Pentia 4 na 3,20GHz ceně 64bitového Athlonu 64 3200+.

GeForce FX 5950 Ultra již v prodeji!

Jen několik málo dní po oficiálním uvedení grafického procesoru GeForce FX 5950 Ultra zahájili výrobci grafických karet s čipy nVidie prodej nového šampióna. Vypadá to tedy, že nVidia se poučila. Svoje nová grafická jádra odhaluje opravdu až tehdy, kdy je schopná jejich masové výroby a dodávek partnerům. Kéž by si z jejího příkladu vzali do budoucna příklad třeba Valve Studios:-).

Jak už jsme psali dříve, nVidia GeForce FX 5950 Ultra je založená na čipu s kódovým označením NV38, který je následníkem NV 35. Nepřináší nějaké výrazné technologické novinky, jeho opodstatnění spočívá ve vyšší frekvenci jádra (475 MHz) a pamětí (950 MHz). U pamětí ještě stojí za zmínku comeback DDR SDRAM druhé generace. Ty musela nVidia  stáhnout po prvotním neúspěchu s jejich efektivní výrobou u první varianty karet GeForce FX.

Prodávat se karta začala jako obvykle nejdříve v USA a Japonsku, další země budou následovat. V USA se 256MB varianta prodává průměrně za 450 amerických dolarů v Japonsku pak za cca 600 dolarů.

ASUS a jeho limitovaná série Radeonů 9800 XT!

Konglomerát ASUSTEK uskutečnil v měsíci září na 700 000 dodávek hardwaru svým zákazníkům. Na počest této rekordní prodejnosti vydá do letošních vánoc speciální limitovanou sérii 2000 kusů grafických karet Radeon 9800 XT.

Tato série bude prodávána v černém balení, které můžete vidět na obrázku dole. Přibaleny budou tyto vymoženosti:

• čtečka karet podporující na jedné straně rozhraní USB 2.0 a na straně druhé karty SD, MMC, SM 3,3V, MD, Compact Flash I. i II., MS a MS Pro
• černá „peněženka“ na CD

Cena ani přesné datum příchodu tohoto dárkového balení zatím nebyly přesně stanoveny, uživatelé z řad grafických nadšenců si její vydání nepochybně ohlídají. Kdoví, třeba bude mít tato série jednou vysokou sběratelskou hodnotu.

Prémiové balení Asusu nevypadá špatně, mohlo však obsahovat více zajímavých věcí, nemyslíte?

Váš názor Další článek: Získejte GameStar zadarmo!

Témata článku: , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak číst na smartphonu a tabletu e-knihy? Čtečku sice plně nenahradí, zato knížky si můžete půjčit v knihovně

Jak číst na smartphonu a tabletu e-knihy? Čtečku sice plně nenahradí, zato knížky si můžete půjčit v knihovně

** Čtečky knih jsou ideálním společníkem na letní dovolené ** Pokud čtečku nemáte, zastoupí ji smartphone nebo tablet ** Budete ale potřebovat kvalitní displej a vhodnou aplikaci

Martin Chroust
Čtečka elektronických knihMobilní aplikace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA