HW novinky - Levnější procesory, GeForce vs Radeon, Xbox 2

ASUS uvádí limitovanou „předvánoční“ sérii Radeonů 9800 XT – jen 2000 kusů k rozebrání! Příznivci nVidie zase určitě rádi sáhnou po GeForce FX 5950 Ultra, která se v rekordně krátkém čase dostala do obchodů. Pokles cen procesorů Intel i AMD na účtence předvánočních nákupů příliš velkou sumu neudělá. Také se podíváme do budoucnosti - na Xbox 2.
HW novinky - Levnější procesory, GeForce vs Radeon, Xbox 2

Xbox 2 – Spolupráce firem Microsoft, IBM, ATi, SiS!

Minulý měsíc pronikly na veřejnost první zvěsti o spolupráci IBM a Microsoftu. Toto pondělí bylo veřejně oznámeno, že spolu výše jmenované společnosti uzavřely dohodu o licencování nejnovějších mikroprocesorových technologií IBM. Na těchto základech budou IBM a Microsoft společně vyvíjet nové technologie, určené pro příští procesor konzole Xbox 2.

IBM se už dříve podílela na zrodu procesoru herní konzole. Konkrétně to byla spolupráce s Nintendem na Gamecube, pro níž vyvíjela IBM hlavní procesor více než tři roky. Ten byl postavený na architektuře stávajících CPU PowerPC, které IBM dodává do profesionálních serverů. Nová výpočetní jednotka pro Xbox 2 má podle dosavadních informací vycházet také z architektury Power procesorů IBM. Jak dalece to bude pravda, uvidíme nejspíše až za necelé tři roky.

Procesor v Xbox 2 od IBM tedy nebude pravděpodobně kompatibilní s první generací konzole Xbox, která byla postavená na procesorech Celeron, tedy na architektuře x86. Aby se zajistila alespoň částečná kompatibilita, bude Xbox 2 využívat ve svém operačním systému softwarového emulátoru, který je momentálně ve vývoji.

Microsoft tak hodně změnil celkovou technologii nové generace Xboxu, když k dřívější změně dodavatele grafického jádra (dříve nVidie – v budoucnu ATi) přidal nyní i změnu v obsazení procesoru. V uplynulém týdnu podepsal Microsoft kontrakt i na dodavatele vstupních a výstupních čipů (I/O) pro Xbox. Stala se jím společnost SiS.

Ceny procesorů klesají – chcete dárek od AMD nebo Intelu?

Minulý týden klesly hned v závěsu ceny obou hlavních výrobců procesorů. Intel plánoval toto snížení cen už od jara. U AMD se předpokládalo, že na pokles ceny Intelu jako vždy bleskově zareaguje, což se také stalo.

V níže umístěné tabulce se můžete na vlastní oči přesvědčit o tom, jak rozdílnou cenu můžete zaplatit za srovnatelně výkonný produkt. Tato tabulka určitě vehnala nejednomu představiteli AMD slzy do očí. Není se jim co divit. Když může Intel prodávat stejně výkonné procesory mnohdy za dvojnásobnou cenu, AMD se ze ztráty jen tak nedostane.

AMD zlevnila srovnatelně jen u vyšších procesorů, Intel přizpůsobil cenu svého Pentia 4 na 3,20GHz ceně 64bitového Athlonu 64 3200+.

GeForce FX 5950 Ultra již v prodeji!

Jen několik málo dní po oficiálním uvedení grafického procesoru GeForce FX 5950 Ultra zahájili výrobci grafických karet s čipy nVidie prodej nového šampióna. Vypadá to tedy, že nVidia se poučila. Svoje nová grafická jádra odhaluje opravdu až tehdy, kdy je schopná jejich masové výroby a dodávek partnerům. Kéž by si z jejího příkladu vzali do budoucna příklad třeba Valve Studios:-).

Jak už jsme psali dříve, nVidia GeForce FX 5950 Ultra je založená na čipu s kódovým označením NV38, který je následníkem NV 35. Nepřináší nějaké výrazné technologické novinky, jeho opodstatnění spočívá ve vyšší frekvenci jádra (475 MHz) a pamětí (950 MHz). U pamětí ještě stojí za zmínku comeback DDR SDRAM druhé generace. Ty musela nVidia  stáhnout po prvotním neúspěchu s jejich efektivní výrobou u první varianty karet GeForce FX.

Prodávat se karta začala jako obvykle nejdříve v USA a Japonsku, další země budou následovat. V USA se 256MB varianta prodává průměrně za 450 amerických dolarů v Japonsku pak za cca 600 dolarů.

ASUS a jeho limitovaná série Radeonů 9800 XT!

Konglomerát ASUSTEK uskutečnil v měsíci září na 700 000 dodávek hardwaru svým zákazníkům. Na počest této rekordní prodejnosti vydá do letošních vánoc speciální limitovanou sérii 2000 kusů grafických karet Radeon 9800 XT.

Tato série bude prodávána v černém balení, které můžete vidět na obrázku dole. Přibaleny budou tyto vymoženosti:

• čtečka karet podporující na jedné straně rozhraní USB 2.0 a na straně druhé karty SD, MMC, SM 3,3V, MD, Compact Flash I. i II., MS a MS Pro
• černá „peněženka“ na CD

Cena ani přesné datum příchodu tohoto dárkového balení zatím nebyly přesně stanoveny, uživatelé z řad grafických nadšenců si její vydání nepochybně ohlídají. Kdoví, třeba bude mít tato série jednou vysokou sběratelskou hodnotu.

Prémiové balení Asusu nevypadá špatně, mohlo však obsahovat více zajímavých věcí, nemyslíte?

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A