HW novinky - Levnější procesory, GeForce vs Radeon, Xbox 2

ASUS uvádí limitovanou „předvánoční“ sérii Radeonů 9800 XT – jen 2000 kusů k rozebrání! Příznivci nVidie zase určitě rádi sáhnou po GeForce FX 5950 Ultra, která se v rekordně krátkém čase dostala do obchodů. Pokles cen procesorů Intel i AMD na účtence předvánočních nákupů příliš velkou sumu neudělá. Také se podíváme do budoucnosti - na Xbox 2.
HW novinky - Levnější procesory, GeForce vs Radeon, Xbox 2

Xbox 2 – Spolupráce firem Microsoft, IBM, ATi, SiS!

Minulý měsíc pronikly na veřejnost první zvěsti o spolupráci IBM a Microsoftu. Toto pondělí bylo veřejně oznámeno, že spolu výše jmenované společnosti uzavřely dohodu o licencování nejnovějších mikroprocesorových technologií IBM. Na těchto základech budou IBM a Microsoft společně vyvíjet nové technologie, určené pro příští procesor konzole Xbox 2.

IBM se už dříve podílela na zrodu procesoru herní konzole. Konkrétně to byla spolupráce s Nintendem na Gamecube, pro níž vyvíjela IBM hlavní procesor více než tři roky. Ten byl postavený na architektuře stávajících CPU PowerPC, které IBM dodává do profesionálních serverů. Nová výpočetní jednotka pro Xbox 2 má podle dosavadních informací vycházet také z architektury Power procesorů IBM. Jak dalece to bude pravda, uvidíme nejspíše až za necelé tři roky.

Procesor v Xbox 2 od IBM tedy nebude pravděpodobně kompatibilní s první generací konzole Xbox, která byla postavená na procesorech Celeron, tedy na architektuře x86. Aby se zajistila alespoň částečná kompatibilita, bude Xbox 2 využívat ve svém operačním systému softwarového emulátoru, který je momentálně ve vývoji.

Microsoft tak hodně změnil celkovou technologii nové generace Xboxu, když k dřívější změně dodavatele grafického jádra (dříve nVidie – v budoucnu ATi) přidal nyní i změnu v obsazení procesoru. V uplynulém týdnu podepsal Microsoft kontrakt i na dodavatele vstupních a výstupních čipů (I/O) pro Xbox. Stala se jím společnost SiS.

Ceny procesorů klesají – chcete dárek od AMD nebo Intelu?

Minulý týden klesly hned v závěsu ceny obou hlavních výrobců procesorů. Intel plánoval toto snížení cen už od jara. U AMD se předpokládalo, že na pokles ceny Intelu jako vždy bleskově zareaguje, což se také stalo.

V níže umístěné tabulce se můžete na vlastní oči přesvědčit o tom, jak rozdílnou cenu můžete zaplatit za srovnatelně výkonný produkt. Tato tabulka určitě vehnala nejednomu představiteli AMD slzy do očí. Není se jim co divit. Když může Intel prodávat stejně výkonné procesory mnohdy za dvojnásobnou cenu, AMD se ze ztráty jen tak nedostane.

AMD zlevnila srovnatelně jen u vyšších procesorů, Intel přizpůsobil cenu svého Pentia 4 na 3,20GHz ceně 64bitového Athlonu 64 3200+.

GeForce FX 5950 Ultra již v prodeji!

Jen několik málo dní po oficiálním uvedení grafického procesoru GeForce FX 5950 Ultra zahájili výrobci grafických karet s čipy nVidie prodej nového šampióna. Vypadá to tedy, že nVidia se poučila. Svoje nová grafická jádra odhaluje opravdu až tehdy, kdy je schopná jejich masové výroby a dodávek partnerům. Kéž by si z jejího příkladu vzali do budoucna příklad třeba Valve Studios:-).

Jak už jsme psali dříve, nVidia GeForce FX 5950 Ultra je založená na čipu s kódovým označením NV38, který je následníkem NV 35. Nepřináší nějaké výrazné technologické novinky, jeho opodstatnění spočívá ve vyšší frekvenci jádra (475 MHz) a pamětí (950 MHz). U pamětí ještě stojí za zmínku comeback DDR SDRAM druhé generace. Ty musela nVidia  stáhnout po prvotním neúspěchu s jejich efektivní výrobou u první varianty karet GeForce FX.

Prodávat se karta začala jako obvykle nejdříve v USA a Japonsku, další země budou následovat. V USA se 256MB varianta prodává průměrně za 450 amerických dolarů v Japonsku pak za cca 600 dolarů.

ASUS a jeho limitovaná série Radeonů 9800 XT!

Konglomerát ASUSTEK uskutečnil v měsíci září na 700 000 dodávek hardwaru svým zákazníkům. Na počest této rekordní prodejnosti vydá do letošních vánoc speciální limitovanou sérii 2000 kusů grafických karet Radeon 9800 XT.

Tato série bude prodávána v černém balení, které můžete vidět na obrázku dole. Přibaleny budou tyto vymoženosti:

• čtečka karet podporující na jedné straně rozhraní USB 2.0 a na straně druhé karty SD, MMC, SM 3,3V, MD, Compact Flash I. i II., MS a MS Pro
• černá „peněženka“ na CD

Cena ani přesné datum příchodu tohoto dárkového balení zatím nebyly přesně stanoveny, uživatelé z řad grafických nadšenců si její vydání nepochybně ohlídají. Kdoví, třeba bude mít tato série jednou vysokou sběratelskou hodnotu.

Prémiové balení Asusu nevypadá špatně, mohlo však obsahovat více zajímavých věcí, nemyslíte?

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšího hitu Rockstaru?

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšíh…

GTA V je jistě stále celkem cool záležitost, poločas rozpadu se ovšem přiblížil a spolu s ním i myšlenky na nástupce v podobě GTA VI. Jaké bude?

9.  5.  2018 | | 6 N/A
Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Pomalými krůčky se k nám dostává léto a s ním i období sucha. Květnový line-up tomu ale rozhodně neodpovídá.

11.  5.  2018 |
Playstation 4 je na konci svého životního cyklu, říká šéf konzolové divize

Playstation 4 je na konci svého životn…

Konzole PS4 už se pomalu blíží konci cesty a za rohem začíná vykukovat další generace.

22.  5.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Gangsterské herní šílenství se zrodilo ze zkratky GTA

LEGENDY: Gangsterské herní šílenství s…

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

9.  5.  2018 |
E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na největším herním veletrhu

E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na…

Letošní E3 bude velké. A bude stát za to.

21.  5.  2018 | | 7 N/A
Marvel v herním průmyslu: nastává zlom po vzoru filmů?

Marvel v herním průmyslu: nastává zlom…

Jednomu ze dvou největších komiksových vydavatelství světa se to v poslední době daří jak na poli komiksů, tak na filmovém plátně. Co se ale týče produkce počítačových her, nikdy na tom nebylo extra dobře. To se ale možná v blízké budoucnosti změní a my si tak užijete s našimi oblíbenými superhrdiny a záporáky také nějaké pořádné herní dobrodružství.

20.  5.  2018 | | 2 N/A