HW novinky - zvuková revoluce jménem Audigy 2

Téměř rok po uvedení zvukové karty Sound Blaster Audigy, přichází společnost Creative s vylepšením nesoucím originální označení Audigy 2. Z dalších novinek - objevily se - první informace o grafickém čipu Radeon 9500, zajímavosti u AMD a neuvěřitelně výhodné ceny vypalovacích mechanik.
HW novinky - zvuková revoluce jménem Audigy 2

Tento týden byla oficiálně představena zvuková karta SB Audigy 2, jenž navazuje na úspěšnou předchůdkyni, která ovšem nese značení bez přidané „dvojky“. Nejedná se sice o výrazné změny, ale řada drobných vylepšení posouvá zvukový zážitek na osobním počítači zase o kousek dále.

Mezi nejzajímavější vylepšení patří:

  • získání certifikace THX, která zaručuje výjimečnou kvalitu zvuku a věrnost reprodukce
  • vylepšený DAC převodník
  • podpora až 64 hardwarových hlasů pro dosažení maximální realističnosti ve hrách (EAX ADVANCED HD)
  • podpora nových efektů - Environment Morphing, Environment Panning, Environment Reflections a Environment Filtering
  • možnost přehrávání disků ve formátu DVD Audio stereo (24bit / 192 kHz) a 5.1 uskupení (24bit / 96 kHz)
  • rozmístění zvukové sestavy 6.1 pro 3D hry, Dolby Digital EX filmy, přehrávání MP3 a hudebních cédéček. Pokud nevíte, kde je umístěn šestý reproduktor, vězte, že plní funkci zadního „středového“.

Stejně jako předchozí model, disponuje i Audigy 2 rozhraním FireWire (přenosová rychlost až 400 Mbit/s). Za zmínku stojí také aplikace MediaSource, jenž umožňuje přehrávání DVD Audio, převod do MP3 či převod klasických stereo skladeb do formátu 6.1.

Zvuková karta Creative Sound Blaster Audigy 2 bude prodávána ve dvou verzích – Classics a Platinum. Verze Platinum se bude od klasické lišit přídavným panelem do 5,25“ pozice počítačové skříně. Jak to tak vypadá, nedočkáme se verze Platinum Ex a Extigy. Cena byla stanovena na 129 (Audigy 2) a 199 dolarů (SB Audigy Platinum 2)

Neoficiální informace o čipu Radeon 9500

V minulých hardwarových novinkách jsem se zmínil o připravovaném grafickém čipu ATi Radeon 9500. Na webu se objevily prví neoficiální informace o jeho specifikacích. Dlužno podotknout, že se opravdu jedná pouze o spekulace a tudíž se nemusejí zakládat na pravdě.

Stejně jako v případě Radeonu 9000 respektive 9700 se bude i modelová řada 9500 skládat z verze klasické a verze Pro. Cenový rozdíl obou modelů by měl být přesně 40 amerických dolarů, když Radeon 9500 bude stát 179 a Radeon 9500 Pro 219 dolarů. Obě verze by také měly disponovat 64 MB velkou videopamětí typu DDR a 128bitovou sběrnicí, co je o polovinu méně než v případě Radeonu 9700.

Důležitý je ale fakt, že se zatím neví o žádném rozdílu mezi verzi klasickou a verzí Pro. Spekuluje se o vyšší frekvencí pro jádro a paměti modelu Pro, ale nejedná se o skutečnost oficiálně potvrzenou. Možný scénář frekvence Radeonu 9500 je 275 / 550 MHz a Radeonu 9500 Pro pak 300 / 600 MHz. Dalším možným rozdílem by mohl být počet pipeline (spekuluje se o 4, 6 a 8).

Podpora AGP 8x je samozřejmostí, neví se však, jaká bude podporována verze DirectX. Je možné, že pouze DirectX 8.1, avšak ani DirectX 9 není vyloučeno. Každopádně ukončeme spekulace a počkejme si na oficiální informace společnosti ATi. Modelová řada Radeon 9500 by měla světlo světa spatřit ještě před koncem roku, takže čekání nebude nikterak dlouhé. Nicméně je fakt, že uživatelé se přestávají ve značení a specifikacích nových čipů ATi ztrácet a je otázka, zda to z hlediska obchodu Kanaďanům neuškodí.

AMD uvedlo další mobilní verze Athlonu XP

Tento týden byly uvedeny procesory AMD Athlon XP 1900+ a 2000+ určené pro notebooky. Samozřejmostí je podpora technologie e PowerNow!. Notebooky s těmito procesory již prodávají společnosti Hewlett Packard a Fujitsu Siemens. Podotýkám, že současně s  uvedením rychlejších verzí klesly ceny verzí pomalejších.

Další HW novinky

  • ceny vypalovacích mechanik jsou na historickém minimu a dokonce stále klesají. Za cenu 2000 Kč s DPH můžete mít CD-RW mechaniku zvládající rychlosti 40x/12x/48x
  • nové Athlony XP s jádrem Barton (od modelu 2700+) nebudou vyráběny procesem SOI (Silicon On Insulator)
  • Gigabyte během října uvede sedm základních desek určených pro Pentium 4 s podporou frekvence systémové sběrnice (FSB) 667 MHz.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce