HW novinky – GeForce4 Ti 4800 a další zprávy

VIA Technologies vyrobí v předvánočních měsících až o 8 milionů více čipsetů pro základní desky než ve třetím čtvrtletí. Ceny některých komponent začaly letos růst dříve, a proto neváhejte s nákupem dárků. AMD uvedlo na trh nové procesory podporující 333MHz sběrnici.
HW novinky – GeForce4 Ti 4800 a další zprávy

Jeden z největších výrobců čipových sad, VIA Technologies, si objednala jednorázově u TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) dodávku 40000 až 50000 waferů. Z jedné této křemíkové desky, sloužící jako polotovar pro výrobu procesorů i čipových sad, vyrobí VIA 160 až 200 čipsetů. Jedná se tedy o 6 - 8 milionů základních desek vyrobených navíc v období dvou předvánočních měsíců. Zástupci VIA Technologies tuto skutečnost interně potvrdili a v souhrnných číslech jde téměř o 25 procentní nárůst produkce oproti předchozím měsícům!

Předvánoční zdražování začíná - neváhejte!

Díky očekávanému zvýšení produkce základních desek s čipsety VIA se většího předvánočního zdražování v tomto sektoru snad nedočkáme. Jinak tomu je ale v případě operačních pamětí, kde ceny již několik týdnů pomalu rostou

Zdražování dosud ovlivnilo nejvíce DVD a CD-RW mechaniky, a to v řádu několika set korun. V loňském roce se několik týdnů před Vánocemi staly levnější mechaniky vysloveně podpultovým zbožím a dévédéčko pod tři tisíce korun nebylo k sehnání. Uplynul rok a letos v říjnu jste mohli levnější DVD mechaniku (např. BTC, Sony Lite-On) zakoupit za cenu mezi  1500 až 1600,- (s DPH). Nyní ceny postupně týden co týden rostou a nákup mechaniky do 1800 Kč lze hodnotit jako velmi dobrou koupi. Podobně rostou ceny CD-RW mechanik.

Předvánočním tipem by se letos mohli stát kombinované mechaniky CD-RW se schopností číst DVD média. Takové combo lze letos pořídit již za 3000 Kč s DPH. Spojením DVD a CD-RW mechaniky snížíte pořizovací cenu počítače minimálně o tisíc korun. Někomu se může zdát nevýhodou nižší vypalovací rychlost, ale běžnému uživateli ta minutka při pálení vrásky neudělá.

Procesory AMD Athlon XP 2600+ a 2700+ uvedeny na trh!

Společnost AMD minulý týden uvedla dva nové modely procesoru Athlon XP. Jedná se o modely nesoucí označení  2600+ a 2700+. Oba procesory jsou určeny pro 333MHz sběrnici a pracují skutečných frekvencích 2083 MHz (model 2600+) a 2166MHz (model 2700+). Po celém světě je k dispozici zatím jen velmi malé množství procesorů Athlon 2600+ pracujících na 266MHz systémové sběrnici, proto se vyrojili spekulace o tom, že firma AMD bude do budoucna vyrábět tuto modelovou řadu jen s novým jádrem, které podporuje práci na 333MHz. Kompatibilita s 266MHz sběrnicí zůstává samozřejmě zachována. Dlužno podotknout, že nové procesory jsou k dostání pouze v Japonsku (letenky ale nestojí mnoho…)

Každý český herní guru může jen doufat, že se procesory těchto řad dostanou na evropský, potažmo český trh před Vánocemi. A na kolik ta legrace přijde? Oficiální ceny AMD při dodávce 1000 kusů jsou nyní 349 $ (cca 11000 Kč) za model 2700+ a  297 $ (cca 9200 Kč) za pomalejší model.

GeForce4 Ti 4800 aneb nový čip od nVidie?

Firma nVidia ukončuje výrobu čipů GeForce4 Ti 4600. Nástupcem bude nejspíše GeForce4 Ti 4800 (kódové označení NV28). Jedná se v podstatě o původní GeForce4 Ti 4600 (NV25) s implementovanou podporou AGP 8x. Jedná se tak o malý maskovací tah, z důvodu  odvedení pozornosti od zpožděného nástupce v podobě NV30. Nové karty by měli mít jen nepatrně větší výkon než původní verze 4600 s AGP 4x – spekuluje se o 1 - 3% nárůstu.

Připravuje se rovněž odlehčená verze čipu NV 28 s názvem GeForce4 Ti 4800SE což je v podstatě stará dobrá GeForce4 Ti 4400, rovněž však s podporou AGP 8x. Také u této karty se markantního nárůstu výkonu nedočkáme. Bohužel (jak pro koho…) tyto karty doposud nemohou soupeřit s výkonem Radeonu 9700 Pro, jenž je stále nejlepším řešením na trhu.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A