HW novinky – nVidia oprašuje DDR II!

U nVidie už neví, čím by podpořili brutální sílu svých grafických karet. Uvádějí na trh dvě nová grafická monstra GeForce FX 5950 a 5700 Ultra – znovuzrození DDR II jako chyták letošních vánoc? Chcete diagnostický displej přímo na grafické kartě? Pokud holdujete kartám nVidie máte ho mít – řešení se jmenuje Prolink PDF.
HW novinky – nVidia oprašuje DDR II!

Šachová partie pokračuje, nVidie nasazuje do hry dva nové koně!

GeForce FX 5950 a GeForce FX 5700 Ultra jsou dva noví bojovníci nVidie na šachovém poli grafických karet. Obě karty mají implementovanou GDDR II, tedy DDR paměť druhé generace, určenou speciálně pro grafické karty. Dále se budeme věnovat hlavně nejrychlejšímu monstru nVidie dnešních dní - GF FX 5950.

Nový nejrychlejší kousek nVidie - GeForce FX 5950

GeForce FX 5950 je založena na čipu NV 38, který je vlastně jen přetaktovanou variantou předchozího NV 35 s minimálními úpravami jádra. Hlavní inovace se tak u této karty týkají staronového přechodu na DDR II. Jak určitě víte, první příchod DDR II se odehrál začátkem letošního roku. GeForce FX 5800 Ultra, která jej tehdy obsahovala, přišla na trh hodně pozdě. Stalo se tak i díky problémům s výrobou, chlazením, sporným výkonem a spolehlivostí těchto prvních DDR II pamětí, zanedlouho se tak nVidia vrátila k původním DDR pamětem první generace. Od té doby neuběhl ani rok a DDR II tu máme zpět.

GeForce FX 5950 má vyšší takt jádra i pamětí, než FX 5900. co se změnilo je i systém chlazení. Tovární větráček je přibližně o 2 cm větší, než byl ten u jeho předchůdce FX 5900. Díky tomu se může otáčet výrazně nižší rychlostí. To také činí a přesto má být tok vzduchu vyšší než u původní varianty při zachování nižší hladiny hluku. Podle prvních testů této karty se tak jedná o nejtišší systém nVidie za poslední dobu. Hlučnost má být srovnatelná s jeho konkurentem ATi Radeonem 9800 XT v náročnějším 3D módu.  Při srovnání v pomalejším 2D módu však hlasitostí za Radeonem trošku pokulhává.

Paměti jsou implementovány z větší části na opačné straně než samotné GPU. Na teplotní poměry DDR II pamětí jsou chlazeny poměrně stroze – celistvým zeleným plátem s logem nVidie, který můžete vidět níže. Tato plocha bude uvnitř počítače tedy na horní straně a podle prvních ohlasů se zdá, že příznivci smažených vajíček a čaje po ránu se mají opravdu na co těšit. Po několika minutách provozu náročnější 3D aplikace je tato část velice vhodná ke spálení prstů. Jestli máte nenechavé prsty a souhlasíte s příslovím „poctivého nepálí“, určitě si přijdete na své. Paměti jsou tedy očividně přizpůsobené provozu za hodně vysokých teplot. Počkáme a uvidíme, jaké s ní budou mít uživatelé zkušenosti a jestli se nVidii konečně podařilo spolehlivé a výkonné DDR II řešení.

Hlavní část chladícího krytu GDDR II pamětí u GeForce FX 5950 – je libo topinku?

Na závěr si uvedeme hlavní specifikace GeForce FX 5950:

  • Rychlost jádra v 3D módu – 475 MHz
  • Rychlost jádra v 2D módu – 300 MHz
  • 256 MB GDDR II pamětí o rychlosti 475 (950) MHz
  • 0.13 mikronový výrobní proces
  • 256 bitová šířka paměťové sběrnice
  • propustnost sběrnice 30,4 GB/s
  • Fill Rate 3,8 Gigatexelů/s
  • 356 milionů vertexů/s
  • podpora pixel a vertex shaderů 2.0+
  • AGP 8×

Diagnostikuji, diagnostikuješ, diagnostikujeme!

Přesně do rytmu dnešní „diagnostické módy“ přichází Prolink PDF (Plasma Display Fan).  Tento nový „Super chladivý“ systém s pokročilou diagnostikou přinášejí do světa karty PixelView GeForce FX 5700 a 5700 Ultra.

 

5700 s jedním větším chladičem * 5700 Ultrase dvěma menšími chladiči

Jde vlastně o kompletně boxované GeForce FX s jedním (FX 5700) či dvěma ventilátory (FX 5700 Ultra) a integrovaným diagnostickým displejem na boční straně karet. Panel s displejem je umístěn ve vodorovné kolébce na vnějším okraji. Podle slov výrobce je nezávislý na poloze vašeho počítače (pod stolem, na stole), protože si jej můžete naklápět v úhlu 45°. Tento pohled si tedy logicky užijí jen nadšenci s průhledným nebo odejmutým krytem boční strany PC. 

     

Díky celistvému pouzdru a samostatným otvorům pro přívod studeného a odvod teplého vzduchu nebudou karty ovlivňovány teplým vzduchem od sousedních tepelných zářičů z case. Zabudovaná technologie redukce zvuku má zaručit vcelku snesitelných 25 dB hlučnosti. Tedy přibližně. Celkově má tento chladící systém odvádět více než 100% ztrátového tepla – je to vůbec možné?

Další hrdě vyhlašovanou specifikací je Audio Alarm Warning. Pokud rychlost chladiče klesne pod 1000 otáček za minutu nebo teplota grafického jádra překročí 70°C, spustí se automaticky zvukový alarm. No a protože se produkty společnosti Prolink dají snadno pořídit i v ČR, budou si tyto karty moci určitě koupit i našinci z české kotliny. 

Možnost neustále si kontrolovat všechny možné teploty, rychlosti, napětí a jiné činnosti PC na různobarevných krystalových a LCD displejích je momentálně velice populární. Určitě je hodně užitečná. Tento trend však bezděčně potvrzuje, že dnešní PC technika není zdaleka bezporuchová a kvalitní. Otázka zní, jestli by vývoj neměl směřovat spíše ke snížení poruchovosti, než k tvorbě nových a nových schizofrenních diagnostických zařízení. Moderní počítače zjednodušují člověku práci, zároveň mu přinášejí širší možnosti zábavy, ovšem v poslední době začínají úměrně tomu narůstat i požadavky na životaschopný a bezproblémový provoz.

Váš názor Další článek: Dvě bonusové kapitoly pro akci Max Payne 2!

Témata článku: , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tady rekordman Antutu, dobrý den. Testujeme herní Red Magic 7 Pro s ventilátorem a průhlednými zády

Tady rekordman Antutu, dobrý den. Testujeme herní Red Magic 7 Pro s ventilátorem a průhlednými zády

** Přímo z Shenzenu nám dorazil nejvýkonnější smartphone současnosti ** Má špičkový Snapdragon, větráček a také průhledná záda ** Co čekat od herního modelu s 16GB a 120Hz displejem?

Martin Chroust
Aktivní chlazeníHerní mobilyPreviewVideo
Programování elektroniky: Vyrobíme Wi-Fi hodiny do pokojíku každého geeka

Programování elektroniky: Vyrobíme Wi-Fi hodiny do pokojíku každého geeka

** Máte u postele budík? Vyhoďte ho! ** Dnes si totiž postavíme vlastní Wi-Fi hodiny ** Díky RGB prstenci budou plné barev a díky NTP ďábelsky přesné

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět