HW novinky – Opteron na Invexu

V minulém týdnu probíhal na brněnském výstavišti již dvanáctý ročník Invexu. Co nového v oblasti hardwaru přinesl? Bohužel téměř nic. Nicméně okurková sezóna je nenávratně pryč a protože se blíží Vánoce, je i bez Invexu v oblasti hardwaru pěkně živo.
HW novinky – Opteron na Invexu

V minulém týdnu proběhl na brněnském výstavišti již dvanáctý ročník veletrhu informačních a komunikačních technologií – Invex 2002. Vzhledem k již dříve avizované neúčasti řady významných hardwarových společností, nemohl ani ten největší optimista očekávat záplavu novinek. Všechno důležité týkající se hardwaru se odehrávalo v pavilonu B, jenž hostil takové firmy jako Hewlett-Packard, OKI, Olympus, ProCA, Epson či Umax. V „béčku“ byla také řada výrobců z Taiwanu, kteří zde prezentovali hlavně počítačové skříně či nejrůznější doplňky k počítačům. Za zmínku jistě stojí lampička k počítači nebo notebooku, která je napájena přes USB port. Jednoduché a levné řešení.

Jedinou novinkou v pravém slova smyslu byl počítač s procesorem AMD Opteron. Tento 64bitový mozek počítače bude na trhu až v polovině příštího roku, a tak byla jeho přítomnost na Invexu o to větší událostí. Sestavu hlídali dva řízní chlapíci s dvěma kladivy, ale výkon stroje bohužel demonstrovala pouze prezentace v PowerPointu. Nebo že by na pozadí běžely 64bitové Windows XP…?

Největší zájem z řad mladých návštěvníků byl o Game Hall a MČR v počítačových hrách. Bohužel někteří vystavovatelé si stěžovali, že jim návštěvníci zcizili řadu myší a klávesnic. Navíc byly poškozeny některé stojany s počítači. Doufám, že příští rok takové problémy nebudou, protože to přinejmenším kazí pověst hráčů počítačových her. Jestliže vás zajímají bližší informace o Invexu 2002, přečtěte si řadu článků zde na Doupěti, na Živě.cz (www.zive.cz) nebo si počkejte na nové číslo časopisu Computer.

Rychlé vypalovačky

Teac a Asus uvedli pekelně rychlé vypalovací mechaniky disponující rychlostmi 52x/24x/52x! Možným problémem mohou být média, která tak velké rychlosti zatím nepodporují.

Teac CD-W552E - rychlosti 52x/24x/52x. Podpora formátu Mt.Rainier (CD-MRW) a technologie WriteProof.

Asus CRW-5224A - 52x/24x/52x. Podpora technologií FlextraLink, FlextraSpeed, DDSS II. Používat se dá jak v horizontální, tak i vertikální poloze.

Největší LCD displej na světě

Společnost LG představila největší LCD displej typu TFT na světě o úhlopříčce 42 palců. Podporuje rozlišení XGA a úhel pohledu až 175 stupňů (jak horizontální, tak i vertikální). Doba odezvy je pod 12ms a kontrast v poměru 500:1. Monitor byl vyvinut za použití technologie super-in-plane-switching (S-IPS) a má tloušťka  50,9 mm.

Notebook za 899 dolarů

Hewlett-Packard oznámil nový notebook série Evo N1015v, který je postaven na mobilním procesoru AMD Athlon XP. V základní konfiguraci dostanete procesor Athlon 1400+, 13,3” displej (to je bohužel málo), 128 MB operační paměti a 20 GB pevný disk. V případě příplatku sta dolarů získáte model dovybavený o Wi-Fi rozhraním. Uvedená cena bohužel platí pouze v USA, u nás bude téměř jistě o nějakou tu tisícovku vyšší. Navíc notebook není nikterak skvěle vybaven, a tak uvidíme, jak se „chytne“.

Asus bude stavět v ČR

Nové montážní centrum postaví v Česku společnost AsusTek Computer! Využije stávajícího komplexu budov v průmyslové zóně okolo Rudné u Prahy, přičemž na pozemku 3000 metrů čtverečních by měly vyrůst i nové budovy. Díky zahraničním pobídkám české vlády získá AsusTek dotaci ve výši tří milionů amerických dolarů a desetileté daňové prázdniny. Taiwance u nás láká levná pracovní síla a dobrá infrastruktura. Vzhledem k posilující koruně a očekávanému vstupu do EU můžeme jen doufat, že si to za dva roky nerozmyslí a neodejdou stejně jako Flextronics zase o kousek dál...

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma