HW novinky – První testy grafických karet s GeForce FX!

Na světlo světa se dostaly první kusy grafických karet GeForce FX 5800 (Ultra). První výsledky vypadají spíše rozpačitě, bude tedy GeForce FX bomba nebo propadák? A uchladíme to vůbec? A na závěr něco pro čtenáře, kteří ještě nevědí, jak mohou provést levný upgrade Radeonu 9500 na Radeon 9700 (PRO).
HW novinky – První testy grafických karet s GeForce FX!

Ačkoliv karty s čipem GeForce FX měly být na trhu již v prosinci, teprve nyní se objevují první vzorky, které byly testovány hned na několika zahraničních informačních serverech.

Tímto svým nejnovějším kouskem se nVidia opět zmocnila 3D trůnu. Ve většině prováděných testů překonává svého rivala od ATi. Není to bohužel vítězství drtivé, tak jak si přálo mnoho příznivců nVidie a jak to na podzim předvedl Radeonem 9700 PRO. Ve skutečnosti se od GeForce FX očekávalo určitě více a pokud přijde ATi s novou generací karet založených na čipu R350 už v březnu, neudrží se nVidia na špici dlouho.

Ovšem podívejme se na GeForce FX zblízka. Protože se nVidia tradičně vydala cestou hrubého výkonu a tedy vysokých frekvencí, je potřeba vyššího příkonu elektrického proudu a je tedy produkováno i více tepla. Z tohoto důvodu má GeForce FX vlastní chladicí systém zvaný „FX Flow“, který zabírá druhý slot pro přívod chladného a odvod teplého vzduchu.  Není se čemu divit, spotřeba GeForce FX při práci ve 3D vystoupá až na 75W. 300W zdroje se tedy stávají naprostým minimem.

Pohled z boku a srovnání s velikostí Radeonu 9700 PRO. Pokud vám vadí, že karta zabírá celé dva sloty vězte, že tomu tak nebude u všech karet s čipy GeForce FX, levnější modely by neměly tento chladící blok obsahovat.

Pravděpodobně díky vyšší hladině zvuku při plnohodnotném chlazení karty se rozhodli v nVidii zavést novinku v podobě odlišného taktování karty při práci ve 2D a 3D prostředí. Pokud pracujete ve windows pouze s programy využívajícími 2D prostředí, běží jádro karty na 300 MHz a větrání je pochopitelně ztišeno. V okamžiku kdy si spustíte nějakou 3D hru, jádro čipu přepne na plných 500 MHz a větrání se rozběhne naplno.

A proč vlastně GeForce FX překonala dosavadního lídra 3D výkonu tak těsně, přesto že má oproti Radeonu 9700 PRO o mnoho vyšší frekvence jádra i pamětí? Je to nepochybně užší 128bitovou paměťovou sběrnicí. ATi Radeon 9700 PRO má naopak sběrnici 256bitovou, což mu i díky nižším taktovacím frekvencím zaručuje celkově větší propustnost. V řeči čísel je to 16 GB/s pro FX a 19,8 GB/s pro Radeon. GeForce zase dominuje v testech, při kterých se počítá najednou více věcí a rozhodující je tedy výkon jádra. Je tedy určen spíše pro budoucí hry, na které si ovšem ještě nějakou dobu počkáme. Pro mě a možná i jiné příznivce nVidie je příchod GeForce FX tedy spíše zklamáním. Uvidíme tedy jak se situace vyvine do budoucna.

NVidia se tedy snaží upoutat na high-end novinku poměrně agresivní cenou. U modelu GeForce FX 5800 Ultra se bude cena pohybovat na hranici 400 dolarů za kus. Pro nedočkavce, kteří si kartu budou chtít pořídit hned po jejím příchodu na trh, připravilo mnoho prodejců možnost kartu si dopředu objednat, ale za ceny někdy téměř dvojnásobné. Cena modelu GeForce FX 5800 bude cca o 100 dolarů menší. To proto, že je taktován pouze na 400 MHz u jádra a na 800 MHz u pamětí, kdežto u verze Ultra jsou hodnoty o 100 respektive 200 MHz vyšší.

Přehled specifikace:

  • 0,13µ  výrobní proces
  • 125 milionů tranzistorů (např. P4 má jen 55 mil., Radeon 9700 PRO asi 107 mil.)
  • 256bitová architektura GPU
  • osm texturovacích pipelines (s jednou texturovací jednotkou v každé)
  • frekvence jádra GPU 500 MHz
  • frekvence DDR-II pamětí minimálně 500 MHz (1 GHz)
  • 128bitová paměťová sběrnice
  • optimalizovaná Z-komprese spolu s color data kompresí
  • AGP 8x
  • chladící systém FX Flow

Jak levně k Radeonu 9700 přijít?

Protože HW novinky už chvíli nevyšly, vybral jsem trochu starší, ale o to zajímavější informaci. Pokud jste dostali k vánocům ATi Radeon 9500 nebo plánujete upgrade grafické karty a chcete ušetřit, je tu něco právě pro vás. Na internetu se totiž po novém roku vyrojilo povícero způsobů jak razantně zvýšit výkon Radeonů 9500.

Na trhu jsou k dispozici dvě varianty karet s tímto čipem. První varianta disponující 128 MB paměti a 256bitovou paměťovou sběrnicí se liší od Radeonu 9700 pouze čtyřmi pipeline jednotkami, které nebyli z karty při výrobě odstraněny, ale jen neutralizovány. Opětnou aktivací těchto rendrovacích pipelines a případným přetaktováním získáte výkon srovnatelný s plnohodnotným Radeonem 9700 PRO. Ovšem je třeba si dát pozor na druhou variantu Radeonu 9500, která se prodává jen s 64 MB operační paměti. Ta má totiž užší 128bitovou paměťovou sběrnici. Pokud se aktivují pipelines u této karty, výsledkem bude spíše Radeon 9500 PRO, který má na rozdíl od Radeonů 9700 také jen 128bitovou sběrnici.

V průběhu několika dnů se objevily nejprve dvě hardwarové a poté i dvě softwarové metody, jak čtyři na kartě zbytečně spící pipelines aktivovat. U hardwarových metod se jedná o přesunutí jednoho odporu respektive o překlenutí můstku u jádra karty, který je u Radeonů 9500 rozpojen a tím deaktivuje čtyři z osmi pipelines. Poté je třeba nahrát speciálně upravený BIOS, který kartu identifikuje jako Radeon 9700. A ten se od Radeonu 9700 PRO neliší už ničím jiným, než nižšími taktovacími frekvencemi.

Posléze se objevili i dvě softwarové metody, u kterých stačí nainstalovat speciálně upravené ovladače a není třeba nikterak pájet či měnit BIOS.  Nejdříve přišly tzv. „W1zzard“ drivery a následně pak nová verze (více user-friendly) prográmku Rivatuner, kterým můžete zkusit „přeinstalovat“ váš Radeon 9500 v klidu a v pohodě. Jen si předtím nezapomeňte zálohovat vaše stávající ovladače, pokud by přechod neproběhl bez problémů.

Pokud budete chtít výkon zvýšit až na úroveň Radeonu 9700, stačí už jen kartu lehce přetaktovat. A kdo ví, třeba překonáte výkonem i nejžhavější GeForce FX. Pak si teprve budete moci říct, už není kam spěchat, to je opravdu vrchol!


Pokud jste o těchto postupech zatím nic nečetli a chcete se dozvědět něco bližšího, můžete si o nich přečíst něco třeba na těchto stránkách.

Pokud si chcete stáhnout prográmek Rivatuner, můžete tak na vlastní nebezpečí učinit přímo na stránkách http://www.guru3d.com/rivatuner/

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Playstation 4 je na konci svého životního cyklu, říká šéf konzolové divize

Playstation 4 je na konci svého životn…

Konzole PS4 už se pomalu blíží konci cesty a za rohem začíná vykukovat další generace.

22.  5.  2018 | | 17 N/A
Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Pomalými krůčky se k nám dostává léto a s ním i období sucha. Květnový line-up tomu ale rozhodně neodpovídá.

11.  5.  2018 |
Wargaming pod palbou kritiky: podvodník jako kontributor World of Tanks?

Wargaming pod palbou kritiky: podvodní…

Českou a slovenskou komunitou světoznámého MMO World of Tanks otřásá skandál. Co se stalo?

včera | | 19 N/A
E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na největším herním veletrhu

E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na…

Letošní E3 bude velké. A bude stát za to.

21.  5.  2018 | | 7 N/A
Zaklínač: Dobrodružná hra - obuj si boty železné (recenze)

Zaklínač: Dobrodružná hra - obuj si bo…

Dohráli jste všechny tři díly videoherního Zaklínače a ságu i s povídkami znáte stránku po stránce? Pak je na čase vyzkoušet deskovou hru Zaklínač: Dobrodružná hra, která vás přenese do zaklínačského světa plného strig, graveinů, ghúlů a dalších starých známých.

22.  5.  2018 | | 8 N/A
Marvel v herním průmyslu: nastává zlom po vzoru filmů?

Marvel v herním průmyslu: nastává zlom…

Jednomu ze dvou největších komiksových vydavatelství světa se to v poslední době daří jak na poli komiksů, tak na filmovém plátně. Co se ale týče produkce počítačových her, nikdy na tom nebylo extra dobře. To se ale možná v blízké budoucnosti změní a my si tak užijete s našimi oblíbenými superhrdiny a záporáky také nějaké pořádné herní dobrodružství.

20.  5.  2018 | | 2 N/A