HW novinky – Radeony XT bez hry Half-Life 2!

Radeon 9800 XT startuje – kde je přiložený Half-Life 2??? AMD zavádí „čárkový“ kód i u běžných Athlonů XP, znepříjemní tím falšování frekvence procesorů? Víte co je to SoundStorm? Že ne? Je to letošní novinka nVidie, která se tímto chystá kromě trhu grafických karet zatopit neohroženým produktům od Creative Labs i u karet zvukových.

ATI RADEON 9800 XT v prodeji! Kdepak je Half-Life 2?

Začátkem října se skutečně objevila v obchodech USA a Japonska nová vlajková loď společnosti ATi. Grafická karta ATi Radeon 9800 XT má přesně ty specifikace, o kterých jste si v HW novinkách četli už dříve.

Co je ale na vydání této karty zajímavé: že totiž vyšuměla do ztracena dříve „zaručená“ BOMBA ATi o přiložení plné hry Half-life 2. Ta měla být u každé grafické karty z rodiny „XT“ přibalená zdarma. Levnější Radeon 9600 XT se sice doposud neprodává, plnohodnotný Radeon 9800 je už však několik dnů na trhu, ale po přiložených Half-lifech 2 jako by se země slehla. Nejnovější odložení této hry tak udělalo marketingovým pracovníkům ATi určitě mnoho vrásek na čele a příště si dvakrát promyslí, než začnou propagovat další produkt s přiloženou hrou, která ještě nevyšla. Zvláště pokud by pocházela opět od Valve Studios:-).

Zaváděcí ceny Radeonu 9800 XT oscilují v USA kolem 500 a v Japonsku dokonce kolem 600 amerických dolarů. Hezké ceny – jak moc by tedy byl přiložený Half-Life 2 „zdarma“ a jestli by se i tak vyplatil, se můžeme jen domýšlet.

Na internetu se objevilo mnoho různorodých tvrzení o tom, jak dalece je Half-Life 2 vlastně dokončen, když ukradený kód obsahoval jen několik ukázkových úrovní s množstvím chyb.  Jestli je to všechno, co má zatím vývojářská firma Valve Software k dispozici, jedná se bezpochyby o záměrné klamání fanoušků, kteří očekávali vydání v tomto měsíci. Kdyby však Valve Software neměla nic víc, jak by mohla souhlasit s přiložením své hry k nejnovějších kartám ATi? Vždyť museli vědět, že uvedení Radeonů série „XT“ se uskuteční začátkem října...

A jestli vývojáři u Valve skutečně nevěřili v možnost říjnového startu Half-Lifu 2, byl souhlas s propagací Radeonů  „XT“ a přiloženým Half-Lifem 2 dobrovolnou sebevraždou. Nebo si toho byli vědomi? V tom případě je to tak obrovská drzost, že se ji můj mozek brání vůbec přijmout. Také ATi jim to teď dala asi taky pěkně sežr.. ehm... sníst. 

Nerad bych tu dále ventiloval všechny možné spekulace, které se nejen mně samotnému honí hlavou. Určitě i vy máte k tomuto záživnému skandálu letošního podzimu co říct, proto neváhejte a využijte naše fórum pod článkem.

Zvuková Bouře – dobude nVidia zvukový trh?

Před několika lety začali u nVidie boj na grafickém poli. Do té doby dominantní uchvatitel mladého trhu 3D grafických karet, firma 3Dfx, je dnes jen blednoucí vzpomínkou. Teď se nVidia chystá proniknout na trh zvuku. Má se dominantní Creative Labs začít obávat integrovaných řešení?

nVidia se SoundStormem snaží nabídnout maximální kvalitu pro domácí audiovizuální řešení

NVidia totiž představila nový zvukový systém SoundStorm. Jeho základem bude APU (Audio Processing Unit), tedy zvukový procesor, který je integrovaný v čipsetech nForce a nForce 2. Jeho součástí je rovněž PCI modul, na kterém budou shromážděny všechny možné vstupy a výstupy. Kromě digitálního SPDIF konektoru, který umožňuje spojení s externím Dolby-Digital 5.1 encoderem, má SoundStorm samozřejmě vstup pro mikrofon, Line-in a výstupy pro sluchátka, přední a zadní reproduktory a také centrální reproduktor a subwoofer.  SoundStorm bude tedy plně Dolby-Digital kompatibilní. Žádných dalších mutací, jako je například podpora více než šesti reproduktorů, se nedočkáme.

Co je to vlastně APU a jak ho nVidia definuje? Stejně jako GPU (Graphic Procesor Unit – tedy procesor grafické karty) má APU za účel zvýšit celkový výkon systému. Dosahuje toho tím, že odejme z centrálního procesoru počítače (CPU) starost o výpočet zvukových efektů a jejich algoritmů. Stejně jako to činí GPU u grafického zobrazení umí ovšem také mnoho dalších věcí.

Hlavní vlastnosti APU jsou podle nVidie konkrétně tři:

  • má pokročilou architekturu s minimálně 256 2D zvukovými kanály a 64 3D zvukovými kanály
  • musí plně podporovat všechny funkce DirextX 8.0
  • musí mít integrovánu plnou podporu pro Dolby Digital 5.1 a mít hardwarový Dolby Digital Encoder

AMD vrací Athlonům XP 2D čárkový kód – konec pirátů v USA?

Tento rok se nejdříve v Rusku a poté i v USA začaly objevovat „falešné“ procesory AMD Athlon. Proč falešné? Protože na procesory nižší frekvence někdo přeráží vyšší frekvenci - samozřejmě rovněž uzamkne násobič na větší hodnotě - a pak je prodává dál. Otázky jako proč by to někdo dělal ponechme pro diskuzi. Všeobecně se soudí, že to mají na svědomí lidé z velkoobchodního prostředí, kteří díky rychle padajícím cenám jednotlivých procesorů musejí prodávat zbytky nakoupených procesorů levněji, než je koupili.

V poslední době se většina těchto případů přesunula z Ruska do USA, američtí obchodníci se tedy očividně nebrání přijímání nových metod. AMD proto u nově vyráběných procesorů Athlon XP zavádí starý dobrý čárkový kód. Tento čtvereček o velikosti pouhých 3 × 3 mm provází procesory AMD s různými přestávkami už od dob série K6. Naposledy se vytratil u procesorů Athlon XP s jádrem Thoroughbred, nyní se tedy vrací na nové procesory Athlon XP – Barton.

Nový kód vpravo od označení procesoru – 3 × 3 mm v praxi

Zatím není příliš jasné, jestli toto označování pomůže zabránit dalšímu falšování procesorů. Jak AMD ví, že se padělatelé nenaučí napodobit i nový přídavný kód?

Diskuze (4) Další článek: Skvělé hodnocení Hidden and Dangerous 2 v jedné z prvních recenzí

Témata článku: , , , , , , , , , , ,