HW novinky – Soumrak RDRAM pamětí

Intel zveřejnil plán pro ukončení produkce plánovaných čipsetů i850E a i860 podporujících RDRAM. Fialové oko vás sleduje – spočiňte svým zrakem na fialových boardech od Solteku aneb jak jsme vlastně bez „Violet Eyes“ žili? A nakonec tu máme nVidii, která zvyšuje pracovní frekvence svých grafických karet GeForce FX 5600.
HW novinky – Soumrak RDRAM pamětí

V průběhu tohoto roku si budou moci výrobci základních desek objednat dva čipsety i850E a i860 vybavené I/O ICH2 řadičem s podporou RDRAM pamětí. Jako deadline datum pro poslední objednávky uvedených čipsetů vyhlásil Intel 31. říjen 2003. Do této doby si u něj budou moci výrobci základních desek objednat čipsety pro své základní desky. Tyto pak Intel dodá nejpozději do 14. května 2004 a to bude zároveň datum, kdy s jejich výrobou definitivně skončí.

Pokud se na toto prohlášení podíváme v širších souvislostech, uvidíme, že tak pomalu ale jistě končí éra Intelem tak prosazované RDRAM technologie. DDR paměti prostě už mají trh plně pod kontrolou. Poslední čipset s podporou pamětí RDRAM byl SiS R658 a jediná firma, která ho integrovala do své základní desky, byl ABIT. Také budoucnost čipsetu SiS R659 je velice nejistá.

I když mají výrobci základních desek ještě několik měsíců na to, aby si objednali tyto čipové sady, mnoho z nich to pravděpodobně neudělá. I kdyby tak učinili, za čas tyto čipové sady z trhu tak jako tak zmizí. Postupem času tak bude na trhu stále méně desek s podporou RDRAM pamětí a jejich cena tak pravděpodobně vzroste. Pokud tedy jste majitelem počítače, který běží na RDRAM pamětech, jejich upgrade na příští rok raději neodkládejte.

Fialové léto s Intelem

Pokud jste fandové do fialové barvy, můžete se nechat oslnit jasně fialkovým zbarvením základních desek od Solteku SL-86SPE/-L, a SL-86MP/-L založených na ještě oficiálně neohlášených „Springdale“ čipsetech i865PE a i865G. Speciální edice základních desek je pojmenována „Violet Eyes“ a bude dodávána ve speciálním fialovém balení včetně fialové tašky.


Hlavní specifikace desek SL-86SPE (-L) / SL-86MP (-L):

• oficiálně podporují procesory se 400/533/800MHz QPB sběrnicí
• 4× DIMM sloty pro páry 266/333/400MHz DDR pamětí, max. 4 GB
• AGP 8×
• 6 PCI slotů
• dvoukanálový ATA 33/66/100 řadič
• dvoukanálový Serial ATA-150 řadič
• 10/100 Mb/s integrovaný ethernet adapter
• šestikanálový zvukový čip AC´97
• USB 2.0

Podle společnosti Soltek budou QPB (Quad Pumped Bus) sběrnice těchto desek přetaktovatelné až do 1200 MHZ. Není ovšem garantováno, že každý kus fialového balení bude schopen dosáhnout těchto frekvencí. A upřímně, vaše Pentium 4 při nich také nemusí pracovat.

Tyto desky budou osazené čtyřmi sloty pamětí, které bude možno osadit až do velikosti 4 GB. Při větším počtu pamětí budou muset být osazeny po dvojicích a paměti v jednom páru by měly mít identickou velikost. Co se týče integrovaného LAN adapteru, budou ho mít, jak už název napovídá, pouze desky s koncovým označením „-L“.

Společnost Soltek potvrdila, že speciální edici „Violet Eyes“ (fialové oči) nebude spojovat pouze se základními deskami platformy Springdale, ale v budoucnu nabídne i řešení založené na platformě Canterwood. Zajímal jsem se o ceny těchto růžových zázraků, ale v současnosti bohužel ještě nejsou známy.

S letní teplotou rostou i frekvence GeForce FX 5600 Ultra

V uplynulém týdnu oznámila nVidia zvýšení frekvencí jádra a paměti GeForce FX 5600 Ultra. Počátek tohoto rozhodnutí je nutno hledat pravděpodobně ve vyšším výkonu Radeonu 9600 PRO v testovaných hrách. Nová verze FX 5600 Ultra by pak měla výkon Radeonu 9600 opět překonat.

Frekvence GPU i paměti byla u tohoto modelu původně 350/350 MHz, po zvýšení bude 400/400 MHz. Alain Tiquet z nVidie se vyjádřil v tom smyslu, že zvýšení frekvence bylo umožněno díky lepšímu porozumění 0.13 mikronového výrobního procesu. Uvidíme jak na to zareaguje ATi, protože i ta má u Radeonu 9600 ještě prostor k růstu výkonu.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Crying Suns zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Cryin…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

8.  1.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce