HW novinky – Startuje Zodiac, další konzole na trhu!

Kromě představení další herní konzole, nabízející kromě jiného vymoženosti PDA, se podíváme na hromadu velmi zajímavých novinek, které přinesl letošní IT veletrh Computex na Tchaj-wanu (včetně krásné hostesky AMD:-). Chtěli byste vlastní mini Barebone PC? A co takhle Half-life 2? Kolik vás bude stát? Ani korunu!

Zodiac – handheld pro všechna znamení

V říjnu spatří světlo světa nová přenosná herní konzole a jak je v poslední době zvykem, není to jen tak ledajaká konzole, ale je to zároveň i PDA organizér. No a tak také vypadá. Kromě handheldového vzhledu se pyšní operačním systémem Palm OS s funkcemi verze 5.2. Přehrávat si budete moci svou oblíbenou hudbu, prohlížet fotografie nebo třeba hrát hry. Ve skutečnosti se tedy jedná spíše o PDA s dovednostmi herní konzole. Proč? Inu proto, že si na tomto kapesním přístroji budete moci od října zahrát hry jako Tony Hawk Pro Skater 4, DOOM II či Spy Hunter. A na jaře příštího roku by k nim mělo přibýt několik dalších.

 

Nejzajímavěji zatím podle názvu vypadá dvojice Neverwinter Nights či Duke Nukem Mobile. K těmto hrám ovšem nebyly prozatím zveřejněny žádné obrázky. Pro konzervativnějšího zákazníka tu pak bude například variace klasických karet Solitaire, která je stejně jako závodní hra Stunt Car Extreme součástí základního vybavení konzole. Toto všechno a ještě mnohem více si budete moci vychutnat doslova jako na dlani prostřednictvím displeje o rozlišení 480 × 320 pixelů a velikostí úhlopříčky 3,8“ tedy asi 9,7 cm. Zobrazitelná barevná hloubka je pak 16 bitů, tedy 65 536 barev. Celá konzole má rozměry 143 ×79 ×14 mm.

Kromě toho, že bude konzole umět synchronizovat svoje data s PC, dočkáme se díky zabudované technologii Bluetooth i multiplayeru. A protože bude tento hybrid díky svému serióznímu vzhledu a funkcím organizéru populární pravděpodobně i u starších a pracovitých zákazníků, mají se zaměstnavatelé na co těšit. Pokud zatoužíte po internetu a vlastníte telefon, který rovněž umí Bluetooth, můžete mít se Zodiacem širý svět internetu dokořán. S kolegy budete moci v rámci bezdrátového dosahu navíc komunikovat ve stylu známých Chatů.

 

Konzole umí přehrávat hudbu ve formátu MP3, což je u dnes uváděných multifunkčních a multimediálních zařízení už prakticky povinnost. Integrované budou dva stereo reproduktory a zvukový systém Jamaha. A narozdíl od GameBoye Advance SP půjde bez problémů zapojit sluchátka do vyvedeného 3,5 mm konektoru. Ty budou podle vyjádření výrobce rovněž součástí standardního vybavení.

Srdcem Zodiacu je procesor Motorola i.MX1 ARM9, který tiká na frekvenci 200 MHz. Opravdu kvalitní grafiku by pak měl zajistit grafický akcelerátor ATi Imageon W4200 s 8 MB operační paměti, což je na poměry grafického jádra u PDA hodnota nevídaná. Zdrojem energie bude zdvojený Li-Pol akumulátor o kapacitě 1540 mAh. To má prý stačit až pro 16 hodin provozu.

Konzole Zodiac se bude prodávat ve dvou variantách. První z nich obsahuje 32 MB zabudované operační paměti a její cena je stanovena na 299 USD. Druhá varianta má zabudovanou paměť o velikosti 128 MB a bude stát 399 amerických dolarů. Konzole však obsahuje také dva expanzní sloty, díky kterým si budete moci paměť libovolně rozšířit. Oba sloty podporují Flash paměti typu SD (Secure Digital) a také MMC (MultiMedia cards). Druhý slot navíc podporuje i paměťové karty SDIO. Prvních 12MB bude ovšem vždy rezervováno pro systémové operace. Zbytek operační paměti půjde zaplnit libovolnými daty, ať už hudbou, obrázky nebo videem, které si budete moci z většiny známých formátů (avi, mpeg, mpeg 4, quicktime) do Zodiacu překonvertovat přiloženým softwarem. Zodiac ve svém balení obsahuje i browser a SMS klienta pro posílání SMS vzkazů.

 

Konzoli je možné od 17. září objednat přímo na stránkách výrobce www.tapwave.com. Dodávky konzolí začnou v průběhu měsíce října. Nejhorší informaci pro našince jsem si nechal nakonec. Prodej bude v roce 2003 realizován pouze na území USA. Podle vyjádření výrobce se bude Zodiac dodávat mimo USA až v průběhu příštího roku.

Letos „podzimní“ Computex a jeho novinky

Tento rok se tchaj-wanský počítačový veletrh Computex posunul díky nechvalně proslulé nemoci SARS z června až k podzimu, těsně před náš domácí Invex. Je to částečně škoda, kdyby se veletrh uskutečnil v původním termínu, zažil by tchaj-wanský průmysl na výrobu respiračních ústních roušek další oživení. No řekněte: umíte si představit lepší veletržní suvenýr, než je ústní rouška podle poslední módy?

Na podzim se většina lidí nakažených SARS buď uzdravila nebo zemřela, veletrhu tak již nestálo nic v cestě.

Výrobce základních desek Abit představil na Computexu novou technologii pro budoucí základní desky. Její základ tvoří mikročip integrovaný na základní desce, který bude neustále monitorovat všechny podstatné funkce systému. Tedy rychlosti otáček všeho otáčivého, velikost a odchylky napětí všeho napájeného, taktovací nastavení a samozřejmě také teploty samotné desky a procesoru. V případě přehřátí pak samotný mikročip zajistí vypnutí celého systému i v případě „selhání“ procesoru.

Záznam z černé skříňky každé součásti systému

Spolu s mikročipem bude součástí celého „Hadware uGuru“ systému i software Overclocking Guru. Ten má zajistit jednoduché přetaktování celého systému z Windows bez restartování počítače a jeho součástí bude také uložení tří uživatelských profilů. Pokud tedy pracuje na jednom počítači více lidí s odlišnými potřebami na výkon či hlučnost systému, nastaví se po přihlášení jednoho každého z nich právě jeho taktovací nastavení.

Součástí softwarového balíku je i Smart Bios Flash funkce, která má „bezpečně“ stáhnout a nainstalovat nový BIOS z internetu kliknutím jednoho tlačítka.  Další „fičůrkou“ Abitu je pak Magical Black Box – tedy černá skříňka, která má zaznamenávat průběh činnosti systému a v případě selhání systému pomůže jednoduše zjistit co ho způsobilo.  Hardware uGuru bude k dispozici zatím pouze u dvou základních desek: KV8 Max určené pro procesory AMD K8 a u desky AI7, která bude osazena čipsetem i865 PE a je tudíž určena pro procesory Intel Pentium 4.

Deska ECS jako High-end?

Nový produkt uvedla také firma ECS. Její základní deska Photon KV1 Deluxe implementuje několik vymožeností, které by uživatel u této značky rozhodně nečekal.

Ty hlavní jsou přesně tři:

  • Podpora rozhraní Serial ATA
  • PCI Extreme (neplést s PCI Express), tento slot má poskytovat lepší přenos audio a video signálu
  • Dual LAN síťové provedení společně s přiloženým Dual LAN kabelem

Všimněte si žlutého PCI Extreme slotu

Pokud ECS touží touto deskou oslovit náročného spotřebitele, doufejme, že nové vymoženosti podpoří i kvalitním dílenským zpracováním, dobrou kompatibilitou a stabilitou daných desek. Bez těchto vlastností by to byla deska „opět“ jen pro silné povahy.
 
Ale ECS už stejně jako jiné firmy vstoupila do vod mini - Barebone počítačových sestav. Co na tom, že většinu těchto mini-systémů vyrábějí přibližně tři značky, které vždy vytvoří na objednávku dané firmy jen nové designové řešení. Většina těchto kousků přesto nabízí dostatečně odlišný design a několik drobných vymožeností, které ji odlišují od konkurence.

Vkusné stříbrné provedení jako ušité pro multimediální systém obývacího pokoje

 

Poměrně netradiční kombinace stříbrné s bílou * Kompletní řešení od MSI včetně reprobeden a periferií. Nevypadá nějak podobně vaše Hi-Fi?

Display zobrazuje kromě teploty i frekvenci procesoru, velikost RAM, diagnostiku mechaniky, HDD, a aktuální rozlišení obrazovky – tlačítka pod displejem ovládají zvukovou stránku systému

No a všude kolem těchto periférií se pohybovalo obrovské množství hostesek, podle tchaj-wanského zdroje prý až 2500. Myslíte si, že je přibalují i k boxovaným verzím procesorů?

Přicházejí eXTrémní novinky od ATi a jejich největší tahák – přiložený Half-Life 2!

Těsně po ukončení Computexu představila společnost ATi dvě nové grafické karty nejvyšší a střední třídy – Radeon 9800 XT spolu s Radeonem 9600 XT (eXTreme). Tyto novinky mají v budoucnu postupně nahradit jejich předchůdce Radeony 9800 PRO a 9600 PRO. Jsou to vlastně stejné karty, které kromě několika drobných změn v jádře grafického čipu odlišují od původní PRO série hlavně vyšší taktovací frekvence.

Největším tahákem pro přechod k těmto grafickým kartám má však být jejich výkon ve hrách podporujících DirectX 9. Pravděpodobně z tohoto důvodu se bude k těmto kartám přibalovat „zdarma“ i hra Half-Life 2. I tato skutečnost by tedy měla být zárukou toho, že vám zmiňovaná hra pojede na přiložených kartách bez nejmenších problémů.  Kromě hry bude ke kartám přikládán i ATi Overdrive software pro snadnější možnost a kontrolu přetaktování těchto karet.

Cena Radeonu 9800 XT je pro začátek stanovena na 499 USD, levnější varianta 9600 XT má stát dolarů 199. Pokud má být u všech karet přiložena i hra Half-Life 2, jejíž oficiální uvedení bylo nedávno posunuto, bude zajímavé sledovat, jestli se na trhu objeví některé karty s přiloženou kopií této hry ještě před jejím oficiálním startem.

Jádro Radeonu  9800 XT je taktováno na 412Mhz, čímž sice tato karta prolomila narozdíl od svého předchůdce hranici 400MHz, ale je to méně než původně plánovaných 450Mhz, na kterých měla běžet. Protože jsou tyto karty stejně jako jejich předchůdkyně vyráběny 0,15 mikronovým procesem, byla výnosnost čipů při frekvenci nejspíše příliš malá. Frekvence osazené 256MB pamětí je pak 730 MHz, samozřejmě v DDR módu.

Pomalejší Radeon 9600 XT, který je stejně jako jeho předchůdce Radeon 9600 PRO určen jako nabídka vyšší střední třídy (higher mainstream). Jeho 128 či 256MB paměti poběží rychlostí 600MHz. Frekvence jádra je pak 500 MHz, je to tedy ještě více než u sourozence 9800 XT, nižší výkon je tu však samozřejmě způsoben pouhou polovinou rendrovacích pipeline jednotek. Radeony sérií 9700 a 9800 jich mají osm, kdežto Radeony  sériií 9500 a 9600 mají pouze čtyři. Tolik k rozdílu mezi nejvyšší a střední třídou současných grafických akcelerátorů ATi.

Pokud nejsou někomu ze čtenářů souvislosti mezi výrobním procesem, pracovní frekvencí a výnosností (výtěžností) zcela jasné, pokusím se je názorně vysvětlit.  0,15 mikronová výrobní technologie znamená, že výrobní linka, která ji zvládá, dokáže vyrobit nejmenší součástku o velikosti 0,15 mikronů. Jeden mikron (µm) je tisícina milimetru a kupříkladu lidský vlas je široký asi 80 mikronů.

Když jsou tranzistory v procesoru vyráběné 0,15 mikronovou technologií, potřebují určité množství elektrické energie a jeden vedle druhého vyzařují teplo. Čím vyšší rychlostí (frekvencí) procesor pracuje (počítá), tím je teplejší. Kdybychom zpřesnili technologii třeba na 0,12 mikronů (tedy asi o 20 procent) a vyrobili bychom stejný procesor touto technologií, byl by samotný procesor o cca 20 procent menší, potřeboval by o dvacet procent méně elektřiny a také by vyzařoval o dvacet procent méně tepla. Mohl by tedy teoreticky běžet o dvacet procent rychleji se stejným chladičem jako procesor předchozí.

Protože je ale o dvacet procent menší, dotýká se chladiče také na ploše menší a proto potřebuje intenzivnější chlazení – proto jsou v poslední době některé chladiče měděné. Měď vede totiž teplo (stejně jako elektřinu) lépe než hliník. Lepší chlazení je záležitost levnější a technologicky jednodušší než zvyšování frekvence procesoru bez miniaturizace fyzického provedení, proto se tedy nové procesory vyrábějí stále menší výrobní technologií. Měly by být tedy menší, rychlejší a úspornější. Pokud se vám zdá, že vyžadují stále více elektřiny máte pravdu a je to hlavně proto, že menší velikost nových tranzistorů je více než dostatečně nahrazena jejich rostoucím počtem. 

A k té výtěžnosti. Čím rychleji má daný procesor fungovat v běžných podmínkách praxe, tím přesněji musí být vyrobený. No a protože lidská technologie není dokonalá, je každý procesor vyrobený s určitou nepřesností. Čím vyšší frekvencí budeme ten který procesor namáhat, tím vyšší šanci máme, že se projeví ona chyba nebo hranice funkčnosti. Takže z tisíce vyrobených procesorů je jich na původně plánované frekvenci schopno běžet třeba jen padesát procent. Zbytek se, pokud nemá opravdu nějakou vážnou neopravitelnou chybu, otestuje na nižší frekvenci. No a pokud na ní pracuje, uzamkne se na ní a bude se pod jejím označením prodávat. Tak to přibližně funguje u CPU počítače, tedy procesorů Intel a AMD.

Výrobci grafických procesorů mají však menší nabídku procesorů, proto by celá jedna modelová řada měla běžet na určité frekvenci. Pokud se původně plánovaná frekvence ukáže v praxi jako málo výnosná (většina vyrobených procesorů na ní není schopna stabilně běžet), implementují daný procesor buď do levnější grafické karty nebo sníží frekvenci procesoru pro celou řadu. Tak jako to právě teď provedla ATi při snížení skutečné frekvence nových grafických karet Radeon 9800, kdy plánovaná frekvence byla 450 MHz, ovšem skutečná hodnota u finálně představených karet je „pouze“ 412 MHz. Pro uživatele je to rozdíl poměrně malý, pro výrobce však může znamenat zmenšení nákladů na výrobu i o polovinu.

DDR-II paměti brzy pro každého?

Na příští rok chystá Intel spolu s hlavními hráči na světovém trhu operačních pamětí masivní podporu DDR-II. Podle činitelů Intelu bude přechod z nynějších pamětí DDR na budoucí DDR-II velice rychlý a na začátku roku 2005 má být DDR-II paměť implementována nejméně v polovině prodaných počítačů s procesory Intel.  Pro urychlení tohoto přechodu chystá Intel nové série procesorů i základních desek.

Na této paměťové „revoluci“ budou s Intelem spolupracovat firmy Infineon, Samsung, Hynix, Micron a Elpida, tedy všichni hlavní producenti paměťových čipů. V příštím roce budou na trhu dva moduly s rychlostmi 400 respektive 533MHz.  Rychlejší 533MHz paměti by pak měly vládnout trhu i v roce 2005. V roce následujícím, tedy 2006, by je měly zatlačit do pozadí DDR-II paměti běžící na 667 a 800MHz. Ty budou pak následovány pamětmi o rychlostech1066 a 1333 MHz, jejichž čas má prý nadejít v roce 2007.

Váš názor Další článek: Prince of Persia: Sands of Time ZADARMO?!

Témata článku: , , , , , , , , , ,