HW novinky – zpět do minulosti: uveden 400MHz Celeron!

Světe div se, nedávno byl uveden procesor Intel Celeron pracující na frekvenci 400 MHz! Ne, nejedná se o frekvenci systémové sběrnice, ale o reálnou pracovní frekvenci. Jak je to možné? Bojíte se návratu do minulosti…? Z dalších hardwarových novinek minulého týdne vybíráme události Intel Developer Fóra (IDF), zajímavý černobílý LCD displej a hospodářské výsledky AMD.
HW novinky – zpět do minulosti: uveden 400MHz Celeron!

Celeron 400 MHz

Nebojte se, žádný návrat do minulosti se nekoná a trh s procesory bude pokračovat v nastoupeném trendu – čím více GHz, tím lépe… Nicméně nejedná se o žert, protože Intel skutečně uvedl procesor Celeron pracující na frekvenci 400M MHz v provedení microFCBGA. Jedná se však o tzv. ULV (Ultra Low Voltage) procesor určený pro průmyslové počítače, systémy sloužící k záloze dat či embedded systémy. Výrobní technologie je vskutku moderní a 0,13 mikronu toho je více než jasným důkazem. Napětí jádra bude 0,95V a cena pouhých 38 amerických dolarů. Zdá se však, že tento historicko moderní kousek hardwaru jen tak v běžných obchodech nekoupíte…Bohužel, protože někteří uživatelé požadující tichý, levný a nepříliš výkonný počítač by jeho dostupnost jistě uvítali.

Novinky z Tchaj-wanu

Minulý týden na Tchaj-wanu probíhala další z konferencí IDF, což vždy znamená ukázku nových technologií či zveřejnění připravovaných novinek. Zde jsou ty nejzajímavější (z hlediska běžného koncového uživatele).

Na letošním IDF (Intel Developer Forum) se hodně spekulovalo! Svědčí o tom fakt následující fakt. Prescott měl být posledním v řadě procesorů s architekturou P4, ale všechno bude jinak! Intel bude pokračovat ve vylepšování této architektury a posledním procesorem v řadě P4 bude Tejas. Teprve po něm nastoupí nová architektura…že by Pentium 5?

Bylo demonstrováno množství nových technologií. Za všechny jmenujme notebook s procesorem Banias, základní desky s čipovými sadami Granite Bay a Plumas, Serial ATA řadič se šesti pevnými disky nebo čip PXA262 využívající technologii Xscale (určena pro kapesní počítače).

Ještě jednou k procesoru Prescott, konkrétně jeho velikosti vyrovnávací paměti druhé úrovně (L2 cache). Ta by měla být rovna jednomu MB – serverové procesory už i doma? Asi ano!

AMD ve finančních problémech

Společnost AMD dosáhla ještě o něco horší výsledky, než uvedla počátkem měsíce v upravených odhadech. Ztráta je celých 254 miliónů, a to při příjmech 508 miliónů (amerických dolarů). Ztráta na ceně za jednu akcii je 74 centů. Jako už se ale stalo tradicí, daří se  výrobě flash pamětí. A to hlavně díky tomu, že je vzhledem k rozvoji přenosných zařízení tato oblast rychle expanduje.

V souvislosti s nelichotivými výsledky přistoupilo AMD k úsporným opatřením. Zřejmě nejvážnějším bude odložení desktopové verze 64bitového procesoru s označením Clawhammer. Prioritu dostane serverový Opteron.

Jen pro srovnání: Čistý příjem Intelu ve třetím čtvrtletí činil 686 milionů dolarů, což je oproti předcházejícímu čtvrtletí 54% nárůst (meziroční nárůst 547 %).Obrat za třetí čtvrtletí činil 6,5 miliard amerických dolarů, což je oproti předchozímu čtvrtletí 3% nárůst.

Poznámka: Pokud by někomu připadalo číslo 547% (meziroční nárůst) poněkud nesmyslné či přinejmenším neuvěřitelné, vkládám do článku větu z čerpaného zdroje:
Third-quarter net income was $686 million, up 54 percent sequentially and up 547 percent year-over-year.

Studujte medicínu…!

Černobílý LCD displej s obrovským rozlišením byl minulý týden představen společností International Display Technology (IDTech). Model IAQS80 má úhlopříčku o délce 21,3“ a poskytuje tak maximální rozlišení 2560x2048 (odpovídá zhruba 5,2 Mpix). Jas monitoru činí 750 cd/m2, kontrast 600:1 a úhel pohledu je až 170° (jak v horizontálním, tak i vertikálním směru). Panel je primárně určen pro medicínské účely. Přiznávám, že černobílý LCD displej mnoho hráčů nenadchne, a tak mi tento menší „úlet“ promiňte. Strašně rád totiž chodím na rentgeny…

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

včera | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A