HW novinky: Ať žije Palomino

Pozdravení nového ještě neuvedeného procesoru mi připomíná jeden film, kdy host při pohledu do jídelního lístku zvolal: „Budiž pozdravena husička s bramborovým knedlíkem“, načež mu starostlivá manželka objednala něco úplně jiného. Doufám, že procesor skutečně zítra uvítáme. A o čem se tu píše dál? Prý podraží CD-R, trochu propereme Intel a také se zmíním o novém videoakcelerátoru Matrox a podvodech kolem videoakcelerátorů nVidia od Asusu.
Superrychlý harddisk
Jsou chvíle, kdy je zapotřebí co nejrychlejší disk. Firma Fujitsu se připravuje na představení svých prvních disků s otáčkami 15000 ot/min a SCSI rozhraním. Vedle disků IBM a Seagate s těmito otáčkami tak přibude i Fujitsu. Jinými slovy je další šance, že se tyto disky zlevní a více tak přiblíží uživatelům.

Link: www.fujitsu.co.jp.

3x tak drahá CD-R média!
Běda, třikrát běda! Podle některých zdrojů mají podražit CD-R média, hovoří se dokonce o trojnásobném zdražení. To se budou MP3-ky a programy pálit možná třikrát dráž, než doposud. Zdražení se má týkat značek v držení Mitsubishi Chemical. Pokud si myslíte, že takový značky neznáte, tak si držte klobouky, možná vám uletí – jsou to Memorex, TDK a Verbatim. Ještě, že se CD-R vyrábí i v České republice. Osobně si myslím, že to nebude tak horké, jak se o tom psalo.

Link: tak třeba www.tdk.com nebo www.verbatim.com.

Nová grafická karta od Matroxu
Matrox připravuje nový videoakcelerátor. Nový obvod se bude jmenovat G550 a má být podle zdrojů představen 19. června. Jeho rozhraním má být AGP 4x (bude umět i 2x a 1x), RAMDAC převodník má zvládat až 360 MHz, až 32 MB velká RAM paměť typu DDR SDRAM má mít datovou šířku 128 bitů. Bude podporovat DualHead Display technologii a co se ovladačů týče, má být kompatibilní s OpenGL a DirectX. Má být vyroben 0,18mikronovou technologií.

Link: www.matrox.com.

Budoucnost procesorů Intel
Začínají se množit plány na budoucnost procesorů Intelu. Každý z nich sice říká trochu něco jiného, ale je to správný var, napovídající příchod nových procesorů. V nejbližší době se má představit procesor s kódovým názvem Tualatin (nové Pentium III), Itanium (na tom si moc her nezahrajete, protože pro něj mnoho nativních her nebude, tipoval bych tak akorát na miny v 64bitových Woknech) nebo nové notebookové procesory. Pro příznivce her tedy, jak se zdá, připadá v úvahu jen Tualatin.

Link: www.intel.com.

Přípravy na nový čipset vrcholí
Silicon Integrated Systems (známá jako SiS) chystá nový čipset. Bude mít jméno SiS325 a bude pokračováním současné sady SiS315. Ta obsahuje i videoakcelerátor, takže lze srovnat s rodinou inteláckých čipsetů i815, které jsou velmi oblíbené. Má mít 256bitový 3D engine a T&L jednotku. Vývojáři firmy SiS prý slibují, že bude mít výkon, srovnatelný s nVIDIA GeForce2 MX 200. To jsem tedy skutečně zvědav, protože zatím byly videoakcelerátory v čipsetech spíš pro kancelářské použití (chtěl jsem napsat pro kočku, ale potom jsem to zavrhnul). No – uvidíme.

Link: www.sis.com.tw.

Další novinky z kuchyně Intelu
Následují opět procesory a pro změnu opět Intel. Dne 8. května měl být představen nový procesor s názvem Intel Xeon, což měla být dvouprocesorová verze současného Pentia 4. Nový procesor má mít nové pouzdro s 603 vývody. Právě to se stalo podle Intelu problémem. Nemáme prý věšet hlavu (tedy svoji), do konce května má být vše vyřešeno. Dvouprocesorové Pentium 4 vypadá pro některé hry jako stvořené. Zatím je podle Intelu určeno spíš konstruktérům, designérům a jiným pracantům, kteří potřebují víceprocesorový výkon. O hráčích zatím řeč nebyla, ale vadilo vám to někdy?

Link: www.intel.com.

Nové Delphi
Sice je to článek o HARDWARE novinkách, ale neodpustím si jednu podle mě bombu, která se projeví sice později, ale o to významněji. Firma Borland totiž uvedla novou verzi Delphi 6, která je „woknová“ obdoba Kylixu (Delphi pro Linux). Leden zdrojový kód lze potom přeložit jak pro Wokna, tak pro Linux. To je základ nejen „normálních“ programů, ale i her pro obě platformy stejných. Doporučuji proto se poohlížet po železe, které má dobrou podporu Linuxových ovladačů. Zanedlouho se to může vyplatit.

Link: www.borland.cz.

Videoakcelerátory Asus v palbě kritiky
Videoakcelerátory Asus s čipy nVidia jsou v palbě kritiky. Postaraly se o to ovladače, které umožňují solidně podvádět. Je totiž díky nim vidět skrz zeď, a to i v hrách, které na to nemají žádný jiný prostředek. Vlastnictví takové karty s nainstalovaným „podvodným“ ovladačem se tak stává solidní výhodou pro kdekterého hráče. Tedy v hrách se podvádělo, podvádí a podvádět bude, o tom nikdo nepochybuje. Kódy uvolňující určité možnosti (tedy „cheaty“ česky řečeno) jsou staré skoro stejně dlouho, jako počítačové hry samy. Poprvé ale vznikla možnost podvádět novým způsobem. Tento způsob je relativně drahý, takže výhodu nemá ten, kdo je chytřejší (tedy ten, kdo si cheat našel a použil), ale bohatší.

Link: www.asus.com.tw.

Nový procesor od AMD je za dveřmi
A nyní zprávy z budoucnosti. V úterý 15. května bude zřejmě představen nový procesor firmy AMD, kterému se zatím říká Palomino. Někteří jsme tento procesor viděli na CeBITu a skutečně měl jednu z největších výhod nového jádra – netopilo. Lehce jsem to nastínil minulý týden, dnes jsou k dispozici další informace. Dokonce se objevily i návrhy nového loga a procesoru a nový název. Místo očekávaného názvu „Athlon“ se bude zřejmě jmenovat „Athlon 4“. Firma AMD pochopitelně nic z toho nepotvrdí, protože od toho je oficiální představení.

Link: www.amd.com.

Váš názor Další článek: SimGolf – postavte si golfové hřiště!

Témata článku: , , ,