HW novinky: Byli jsme v továrně AMD

Maxtor to s námi externě roztočil přes USB 2.0, výrobci čipsetů se perou o výrobce základních desek, což se dělo na veletrhu CeBIT Asia, který se tento týden konal. SiS představil čipset SiS645, který dokáže propojit DDR SDRAM s taktem 333 MHz a procesor Intel Pentium 4. Když jsem již u těch procesorů - byli jsme v Drážďanech ve Fab 30 u AMD.
HW novinky: Byli jsme v továrně AMD
Maxtor to s námi externě roztočil přes USB 2.0, výrobci čipsetů se perou o výrobce základních desek, což se dělo na veletrhu CeBIT Asia, který se tento týden konal. SiS představil čipset SiS645, který dokáže propojit DDR SDRAM s taktem 333 MHz a procesor Intel Pentium 4. Když jsem již u těch procesorů - byli jsme v Drážďanech ve Fab 30 u AMD.

Externí Maxtorovy rekordy

Firma Maxtor představila USB 2.0 pevný disk pod názvem Personal Storage 3000LE. Vzhledem k rozhraní USB 2.0 se jedná o disk externí. Je to první externí pevný disk s tímto rozhraním, který má kapacitu 40 GB a otáčky 5400 ot/min. Firma Maxtor za něj v U.S.A. vyžaduje úplatek ve výši 199,95 USD. Pokud jsou uživatelé, kteří by takový disk chtěli a stále nemají USB 2.0 rozhraní, Maxtor nabízí rovněž PCI řadič s tímto rozhraním za úplatek 49,95 USD. Spojené státy jsou daleko, ale na můj dotaz jsem dostal příznivou odpověď – Maxtor bude tyto výrobky dodávat i na český trh. Ještě poznámku – ano, je to týž Maxtor, o kterém jsem psal minulý týden. Inu oni se, chalani, nezdají, stále něco uvádějí. Aspoň mám o čem psát a vy co číst a v budoucnu my na Doupěti co testovat a vy co kupovat.

Link: http://www.maxtor.com/.

Byli jsme v továrně AMD a viděli jsme tam….

… trubky, cisterny, vůbec mnoho zajímavého (ale spíš z pohledu mého, tj. strojaře - technologa). Můj kolega již zde velmi poutavě popisoval, jak jsme se dopravovali tam i zpět. Jako pražáka mě zaujala jedna věc – Drážďany jsou rozkopanější než v létě Praha. Továrnu jsme nakonec našli, ale nebýt písně proti trudomyslnosti, již by jsme obraceli zpět do Prahy. Továrna před nedávnem vyprodukovala desetimiliontý čip procesoru AMD Athlon. Kolega David Otoupalík bohužel psal svatou pravdu, přes původní příslib (i přes příslib chudákovi Igoru Staňkovi, kterému muselo být v tu chvíli strašně) nám pracovníci továrny zakázali fotografovat. Jak jsme později zjistili, nebylo nám dovoleno ani nahlédnout do „čisté“ místnosti. Ale co, informace se dají sehnat i jinde a jinak. Někdy se o tom třeba rozepíši víc. Nevím, za koho nás v továrně měli, protože nám jako vzorky procesorů ukázali kromě jiného jistý Duron 600 MHz. Ten jsem viděl již několikrát v Praze v bazaru, to jsem nemusel jezdit do Drážďan. Připadal jsem si jako školáček v továrně na lodní motory. Jen přidám poznámečku – chápu, proč nás, pisálky, nepustili vůbec nikam, tedy proč právě teď – objevily se totiž spekulace o tom, že tato továrna již paralelně s procesory Athlon s 0,18mikronovou technologií vyrábí rovněž procesory Hammer 0,13mikronotou technologií. Když jsem studoval dokumentace k továrně a zavzpomínám na některé poznámky pracovníků AMD, tak je skutečně vysoká pravděpodobnost, že tomu tak je. Sledujte aspoň vysílání naší, tedy České televize. Jejich pracovníci i sličná pracovnice dostali na pro nás nekompatibilním médiu zvaném Betacam dokumentární film o této továrně. Lze tedy předpokládat, že se o tom objeví zmínka v některém z pořadů (že by „Objektiv“ v září?). Jen mě jako počítačníka velmi mrzí, že právě AMD jako pojem v počítačovém světě nemá takový film na CD či DVD v digitální podobě (MPEG 1 / 2 / 4 či jakémkoli formátu, použitelném skvěle či méně, ale v digitálu). Tak snad příště. Ani nevíte, jak já litoval, že žádného známého s Betacam videem nemám…

Link: http://www.amd.com/.

Kombinujte, integrujte…. Pentium 4, DDR-333 a SiS

Firma Silicon Integrated Systems se předvedla v nejlepším světle, když na veletrhu CeBIT Asia 2001 představila čipovou sadu SiS645, která bude zřejmě představovat absolutní špičku ve své třídě (nebo na ni alespoň bude aspirovat). Čipset je vůbec plný trojek a šestek (tu čtyřku má procesor). Třista třicet tři stříbrných DDR SDRAM s celkovou kapacitou 3 GB, šestkrát USB 1.1 ve třech řadičích, šest PCI zařízení, šest audio kanálů. Docela ďábelský čipset. doufám, že základní deska s ním nebude rovněž ďábelsky krvavá.

Link: http://www.sis.com/ (pozor, firma změnila adresu své hlavní stránky).

CeBIT právě skončil

že bych měl půlroční výpadek paměti nebo jarní spánek? Kdeže! Firma pořádající německý jarní CeBIT to letos poprvé zkusila i v Asii. Veletrh na čínském území pojmenovala CeBIT Asia 2001 a účastnilo se ho přes pět set vystavovatelů ze všech koutů světa (dokonce i ze Slovinska i Rakouska!), z toho skoro polovina z čínsky hovořících zemí.

Tento veletrh se stal díky perfektnímu načasování bitevním polem. Nikoli, nebyla to Quake III Arena v reálu ani Deathmatch 2.0, ale vrcholná bitva výrobců čipových sad. Ti se přetahovali o zákazníka (tím jsou výrobci základních desek), kterého zajímají procesory Intel Pentium 4. Mezi těmito firmami s názvy Intel VIA Technologies, ATI nebo Silicon Integrated Systems (známe, říkali jsme si dnes) chyběla jediná poslední, která na toto licenci dostala – Acer Laboratories (ALi). Pokud se tato bitva přenese i na zákaznické pulty, bude to pro Intel a jeho procesory skvělé.

Link. http://www.intel.com/, http://www.via.com.tw/, http://www.sis.com/, http://www.atitech.ca/, http://www.ali.com.tw/.

Okurky končí, bylo na čase!

Doufám, že již pomalu (raději bych rychle) končí okurkové období, kdy se víc chodí na pláže, maliny, okurky a tak vůbec a málo či vůbec se neuvádějí nová hardwarová zařízení. Myslím tím skutečné novinky a ne nějaké rádoby zlepšení (to jako změnit font na samolepce se sériovým číslem výrobku nebo tak něco). Již se těším, že zde budu uvádět tisíce a tisíce zajímavostí, převratných skutků a bomb (to jsem přehnal, tak stovky, no taky ne, desítky, to bych se upsal, tak do deseti a blíž k té desítce, dobře). Končím tak, jak se s mou generací loučili plyšoví moderátoři: Kamarádi, máme vás rádi!

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

7.  9.  2020 | | 14 N/A
Mafia je zpět a vypadá skvěle. Hra dostala vylepšenou grafiku i příběh

Mafia je zpět a vypadá skvěle. Hra dostala vylepše…

Legendární Mafia se vrací ve svém remaku, ale není to jen nový vizuál, co hra přinese. Vlastně působí úplně jinak, než jako ta hra, kterou jsme hráli před lety.

3.  9.  2020 | | 47 N/A
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: výběr toho nejlepšího na PS4 a Division zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: výběr toho nejlepšího …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

5.  9.  2020 |