HW novinky: Byli jsme v továrně AMD

Maxtor to s námi externě roztočil přes USB 2.0, výrobci čipsetů se perou o výrobce základních desek, což se dělo na veletrhu CeBIT Asia, který se tento týden konal. SiS představil čipset SiS645, který dokáže propojit DDR SDRAM s taktem 333 MHz a procesor Intel Pentium 4. Když jsem již u těch procesorů - byli jsme v Drážďanech ve Fab 30 u AMD.
HW novinky: Byli jsme v továrně AMD
Maxtor to s námi externě roztočil přes USB 2.0, výrobci čipsetů se perou o výrobce základních desek, což se dělo na veletrhu CeBIT Asia, který se tento týden konal. SiS představil čipset SiS645, který dokáže propojit DDR SDRAM s taktem 333 MHz a procesor Intel Pentium 4. Když jsem již u těch procesorů - byli jsme v Drážďanech ve Fab 30 u AMD.

Externí Maxtorovy rekordy

Firma Maxtor představila USB 2.0 pevný disk pod názvem Personal Storage 3000LE. Vzhledem k rozhraní USB 2.0 se jedná o disk externí. Je to první externí pevný disk s tímto rozhraním, který má kapacitu 40 GB a otáčky 5400 ot/min. Firma Maxtor za něj v U.S.A. vyžaduje úplatek ve výši 199,95 USD. Pokud jsou uživatelé, kteří by takový disk chtěli a stále nemají USB 2.0 rozhraní, Maxtor nabízí rovněž PCI řadič s tímto rozhraním za úplatek 49,95 USD. Spojené státy jsou daleko, ale na můj dotaz jsem dostal příznivou odpověď – Maxtor bude tyto výrobky dodávat i na český trh. Ještě poznámku – ano, je to týž Maxtor, o kterém jsem psal minulý týden. Inu oni se, chalani, nezdají, stále něco uvádějí. Aspoň mám o čem psát a vy co číst a v budoucnu my na Doupěti co testovat a vy co kupovat.

Link: http://www.maxtor.com/.

Byli jsme v továrně AMD a viděli jsme tam….

… trubky, cisterny, vůbec mnoho zajímavého (ale spíš z pohledu mého, tj. strojaře - technologa). Můj kolega již zde velmi poutavě popisoval, jak jsme se dopravovali tam i zpět. Jako pražáka mě zaujala jedna věc – Drážďany jsou rozkopanější než v létě Praha. Továrnu jsme nakonec našli, ale nebýt písně proti trudomyslnosti, již by jsme obraceli zpět do Prahy. Továrna před nedávnem vyprodukovala desetimiliontý čip procesoru AMD Athlon. Kolega David Otoupalík bohužel psal svatou pravdu, přes původní příslib (i přes příslib chudákovi Igoru Staňkovi, kterému muselo být v tu chvíli strašně) nám pracovníci továrny zakázali fotografovat. Jak jsme později zjistili, nebylo nám dovoleno ani nahlédnout do „čisté“ místnosti. Ale co, informace se dají sehnat i jinde a jinak. Někdy se o tom třeba rozepíši víc. Nevím, za koho nás v továrně měli, protože nám jako vzorky procesorů ukázali kromě jiného jistý Duron 600 MHz. Ten jsem viděl již několikrát v Praze v bazaru, to jsem nemusel jezdit do Drážďan. Připadal jsem si jako školáček v továrně na lodní motory. Jen přidám poznámečku – chápu, proč nás, pisálky, nepustili vůbec nikam, tedy proč právě teď – objevily se totiž spekulace o tom, že tato továrna již paralelně s procesory Athlon s 0,18mikronovou technologií vyrábí rovněž procesory Hammer 0,13mikronotou technologií. Když jsem studoval dokumentace k továrně a zavzpomínám na některé poznámky pracovníků AMD, tak je skutečně vysoká pravděpodobnost, že tomu tak je. Sledujte aspoň vysílání naší, tedy České televize. Jejich pracovníci i sličná pracovnice dostali na pro nás nekompatibilním médiu zvaném Betacam dokumentární film o této továrně. Lze tedy předpokládat, že se o tom objeví zmínka v některém z pořadů (že by „Objektiv“ v září?). Jen mě jako počítačníka velmi mrzí, že právě AMD jako pojem v počítačovém světě nemá takový film na CD či DVD v digitální podobě (MPEG 1 / 2 / 4 či jakémkoli formátu, použitelném skvěle či méně, ale v digitálu). Tak snad příště. Ani nevíte, jak já litoval, že žádného známého s Betacam videem nemám…

Link: http://www.amd.com/.

Kombinujte, integrujte…. Pentium 4, DDR-333 a SiS

Firma Silicon Integrated Systems se předvedla v nejlepším světle, když na veletrhu CeBIT Asia 2001 představila čipovou sadu SiS645, která bude zřejmě představovat absolutní špičku ve své třídě (nebo na ni alespoň bude aspirovat). Čipset je vůbec plný trojek a šestek (tu čtyřku má procesor). Třista třicet tři stříbrných DDR SDRAM s celkovou kapacitou 3 GB, šestkrát USB 1.1 ve třech řadičích, šest PCI zařízení, šest audio kanálů. Docela ďábelský čipset. doufám, že základní deska s ním nebude rovněž ďábelsky krvavá.

Link: http://www.sis.com/ (pozor, firma změnila adresu své hlavní stránky).

CeBIT právě skončil

že bych měl půlroční výpadek paměti nebo jarní spánek? Kdeže! Firma pořádající německý jarní CeBIT to letos poprvé zkusila i v Asii. Veletrh na čínském území pojmenovala CeBIT Asia 2001 a účastnilo se ho přes pět set vystavovatelů ze všech koutů světa (dokonce i ze Slovinska i Rakouska!), z toho skoro polovina z čínsky hovořících zemí.

Tento veletrh se stal díky perfektnímu načasování bitevním polem. Nikoli, nebyla to Quake III Arena v reálu ani Deathmatch 2.0, ale vrcholná bitva výrobců čipových sad. Ti se přetahovali o zákazníka (tím jsou výrobci základních desek), kterého zajímají procesory Intel Pentium 4. Mezi těmito firmami s názvy Intel VIA Technologies, ATI nebo Silicon Integrated Systems (známe, říkali jsme si dnes) chyběla jediná poslední, která na toto licenci dostala – Acer Laboratories (ALi). Pokud se tato bitva přenese i na zákaznické pulty, bude to pro Intel a jeho procesory skvělé.

Link. http://www.intel.com/, http://www.via.com.tw/, http://www.sis.com/, http://www.atitech.ca/, http://www.ali.com.tw/.

Okurky končí, bylo na čase!

Doufám, že již pomalu (raději bych rychle) končí okurkové období, kdy se víc chodí na pláže, maliny, okurky a tak vůbec a málo či vůbec se neuvádějí nová hardwarová zařízení. Myslím tím skutečné novinky a ne nějaké rádoby zlepšení (to jako změnit font na samolepce se sériovým číslem výrobku nebo tak něco). Již se těším, že zde budu uvádět tisíce a tisíce zajímavostí, převratných skutků a bomb (to jsem přehnal, tak stovky, no taky ne, desítky, to bych se upsal, tak do deseti a blíž k té desítce, dobře). Končím tak, jak se s mou generací loučili plyšoví moderátoři: Kamarádi, máme vás rádi!

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A