HW novinky: další informace o GeForce 4

Tak ji tu konečně máme - další krasavici z dílen grafických mágů společnosti nVidia, GeForce 4. Pátého února by měly světlo světa spatřit první dvě karty vybavené MXkovou verzí nového nVidiáckého chipu - jedna ze stáje Abitu, druhá od konkurenčního LeadTeku. Začali jste už šetřit?
HW novinky: další informace o GeForce 4
Tak ji tu konečně máme - další krasavici z dílen grafických mágů společnosti nVidia, GeForce 4. Pátého února by měly světlo světa spatřit první dvě karty vybavené MXkovou verzí nového nVidiáckého chipu - jedna ze stáje Abitu, druhá od konkurenčního LeadTeku. Začali jste už šetřit?

Krátce potom, co jsem tu minule hořekoval nad nedostatkem informací k připravovanému novému oři ze stáje nVidia, GeForce 4, se Internetem začala šířit zpráva o připravovaných grafických kartách Abit a LeadTek osazených právě tímto - dle slov nVidie - revolučním čipem. Plus mínus lze tedy už v současné době velice dobře a s velkou přesností odhadnout, s jakými novinkami asi GeForce 4 přijde a s jakým nepřítelem tedy bude mít ATi tu čest na letošním grafickém bitevním poli. A pokud nás nezávislá internetová média neklamou, máme se na co těšit.

GeForce 4 by měla přijít na trh ve dvou základních typových odnožích - MX a Titanium, z nichž MX bude určena spíše pro sestavy hráčů a tam, kde je potřeba hodně muziky za málo peněz, a Titanium najde využití naopak v oblastech, které kladou důraz na vysoký výkon za každou cenu. Liší se ovšem i v mnoha dalších ohledech - není například dosud známo, zda karty řady Titanium spatří pulty prodejen a sestavy zákaznických počítačů současně s řadou MX někdy začátkem února (mluví se o 5. únoru) nebo případně později. Obě grafické karty postavé na čipu GeForce 4, z nichž by se brzy měly stát vlajkové lodě Abitu a LeadTeku, jsou totiž zástupci tzv. nižší třídy, tedy MX.

Na jejich placatém podkladu by se mělo vyjímat celkem 64 MB DDR paměti taktované na 250 (Abit), resp. 200 MHz (LeadTek). Mnohým z vás takové údaje do jisté míry mohou připadat jako velké zklamání, nicméně je třeba si uvědomit, že ani nejsilnější současní zástupci série GeForce nejsou osazeni pamětí o vyšším taktu. Co rozhodně potěší je 275MHz jádro, které (opět ve srovnání s nejvýkonnějším zástupcem Ti verze současné GeForce) překonává svého staršího bratříčka o 35MHz.

Náročnějším z vás nicméně doporučím počkat si na GeForce 4 Ti, resp. GeForce 4 MX 460 (obě karty, které jsme si tu zběžně představili nesou označení 440, přičemž nVidia chce do prodeje uvolnit jak MX 420, tak ještě i zmíněné MX 460). Silnější Ti verze (resp. verze - Ti 4400 a 4600) bude osazena 128 MB DDR paměti na 350 MHz (300 MHz v případě Ti 4400), vybavena 300 MHz jádrem (275 MHz) a podporou 8xAGP (4xAGP).

Společnost ATi dle dostupných informací hodlá na šikovný konkurenční tah nVidie reagovat vskutku netradičním způsobem - pracuje totiž už na vývoji grafických karet s přímou podporou technologií implementovaných Microsoftem do nové verze jejich rozhraní DirectX, konkrétně verze číslo 9 (nVidia naproti tomu své GeForce 4 přizpůsobuje pouze současné osmičkové verzi). Vzhledem k věhlasné nedokonalosti ovladačů, která ATi často připravuje o lepší umístění v herních a grafických benchmarcích (známé jsou i pokusy ATi o cheating - zmiňovali jsme se o nich před časem v souvislosti s novým Radeonem), bych ovšem takovéto informace bral s rezervou.

Nemáte-li chuť ani čas vyčkávat na příchod GeForce 4, máte teď nejlepší příležitost pořídit za nevelký peníz staronovou GeForce "trojku", jíž společnost Chaintech (není ale jediná) vybavila 128MB jak jinak než DDR paměti. Nese označení GeForce 3 Ti200 a měla by mimo jiné obsahovat také TV a DVI výstup. Otázkou je, nakolik po uvedení "čtyřky" ceny starších akcelerátorů klesnou, aby se staly dostupnými i širší především hráčské veřejnosti - já osobně už začínám na nějaké to slabší Titanium šetřit :)

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšího hitu Rockstaru?

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšíh…

GTA V je jistě stále celkem cool záležitost, poločas rozpadu se ovšem přiblížil a spolu s ním i myšlenky na nástupce v podobě GTA VI. Jaké bude?

9.  5.  2018 | | 6 N/A
Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Pomalými krůčky se k nám dostává léto a s ním i období sucha. Květnový line-up tomu ale rozhodně neodpovídá.

11.  5.  2018 |
Playstation 4 je na konci svého životního cyklu, říká šéf konzolové divize

Playstation 4 je na konci svého životn…

Konzole PS4 už se pomalu blíží konci cesty a za rohem začíná vykukovat další generace.

22.  5.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Gangsterské herní šílenství se zrodilo ze zkratky GTA

LEGENDY: Gangsterské herní šílenství s…

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

9.  5.  2018 |
E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na největším herním veletrhu

E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na…

Letošní E3 bude velké. A bude stát za to.

21.  5.  2018 | | 7 N/A
Marvel v herním průmyslu: nastává zlom po vzoru filmů?

Marvel v herním průmyslu: nastává zlom…

Jednomu ze dvou největších komiksových vydavatelství světa se to v poslední době daří jak na poli komiksů, tak na filmovém plátně. Co se ale týče produkce počítačových her, nikdy na tom nebylo extra dobře. To se ale možná v blízké budoucnosti změní a my si tak užijete s našimi oblíbenými superhrdiny a záporáky také nějaké pořádné herní dobrodružství.

20.  5.  2018 | | 2 N/A