HW novinky: další informace o GeForce 4

Tak ji tu konečně máme - další krasavici z dílen grafických mágů společnosti nVidia, GeForce 4. Pátého února by měly světlo světa spatřit první dvě karty vybavené MXkovou verzí nového nVidiáckého chipu - jedna ze stáje Abitu, druhá od konkurenčního LeadTeku. Začali jste už šetřit?
HW novinky: další informace o GeForce 4
Tak ji tu konečně máme - další krasavici z dílen grafických mágů společnosti nVidia, GeForce 4. Pátého února by měly světlo světa spatřit první dvě karty vybavené MXkovou verzí nového nVidiáckého chipu - jedna ze stáje Abitu, druhá od konkurenčního LeadTeku. Začali jste už šetřit?

Krátce potom, co jsem tu minule hořekoval nad nedostatkem informací k připravovanému novému oři ze stáje nVidia, GeForce 4, se Internetem začala šířit zpráva o připravovaných grafických kartách Abit a LeadTek osazených právě tímto - dle slov nVidie - revolučním čipem. Plus mínus lze tedy už v současné době velice dobře a s velkou přesností odhadnout, s jakými novinkami asi GeForce 4 přijde a s jakým nepřítelem tedy bude mít ATi tu čest na letošním grafickém bitevním poli. A pokud nás nezávislá internetová média neklamou, máme se na co těšit.

GeForce 4 by měla přijít na trh ve dvou základních typových odnožích - MX a Titanium, z nichž MX bude určena spíše pro sestavy hráčů a tam, kde je potřeba hodně muziky za málo peněz, a Titanium najde využití naopak v oblastech, které kladou důraz na vysoký výkon za každou cenu. Liší se ovšem i v mnoha dalších ohledech - není například dosud známo, zda karty řady Titanium spatří pulty prodejen a sestavy zákaznických počítačů současně s řadou MX někdy začátkem února (mluví se o 5. únoru) nebo případně později. Obě grafické karty postavé na čipu GeForce 4, z nichž by se brzy měly stát vlajkové lodě Abitu a LeadTeku, jsou totiž zástupci tzv. nižší třídy, tedy MX.

Na jejich placatém podkladu by se mělo vyjímat celkem 64 MB DDR paměti taktované na 250 (Abit), resp. 200 MHz (LeadTek). Mnohým z vás takové údaje do jisté míry mohou připadat jako velké zklamání, nicméně je třeba si uvědomit, že ani nejsilnější současní zástupci série GeForce nejsou osazeni pamětí o vyšším taktu. Co rozhodně potěší je 275MHz jádro, které (opět ve srovnání s nejvýkonnějším zástupcem Ti verze současné GeForce) překonává svého staršího bratříčka o 35MHz.

Náročnějším z vás nicméně doporučím počkat si na GeForce 4 Ti, resp. GeForce 4 MX 460 (obě karty, které jsme si tu zběžně představili nesou označení 440, přičemž nVidia chce do prodeje uvolnit jak MX 420, tak ještě i zmíněné MX 460). Silnější Ti verze (resp. verze - Ti 4400 a 4600) bude osazena 128 MB DDR paměti na 350 MHz (300 MHz v případě Ti 4400), vybavena 300 MHz jádrem (275 MHz) a podporou 8xAGP (4xAGP).

Společnost ATi dle dostupných informací hodlá na šikovný konkurenční tah nVidie reagovat vskutku netradičním způsobem - pracuje totiž už na vývoji grafických karet s přímou podporou technologií implementovaných Microsoftem do nové verze jejich rozhraní DirectX, konkrétně verze číslo 9 (nVidia naproti tomu své GeForce 4 přizpůsobuje pouze současné osmičkové verzi). Vzhledem k věhlasné nedokonalosti ovladačů, která ATi často připravuje o lepší umístění v herních a grafických benchmarcích (známé jsou i pokusy ATi o cheating - zmiňovali jsme se o nich před časem v souvislosti s novým Radeonem), bych ovšem takovéto informace bral s rezervou.

Nemáte-li chuť ani čas vyčkávat na příchod GeForce 4, máte teď nejlepší příležitost pořídit za nevelký peníz staronovou GeForce "trojku", jíž společnost Chaintech (není ale jediná) vybavila 128MB jak jinak než DDR paměti. Nese označení GeForce 3 Ti200 a měla by mimo jiné obsahovat také TV a DVI výstup. Otázkou je, nakolik po uvedení "čtyřky" ceny starších akcelerátorů klesnou, aby se staly dostupnými i širší především hráčské veřejnosti - já osobně už začínám na nějaké to slabší Titanium šetřit :)