HW novinky: DDR SDRAM s taktem 533 MHz

Minulý týden probíhal v duchu pohledů do budoucnosti. New York hostil veletrh PC Expo (TechXNY), kde si kdejaký výrobce přiložil své polínko do ohně, přihřál svou polívčičku. Vedle Intelu s procesory Tualatin (tentokrát i mobilní verze) se předvedly i další. Budoucnost věští AMD s procesory rodiny Hammer, Barton a dalšími.
HW novinky: DDR SDRAM s taktem 533 MHz
Minulý týden probíhal v duchu pohledů do budoucnosti. New York hostil veletrh PC Expo (TechXNY), kde si kdejaký výrobce přiložil své polínko do ohně, přihřál svou polívčičku. Vedle Intelu s procesory Tualatin (tentokrát i mobilní verze) se předvedly i další. Budoucnost věští AMD s procesory rodiny Hammer, Barton a dalšími.

DDR SDRAM s taktem 533 MHz
Standardizační organizace JEDEC přijala předběžnou verzi pamětí DDR-II SDRAM. Ta se má dočkat masové produkce v roce 2003 (neboli za dva roky). Vzorky této nové podoby DDR SDRAM paměti mají být k dispozici v roce 2002. Současné DDR SDRAM paměti ve formě DDR DIMM modulů disponují taktem 200 nebo 266 MHz, nové verze DDR-II mají mít takt od 400 do 533 MHz. Všechny tyto kmitočty jsou pochopitelně dvojnásobkem nominálního taktu (zvýšení díky DDR technologii). V samotném označování bude pokračovat onen zmatek díky rozdílnému způsobu v porovnání s SDRAM pamětí. Tam se modul označoval pomocí taktu (např. PC133 SDRAM DIMM), kdežto u DDR SDRAM zvítězilo označování špičkovým průtokem při použití 64bitového modulu. Díky tomu je DDR SDRAM 200 MHz označována jako PC1600 a 266 MHz jako PC2100. Nově budeme mít PC3200 při 400 MHz taktu a PC4300 při taktu 533 MHz. Specifikace DDR-III má následovat v letech 2004 až 2005.

Link: JEDEC http://www.jedec.org.

Pevné disky IDE překonávají samy sebe
IDE disky mají doposud dvou pevně stanovenou hranici, po kterou mohou růst. Do minulého týdne měla tato hranice kapacitu 137,4 GB. K této hranici se již některé disky přiblížily (100 GB), jiné při použití již vyráběných ploten by ji i překročily. Výrobci pevných disků Maxtor a Seagate a mnoho dalších firem v komisi ANSI T13 prosadili zvětšení adresové hranice z dnešních 28 na 48 bitů adresy. Největší kapacita pevného disku tedy podle této specifikace bude 150.994.944 GB. Dnes vypadá toto číslo příšerně velké, ale to v době pevných disků kapacit 40, 52 a 80 MB bylo 1 GB také. Výhodou nové specifikace je kromě jiného, že je beze zbytku použitelná i v připravovaném standardu Serial ATA s přenosovou rychlostí 150 MB/s. Další hranicí tedy již nebude vlastní pevný disk, ale operační systémy s adresovou hranicí 32 bitů. Mezi takové patří nejen dnešní Wokna, MacOS, OS/2 a další, ale rovněž 64bitový MS Windows, určený pro procesor Tualatin. Inu – bude ještě veselo.

Link: ANSI T13 http://www.t13.org; Maxtor www.maxtor.com; Seagate www.seagate.com.

Intel pohlcuje procesory Alpha
Toto je snad nejméně očekávaná novinka týdne, která se možná již nyní může nazvat bombou roku. Intel se dohodl s firmou Compaq o dlouholeté budoucí spolupráci, v rámci které budou postupně nahrazovány všechny procesory od určitého výkonu procesory Intel Itanium. Díky tomu přestane v několikaletém časovém horizontu Compaq vyrábět počítače s procesory Alpha a MIPS. Vývojový tým procesoru Alpha přejde v budoucnu pod Intel.

Tento skutek vyvolal obrovskou vlnu nevole až odporu vůči firmě Compaq. Ta však nechce riskovat, že přijde o zákazníka, proto přechod rozplánovala tak, aby se přecházelo postupně a jedině v tom případě, kdy to bude pro zákazníka přínosem. Jako náhradu za procesory Alpha rozhodně nebude současný procesor Itanium, ale některý z jeho potomků.

Kuriózní na celé situaci je z některého pohledu drobnost – procesory Alpha mají kromě jiných i sběrnici EV67. Právě tu si vybrala firma AMD a od Compaqu ji licencovala. V rámci smlouvy Compaqu a Intelu přechází i řada patentů na Intel, mezi nimi i tato sběrnice. Teoreticky tedy může Intel začít konkurovat firmě AMD i na jeho vlastním písečku a vyrábět procesory pro Socket A. Z tohoto mráčku ale pršet nebude, Intel se hodlá věnovat jiným segmentům trhu. Oblast AMD tedy zůstane pro Intel nedotčenou krajinou.

Link: Compaq www.compaq.cz; Intel www.intel.com.

AMD rovněž chystá 0,13mikronovou technologii
Podle posledních zpráv firma AMD chystá přechod na 0,13mikronovou technologii do půl roku, maximálně za rok. Pokud to přeložím do konkrétních čísel – v prvním pololetí příštího roku se má objevit procesor Thoroughbred s taktem přes 2 GHz (tedy obchodní název Athlon), o čtvrt roku později (tedy pravděpodobně druhé čtvrtletí 2002) to bude Appaloosa s taktem nad 1 GHz (tj. obchodní název Duron). Druhé pololetí roku má spatřit světlo světa procesor s kódovým názvem Barton (0,13mikronová a SOI technologie). Tento budoucí Athlon bude nad 2 GHz, ale přesnější číslo se zatím neví. Za rok a půl má firma AMD představit její první 64bitový procesor x86 s kódovým názvem Hammer (ClawHammer, EdgeHammer). Rovněž zde bude použita 0,13mikronová technologie současně s SOI (silicon on insulator). Bude to vlastně první 64bitový procesor x86, protože Itanium firmy Intel vlastně není x86 hardwarově kompatibilní procesor a ani Intel jej za přímého následníka x86 procesorů nepovažuje.

Link: www.amd.com.

Mobilní Pentium 4 bude. Tualatin také.
Firma Intel má představit mobilní verzi procesoru Tualatin (neboli Pentium III vyráběné 0,13mikronovou technologií) ve třetím čtvrtletí tohoto roku s taktem až 1,13 GHz.Přesně za rok již bude k dispozici verze s taktem 1,33 GHz. Současně s tímto modelem uvede Intel za necelý rok (tedy v prvním čtvrtletí) mobilní verzi procesoru Pentium 4 s taktem 1,5 až 1,6 GHz. Za rok má být k dispozici verze až na 1,7 GHz. Tento takt dnes používá jen Pentium 4 a navíc jako nejrychlejší procesor x86. Panečku, to budou notebooky, to se na nich budou prímově hrát hry!

Link: www.intel.com.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě nikdy nevypadalo lépe

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě…

Grand Theft Auto 5 dostává grafické modifikace takřka každý měsíc. Nyní máte před sebou špičku současné tvorby - Project NVRX.

4.  11.  2017 | | 10 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 9 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A