HW novinky: holografická klávesnice a jiná havěť

Především okolo hannoverského CeBITu se soustředila většina hardwarových novinek uplynulého týdne – i tak ale v našem přehledu zbylo místo například na zajímavou zprávu pro moravské surfaře, kteří od tohoto měsíce mohou dát podobně jako jejich pražští kolegové sbohem Českému Telecomu.
HW novinky: holografická klávesnice a jiná havěť

Analogové klávesnice? Tss… do koše s nimi!

Virtuální klávesnice - skoro jako ve Star TrekuSpolečnosti Siemens a Samsung na CeBITu představily dvojí řešení jakési “virtuální” klávesnice, která supluje funkčnost své analogové předchůdkyně a přitom nezabírá tolik drahocenného prostoru, nešpiní se a snadno se přenáší. Zařízení, jehož původcem je Samsung, spočívá v jakési značně nekompletní rukavici, resp. náramku plus pěti prstencích, která je schopna snímat vaše pohyby a převádět je do virtuální podoby na plochu monitoru. Právě na monitoru pak můžete sledovat v jaké části “virtuální” klávesnice se vaše “ruka” nachází.

Moc atraktivně to nezní, že? To v Siemensu si hlavičky lámali o něco intenzivněji a přišli na něco mnohem zajímavějšího - jejich “virtuální” klávesnici vytváří projektor na podložce. Když do ní pak uživatel datluje, projektor snímá jeho pohyby a konečném důsledku je opět přenáší do počítače. Skvělé je, že podobnou technologii by bylo možné použít například u mobilních telefonů či PDA.

CeBIT ve středu dění

Hannoverský CeBIT se tak jako každý rok i letos stal po dobu svého konání středem všeho dění v oblasti hardwaru, komunikací a celého it průmyslu. Přestože význam podobných veletrhů (mezi které namátkou patří také náš INVEX) podle všech dostupných ukazatelů zřetelně klesá, německé pořadatele evidentně mírně nižší zájem návštěvníků a vystavovatelů nijak netrápí – veletržní Hannover je totiž stále místem, kde nejvýznamnější hráči na poli výroby, produkce a distribuce elektroniky prezentují svá zbrusu nová dítka.

Ledový koláč nebo mrazivý chladič?

Větráček :-)Všímavý zákazník musí leckdy nabývat dojmu, že současní hardwaroví producenti ve snaze zaujmout budoucí spotřebitele zacházejí se svými produkty téměř až za hranici racionálního uvažování. Jak ale mnozí víme, hranice mezi šílenstvím a genialitou je až nebezpečně tenká a tak chladiče designované po vzoru raketových motorů lze charakterizovat jako dílko neukojeného chorého mozku nějakého blázna, ale také jako naprosto převratný nápad skutečného génia. Dle údajů svého výrobce jde o revoluční novinku v oblasti chlazení, kterou lze (jak ukazuje obrázek) snadno instalovat do volných PCI/ISA slotů a která se vyznačuje nejen vysokou odolností, ale také velmi nízkou hlučností. Pod jménem ICE pie (ledový koláč) by se brzy mohl objevit i v českých luzích a hájích.

Ve zkratce…

Intel oznámil svůj první procesor vyrobený technologii 0,09-mikronu – na plochu 109 mm čtverečních se mu přitom podařilo vměstnat celých 330 milionů tranzistorů. Sériové využití této výrobní technologie inženýři Intelu předpokládají někdy v roce 2003.

GeForce4 Ti 4200 bude uvedena na trh někdy ke konci dubna, doplní tak nekompletní rodinku řady GeForce4 Ti, která už je v současné době celosvětově dostupná. nVidia si tímto krokem podle všeho nechává ještě dostatečnou časovou mezeru na dovyprodání zásob svého dřívějšího produktu – GeForce3 Ti, kterému by nastávající Ti 4200 nepříjemně konkurovala.

I v Brně už náruživí surfaři nemusejí spoléhat pouze na služby Českého Telecomu – společnost UPC totiž 25. března v moravské metropoli oficiálně zahájí komerční poskytování své služby Mistral, kabelového připojení na Internet. Připomeňme, že nejvýznamnější kabelový poskytovatel, společnost UPC, slaví na poli připojení k Internetu úspěchy zejména díky své finanční politice – například časově neomezené připojení 128/96 (downstream/upstream) nabízí pro domácnosti už za necelých tisíc korun.

Společnost AMD představila na CeBITu své nové procesory Athlon založené na jádře Thoroughbred. Procesory s ratingem až 2800+ (pro desktopy) by přitom měly být oficiálně oznámeny na přelomu jara a léta tohoto roku. Mobilní Thoroughbredy spatří světlo světa již dříve, pravděpodobně v průběhu dubna.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

včera | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Největší herní obchod historie. Take-Two kupuje tvůrce FarmVille za 12,7 miliardy dolarů

Největší herní obchod historie. Take-Two kupuje tv…

Jednou se možná dočkáme mobilní free-to-play verze Mafie

10.  1.  2022 | |3 N/A
Lukáš Václavík
MafiaTake Two