HW novinky: Intel… Intel? Intel!

Co nového tentokrát? Další z Pentií 4 # Pentium 1,5 GHz v prodeji # Levnější základní deska od Intelu # Nové DirectX pro Windows XP # Nové BIOSy pro základní desky od firmy ASUS # Klesající cena procesorů Duron a Athlon # Levnější grafické karty s chipem TNT2.
Další Pentium 4
Ještě ani nestačily klesnout ceny běžně prodávaných Pentií 4 a Intel už kutí nové modely. Tentokrát na novém jádru NorthWood. Stejně jako jádro se změní i výrobní technologie a patice na základní desce. Z toho vyplývá, že kdo se nechal Intelem zlákat a předražené Pentium si koupil, bude si pro přechod na nový procesor koupit i novou základní desku, což moc lidí nepotěší. V čem se však nové Pentium bude lišit od staršího bratra? Především ve velikosti L2 cache a taktovací frekvenci. Cache se zvedne z původních 256 na 512 kb a minimální taktovací frekvence bude 2 GHz. O tom, kdy však nové Pentium vyjde a kolik bude stát, se Intel zatím nezmínil.

Link: http://www.intel.com.

Nové produkty Intelu
Aby byl zákazník uspokojen, nesmí firma jenom slibovat, ale i plnit. Proto se v dnešních dnech objevil na skladech všech větších pražských obchodů procesor P4 1,5 GHz. Jeho cena je přibližně 39 000 Kč. Další slibovaný procesor, taktovaný na 1,7 GHz, který Intel před nedávnem ohlásil, má podle serveru HWZone vyjít někdy na začátku května. A jak je již u Intelu zvykem, jeho cena se až do poslední chvíle bude tajit. A proč to vlastně dělá? Nu, zřejmě proto, aby natěšený zákazník nebyl hned zprvu zklamán.

Link: http://www.hwzone.it.

Garibaldi zlevňuje
Intel Garibaldi. Snad nejznámější, nejlevnější a nejprodávanější základní deska pro Pentium 4 s chipsetem I850. Motherboard bez integrované zvukové a síťové karty, zato se dvěmi 64 MB pamětmi RIMM, které jsou známe svou velmi vysokou frekvencí a cenou právě zlevnil. Jeho cena se nyní pohybuje kolem 10 000 Kč. To je přibližně o 2000 Kč méně než v minulém měsíci. Pokud si přes všechna má varování chcete P4 opravdu koupit, neseženete v našich končinách levnější a stabilnější základní desku. Vždyť ji také navrhl a vyrábí sám Intel!

Link: http://www.intel.com.

Nové informace o XP
V minulých HW novinkách jsem vás informoval o vydání nového operačního systému firmy Microsoft – Windows XP. Ani v této chvíli si nikdo nic nerozmyslel a produkt vyjde ve stanoveném termín. Na světlo světa však prosákla informace o nových, tentokráte již stabilních, pro Windows XP speciálně dělaných, DirectX ve verzi 8.1. Nejenom že budou mít nové logo, ale zatím ne moc ověřené funkce na podporu nejnovějších grafických karet. To usnadní práci především vývojářům při přecházení na nový standard. Jenom pevně doufám že nové Direct X už budou stabilní a nebude třeba malých prográmků stáhnutých z Internetu, které je ze systému Windows odstraní.

Link: http://www.microsoft.com.

Nové BIOSy základních desek Asus
Firma ASUS vydala nové opravené BIOSy ke svým deskám s chipsetem VIA KT133 a KT133A. U těch se vyskytl problém, o němž sem vás informoval v minulých HW novinkách. Problém se vyskytne v systému Windows při kopírování dat z jednoho zařízení druhé, v případě, že budou na rozdílných IDE kanálech. Tento problém byl odstraněn u základních desek A7V, A7V-RAID, A7V133 a A7Vpro. Následovat budou další desky ze série A7V.

Link: http://download.asus.com.tw.

Cena grafických karet TNT2 jde dolů
Především díky nehorázně drahé GeForce 3 a dalším kartám ze série GeForce 2 se zlevňovaly grafické karty s jádrem TNT 2, které se již z větší části přestaly vyrábět. Grafické karty se dají sehnat již za tyto ceny: M64 2200 Kč, PRO 2500 Kč, ULTRA 3200 Kč. Všechny modely mají 32 MB SDRAM a jsou určeny pro slot AGP. Pro srovnání uvádíme ještě neznačkovou verzi GeForce 2 MX – 3700 Kč. Proto radím, chcete-li si koupit graficku kartu do kanceláře a nechcete mít žádné problémy, volte M64. Chcete-li však grafickou kartu pro hry, jednoznačně si zvolte značkovou verzi GeForce 2 MX, ta je zhruba o 300 Kč dražší než její neznačková verze.

Link http://www.computershop.cz.

Sleva procesorů AMD
Firma AMD na stále nově ohlášené a vydané procesory od Intelu odpovídá sníženou cenou většiny svých procesorů. Mezitím však neusnula na vavřínech a kutí svoje Palomino. O tomto procesoru jsem vás informoval v některých ze svých minulých novinkách. Zanedlouho má také vyjít Duron 900 MHz. Zde uvádím srovnávací cenovou tabulku:

Procesor Cena
Duron 700 2500 Kč
Duron 750 2800 Kč
Duron 800 3300 Kč
Duron 850 4100 Kč
Duron 900 není zatím v prodeji
Athlon 800 5100 Kč
Athlon 850 5600 Kč
Athlon 900 6300 Kč
Athlon 950 7300 Kč
Athlon 1000 8600 Kč
Athlon 1100 10 300 Kč
Athlon 1200 11 000 Kč
Athlon 1300 není zatím v prodeji

Všechny ceny jsou přibližné a v jednotlivých obchodech se mohou lišit. Pokud máte zájem o koupi nového procesoru, doporučuji Duron 800 nebo Athlon 900 MHz.

Link http://www.computershop.cz.

Diskuze (1) Další článek: Obrázky z Dragon Riders

Témata článku: , ,