HW novinky: Myška do kapsy

Novinky ohledně připravovaných a právě uváděných procesorů opět vévodí aktuálním hw novinkám. Mimoto se ovšem dozvíte o malinké USB myšce, kuriozních zákonech majících za úkol bránit „zabíjení hudby“ a několika statistických údajích o grafických čipech od samotné nVidie.
HW novinky: Myška do kapsy

AMD – s Kladivem na Intel!

Společnost AMD, druhý nejvýznamnější hráč na poli výroby a produkce procesorů pro stolní počítače, informovalo veřejnost o nové řadě svých procesorů, tentokrát 64-bitových Hammerech. Jedna z jejích odnoží, ClawHammer, bude určena právě pro desktopové stanice. První Hammer, který se v nejbližší době objeví na trhu, by měl být oštemplován ratingem 3400+ při frekvenci pod 2GHz, což zní velice zajímavě (resp. zní to, jako by AMD šilo nějakou další marketingovou boudu). Neméně zajímavá je ostatně i informace, že Hammer podává oproti Athlonu XP o stejném taktování asi o 15% lepší výkon a to nepočítáme další navýšení, které ve prospěch Hammeru přibude v 64-bitových aplikacích. Boj s Intelem na trhu, jehož vyústění se dopředu jen těžko odhaduje, bude přesto jistě velmi napínavou záležitostí – už proto, že AMD se poslední dobou snaží seč může.

Minimyš

Optická myška do kapsy? Ano, Optical USB Mini Mouse.

Když bych se vás zeptal, jaký atribut vašeho myšítka je pro vás nejdůležitější, pravděpodobně odpovíte, že kvalitní ergonomie, dobrá ovladatelnost či zajímavý design. Většinu z těchto vlastností ale musíte při koupi většinou nadupaného, leč malinkého notebooku oželet. Teď už ovšem ani v takovém případě nemusíte věšet hlavu a spokojovat se s omezenými možnostmi nekvalitního mouse padu. Na trh byla totiž uvedena speciální malinká myška, která disponuje stejnými přednostmi jako její rozměrnější kolegyně a přitom se dá šupnout do kapsy, aniž byste s sebou museli táhnout nějakého deseticentimetrového velikána.

Minimyš

Protáhlá mini mouse ve tvaru rybky se prodává ve čtyřech barevných verzích (červená, černá, stříbrná a modrá) za cenu v přepočtu přibližně 700 Kč (TheCardcooler.com). Krom standardních dvou tlačítek disponuje také scrollovacím třetím, které ovšem musíte podobně jako klobouček u joysticku naklánět dopředu/dozadu podle zvoleného směru (tzn. nefunguje jako tradiční kolečko). Její velkou výhodou je bezesporu její optické pojetí, které zaručuje, že stejně dobře zvládne zběsilé rejdění po podložce i ježdění po vrásčitém povrchu (to jen, kdyby vás s ní někdo chtěl přetáhnout přes obličej :-) a mrňavounké rozměry. Ty ovšem zase na stranu druhou mohou činit potíže lidem s většími prsty.

Kdopak nám to pořád zabíjí hudbu?

Iniciativám na zamezení kopírování komerční hudby (komerční ve smyslu neuvolněné pro volné šíření) jako by nebyl konec. V USA chtějí prosadit zákon, v němž se praví, že by jakékoli zařízení umožňující přehrávání takové hudby muselo být chráněno proti kopírování a následnému přehrávání ilegálně pořízených nahrávek. To v Kanadě chtějí rovnou speciální daní postihnout všechny datové nosiče, jichž by bylo potenciálně možné k přenosu či skladování takové hudby využít – paměťové karty, harddisky atd. Co k tomu dodat? Navrhuji zavřít krámy s Cdčky, veškeré nahrávky označit jako volně šiřitelné a přirazit daň na prázdná CD. Ideál, nemyslíte? :-))))

Ve zkratce...

Zatímco honoráře některých Hollywoodských herců se pohybují v částkách přesahujících 10 milionů dolarů, když podobný obnos získá manažer některé z významných telekomunikačních či jiných (silných) společností za svou celoroční práci, vyvolá to všeobecné pozdvižení. Společnost AT&T vyplatila svému CEO za výborně odvedenou práci 4 miliony dolarů plus bonusy, zato jeho kolega ze stáje Motoroly doslova „ostrouhal“. Nejen, že přišel o všechny plánované bonusy, ale ani jeho plat nedosáhl nakonec nijak závratné výše. Holt to mají těžké, ti manažeři.

nVidia oznámila, že v současnosti ovládá 70 % trhu s grafickými čipy pro desktopové stanice. V budoucnu se prý chce soustředit také na trh konzolový, který v posledním kvartálu loňského roku tvořil 10% jejího obratu (díky Xboxu). Díky strmému růstu prodeje konzolí (20 % v roce 2001) očekává také od Xboxu vyšší podíl na svém celkovém obratu.

Mezi aprílové žertíky, které si na čtenáře Internetových periodik pravidelně připravují jejich autoři a vydavatelé, patřily například exkluzivní fotografie nového Siemensu SL75, kterému k dokonalosti scházely snad jen hodiny s vodotryskem :). Zprávu o něm najdete i na Mobilmánii.

Intel oficiálně uvedl procesor pracující na frekvenci 2,4 GHz. Cena nejrychlejšího koně z jejich stáje byla přitom stanovena jen lehce pod 20 tis. Kč. Co my chudáčci, kterým doma tepe 750 MHz Duron, že?

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom…

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

8.  3.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a ukázal střílečkám jasný směr

LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a uk…

Hra DOOM vznikla v roce 1993 a byla to první plnohodnotná 3D střílečka s omezeným třetím rozměrem • Šlo o největší vizuální skok, který se v herním průmyslu kdy povedl • Ze hry se postupně odvodila celá nová kategorie počítačových her.

14.  3.  2018 | | 24 N/A
Spekulace: K vývojářům třetí strany už míří dev kity konzole PS5

Spekulace: K vývojářům třetí strany už…

Spekulace o nadcházející konzoli PS5 se opět začínají rojit. Kdy se ji dočkáme?

8.  3.  2018 | | 10 N/A
8 tipů na karetní hry, které kralují svému žánru

8 tipů na karetní hry, které kralují s…

Když se řekne karetní hra, většině lidí se vybaví klasické hry se skutečnými kartami. V digitálním světě ale má tento žánr už také docela početné zastoupení. Pojďme se podívat na ty, které nesmí chybět žádnému milovníkovi karet.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Burnout Paradise Remastered: zahraj tu naši (recenze)

Burnout Paradise Remastered: zahraj tu…

Pro někoho dosud nepřekonaný, pro jiné revoluční a adrenalinový. Burnout se vrací a my žhavíme motory.

17.  3.  2018 | | 4 N/A
Strategie z alternativní historie Iron Harvest v nových záběrech

Strategie z alternativní historie Iron…

Máte rádi druhou světovou, a přesto byste rádi příchuť mechů? Iron Harvest vám to umožní.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Valve jde opět do her, o Half-Life 3 se ale zatím nemluví

Valve jde opět do her, o Half-Life 3 s…

Kde je Half-Life 3, Team Fortress 3 a Portal 3? Valve dříve vydalo několik skvělých her, ale v poslední době není příliš aktivní. Údajně to chce konečně změnit.

10.  3.  2018 | | 2 N/A
Shadow of the Tomb Raider oficiálně, odhalení se dočkáme v dubnu

Shadow of the Tomb Raider oficiálně, o…

Po včerejším slibu to tu máme oficiálně. Nový Tomb Raider míří na trh a zahrajeme si už v září.

15.  3.  2018 | | 6 N/A