HW novinky: nové procesory 1,1 GHz a 1,2 GHz

Minulý týden byl velmi štědrý na uvádění nových procesorů. Svá "želízka" nám představila v pondělí firma AMD, která uvedením Duronu na 1,1 GHz dorovnala Intel, aby ten druhý den uvedl nový Tualatinovský Celeron na 1,2 GHz. V příštím týdnu nás přitom čeká opět nový kousek, tentokráte Athlon XP od AMD.
HW novinky: nové procesory 1,1 GHz a 1,2 GHz
Minulý týden byl velmi štědrý na uvádění nových procesorů. Svá „želízka“ nám představila v pondělí firma AMD, která uvedením Duronu na 1,1 GHz dorovnala Intel, aby ten druhý den uvedl nový Tualatinovský Celeron na 1,2 GHz. V příštím týdnu nás přitom čeká opět nový kousek, tentokráte Athlon XP od AMD.

AMD hlásá do světa: „Máme Duron 1,1 GHz“

V několika předcházejících týdnech jsme na firmu AMD nemohli najít téměř nic pozitivního, naopak se na nás hrnuly samé špatné zprávy. Nejprve to bylo oznámení o postupném uzavírání časti továren a poté samozřejmě propouštění zaměstnanců v návaznosti na toto. Poslední špatnou zprávou pak bylo to, že AMD ohlásila o 22 procent menší zisk ve třetím čtvrtletí než ve Q2. Výdělek tak klesnul přibližně na 766 miliónů.

V tomto týdnu je však špatným zprávám konec a doufejme, že na dlouho dopředu. První pozitivum spatřuje svět IT v uvedení procesoru Duron s taktovací frekvenci 1,1 GHz (jádro Morgan), Ten podle původní tiskové zprávy společnosti AMD představuje ideální kombinací výkonu a vlastností při použití technologie 3DNow!.

Cena tohoto procesoru byla stanovena na 103 dolarů při odběru 1000 kusů. Pro srovnání, AMD Athlon MP na frekvenci 1 GHz přijde zájemce na 215 dolarů, 1,2 GHz verze na 265 dolarů. Athlon na 1,1 GHz stojí 115 dolarů a 1,4 GHz vyjde na 130 dolarů.

Technické specifikace procesoru Duron 1,1GHz
Frekvence
: 1,1 GHz
Jádro: Morgan
3DNow! verze: Professional
Data pre-fetch: integrováno
L1 / L2 cache: 128 / 64 kB
FSB: 200 MHz

Athlon XP bude českému publiku představen 10.10. v 17:00

Procesor Athlon XP je tím, do kterého dává firma AMD velké naděje. Ostatně, o tom jsme váš již v nedávné minulosti informovali. Co je ale důležitější, blíží se datum jeho uvedení na trh. Oficiálně by se toto mělo stát 9.10. aby se o den později sešli novináři v jednom nejmenovaném pražském hotelu na tiskové konferenci firmy AMD právě při představení Athlonu XP českému trhu. Samozřejmě, i my budeme přítomni a co nejdříve poté vám přineseme podrobné zpravodajství.

Intel uvádí 1,2 GHz Tualatin

Ani společnost Intel však nechce zůstat pozadu (zde vidíte ony důsledky konkurenčního prostředí na trhu) a v návaznosti na oznámení Duronu 1,1 GHz uvádí i on svoji tiskovou zprávu. V ní se praví, že nový procesor Intel Celeron 1,2 GHz je oním prvním, který je vyráběn 0,13 mikronovou technologií při použití jádra Tualatin. Tím je dána velikost L2 cache paměti, neboť toto jádro staví na využití 256 KB. Takt systémové sběrnice přitom zůstává nezměněný a ustaluje se tak na 100 MHz.

Cenové vyhlídky tohoto procesoru jsou více než dobré. Při odběru 1000 kousků vás jeden vyjde na 103 dolarů, což je cena více než příjemná. Připomínám, že 1,1 GHz verze Duronu stojí taktéž 103 dolarů.

Technické specifikace procesoru Celeron 1,2 GHz Tualatin
Frekvence
: 1,2 GHz
Jádro: Tualatin
L2 cache: 256 kB
FSB: 100 MHz

nVidia představila specifikace série Titanium

Před pár týdny, kdy jsme vám představovali v rámci krátkých novinek novou sérii grafických karet Titanium, nebyly známy ještě skoro žádné podrobnosti. To se však v uplynulém týdnu podstatně změnilo, neboť firma nVidia vypustila do světa zprávu, která přesně definuje funkce a vlastnosti jednotlivých grafických karet nové série.

nVidia TitaniumnVidia Titanium

Nových funkcí však u této řady příliš nehledejme, jsou prozatím pouze dvě. Tou první je velmi zajímavá funkce vytvářející 3d textury, která může vnést do 3d světa opravdu podstatné změny. 3d objekty tak nejsou texturou potahovány, ale textura je předkládána již jako 3d „model“. Tato funkce se bude používat především u vytváření mlhy, mramoru, atd. Druhou novinkou je Shadow Buffer, který zajišťuje vytváření stínových efektů v real-time čase.

 GeForce3 Ti 500 GeForce3 GeForce3 Ti 200 GeForce 2 Ti
Výrobní proces 0,15 mikronů 0,15 mikronů 0,15 mikronů 0,18 mikronů
Fill Rate 3,84 AA vzorků/s 3,2 AA vzorků/s 2,8 AA vzorků/s 1 Gpixel/s
Operací za sekundu 960 miliard 800 miliard 700 miliard N/A
Průchodnost paměti 8.0 GB/S 7,36 GB/S 6.4 GB/S 6.4 GB/S
Takt čipu 240 MHz 200 MHz 175 MHz 250 MHz
Takt pamětí 500 MHz DDR 460 MHz DDR 400 MHz DDR 400 MHz DDR

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |7 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

27.  11.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole