HW novinky: nový iMac mění svět

Jeden obyčejný týden, dvě opravdové revoluce - tak o svých novinkách v produktových katalozích mluví Intel a firma nakousnutého jablíčka, Apple Computers. Stojí nový iMac, který víc než domácí stanici připomíná stolní lampičku, a 2,2GHz Northwood za zmínku? Posuďte sami.
HW novinky: nový iMac mění svět
Jeden obyčejný týden, dvě opravdové revoluce - tak o svých novinkách v produktových katalozích mluví Intel a firma nakousnutého jablíčka, Apple Computers. Stojí nový iMac, který víc než domácí stanici připomíná stolní lampičku, a 2,2GHz Northwood za zmínku? Posuďte sami.

Výrobce počítačů iMac, společnosti Apple Comuputers, ve své citaci sebevědomě tvrdí, že když před čtyřmi lety uvedl na trh první kus této pracovní stanice, podařilo se mu změnit způsob, jak lidé počítače využívají a jejich pohled na novodobou technologiích. Pro některé prý dokonce změnil svět - a nyní, v době kdy statistiky Applu hovoří o šesti milionech prodaných iMaců, doufají v to, že se historie zase jednou bude opakovat. Změní nový iMac svět?

Svým revolučním designem rozhodně. Ačkoli totiž mnozí odborníci či novináři s ohledem na pestrou minulost iMacu už s předstihem předpokládali, že Apple opět přijde na trh s něčím novým a nevídaným, něčím takovým, co tu ještě nebylo, nikdo pravděpodobně nečekal, že se designéři Applu natolik oprostí od zavedených dogmat typické PC architektury, že základy jeho stavby překopou prakticky úplně od začátku a začnou si vyšlapávat vlastní strastiplnou avšak doufejme že nakonec úspěšnou a přínosnou cestičku. Mnohým z vás tedy nový iMac (podobně jako mně) pravděpodobněpřipomene spíš efektní stolní lampičku než zbrusu novou generaci hypervýkonných domácích stanic.

Kompletní vnitřnosti 800MHz procesoru PowerPC G4 společně s 3,5palcovým harddiskem a kombinovanou DVD/CD-RW mechanikou se designovým architektům Applu podařilo společně s výkonným zdrojem (nesmíme zapomínat, že iMac stále zůstává počítačem, který najde uplatnění převážně v oblastech s vysokou koncentrací grafického softwaru a multimedií - tzn. zpracování videa apod.) vměstnat do nevelké "základny", jež nápadně připomíná právě obdobnou půlkulovou "bouli" stolních lampiček. Abychom ale byli objektivní, je třeba zmínit, že v průměru měří něco pod 30 centimetrů, takže není až takovým trpaslíkem, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Na konci pohyblivé "nožky" s kloubem pak najdeme kvalitní patnáctipalcový LCD monitor, který je dle tiskové zprávy Apple Computers společně s výkonným procesorem a grafickou kartou GeForce 2 MX, kterou dodala, jak jinak, společnost nVidia, pravděpodobně největší chloubou jejich nového iMacu. Snad už brzy okusíme kvality tohoto překrásného a údajně i výjimečně výkonného Appláckého počítače na vlastní kůži tady v České republice - já osobně se už nemůžu dočkat :).

Vraťme se ale do zašedlého světa PC a jeho nekonečné řady periferií a komponent, jejichž ohraný design my uživatelé tolerujeme snad jen proto, že nám počítač tak jako tak většinou tleje kdesi v rohu pařanského doupěte, do nějž slunce přes zatažené zaluzie a zaprášená okna (nemluvě o začernalých záclonách) zavítá jen v době ranní rovnodennosti, aby se zase na rok odmlčelo a nechalo nás v klidu dohrát poslední úroveň Wolfensteina :). Pro takové účely se jistě bude hodit nový klučina ze stáje Intelu, jemuž srdce bije rychlostí 2,2 GHz, má netradiční přezdívku Northwood a oficiálně se jmenuje Pentium IV.

Ano, přesně tak - Intel se konečně vzchopil a opět oživil své téměř pohřbené tažení proti marketingově úspěšnějšímu AMD (kterému k výraznému úspěchu napomohla na úkor zisku zejména vhodná cenová politika), když začal 0,13mikronovou technologií konečně chrlit své nové dítko z řad oblíbených Pentií 4. Datum jeho uvedení na český trh mi bohužel dosud není známo, bude se však prodávat ve dvou variantách - první na 2 GHz a druhá o 200 MHz rychlejší při cenách, na které bychom v tuto chvíli museli mít hodně tučné bankovní konto - ještě že tu máme ten Celeron, že? :)

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšího hitu Rockstaru?

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšíh…

GTA V je jistě stále celkem cool záležitost, poločas rozpadu se ovšem přiblížil a spolu s ním i myšlenky na nástupce v podobě GTA VI. Jaké bude?

9.  5.  2018 | | 6 N/A
Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Pomalými krůčky se k nám dostává léto a s ním i období sucha. Květnový line-up tomu ale rozhodně neodpovídá.

11.  5.  2018 |
Když jsou hry umění: nádherné obrázky, které by se klidně daly vystavit v galerii

Když jsou hry umění: nádherné obrázky,…

Hry jsou uměním a díky moderních nástrojům můžeme tvořit nádherné pohlednice z našich výprav. Pojďme se podívat na ty nejlepší z posledních let.

7.  5.  2018 | | 1 N/A
LEGENDY: Gangsterské herní šílenství se zrodilo ze zkratky GTA

LEGENDY: Gangsterské herní šílenství s…

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

9.  5.  2018 |
Thanos míří do akce Fortnite díky speciálnímu, časově omezenému eventu

Thanos míří do akce Fortnite díky spec…

Nejpopulárnější světový film zavítá do nejpopulárnější videohry.

8.  5.  2018 |
Walmart zešílel: odhalil Splinter Cell, Rage 2, Borderlands 3 a řadu dalších

Walmart zešílel: odhalil Splinter Cell…

Úniky se občas stávají, obchodní řetězec Walmart to ale tentokrát opravdu slušně skonil.

9.  5.  2018 | | 3 N/A