HW novinky: nový iMac mění svět

Jeden obyčejný týden, dvě opravdové revoluce - tak o svých novinkách v produktových katalozích mluví Intel a firma nakousnutého jablíčka, Apple Computers. Stojí nový iMac, který víc než domácí stanici připomíná stolní lampičku, a 2,2GHz Northwood za zmínku? Posuďte sami.
HW novinky: nový iMac mění svět
Jeden obyčejný týden, dvě opravdové revoluce - tak o svých novinkách v produktových katalozích mluví Intel a firma nakousnutého jablíčka, Apple Computers. Stojí nový iMac, který víc než domácí stanici připomíná stolní lampičku, a 2,2GHz Northwood za zmínku? Posuďte sami.

Výrobce počítačů iMac, společnosti Apple Comuputers, ve své citaci sebevědomě tvrdí, že když před čtyřmi lety uvedl na trh první kus této pracovní stanice, podařilo se mu změnit způsob, jak lidé počítače využívají a jejich pohled na novodobou technologiích. Pro některé prý dokonce změnil svět - a nyní, v době kdy statistiky Applu hovoří o šesti milionech prodaných iMaců, doufají v to, že se historie zase jednou bude opakovat. Změní nový iMac svět?

Svým revolučním designem rozhodně. Ačkoli totiž mnozí odborníci či novináři s ohledem na pestrou minulost iMacu už s předstihem předpokládali, že Apple opět přijde na trh s něčím novým a nevídaným, něčím takovým, co tu ještě nebylo, nikdo pravděpodobně nečekal, že se designéři Applu natolik oprostí od zavedených dogmat typické PC architektury, že základy jeho stavby překopou prakticky úplně od začátku a začnou si vyšlapávat vlastní strastiplnou avšak doufejme že nakonec úspěšnou a přínosnou cestičku. Mnohým z vás tedy nový iMac (podobně jako mně) pravděpodobněpřipomene spíš efektní stolní lampičku než zbrusu novou generaci hypervýkonných domácích stanic.

Kompletní vnitřnosti 800MHz procesoru PowerPC G4 společně s 3,5palcovým harddiskem a kombinovanou DVD/CD-RW mechanikou se designovým architektům Applu podařilo společně s výkonným zdrojem (nesmíme zapomínat, že iMac stále zůstává počítačem, který najde uplatnění převážně v oblastech s vysokou koncentrací grafického softwaru a multimedií - tzn. zpracování videa apod.) vměstnat do nevelké "základny", jež nápadně připomíná právě obdobnou půlkulovou "bouli" stolních lampiček. Abychom ale byli objektivní, je třeba zmínit, že v průměru měří něco pod 30 centimetrů, takže není až takovým trpaslíkem, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Na konci pohyblivé "nožky" s kloubem pak najdeme kvalitní patnáctipalcový LCD monitor, který je dle tiskové zprávy Apple Computers společně s výkonným procesorem a grafickou kartou GeForce 2 MX, kterou dodala, jak jinak, společnost nVidia, pravděpodobně největší chloubou jejich nového iMacu. Snad už brzy okusíme kvality tohoto překrásného a údajně i výjimečně výkonného Appláckého počítače na vlastní kůži tady v České republice - já osobně se už nemůžu dočkat :).

Vraťme se ale do zašedlého světa PC a jeho nekonečné řady periferií a komponent, jejichž ohraný design my uživatelé tolerujeme snad jen proto, že nám počítač tak jako tak většinou tleje kdesi v rohu pařanského doupěte, do nějž slunce přes zatažené zaluzie a zaprášená okna (nemluvě o začernalých záclonách) zavítá jen v době ranní rovnodennosti, aby se zase na rok odmlčelo a nechalo nás v klidu dohrát poslední úroveň Wolfensteina :). Pro takové účely se jistě bude hodit nový klučina ze stáje Intelu, jemuž srdce bije rychlostí 2,2 GHz, má netradiční přezdívku Northwood a oficiálně se jmenuje Pentium IV.

Ano, přesně tak - Intel se konečně vzchopil a opět oživil své téměř pohřbené tažení proti marketingově úspěšnějšímu AMD (kterému k výraznému úspěchu napomohla na úkor zisku zejména vhodná cenová politika), když začal 0,13mikronovou technologií konečně chrlit své nové dítko z řad oblíbených Pentií 4. Datum jeho uvedení na český trh mi bohužel dosud není známo, bude se však prodávat ve dvou variantách - první na 2 GHz a druhá o 200 MHz rychlejší při cenách, na které bychom v tuto chvíli museli mít hodně tučné bankovní konto - ještě že tu máme ten Celeron, že? :)


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 16 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |