HW novinky: osadíte Pentium 4 3,06 GHz do stávajících desek?

Na Internetu se objevily zajímavé spekulace o možné nekompatibilitě nových procesorů Pentium 4 pracujících na frekvenci 3,06 GHz se stávajícími deskami! Z dalších novinek – do konce roku by měla být inovován grafický čip Matrox Parhelia, řešení ATi IGP320 pro procesory AMD je v prodeji a VIA přichystala mírné zdražení.
HW novinky: osadíte Pentium 4 3,06 GHz do stávajících desek?

Jedna francouzská webová stránka přinesla zajímavé informace týkající se procesoru Pentium 4 pracujícího na frekvenci 3 GHz. Tvůrci stránky tvrdí, že podle tajných materiálů, které se jim podařilo získat, nebude Pentium 4 s frekvencí 3,06 GHz kompatibilní se současnými základními deskami s paticí Socket 478.

To by znamenalo nemalé výdaje při upgradu procesoru, protože by byl nutný nákup nové základní desky! Nekompatibilita by se měla týkat nových procesorů Pentium 4 disponujících technologií HyperThreading.

Nicméně nic není definitivní a publikované informace nelze brát stoprocentně vážně. Jedno je však jisté – nepochybně se jedná o zajímavou zprávu, která uživatele jistě nepotěší. Podle jiných zdrojů by jsme se měli objasnění situace dočkat velice brzy – první procesor s frekvencí 3,06 GHz spadající do tzv. „riskantní skupiny“ bude uveden snad ještě před koncem tohoto roku.

Matrox bude inovovat Parhelii!

Možná pod tíhou uvedení Radeonu 9500 se Matrox rozhodl inovovat nedávno představené řešení v podobě grafického čipu Parhelia. Již po uvedení na trh byl Matrox kritizován kvůli chybějící podpoře AGP 8x, která sice byla při vývoji karty ohlášena, ale ve skutečnosti se jí uživatelé nedočkali. Ledy se ale pohnuly a podpora AGP 8x by měla být dostupná již  během října letošního roku. Do konce roku chce Matrox zvětšit takt pamětí respektive jádra čipu, čímž by se měl celkový výkon ještě něco zvýšit. Nicméně je dobré podotknout, že Parhelia rekordy ve 3D zobrazení netrhá, ale naopak pro 2D grafické aplikace a přehrávání DVD se jedná o vynikající řešení. Na trůnu sedí ATi Radeon 9500, očekává se ofenziva nového řešení od nVidie a Vánoce se blíží – dost důvodů, proč inovovat!

Základní desky s ATi IGP320 v prodeji!

První základní deska s integrovanou čipovou sadou ATi Radeon IGP320 se začala prodávat v Japonsku. Konkrétně se jedná o model AT31 Fusio společnosti FIC. Deska je formátu microATX a obsahuje South Bridge VIA VT82C686B – bohužel si tak zákazníci musejí nechat zajít chuť na USB 2.0 nebo Ultra ATA/133.

Velmi zajímavé se ale zdá integrované grafické jádro využívající architekturu Radeon 7000. Nechybí TV-Out a ani výkon čipu není nikterak nízký. Cena základní desky je zhruba 100 amerických dolarů a předpokládá se, že po příchodu tohoto produktu do Evropy bude cena ještě nižší. Ostatní výrobci desek své modely postavené na IGP320 připravují také a dočkáme se jich zanedlouho.

VIA zdražuje čipové sady pro Pentium 4

Společnost VIA se podle všeho rozhodla zdražit čipové sady P4X266, P4X266E a P4M266! Zdražení se pohybuje zhruba v rozmezí 10%, čímž se cena za jednotlivé čipsety vyšplhala na hodnotu patnácti dolarů. Co na to říct? Zdražení není nikterak drastické a do cen základních desek se téměř nepromítne. Zarážející je ale fakt, že VIA vůbec zdražuje – navíc, když konkurence zaujímá spíše opačný postoj. Tento krok by byl logický v případě, kdyby VIA držela na poli s čipsety monopol a její produkty by byly nenahraditelné. Bohužel tomu tak není, a proto se bojím, že se hodně výrobců přikloní spíše k SiS, jejíž čipsety 645, 645DX a nově přicházející 648 splňují všechna kritéria dnešního trendu – levná komodita nabízející co největší výkon!

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 16 N/A
Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dolarů, Series S za 299 dolarů

Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dol…

Tak to máme černé na bílém.

8.  9.  2020 | | 3 N/A