HW novinky: Philips versus hudební vydavatelé

Společnost AMD oznámila svůj výrobní plán pro nový rok a způsobila tak mírný pád cen svých stávajících procesorů. Philips místo toho vytáhl do boje proti hudebním vydavatelům a naším trhem profičela další cenová vichrice, která se, jako obvykle, vyřádila především na cenách paměťových modulů.
HW novinky: Philips versus hudební vydavatelé
Společnost AMD oznámila svůj výrobní plán pro nový rok a způsobila tak mírný pád cen svých stávajících procesorů. Philips místo toho vytáhl do boje proti hudebním vydavatelům a naším trhem profičela další cenová vichrice, která se, jako obvykle, vyřádila především na cenách paměťových modulů.

První měsíc roku 2002 se nachýlil do své závěrečné části a ze zámoří k nám konečně zavítaly výrobní plány společnosti AMD, druhého nejvýznamnějšího výrobce a tvůrce procesorů. Přestože v nich nefiguruje žádné významnější překvapení, dá se říct, že letos opět dlouho očekávaná stagnace vývoje nenastane (a to už jsme se téměř naivně domnívali, že aspoň v tomto roce na výbavě svého elektronického miláčka ušetříme). Vývojáři AMD nám v průběhu následujících dvanácti měsíců naservírují nejen nové, rychlejší Durony, ale také zbrusu nové Athlony s přídomkem Barton, popřípadě novou technologií vyráběné ClawHammery (resp. SledgeHammer). Přinejmenším inženýrům AMD už je to tedy jasné - na Intel je v novém roce třeba vytáhnout pořádné výkonnostní kladivo.

Vraťme se ale spíše zpět do cenově přijatelnějších vod umírněných Duronů, popř. novinkových Athlonů XP a podívejme se především na vývoj, jaký se očekává právě u nich. Zatímco Durony se dosud držely spíše při zemi a se svým taktováním 1,2 GHz nepatří mezi žádné oslnivé rychlíky, v průběhu tohoto roku by měly přejít na 0,13mikronovou výrobní technologii a zároveň dostat příjemné vylepšení v podobě zvýšení frekvence sběrnice na 266 MHz. Athlony XP vyráběné toutéž technologií budou podle plánu AMD ve třetím kvartálu 2002 atakovat ratingovou hranici 2600+. Podobný způsob "hodnocení" výkonu, jaký AMD prosazuje u svých Athlonů, by se měl řádově během půl roku objevit i u nových Duronů (marketing je někdy neúprosný).

Současně s ohlašováním a uváděním nových procesorů na trh začaly také, k velkému potěšení všech zákazníků, klesat ceny produktů stávajících. Nejrychlejší Duron (taktovaný na 1,2 GHz) lze koupit i za méně než 2 900 korun bez daně a nový Celeron 1,2 GHz, který na jádře Tualatin podává jen o málo slabší výkony než stejně taktovaný Duron, za asi 4 tisíce korun (bez DPH). V takřka raketovém vzestupu cen ovšem nepolevují paměťové moduly – 128 MB SDRAM nekoupíte za méně než 1050 korun a ani stejná kapacita DDR nevyjde nejlevněji - budete-li mít štěstí, zaplatíte za ni jen asi 1450 korun. Pro optimisty, kteří doufali v to, že ceny (a výrobci) se po Vánocích umoudří a vrátí se na podzimní velmi příznivé nízké hodnoty, není podobná informace jistě nijak příjemná, nicméně umoudřily se alespoň ceny DVD mechanik, po nichž jako by se před několika týdny země slehla. Podle některých zdrojů se mimochodem během loňského roku počet majitelů domácích DVD přehrávačů a DVD mechanik prý dokonce ztrojnásobil.

Minulý týden se ovšem krom zdražování a ohlašování výrobních plánů nesl také v duchu soupeření společnosti Philips s hudebními vydavateli. Nizozemskému Philipsu, majiteli patentu na hudební kompaktní disky, vadí, jakým způsobem hudební molochy zneužívají titulu CDDA pro CD, která svému majiteli neumožňují přehrávání v "rizikových" přehrávačích, tj. především CD-ROM či DVD mechanikách. Hudební vydavatelé sdružení pod asociací RIAA, jež je známá především svými častými spory s internetovými peer-to-peer službami pro sdílení souborů (Napster, Morpheus, Gnutella), naopak pokládají tento krok za vhodný způsob ochrany svých děl proti kopírování. Přesto ale doposud všechny indicie napovídají tomu, že hudební vydavatelství v podobném omezování přehrávání CD nebudou pokračovat - nespokojení zákazníci totiž začínají podobné disky bojkotovat, což je přesný opak toho, co měla RIAA v úmyslu. Že by začínali chápat, že jejich jednání s sebou většinou nakonec nesou nežádaný kontraproduktivní efekt?

Nejnovější komentáře