HW novinky: předComputexácké šílenství

Minulý týden se nesl v duchu dnes začínajícího třetího největšího veletrhu na světě s názvem Computex 2001. Ten se koná v Taipei, hlavním městě Taiwanu a bude tam i takové mistrovství v Quake III speciálním levelu od VIA Technologies. Minulý týden se představily další tuny základních desek pro Tualatin a některé pro Pentium 4 s FireWire nebo s SDRAM. Japonsko bylo obohaceno o Athlon 1,4 GHz a Duron 950 MHz a zřejmě je známo jméno duálního Athlonu.
Minulý týden se nesl v duchu dnes začínajícího třetího největšího veletrhu na světě s názvem Computex 2001. Ten se koná v Taipei, hlavním městě Taiwanu a bude tam i takové mistrovství v Quake III speciálním levelu od VIA Technologies. Minulý týden se představily další tuny základních desek pro Tualatin a některé pro Pentium 4 s FireWire nebo s SDRAM. Japonsko bylo obohaceno o Athlon 1,4 GHz a Duron 950 MHz a zřejmě je známo jméno duálního Athlonu.

Duální Athlon zřejmě pojmenován
Kuloáry duní debatami o názvu pro duální Athlon. Procesor AMD Athlon byl doposud jednoprocesorový neboli v jednom počítači byl maximálně jeden procesor (tedy minimálně též, pochopitelně). AMD umožnila nahlédnout do své „kuchyně“ na letošním veletrhu CeBIT, kdy vybraným návštěvníkům představila kromě jiného i duální Athlon. Skutečné představení se bude s velkou pravděpodobností konat dnes nebo zítra právě na Computexu. Duální Athlon tam bude představen pravděpodobně pod jménem Athlon 2P.

Link: www.amd.com.

VIA má nové čipsety pro kde co
Firma VIA Technologies není žádný troškař. Představila v jediný den pět nových čipových sad. Jediné, co mají společné, je podpora procesoru Tualatin. První čipovou sadou je Apollo PLE133T, která je určena pro základní desky plně integrované, takže spíš pro sekretářky než pro hráče. Další sadou je VIA ProSavage PL133T, která je stručně řečeno to samé v bleděmodrém, ale trošku silnější. Stále se pohybuje spíš po kanceláři než v hráčském doupěti. Sada Apollo Pro133T je již určena i pro hráče, je to Tualatinová verze velmi často používané sady Apollo Pro133/133A. Čipset potažmo deska se kamarádí s běžnými SDRAM paměťmi. To nejlepší nakonec, takže přichází až nyní čipset VIA Apollo Pro266T. Ten kombinuje možnosti FC-PGA2 pouzdra Tualatinu s DDR SDRAM pamětí. Pokud jste chtěli kombinaci Inteláckého procesoru a VIÁckého čipsetu a zároveň alespoň malou vyhlídku do budoucnosti, je to tady.

Link: www.via.com.tw.

Athlon 1,4 GHz a Duron 950 MHz v Japonsku
A opět AMD. Na japonském trhu se objevily procesory firmy AMD, které nebyly dosud oficiálně představeny. Jedná se o AMD Athlon 1,4 GHz s externím taktem 266 MHz (133 MHz DDR). Jeho cena na japonském trhu je 33.800 jenů. Ten má být posledním Athlonem s jádrem Thunderbird, další mají být již s jádrem Palomino. Tento procesor se již objevil, snad před měsícem, ale na německém trhu. To je pochopitelné, protože výroba těchto procesorů je právě v Německu. Duron je prostě dalším v pořadí, poslední měl takt 900 MHz. Model s taktem 950 MHz stojí na japonském trhu 14.800 jenů.

Link: www.amd.com.

Link: http://www.pc-in.com/.

Základovky pro Tualatin
Inu opět základovky pro Tualatin, už mě to unavuje. Takže jen letecky a telegraficky – Abit má základovku s VIA Apollo Pro266T čipsetem a IDE RAID řadičem HPT370, ECS má pro změnu Intel i815EP B-stepping (takže jenom půl giga RAMky), firma MSI se zbláznila a vychrlila v pátek snad deset novinek, z nichž přes polovinu jsou základní desky pro Tualatin. Microstar (neboli MSI) je zajímavý, protože nezvykle mnoho desek vybavuje FireWire rozhraním.

Link: www.msi.com.tw.

Link: www.abit.com.tw.

Nintendo tvrdě konkuruje Microsoftu
Když jsem zmínil vedle Microsoftu firmu Nintendo, bude se jednat pochopitelně o herní konzole. Kdo doposud neví o Xboxu, ten snad netuší, co je to počítačová hra. Nintendo chce bojovat právě s tímto zatím neuvedeným produktem firmy Microsoft. Zbraněmi má být především cena 199 USD, která je o 100 dolarů nižší, než konkurenční Xbox. Produkt Nintenda se jmenuje GameCube a má být uveden tři dny před Xboxem Microsoftu.

Link: www.nintendo.com.

Link: www.microsoftt.com.

Intel konečně kombinuje Pentium 4 a SDRAM
Tuhle informaci nemám od Intelu, ale od výrobců základních desek. Ti již nemohou udržet tajemství, takže již pouští tu a tam informační chlup. Firma Chaintech připravila základní desky s názvy CT-9BJA a CT-9BIA, které obsahují čipovou sadu Intel i845. Ta nepodporuje RDRAM paměti na modulech RIMM jako předchozí sada Intel i850, ale PC133 SDRAM paměti.

Další zpráva je ještě lepší – stejný výrobce má pro stejný procesor základní desky se stejnou čipovou sadou, jen s podporou DDR SDRAM pamětí. Desky mají název CT-9BJD a CT-9BID. Jedná se o obdoby předchozích dvou desek, jen místo PC133 podporují PC2100 RAMku. Teď ale sprcha nakonec – nemají patici Socket 423 pro Pentium 4 , jak by se dalo čekat, ale patici Socket 478 pro budoucí Pentium 4. Mám pocit, že se jednou upaticujeme.

Link: www.intel.com.

Link: www.chaintech.com.tw.

Bude duální Duron?
Světové weby vzrušeně hovoří o větě, která se objevila v popisu základní desky firmy Tyan, která je stavěna pro dva procesory AMD Athlon. Věta praví, že „Dual PGA462 Sockety podporují až dva AMD Athlon nebo Duron procesory.“ Nejde ani tak o duální Athlon, o tom snad všichni vědí a někteří jej i očekávají, ale o duální Duron. Duron je symbolem vysokého výkonu za hubičku, teď by se za dvě hubičky výkon až zdvojnásobil. Tím by se vrátily časy, kdy se pro levný výkon používal duální Celeron.

Link: www.amd.com.

Váš názor Další článek: Tetris – nejznámější a nejslavnější

Témata článku: , , , ,