HW novinky: problémy a Radeon 9700 Pro

Objevily se informace o uvedení nových grafických karet ATi ještě před koncem tohoto roku, trh začínají zaplavovat první základní desky osazené čipovou sadou VIA KT400 a grafické karty Radeon 9700 Pro zažívají malou krizi.
HW novinky: problémy a Radeon 9700 Pro

Podle zahraničních webů uvede ATi ještě před koncem tohoto roku několik zajímavých produktů – jak pro mainstream, tak pro high-end. Obyčejné uživatele a počítačové hráče obzvlášť zajímají hlavně novinky v oblasti mainstreamu, a tak si stručně popišme, co nás čeká a nemine.

V průběhu několika týdnů (spekuluje se o 14 dnech) by měl světlo světa spatřit grafické karty s osazené čipem All-In-Wonder Radeon 9000. Tato verze by měla směřovat spíše do nižšího cenového pásma a označení AIW stejně jako v minulosti bude znamenat přítomnost TV tuneru.

Pro majetnější bude určena karty s čipem All-In-Wonder Radeon 9700, která bude disponovat nejnovější a stále nejvýkonnější jednotkou GPU a 128MB paměti. Kromě toho by měl být přítomen hliník, pardon IEEE 1394 port (nebo chcete-li FireWire či iLink – pořád je to jedno, a to samé). Samozřejmostí pak bude dálkový ovladač, který však nebude využívat IrDA rozhraní, ale spolehlivějších radiových vln. All-In-Wonder Radeon 9700 bude dostupný v průběhu listopadu (možná dříve, možná později).

Spekuluje se ještě o Radeonu 9500, ale podrobnější technické specifikace nejsou známé. Snad jen cena – ta by měla být 199 amerických dolarů.

Radeon 9700 Pro a jeho neduhy

Nic není dokonalé a ani současná jednička na poli mainstream grafických karet není výjimkou. Popišme si dva známé problémy.

  • Počítače využívající čipové sady SiS648, VIA KT400 a P4X400 odmítají s Radeonem 9700 Pro pracovat. Grafická karta se ani nezapne a na vině jsou nedostatečně odladěné čipové sady, respektive režim AGP 8x. Pokud máte tento problém a chcete ho vyřešit, sežeňte nejnovější BIOS základní desky či další ovladače výrobce čipové sady. Podotýkám, že tento problém se týká jen Radeonů revize AE2, novější AE3 s režimem AGP 8x funguje bezproblémů. Možným řešením je také vypnutí AGP 8x a nastavení AGP 4x. Dlužno podotknout, že problém je oficiálně uznán a je popsán na stránkách ATi (www.ati.com)
  • Druhým problémem je napájení. Radeon 9700 Pro je známý „žrout“ a spotřebuje až 45W, což znamená nutnost externího napájení. Slabší zdroje tak výkonnou grafickou kartu „neutáhnou“, zvláště pak nedostatečně dimenzované zdroje platformy Pentium 4. V případě, že počítač grafické kartě nedodá potřebnou šťávu, nebude Radeon 9700 Pro fungovat či bude pod neustálým tlakem různých nestabilit systému.

VIA KT400 startuje

Začátkem října letošního roku (snad 7. října) bude představen procesor AMD Athlon XP podporující 333MHz frekvenci systémové sběrnice typu DDR (166 MHz x 2). K využití takového procesoru však budeme potřebovat nové čipové sady, přičemž jednou z nich je VIA KT400. Výrobci základních desek samozřejmě nespí na vavřínech (někteří ještě žádný vavřín nezískali…) a uvádějí nové modely jako na běžícím pásu. Nebudu zde vypisovat jednotlivé technické parametry všech dosud známých desek s KT400 (lze nalézt na webu výrobce), ale vězte, že všichni velcí výrobci (FIC, Biostar, Shuttle, MSI, Asus atp.) již své produkty představili.

Další HW novinky

  • Společnost AMD oznámila, že uvedení očekávaných procesorů s jádry Barton a ClawHammer se odkládá o dva až tři měsíce
  • Společnost Intel sníží koncem tohoto měsíce ceny svých čipových sad z rodiny 845
  • Intel již začal prodávat procesory Celeron s pracovní frekvencí 2 GHz. Procesor je vyráběn 0,13mikronovou výrobní technologií, obsahuje 128 kB L2 vyrovnávací paměti a napětí je 1,525 V. Cena byla stanovena na 110 USD (při odběru 1000 kusů)
  • Nového rekordu v testovacím programu 3DMark 2001SE dosáhl „Holicho“ z Japonska. Dosažené skóre je neuvěřitelných 21 513 a potřeboval k tomu procesor Intel Pentium 4 2,5 GHz (takt 4 GHz) a grafickou kartu PowerColor Radeon 9700 Pro taktovanou na 479 / 378 MHz.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma