HW novinky: rozkouskované GeForce 2 MX už i u nás

Jako každý týden, i tentokrát jsme tu s HW novinkami. Co je tedy nového a co se událo? Intel uvádí P4 2 GHz # Sound Blaster za pár korun # První DVD-ROM mechanika u nás # Rozřazení GeForce 2 postihlo i Českou republiku # Ceny pamětí začaly stoupat # Problémy s Windows 2000 # Základní deska pro P4 od Gigabyte # Monitor od Nokie # Nová vypalovačka od Plextoru # MadOnion SysMark 2001.
HW novinky: rozkouskované GeForce 2 MX už i u nás
Intel uvádí P4 2 GHz

Společnost Intel předvedla procesor Intel s taktovací frekvencí 2 GHz, tímto počinem zastínil společnost AMD. Předběžná cena nebyla bohužel stanovena. Při prohlédnutí současných cen P4 se však s jistotou můžeme domnívat že překročí 30.000 Kč. Tím ale boj proti AMD neskončil, 15. Dubna oficiálně vydá procesor P4 s taktovací frekvencí 1,7 GHz. To je však jen začátek Intel má opět zlevňovat a to nejen P4, ale i starší, majiteli 440 BX oblíbený, procesor PIII. K této skutečnosti se AMD zatím nevyjádřil. Já si však osobně myslím že odpoví razantním protiútokem a novými kousky ze své dílny.

Link: http://www.intel.com/.

Sound Blaster za pár korun

Rádi by jste si pořídili zvukovou kartu od Creative, ale na Live! nemáte peníze a nebo nevyužijete její přednosti? Žádný problém. Je tu SB 128, sice již trochu obstarožní, za to plná energie – s nedávno vylepšeným jádrem a neustále inovovanými ovladači. Nemusíte se proto bát že až vyjde další geniální operační systém z dílny Microsoft, či nové jádro Linuxu, že budete odkázáni na mnohahodinové hledání. A kolik tahle nádhera stojí? Sehnat se dá již od 740 Kč.

Link: http://www.creative.com/.

První DVD-ROM mechanika u nás

Sice nevím jestli někoho tato zpráva potěší, ale v Čechách se konečně začala prodávat jedna z prvních DVD mechanik schopná zápisu. Výrobcem je firma Toshiba, známá svými skvělými a drahými mechanikami CD-ROM. V balení naleznete sadu software pro bezproblémový chod a jedno médium. Mechanika dokáže zapsat na média o velikosti 4,7 a 9,4 GB. Jedinými problémy jsou velmi nízká kompatibilita s ostatním DVD mechanikami a cena přesahující 22 000 Kč.

Link: http://www.toshiba.com/.

Rozřazení GeForce 2 MX postihlo i Českou republiku

Před nedávnem jsem v HW novinkách informoval o rozřazení grafických karet GeForce 2 MX na výkonnostní modely. Varianty 100 a 200 byly většinou z firem vyrábějících produkty nVidie zavrženy a tak se k nám dostal celkem slušný počet variant 400. Zástupcem řady 200 je jen karta jedna s 64 bitovou sběrnicí a 32 MB paměti SDRAM. Její cena je cca 3400 Kč. Tím výčet této řady končí a nastupuje honosnější řada 400. Zde se daly najít standardní karty se 128 bitovou sběrnicí a 32 MB paměti SRDRAM za cenu cca 3600 Kč (s TV-OUTem za 4200), ale také modely s 64 MB paměti SDRAM za cenu okolo 6300 Kč.

Link: http://www.nvidia.com/.

Ceny pamětí začaly stoupat

Po velkém úspěchu s velmi nízkými cenami pamětí nutně musel přijít i krach. Tím je opětovné zvyšovaní, které postihlo již všechny modely. 64 MB varianta, která ještě před časem stála 800 Kč se vyšplhala na cca 1100 Kč. 128 MB varianta, který před časem stála cca 1500 Kč nyní stojí 1900 Kč a 256 MB varianta stojí dokonce cca 4200 Kč. Samozřejmě hovoříme o modelech s frekvencí 133 MHz. Cena pamětí se podle předpokladu bude dále ještě zvyšovat, až se konečně ustálí. Pokud si někdo v té době nějaké paměti koupí, je jisté že bude chudší ještě o několik stokorun než nyní.

Problémy s Windows 2000

Ačkoliv Windows 2000 běhají se značkovým HW již celkem stabilně, Microsoft pro nás kutí už druhý Service pack, který by měl být náplastí na další chyby. Nejvíce by se po nainstalování Service packu měla zlepšit komunikace mezi operačním systémem a hardwarem počítače, přibudou nové ovladače a zlepší se pracovní prostředí. To však není vše. Dokončení tohoto SP je v nedohlednu a Microsoft oznámil již další Service pack s označením 3.

Link: http://www.microsoft.com/.

Základní deska pro P4 od Gigabyte

Nová základní deska od společnosti GigaByte, která dosud vyráběla nepříliš kvalitní základní desky (v porovnání s konkurencí), by měla být opravdová lahůdka. Bude obsahovat Socket 423, podporovat FSB 400, 420, 440 a 533 MHz. Tvůrci nezapomněli ani na čtyři sloty pro pekelně drahé paměti RIMM, ATA/100 řadič a dva USB 2.2 konektory. Standardně bude k dispozici i pět PCI slotů, jeden CNR a AGP 4x. Deska vypadá opravdu skvěle a my si jen počkáme na její cenu.

Link: http://www.gigabyte.com.tw/.

Monitor od Nokie

Firma Nokia je známá především výrobou mobilních telefonů, ale do jejího konstrukčního portfolia patří například i kvalitní monitory, z nichž jeden vypadá opravdu skvěle. Jde o 19ti palcový monitor vážící neuvěřitelných 23 kg a dokáže zvládnout i extrémní rozlišení při vynikajících obnovovacích frekvencích. Monitor samozřejmě bude splňovat i normu TCO 99 a na své zadní straně bude mít zabudovaný USB HUB. Cena se bude pohybovat kolem 500 dolarů.

Tabulka rozlišení
1600 x 1200 up to 75 Hz
1280 x 1024 up to 90 Hz
1024 x 768 up to 120 Hz
800 x 600 up to 150 Hz

Link: http://www.nokia.com/.

Nová vypalovačka od Plextoru

Společnost Plextor, výrobce mechanik CD-ROM a CD-RW, který udal nový rozměr vypalování technologií Burn-proof, vydal svůj nový počin, který je k dostání i u nás. Je jím vypalovací mechanika Plextor 16/10/40. Jak již z názvu plyne, dokáže zapisovat neuvěřitelnou rychlostí 16x. To znamená, že CD může být hotovo již za čtyři minuty. Aby toho nebylo málo, přidal Plextor ještě 10x vypalování přepisovatelných médií CD-RW a 40x čtení. Mechanika se dá s náležitým SW vybavením pořídit už za 11.500 Kč.

Link: http://www.plextor.com/.

MadOnion SysMark 2001

Nedávno s velkým ohlasem konečně vyšel program 3D MARK 2001 pro testování výkonu grafických karet. Nyní však programátoři dodělávají program pro testování všeobecného HW, nejenom tedy grafických akcelerátorů. Má název SYSMARK 2001 a bude s chirurgickou přesností testovat každý tranzistor a obvod ve vašem počítači. Program by měl být hotov do tří měsíců.

Link: http://www.madonion.com/.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |