HW novinky: souboj rivalů a počítač do kapsy

Zatímco v zámoří vedou zuřivé boje dva zástupci z řad levnějších procesorů, Duron 1300 MHz a Celeron 1300 MHz, v Anglii si už teenageři na opasku místo zastaralého mobilu nosí rovnou malou multimediální stanici. Pojďte se na hardwarové novinky uplynulého týdne podívat s námi.
HW novinky: souboj rivalů a počítač do kapsy
Zatímco v zámoří vedou zuřivé boje dva zástupci z řad levnějších procesorů, Duron 1300 MHz a Celeron 1300 MHz, v Anglii si už teenageři na opasku místo zastaralého mobilu nosí rovnou malou multimediální stanici. Pojďte se na hardwarové novinky uplynulého týdne podívat s námi.

Ačkoli jsou mnozí z nás už zcela jistě unaveni neustálými bitvami konkurenčních procesorů o prvenství a peněženky (resp. jejich obsah) zákazníků, přinejmenším jedna do budoucna velmi zásadní věc by dnes měla upoutat pozornost prakticky každého. Abychom byli konečně trochu konkrétnější a nechodili zbytečně kolem horké kaše, prozraďme v tuto chvíli tolik, že jména zmíněných dvou rivalů jsou Celeron 1300 MHz a Duron 1300 MHz, což jsou v současnosti nejvýkonnější dostupné verze obou řad lowendových procesorů (jak ze stáje Intelu, tak od konkurentů z AMD).

Celeron, jakožto eso v rukávu Intelu, ve vzájemné konfrontaci s Duronem znevýhodňuje hned několikero nepříjemných faktorů - jednak běží na interním taktu 100 MHz, který je dnes již tak trochu z módy, jednak je tím pádem implementován v systémech s pomalejšími paměťmi a podává tedy nižší výkony, aniž by za to de facto mohl. Zajímavé je, že zatímco Durony bezpečně válcují Celerony například v herních benchmarcích, co se praktického využití týče, především v grafických ale i mnohých jiných aplikacích, začínají za Celerony povážlivě klopýtat. Přímo ve středu, kde jsou misky vah v zázračné rovnováze a žádný z procesorů nemá nijak výjimečně navrch, stojí výkony v kancelářském balíku Office. Záleží tedy spíš než na hrubém výkonu na tom, jak hodláte zakoupený počítač nejčastěji využívat a podle toho si také utvořit své vlastní závěry.

Všem Linuxářům jistě přijde vhod také informace, že podle testu serveru Tom's Hardware při použití SuSe Linux 7.3 vede v rychlosti výpočtu jasně šampion Intelu, zatímco Duron za ním zaostává prakticky o víc jak 15%. Je ovšem otázkou, jak se v boji nejnovějšího Celeronu proti stejně tak novému Duronu projeví cenový rozdíl, podle nějž se orientuje nemalá část kupujících - většinou těch, kteří nemají o nějakých výkonnostních rozdílech ponětí. Ty by pak mohlo AMD svou chytrou cenovou politikou snadno od koupě Celeronu odradit a prosadit naopak vlastní čistě Duronové řešení.

Přejděme ale od hraček s miliony tranzistorů a titěrnými rozměry k hračce trochu dražší, skladnější a praktičtější - ke komunikátoru pro mladé, který je už nějaký čas ve Velké Británii běžně v prodeji. Jmenuje se Pogo a krom svého netradičního názvu zaujme i svým skutečně nadstandardním vybavením - vyjma obvyklostí typu wap, email či organizér disponuje totiž i libůstkami jako třeba implementovaným 56k modemem (alternativně lze použít i bezdrátové připojení po síti GSM), mobilem (lze ovšem volat pouze za současného použití hands-free sady), podporou formátu Macromedia Flash (bohužel pouze ve verzi 4) a MP3 přehrávačem. Na displeji, jenž umožňuje zobrazit až 256 barev lze navíc surfovat webem podobně jako s jakýmkoli jiným běžným PDA, tzn. že můžete být online kdykoli a kdekoli. S podporou JavaScriptů a zabezpečením HTTPS navíc nebudete mít problémy s načtením většiny známých webů na českém i světovém Internetu.

PogoPogo

Velkým nedostatkem Poga je ovšem vyjma jeho až příliš extravagantního vzhledu malá paměť. Přístroj samotný má přímo k dipozici 16 MB paměti RAM, nicméně k přehrávání MP3 souborů je potřeba vyjímatelná Flash paměťová karta - a kapacita té, která je přibalena v základním balení, jsou pouhé 4 MB, což je při průměrné velikostí jedné MP3ky kolem 3,5 MB značně ubohé. Máte-li ale přesto o Pogo zájem, můžete si ho prozatím objednat z domovské Anglie (k nám se v současnosti ještě nedováží) a to za 300 liber, což je asi něco pod 17 tisíc korun. Doufejme, že na něj alespoň v souvislosti s předplacenými sadami naši operátoři v průběhu tohoto roku nezapomenou - byla by to rozhodně škoda.

Nejnovější komentáře

Jízdní řády Bileto

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Foto režim Spider-Mana je úžasný. Podívejte se, co tvoří hráči ze světa

Foto režim Spider-Mana je úžasný. Podí…

Nejen, že je nový Spider-Man pro PS4 skvělou adaptací komiksu. Ještě přináší i boží foto režim.

13.  9.  2018 | | 8 N/A
Marvel

Marvel's Spider-Man: nejlepší pavouk, …

Spider-Man je ukázkovou herní prací hned z několika ohledů. Ale ten New York je prostě špica!

6.  9.  2018 |
Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapla, pár se rozešel před vydáním

Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapl…

Fanoušek poprosil Insomniac o možnost požádat přítelkyni o ruku velmi originálním způsobem. Vývojář vyhověl a nevědomky vytvořil jeden z nejsmutnějších easter eggů.

12.  9.  2018 | | 3 N/A
Rozhovor: Bohemia Interactive o DayZ, novinkách a budoucnosti hry

Rozhovor: Bohemia Interactive o DayZ, …

DayZ je ve vývoji už opravdu dlouho. Naštěstí se na něm stále pracuje a jak nás vývojáři z Bohemia Interactive na Gamescomu ujistili, mají hodně plánů, co se hrou chtějí dělat.

7.  9.  2018 | | 8 N/A
F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (recenze)

F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (r…

Codemasters jsou mistři závodních her a letošní ročník formulí patří k tomu nejlepšímu. Skoro.

16.  9.  2018 | | 3 N/A