HW novinky: souboj rivalů a počítač do kapsy

Zatímco v zámoří vedou zuřivé boje dva zástupci z řad levnějších procesorů, Duron 1300 MHz a Celeron 1300 MHz, v Anglii si už teenageři na opasku místo zastaralého mobilu nosí rovnou malou multimediální stanici. Pojďte se na hardwarové novinky uplynulého týdne podívat s námi.
HW novinky: souboj rivalů a počítač do kapsy
Zatímco v zámoří vedou zuřivé boje dva zástupci z řad levnějších procesorů, Duron 1300 MHz a Celeron 1300 MHz, v Anglii si už teenageři na opasku místo zastaralého mobilu nosí rovnou malou multimediální stanici. Pojďte se na hardwarové novinky uplynulého týdne podívat s námi.

Ačkoli jsou mnozí z nás už zcela jistě unaveni neustálými bitvami konkurenčních procesorů o prvenství a peněženky (resp. jejich obsah) zákazníků, přinejmenším jedna do budoucna velmi zásadní věc by dnes měla upoutat pozornost prakticky každého. Abychom byli konečně trochu konkrétnější a nechodili zbytečně kolem horké kaše, prozraďme v tuto chvíli tolik, že jména zmíněných dvou rivalů jsou Celeron 1300 MHz a Duron 1300 MHz, což jsou v současnosti nejvýkonnější dostupné verze obou řad lowendových procesorů (jak ze stáje Intelu, tak od konkurentů z AMD).

Celeron, jakožto eso v rukávu Intelu, ve vzájemné konfrontaci s Duronem znevýhodňuje hned několikero nepříjemných faktorů - jednak běží na interním taktu 100 MHz, který je dnes již tak trochu z módy, jednak je tím pádem implementován v systémech s pomalejšími paměťmi a podává tedy nižší výkony, aniž by za to de facto mohl. Zajímavé je, že zatímco Durony bezpečně válcují Celerony například v herních benchmarcích, co se praktického využití týče, především v grafických ale i mnohých jiných aplikacích, začínají za Celerony povážlivě klopýtat. Přímo ve středu, kde jsou misky vah v zázračné rovnováze a žádný z procesorů nemá nijak výjimečně navrch, stojí výkony v kancelářském balíku Office. Záleží tedy spíš než na hrubém výkonu na tom, jak hodláte zakoupený počítač nejčastěji využívat a podle toho si také utvořit své vlastní závěry.

Všem Linuxářům jistě přijde vhod také informace, že podle testu serveru Tom's Hardware při použití SuSe Linux 7.3 vede v rychlosti výpočtu jasně šampion Intelu, zatímco Duron za ním zaostává prakticky o víc jak 15%. Je ovšem otázkou, jak se v boji nejnovějšího Celeronu proti stejně tak novému Duronu projeví cenový rozdíl, podle nějž se orientuje nemalá část kupujících - většinou těch, kteří nemají o nějakých výkonnostních rozdílech ponětí. Ty by pak mohlo AMD svou chytrou cenovou politikou snadno od koupě Celeronu odradit a prosadit naopak vlastní čistě Duronové řešení.

Přejděme ale od hraček s miliony tranzistorů a titěrnými rozměry k hračce trochu dražší, skladnější a praktičtější - ke komunikátoru pro mladé, který je už nějaký čas ve Velké Británii běžně v prodeji. Jmenuje se Pogo a krom svého netradičního názvu zaujme i svým skutečně nadstandardním vybavením - vyjma obvyklostí typu wap, email či organizér disponuje totiž i libůstkami jako třeba implementovaným 56k modemem (alternativně lze použít i bezdrátové připojení po síti GSM), mobilem (lze ovšem volat pouze za současného použití hands-free sady), podporou formátu Macromedia Flash (bohužel pouze ve verzi 4) a MP3 přehrávačem. Na displeji, jenž umožňuje zobrazit až 256 barev lze navíc surfovat webem podobně jako s jakýmkoli jiným běžným PDA, tzn. že můžete být online kdykoli a kdekoli. S podporou JavaScriptů a zabezpečením HTTPS navíc nebudete mít problémy s načtením většiny známých webů na českém i světovém Internetu.

PogoPogo

Velkým nedostatkem Poga je ovšem vyjma jeho až příliš extravagantního vzhledu malá paměť. Přístroj samotný má přímo k dipozici 16 MB paměti RAM, nicméně k přehrávání MP3 souborů je potřeba vyjímatelná Flash paměťová karta - a kapacita té, která je přibalena v základním balení, jsou pouhé 4 MB, což je při průměrné velikostí jedné MP3ky kolem 3,5 MB značně ubohé. Máte-li ale přesto o Pogo zájem, můžete si ho prozatím objednat z domovské Anglie (k nám se v současnosti ještě nedováží) a to za 300 liber, což je asi něco pod 17 tisíc korun. Doufejme, že na něj alespoň v souvislosti s předplacenými sadami naši operátoři v průběhu tohoto roku nezapomenou - byla by to rozhodně škoda.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšího hitu Rockstaru?

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšíh…

GTA V je jistě stále celkem cool záležitost, poločas rozpadu se ovšem přiblížil a spolu s ním i myšlenky na nástupce v podobě GTA VI. Jaké bude?

9.  5.  2018 | | 6 N/A
Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Když jsou hry umění: nádherné obrázky, které by se klidně daly vystavit v galerii

Když jsou hry umění: nádherné obrázky,…

Hry jsou uměním a díky moderních nástrojům můžeme tvořit nádherné pohlednice z našich výprav. Pojďme se podívat na ty nejlepší z posledních let.

7.  5.  2018 | | 1 N/A
Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Pomalými krůčky se k nám dostává léto a s ním i období sucha. Květnový line-up tomu ale rozhodně neodpovídá.

11.  5.  2018 |
LEGENDY: Gangsterské herní šílenství se zrodilo ze zkratky GTA

LEGENDY: Gangsterské herní šílenství s…

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

9.  5.  2018 |
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Thanos míří do akce Fortnite díky speciálnímu, časově omezenému eventu

Thanos míří do akce Fortnite díky spec…

Nejpopulárnější světový film zavítá do nejpopulárnější videohry.

8.  5.  2018 |
Walmart zešílel: odhalil Splinter Cell, Rage 2, Borderlands 3 a řadu dalších

Walmart zešílel: odhalil Splinter Cell…

Úniky se občas stávají, obchodní řetězec Walmart to ale tentokrát opravdu slušně skonil.

9.  5.  2018 | | 3 N/A