HW novinky: souboj rivalů a počítač do kapsy

Zatímco v zámoří vedou zuřivé boje dva zástupci z řad levnějších procesorů, Duron 1300 MHz a Celeron 1300 MHz, v Anglii si už teenageři na opasku místo zastaralého mobilu nosí rovnou malou multimediální stanici. Pojďte se na hardwarové novinky uplynulého týdne podívat s námi.
HW novinky: souboj rivalů a počítač do kapsy
Zatímco v zámoří vedou zuřivé boje dva zástupci z řad levnějších procesorů, Duron 1300 MHz a Celeron 1300 MHz, v Anglii si už teenageři na opasku místo zastaralého mobilu nosí rovnou malou multimediální stanici. Pojďte se na hardwarové novinky uplynulého týdne podívat s námi.

Ačkoli jsou mnozí z nás už zcela jistě unaveni neustálými bitvami konkurenčních procesorů o prvenství a peněženky (resp. jejich obsah) zákazníků, přinejmenším jedna do budoucna velmi zásadní věc by dnes měla upoutat pozornost prakticky každého. Abychom byli konečně trochu konkrétnější a nechodili zbytečně kolem horké kaše, prozraďme v tuto chvíli tolik, že jména zmíněných dvou rivalů jsou Celeron 1300 MHz a Duron 1300 MHz, což jsou v současnosti nejvýkonnější dostupné verze obou řad lowendových procesorů (jak ze stáje Intelu, tak od konkurentů z AMD).

Celeron, jakožto eso v rukávu Intelu, ve vzájemné konfrontaci s Duronem znevýhodňuje hned několikero nepříjemných faktorů - jednak běží na interním taktu 100 MHz, který je dnes již tak trochu z módy, jednak je tím pádem implementován v systémech s pomalejšími paměťmi a podává tedy nižší výkony, aniž by za to de facto mohl. Zajímavé je, že zatímco Durony bezpečně válcují Celerony například v herních benchmarcích, co se praktického využití týče, především v grafických ale i mnohých jiných aplikacích, začínají za Celerony povážlivě klopýtat. Přímo ve středu, kde jsou misky vah v zázračné rovnováze a žádný z procesorů nemá nijak výjimečně navrch, stojí výkony v kancelářském balíku Office. Záleží tedy spíš než na hrubém výkonu na tom, jak hodláte zakoupený počítač nejčastěji využívat a podle toho si také utvořit své vlastní závěry.

Všem Linuxářům jistě přijde vhod také informace, že podle testu serveru Tom's Hardware při použití SuSe Linux 7.3 vede v rychlosti výpočtu jasně šampion Intelu, zatímco Duron za ním zaostává prakticky o víc jak 15%. Je ovšem otázkou, jak se v boji nejnovějšího Celeronu proti stejně tak novému Duronu projeví cenový rozdíl, podle nějž se orientuje nemalá část kupujících - většinou těch, kteří nemají o nějakých výkonnostních rozdílech ponětí. Ty by pak mohlo AMD svou chytrou cenovou politikou snadno od koupě Celeronu odradit a prosadit naopak vlastní čistě Duronové řešení.

Přejděme ale od hraček s miliony tranzistorů a titěrnými rozměry k hračce trochu dražší, skladnější a praktičtější - ke komunikátoru pro mladé, který je už nějaký čas ve Velké Británii běžně v prodeji. Jmenuje se Pogo a krom svého netradičního názvu zaujme i svým skutečně nadstandardním vybavením - vyjma obvyklostí typu wap, email či organizér disponuje totiž i libůstkami jako třeba implementovaným 56k modemem (alternativně lze použít i bezdrátové připojení po síti GSM), mobilem (lze ovšem volat pouze za současného použití hands-free sady), podporou formátu Macromedia Flash (bohužel pouze ve verzi 4) a MP3 přehrávačem. Na displeji, jenž umožňuje zobrazit až 256 barev lze navíc surfovat webem podobně jako s jakýmkoli jiným běžným PDA, tzn. že můžete být online kdykoli a kdekoli. S podporou JavaScriptů a zabezpečením HTTPS navíc nebudete mít problémy s načtením většiny známých webů na českém i světovém Internetu.

PogoPogo

Velkým nedostatkem Poga je ovšem vyjma jeho až příliš extravagantního vzhledu malá paměť. Přístroj samotný má přímo k dipozici 16 MB paměti RAM, nicméně k přehrávání MP3 souborů je potřeba vyjímatelná Flash paměťová karta - a kapacita té, která je přibalena v základním balení, jsou pouhé 4 MB, což je při průměrné velikostí jedné MP3ky kolem 3,5 MB značně ubohé. Máte-li ale přesto o Pogo zájem, můžete si ho prozatím objednat z domovské Anglie (k nám se v současnosti ještě nedováží) a to za 300 liber, což je asi něco pod 17 tisíc korun. Doufejme, že na něj alespoň v souvislosti s předplacenými sadami naši operátoři v průběhu tohoto roku nezapomenou - byla by to rozhodně škoda.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |