HW novinky: spálený záda a uvařený počítač

Pro někoho mohl znamenat minulý týden teplotní peklo, doprovázené spáleným pozadím a díky tropickým teplotám i přehřátý počítač. A co se jinak stalo? AMD představilo novou mapu procesorů AMD a světe div se – Duron bude i v serverech, ale Athlon ne. Intel uvedl nové procesory snad všech platforem a má nejvyšší takt 1,8 GHz.
HW novinky: spálený záda a uvařený počítač
Pro někoho mohl znamenat minulý týden teplotní peklo, doprovázené spáleným pozadím a díky tropickým teplotám i přehřátý počítač. A co se jinak stalo? AMD představilo novou mapu procesorů AMD a světe div se – Duron bude i v serverech, ale Athlon ne. Intel uvedl nové procesory snad všech platforem a má nejvyšší takt 1,8 GHz.

Žhavíme, pane Drchlík
Tento článek je jako každý týden o hardwarových novinkách. Letos byl minulý týden poprvé delší dobu tropická vedra, takže počítač kdekoho dostal po teplotní stránce dost na frak. Zpytujte proto svědomí – máte dostatečně chlazený počítač? Samozřejmě, procesor je numero uno, ten musí být chlazen nejlépe. Veškerá starost o chlazení tím často končí. Nejednomu uživateli se minulý týden počítač nějak podezřele kousal víc než obvykle. Běžným zvykem je častovat nadávkami malého velkého Billa, ale často by nadávky měly směřovat spíš směrem k tomu, kdo počítač navrhoval a sestavoval. Typicky se zapomíná na pevné disky, které se montují do počítače tak, aby nepřekážely. Nikdo však nemyslí na to, že i disk s malými otáčkami se může v extrémních podmínkách přehřát. Přece jen by počítače měly být provozovány nejlépe v místnosti s teplotou +20 stupňů, což minulý týden nebylo často dost dobře možné. Potom přicházejí na řadu tepelné rezervy jednotlivých dílů.

Nyní je chládek, sice nám to polámalo nejeden stromeček (tedy myslím dřevo, jehličí a tak, ne „stromeček“ pro rozvod sběrnice), ale je chladněji. Někteří (viď, Honzo Kuneši) ochlazení uvítali jako smilování Boží, někteří (to mi zas bude zima, co jsem komu udělal) vytáhli roláky. Je však čas na bilancování a na přípravu na další příval tropických dnů. Proto vytáhněte šroubováky, řádně své počítačové miláčky vyčistěte (vzpomeňte, co jsme říkali o prachu ve spojitosti s teplem) a zpět jednotlivé díly namontujte tak, aby jim příště nebylo takové teplo. Nejlepší je mít mezi díly takový odstup, aby mohl proudit vzduch (byť přirozeně, bez větráku) a aby na sebe jednotlivé součástky tak dobře teplo nevyzařovaly.

Link: Prach v počítači – jak na něj? http://www.doupe.cz/r-art.asp?id=9499.

Silnoproudé USB
Firma CyberData se snaží prosadit verzi USB, která by mohla napájet daleko energeticky náročnější zařízení, než je tomu dnes. Výrobci zařízení pro současné USB se chlubí tím, že jejich výrobek má tak malý odběr, že nepotřebuje externí napájení, protože si vystačí jen s USB. To je sice fajn, ale jsou situace, kdy je tak malý odběr buď velmi drahý (používají se tzv. notebookové technologie) nebo snížit odběr prostě nejde (ať z jakýchkoli důvodů). Současné USB dokáže podle normy poskytnout maximálně 2,5 W neboli 0,5 A při napětí 5 V (je jedno jestli verze 1.1 s 12 Mb/s nebo verze 2.0 s 480 Mb/s). Nové „silnoproudé USB“ by mělo dát až 6 A (neboli 12x vyšší proud) o napětí +5 V, +12 V a dokonce +24 V. Tím se již nechá napájet jakékoli zařízení pro 5,25“ slot včetně výkonných pevných disků nebo přepalovaček. To se mi skutečně líbí. Jen netuším, kde chtějí autoři vzít v počítači napětí 24 V (to v počítači není, alespoň ne přímo), navíc s proudem 6 A. To dává dohromady 144 W, což je víc, než dá slabší zdroj celkově! Při takovém proudu bych raději na –12 až +12 V zapomněl, a to včetně násobiček napětí. Aby mi interní zdroj počítače utáhnul pár takových USB zařízení, musel by mít zdroj tak 400W. Kdo ho dnes má?

Tak mě ještě napadlo – co všechno by se takovým USB nechalo napájet? Jako extrémnost mě napadl cigaretový zapalovač (vyloženě vhodný doplněk každého počítače, že ;-) nebo skartátor (takový odpadkový koš, který z papíru před jeho dopadem vyrobí proužky, které se špatně vyčesávají z trvalé), napadá někoho ještě další USB ptákovinka?

Link: www.poweredusb.org.

Duron do serverů, Athlon ven
Hráči jsou typickými příznivci výrobků firmy AMD, proto jsem si dovolil zabrousit i do sféry serverů. Plánek jsem si musel opakovaně prohlédnout, abych si byl jistý, že nebudu kázat bludy. Takže – nová mapa procesorů AMD s výhledem do konce roku 2002 počítá s tím, že procesorem pro servery a pracovní stanice nebude klasický Athlon (tedy jednoprocesor), ale Athlon MP (duální verze). Klasický jednoprocesorový Athlon má mít pro sebe jedinou roli, a to stát se motorem výkonného desktopu.

Další zajímavostí je fakt, že do pozice procesoru pro servery a pracovní stanice s výhodným poměrem cena / výkon je určen Duron! Na jeho místě bych čekal spíš Athlon (jednoprocesorák), tohle pro mě je trochu silná káva. Je nutné dodat, že pro tuto pozici je určen nikoli současný Duron (jádro Spitfire), ale budoucí Duron s kódovým názvem Morgan. Ten má přijít na trh podle těchto plánů v druhé polovině letošního roku.

Link: www.amd.com.

Intel povýšil, už tiká jako GSM 1800
Firma Intel minulý týden uvedla několik nových procesorů. Mobilní Celeron žádného hráče asi nedojme, tak jej přeskočím a budu pokračovat „stolním“ Celeronem. Ten se vyšplhal na takt 900 MHz. Externí takt zůstává chválabohu stále na hranici 100 MHz, předchozí externí takt 66 MHz zůstává naštěstí zapomenut, snad navždy. Pentiem 4 se dostáváme k výkonnějším procesorům. Intel představil dvě nové verze, a to s taktem 1,6 GHz a 1,8 GHz. První vyplnil díru mezi 1,5 GHz a 1,7 GHz modely, druhý zvýšil laťku procesorů Pentium 4 o 100 MHz interního taktu. Jen doplním, že se stále jedná o 0,18mikronovou technologii. K dalšímu „magické“ hranici 2 GHz zbývá jen 200 MHz (to si jistě přetaktovávači již odzkoušeli). Jen pro zajímavost – frekvenci 1800 MHz používají i mobilní telefony (tzv. GSM 1800). Testoval někdo vliv vysílajícího mobilu s GSM 1800 na procesor s interním taktem 1800 MHz, když se o něj vytrvale opírá anténou?

Link: www.intel.com.

GeForce2 MX 400 od MSI i s fousama
Firma Microstar (neboli MSI) představuje videoakcelerátor, postavený kolem čipu nVidia GeForce2 MX 400. Karta ponese název StarForce 833 a bude mít na sobě 32 MB SDRAM s taktem 166 MHz. To není nic moc, zajímavé však jsou výstupy. Karta bude mít vedle TV-out i S-video out. Více se dozvíme, až Microstar kartu skutečně uvede. Vzhledem k typu RAM paměti je karta určena těm, kteří sice hrají, ale zároveň si chtějí hrát s videovýstupem a nemají na GeForce3 (pokud budu porovnávat čipy ze stejné stáje).

Link: www.msi.com.tw.

Jablka v kostce nebudou
Počítače Apple Power Mac G4 Cube (v Čechách lidově zvaný Kuba) se přestane vyrábět. Oznámil to samotný výrobce, takže je to definitivní. Počítače Apple jsou sice v menšině (hlavně v Čechách), o to více jsou známy svým výkonem a především designem. Kuba je toho jen živým důkazem. Nejeden člověk nad touto ztrátou zapláče, ale firma Apple bohužel musí být z něčeho živa. Fajnový počítač je hezký, ale pokud se ho neprodají miliony a miliony kusů, může být až prodělečný. Zkuste tedy agitovat ve svém okolí, třeba způsobíte nákupní horečku a Kuba se bude vyrábět i dál.

Link: www.apple.com.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |