HW novinky: spálený záda a uvařený počítač

Pro někoho mohl znamenat minulý týden teplotní peklo, doprovázené spáleným pozadím a díky tropickým teplotám i přehřátý počítač. A co se jinak stalo? AMD představilo novou mapu procesorů AMD a světe div se – Duron bude i v serverech, ale Athlon ne. Intel uvedl nové procesory snad všech platforem a má nejvyšší takt 1,8 GHz.
HW novinky: spálený záda a uvařený počítač
Pro někoho mohl znamenat minulý týden teplotní peklo, doprovázené spáleným pozadím a díky tropickým teplotám i přehřátý počítač. A co se jinak stalo? AMD představilo novou mapu procesorů AMD a světe div se – Duron bude i v serverech, ale Athlon ne. Intel uvedl nové procesory snad všech platforem a má nejvyšší takt 1,8 GHz.

Žhavíme, pane Drchlík
Tento článek je jako každý týden o hardwarových novinkách. Letos byl minulý týden poprvé delší dobu tropická vedra, takže počítač kdekoho dostal po teplotní stránce dost na frak. Zpytujte proto svědomí – máte dostatečně chlazený počítač? Samozřejmě, procesor je numero uno, ten musí být chlazen nejlépe. Veškerá starost o chlazení tím často končí. Nejednomu uživateli se minulý týden počítač nějak podezřele kousal víc než obvykle. Běžným zvykem je častovat nadávkami malého velkého Billa, ale často by nadávky měly směřovat spíš směrem k tomu, kdo počítač navrhoval a sestavoval. Typicky se zapomíná na pevné disky, které se montují do počítače tak, aby nepřekážely. Nikdo však nemyslí na to, že i disk s malými otáčkami se může v extrémních podmínkách přehřát. Přece jen by počítače měly být provozovány nejlépe v místnosti s teplotou +20 stupňů, což minulý týden nebylo často dost dobře možné. Potom přicházejí na řadu tepelné rezervy jednotlivých dílů.

Nyní je chládek, sice nám to polámalo nejeden stromeček (tedy myslím dřevo, jehličí a tak, ne „stromeček“ pro rozvod sběrnice), ale je chladněji. Někteří (viď, Honzo Kuneši) ochlazení uvítali jako smilování Boží, někteří (to mi zas bude zima, co jsem komu udělal) vytáhli roláky. Je však čas na bilancování a na přípravu na další příval tropických dnů. Proto vytáhněte šroubováky, řádně své počítačové miláčky vyčistěte (vzpomeňte, co jsme říkali o prachu ve spojitosti s teplem) a zpět jednotlivé díly namontujte tak, aby jim příště nebylo takové teplo. Nejlepší je mít mezi díly takový odstup, aby mohl proudit vzduch (byť přirozeně, bez větráku) a aby na sebe jednotlivé součástky tak dobře teplo nevyzařovaly.

Link: Prach v počítači – jak na něj? http://www.doupe.cz/r-art.asp?id=9499.

Silnoproudé USB
Firma CyberData se snaží prosadit verzi USB, která by mohla napájet daleko energeticky náročnější zařízení, než je tomu dnes. Výrobci zařízení pro současné USB se chlubí tím, že jejich výrobek má tak malý odběr, že nepotřebuje externí napájení, protože si vystačí jen s USB. To je sice fajn, ale jsou situace, kdy je tak malý odběr buď velmi drahý (používají se tzv. notebookové technologie) nebo snížit odběr prostě nejde (ať z jakýchkoli důvodů). Současné USB dokáže podle normy poskytnout maximálně 2,5 W neboli 0,5 A při napětí 5 V (je jedno jestli verze 1.1 s 12 Mb/s nebo verze 2.0 s 480 Mb/s). Nové „silnoproudé USB“ by mělo dát až 6 A (neboli 12x vyšší proud) o napětí +5 V, +12 V a dokonce +24 V. Tím se již nechá napájet jakékoli zařízení pro 5,25“ slot včetně výkonných pevných disků nebo přepalovaček. To se mi skutečně líbí. Jen netuším, kde chtějí autoři vzít v počítači napětí 24 V (to v počítači není, alespoň ne přímo), navíc s proudem 6 A. To dává dohromady 144 W, což je víc, než dá slabší zdroj celkově! Při takovém proudu bych raději na –12 až +12 V zapomněl, a to včetně násobiček napětí. Aby mi interní zdroj počítače utáhnul pár takových USB zařízení, musel by mít zdroj tak 400W. Kdo ho dnes má?

Tak mě ještě napadlo – co všechno by se takovým USB nechalo napájet? Jako extrémnost mě napadl cigaretový zapalovač (vyloženě vhodný doplněk každého počítače, že ;-) nebo skartátor (takový odpadkový koš, který z papíru před jeho dopadem vyrobí proužky, které se špatně vyčesávají z trvalé), napadá někoho ještě další USB ptákovinka?

Link: www.poweredusb.org.

Duron do serverů, Athlon ven
Hráči jsou typickými příznivci výrobků firmy AMD, proto jsem si dovolil zabrousit i do sféry serverů. Plánek jsem si musel opakovaně prohlédnout, abych si byl jistý, že nebudu kázat bludy. Takže – nová mapa procesorů AMD s výhledem do konce roku 2002 počítá s tím, že procesorem pro servery a pracovní stanice nebude klasický Athlon (tedy jednoprocesor), ale Athlon MP (duální verze). Klasický jednoprocesorový Athlon má mít pro sebe jedinou roli, a to stát se motorem výkonného desktopu.

Další zajímavostí je fakt, že do pozice procesoru pro servery a pracovní stanice s výhodným poměrem cena / výkon je určen Duron! Na jeho místě bych čekal spíš Athlon (jednoprocesorák), tohle pro mě je trochu silná káva. Je nutné dodat, že pro tuto pozici je určen nikoli současný Duron (jádro Spitfire), ale budoucí Duron s kódovým názvem Morgan. Ten má přijít na trh podle těchto plánů v druhé polovině letošního roku.

Link: www.amd.com.

Intel povýšil, už tiká jako GSM 1800
Firma Intel minulý týden uvedla několik nových procesorů. Mobilní Celeron žádného hráče asi nedojme, tak jej přeskočím a budu pokračovat „stolním“ Celeronem. Ten se vyšplhal na takt 900 MHz. Externí takt zůstává chválabohu stále na hranici 100 MHz, předchozí externí takt 66 MHz zůstává naštěstí zapomenut, snad navždy. Pentiem 4 se dostáváme k výkonnějším procesorům. Intel představil dvě nové verze, a to s taktem 1,6 GHz a 1,8 GHz. První vyplnil díru mezi 1,5 GHz a 1,7 GHz modely, druhý zvýšil laťku procesorů Pentium 4 o 100 MHz interního taktu. Jen doplním, že se stále jedná o 0,18mikronovou technologii. K dalšímu „magické“ hranici 2 GHz zbývá jen 200 MHz (to si jistě přetaktovávači již odzkoušeli). Jen pro zajímavost – frekvenci 1800 MHz používají i mobilní telefony (tzv. GSM 1800). Testoval někdo vliv vysílajícího mobilu s GSM 1800 na procesor s interním taktem 1800 MHz, když se o něj vytrvale opírá anténou?

Link: www.intel.com.

GeForce2 MX 400 od MSI i s fousama
Firma Microstar (neboli MSI) představuje videoakcelerátor, postavený kolem čipu nVidia GeForce2 MX 400. Karta ponese název StarForce 833 a bude mít na sobě 32 MB SDRAM s taktem 166 MHz. To není nic moc, zajímavé však jsou výstupy. Karta bude mít vedle TV-out i S-video out. Více se dozvíme, až Microstar kartu skutečně uvede. Vzhledem k typu RAM paměti je karta určena těm, kteří sice hrají, ale zároveň si chtějí hrát s videovýstupem a nemají na GeForce3 (pokud budu porovnávat čipy ze stejné stáje).

Link: www.msi.com.tw.

Jablka v kostce nebudou
Počítače Apple Power Mac G4 Cube (v Čechách lidově zvaný Kuba) se přestane vyrábět. Oznámil to samotný výrobce, takže je to definitivní. Počítače Apple jsou sice v menšině (hlavně v Čechách), o to více jsou známy svým výkonem a především designem. Kuba je toho jen živým důkazem. Nejeden člověk nad touto ztrátou zapláče, ale firma Apple bohužel musí být z něčeho živa. Fajnový počítač je hezký, ale pokud se ho neprodají miliony a miliony kusů, může být až prodělečný. Zkuste tedy agitovat ve svém okolí, třeba způsobíte nákupní horečku a Kuba se bude vyrábět i dál.

Link: www.apple.com.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |
Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destiny 2, donutí vás běžet pro PC verzi

Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destin…

Že už vlastníte Destiny 2 na konzoli? Vydali jsme se do space opery Bungie i na PC platformě, a musíme uznat, že to opravdu stojí za to!

10.  11.  2017 | | 10 N/A