HW novinky uplynulého týdne

Co nového se událo v uplynulém týdnu ve světě hardware a jeho výrobců? Ceny pamětí jdou dolů, stejně tak cena GeForce 2 MX. Mimochodem, víte jak poznat kvalitního výrobce grafických karet nVidia? Dále tu máme přehled nových procesorů a další novinky technického rázu se dozvíte právě v tomto článku.
HW novinky uplynulého týdne
Co nového se událo v uplynulém týdnu ve světě hardware a jeho výrobců? Ceny pamětí jdou dolů, stejně tak cena GeForce 2 MX. Mimochodem, víte jak poznat kvalitního výrobce grafických karet nVidia? Dále tu máme přehled nových procesorů a další novinky technického rázu se dozvíte právě v tomto článku.
Ceny pamětí opět klesly
Ačkoliv asi o sto korun, zase ve všech větších pražských obchodech ceny pamětí opět klesly. Je to zapříčiněno oslabením dolaru vůči evropské měně. Pokud tedy uvažujete o koupi, teď je nejvyšší čas.

GeForce 2 MX se zlevňuje
Tento certifikát zaručuje, že výrobek splňuje požadavky firmy nVidia.Grafická karta GeForce 2 MX nahrazující již zastaralou TNT2 M64 se ve své neznačkové verzi opět zlevnila. Cena se dostala na hranic 4000 Kč a v budoucnu by se měla ještě trochu snížit. TV-OUT verze je asi o 500 Kč dražší. Cena za DDR verzi je asi 8500 Kč. Je sice smutné že dražší karta je výkonově pomalejší, ale je to tak. Na rozdíl od SDR verze má pouze 64 bitovou sběrnici a její propustnost se tak snižuje na polovinu. Posledním problémem jsou postižené i levné, neznačkové verze s SDR pamětmi. Někteří jejich výrobci ve snaze ušetřit totiž montují do karet nekvalitní díly. Používají 64 bitové paměti, snižují kvalitu plošných spojů a dávají jim neflashovatelný Bios. Pokud tedy udělají někde chybu, nebude ji novým BIOSem možné opravit. Jak tyto karty poznáte? Především je to absence certifikátu firmy nVidia a rychlost paměťových čipů by měla být alespoň 6 ns. Tuto hodnotu naleznete přímo na chipech s pamětí.

Duron 850 & Thunderbird 1200 MHz
Tento týden se do prodejní sítě v České republice začaly dodávat procesory taktované na frekvenci 850 Mhz pro Duron a 1200 Mhz pro Thunderbird (Athlon). Všechny verze jsou určeny pro Socket A. Cena Duronu se pohybuje kolem 5200 Kč a Thunderbirdu kolem 13000 Kč.

P4 na obzoru
Na obzoru se objevil procesor P4. Pokud by jste snad chtěli upgradovat, přečtěte si kolik by Vás to mohlo stát a jaké problémy Vás čekají. P4 podporuje (a vyžaduje) drahé paměťové moduly RAMBUS. Ty fungují pouze v páru jako staré SIMMy. Firma Intel je si tohoto nedostatku vědoma, snaží se rozvázat smlouvu s firmou RAMBUS (ale nedaří se ji to ), a proto ke každému zakoupenému procesoru obdržíte pár 64 MB pamětí. Procesory vypuštěné u nás jsou taktovány na frekvencích 1400 a 1500 Mhz. Jejich ceny jsou asi 36000 & 50000 Kč. Zatím jediné motherboardy do kterých je můžete dát jsou od firmy Intel, používají chybami opředený chipset I850 a nesou kódové označení Garibaldi. Jsou prodávány ve dvou modelech. Jejich ceny jsou 11000 a 20000 Kč. Aby toho nebylo málo budete také potřebovat nový case. Pochybuji totiž že zrovna ten Váš podporuje specifikaci ATX 2.03. Jediný case s touto specifikací který znám je AOpen HQ-45A. Jeho cena s 250 W zdrojem ( který P4 také vyžaduje) je asi 2600 Kč a je obtížné jej u nás sehnat. Každý správný procesor také vyžaduje pořádné chlazení se kterým měl Intel velké problémy u procesorů PIII na vyšších frekvencích. Chlazení pro P4 je opravdu pořádné. Jeho značka je Titan, stojí 1500 Kč a váží skoro půl kila!! Výkonově na tom P4 není také nejlépe. Zjistilo se totiž že výkon je velmi závislý na využití SSE2 instrukcí v aplikacích. Pokud aplikace podporuje jen nějaké nebo žádné instrukce je výkon srovnatelný s Thunderbirdem 1200 Mhz a někdy jej předhání i PIII taktované na 900 Mhz!! Podpora instrukcí je záležitostí zítřka a proto by se dalo říci že je P4 vlastně procesorem budoucnosti :-).

Válka firem
Nyní probíhá válka firem vyrábějící grafické chipy. Vše začalo když nVidia koupila 3DFX. Stalo se to po velkých nezdarech s grafickými kartami Voodoo 4 a 5. Chip VSA-100 se prostě nepovedl. Další firmy vyrábějící grafické chipy jsou S3, která výrobu grafických chipů i karet ukončila po nezdarech se Savage 2000. Dalším přežívajícím výrobcem je SiS, který se začal orientovat na levné grafické karty s chipem SiS 6326 pro PCI a AGP s TV-OUTem. Výrobci kteří by se dali považovat za konkurenci nVidie jsou Matrox se svým stárnoucím G450, ATI s Radeonem a firma STMicro vyrábějící novinku Kyro3d o které se dočtete dále. Právě Kyro se svou technologií a cenou by se mohlo stát velkým konkurentem. Doufejme že ji nVidia nekoupí a nedojde k monopolu jako třeba u našeho Telecomu :-).

STMICRO Kyro3D
Na trhu s grafickými kartami se objevila další novinka. Je jí Kyro3d. Grafická karta poměrně neznámé značky. Přináší však mnohé novinky. V první řadě je to technologie Tile Based. Ta renderuje pouze viditelné části na rozdíl od ostatních grafických karet. Trochu jsem rád že na to nepřišla nVidia. Cena této grafické karty ve verzi se 64 MB činí asi 5600 Kč. Paměti jsou 128 bitové s rychlostí 115 Mhz. Propustnost je 2 GB/s. Chip Kyro má frekvenci 115 Mhz. Karta je vyrobena za pomoci 0,25 mikronové technologie a fillrate 250 Megapixelů.

DDR paměti
Na náš trh se konečně dostaly paměti DDR. Pracují na dvojnásobné frekvenci oproti starým pamětem. Paměti tedy mají frekvenci 266 Mhz. Zatím se prodávají 128 a 256 MB moduly. Za první je cena asi 9500 Kč a za druhý asi 18000 Kč. První motherboard který má tyto paměti podporovat je ASUS A7M266.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A