HW novinky uplynulého týdne

Chcete vědět, kdy se dočkáme 1500 Mhz Athlona, jak bude vypadat Celeron 800 Mhz, jestli se zlevní paměti RIMM, jaký si pro nás ASUS připravil motherboard či jaká překvapení skrývá chip NV20? Tak nalistujte tento pravidelný přehled novinek z oblasti hardware. Dnes se dozvíte odpovědi na všechny výše položené otázky a ještě něco víc!
HW novinky uplynulého týdne
Celeron 800
Konečně si Intel uvědomil v čem je problém procesorů Celeron. Od frekvence 800 Mhz budou Celerony s jádrem Pentium III Coppermine mít místo 66 Mhz sběrnice, sběrnici 100 Mhz. Tím by se měl zvýšit výkon procesoru až o 20%. Jestli to však na Duron bude stačit, bychom se měli dozvědět do tří měsíců.

Samsung & RDRAM
Firma Samsung vyrobila zjednodušené paměťové chipy RDRAM s novou architekturou. Nazvala je DRAM a budou přibližně o 25% levnější oproti původním RDRAM. V čem se vlastně chipy liší? Je to především v počtu paměťových bank na modulu. Místo 32 na starých RDRAM bude nová verze DRAM obsahovat banky pouze čtyři. Tím by se měly snížit výrobní náklady a klesne tak i koncová cena.

nVidia & Apple
Firma nVidia uzavřela smlouvu o dodávání grafických karet GeForce 2 MX do počítačů Power Mac. Starší modely budou stále využívat starší grafickou kartu ATI RAGE 128 PRO. Pokud se Applu chipy osvědčí, koupí od nVidie i grafické chipy NV20. Pokud ne, bude na řadě asi RADEON od ATI.

Intel A ATI
Intel a ATI se dohodly na vzájemné výměně některých svých patentů, aby mohly zlepšit své technologie. ATI bude v budoucnu dodávat pro Intelovské motherboardy své integrované grafické karty. Kdyby se tak Intel dohodl alespoň s nVidií jako Apple, to by byly motherboardy :-).

Athlon 1500 MHz se opozdí
Firma AMD oznámila že procesor Athlon (Thunderbird) taktovaný na frekvenci 1500 Mhz bude vydán nejdříve ve druhém kvartále roku 2001. Takže na benchmarkový souboj mezi Pentiem 4 a Athlonem na frekvenci 1500 Mhz si ještě počkáme. Já osobně bych si přál vítězství Intelu. Ne že bych ho měl rád, ale AMD pak určitě vymyslí nějakou novou, ďábelskou technologii. Zato 1 Ghz Duron bude až ve kvartále třetím. Ve druhém kvartále se budeme moci těšit na Duron s frekvencí 900 Mhz.

NV20 odhalen
Nový grafický chip firmy nVidia, rychlejší než Geforce2 Ultra? Ale ano. nVidia ho v těchto chvílích právě vyvíjí a všechny specifikace se snaží utajit. Na povrch však prosáklo několik nepotvrzených informací o kterých se s vámi teď podělím. NV20 by měl mít svůj vlastní grafický procesor pro lepší využití ne vždy oslavovaných Direct X 8.0, technologii HSR – odstraňování skrytých povrchů a spoustu dalších vychytávek o kterých vás budu informovat v dalších HW novinkách.

Motherboard ASUS CUV4X-V
cuv4x-v.jpgS paticí Socket 370 a s integrovanou grafickou kartou S3 Savage4 se k nám blíží nový motherboard od firmy ASUS vycházející ze série CUV4X. Je určen pro procesory PIII 450-1000 Mhz a Celeron 333-566. Ačkoliv má integrovanou grafickou kartu obsahuje deska i AGP slot v rychlostech 4x/2x/1x. Sběrnice podporuje 66,100, 133 Mhz a paměťové banky jsou tři. Volitelně může obsahovat i zvukovou kartu C-Media s podporou čtyř reproduktorů. Má pět PCI slotů a jeden ISA nebo AMR.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |