HW novinky: VIA žádá zastavení prodeje Pentia 4

Určitě všichni dobře znáte zařízení se jménem 3D brýle. Tento produkt byl před pár lety velmi masivně propagován a přestože se nedočkal takového uznání jak by si možná zasloužil, firmy žádný elán při pokusu proniknout do 3D světa neztratily a uvádějí na trh další „3d produkt“. Tentokráte se jedná o 3d monitor.
HW novinky: VIA žádá zastavení prodeje Pentia 4
Určitě všichni dobře znáte zařízení se jménem 3D brýle. Tento produkt byl před pár lety velmi masivně propagován a přestože se nedočkal takového uznání jak by si možná zasloužil, firmy žádný elán při pokusu proniknout do 3D světa neztratily a uvádějí na trh další „3d produkt“. Tentokráte se jedná o 3d monitor.

VIA žádá nemožné – pozastavení prodeje Pentia 4
Již v minulém hw koutku jsme vás informovali o probíhajícím sporu mezi společností VIA Technologies a Intel, ve kterém se obě společnosti navzájem žalují za porušení nejrůznějších dohod a protiprávních kroků. VIA v této souvislosti požádala soud o okamžité zastavení prodeje všech procesorů rodiny Pentium 4, protože podle jejich zjištění údajně používá neschválenou technologii skladování číselných dat v procesoru. V rámci soudního sporu požaduje VIA také tučnou finanční náhradu jako kompenzaci za způsobené ztráty. O dalších novinkách v tomto soudním sporu vás budeme samozřejmě informovat.

3D brýle? Pche, lepší je 3D panel!
Ti z Vás, kteří pravidelně navštěvují největší počítačovou výstavu ve střední a východní Evropě zvanou Invex, určitě už o 3D technologiích něco slyšeli. Téměř každý rok tam bývá u některého z dodavatelů volně přístupná možnost otestovat si 3D brýle přímo v akci. Přiznám se, že i já jsem přibližně před 3-4 lety tuto technologii docela „žral,“ ale později jsem procitnul a zjistil, že to není až tak super, jak se možná na první pohled může zdát. Druhý pokus o proniknutí do světa 3D je zcela v jiné režii a 3D brýle jsou nahrazeny panelem, tedy jakousi napodobeninou nám známé obrazovky.

Dimension Technologies 2015XLS 15 je prezentován jako první veřejně prodejný 3D LCD panel, který využívá k zobrazování úplně jinou techniku než ostatní, obrazovkové systémy. Ve své podstatě se dá říci, že je postaven na velmi razantně upravené technologii, kterou používají 3D brýle. V takzvaném z-bufferu, neboli laicky řečeno části paměti počítače, jsou uloženy trojrozměrné scény, ty jsou pro následné zobrazení na 2D panelech přetvořeny do 2D obrazu a ten je pak posílán na obrazovku. Ve 3D zobrazení jsou tyto obrazy ze z-bufferu rozloženy na dvě nezávislé scény a ty jsou potom zobrazovány střídavě – jednou pro pravé oko, poté pro levé. Ve 3D brýlích tedy technika zobrazování spočívá na střídání obrazu, což se ovšem nedá říci o tomto 3D panelu.

LCD panel 2015XLS 15 využívá techniku natočení promítaných bodů, takže ať už se díváte na obraz z jakékoliv strany, vždy vidíte téměř dokonalou iluzi 3D obrazu. Jiné umístění pro pravé a levé oko totiž zajistí, že pokaždé uvidíte jiné obrazy, v jiném režimu a s jiným pocitem.

Sledováním výsledného obrazu tak zjistíte, že před sebou máte opravdu téměř dokonalou iluzi 3D světa, se vším všudy. Přidáme-li k tomu kvalitně zpracovaný zobrazovací systém, dobrý kontrast a podsvícení, máme tu opravdovou lahůdku pro milovníky 3D technologií a především pro hráče 3D her.

Technické parametry panelu:

 • TFT LCD, 15", max. rozlišení: 1024 x 768
 • rozlišení: 640x480 60 Hz, 800x600 60 Hz, 1024x768 60 Hz
 • konektory: Analog RGB, 15pin, RS-232, 9pin
 • pixel pitch: 0,297mm (H) x 0,297mm (V)
 • barvy: 16,7 mil., jas: 2D - 200 cd/m2, 3D - 69 cd/m2
 • rozměry: 483mm x 381mm x 89mm
 • váha: 9 kg
Zdroj: www.dti3d.com.

Adapter DuoConnect = FireWire + USB
Pokud jste někdy v minulosti uvažovali o koupi elektronického zařízení (kupříkladu digitálního fotoaparátu, tiskárny, mp3 přehrávače, atd.), určitě jste museli řešit dilema, jaký zvolit koncový vývod. Většina z nejnovějších zařízení jsou totiž připojitelná přímo k počítači a tudíž toto propojení musíte nějak realizovat. Doposud se mezi nejpoužívanější technologie zajišťující ono připojení řadí USB (neboli Universal Seriál Bus) a FireWire.

Technologie USB patří, troufám si tvrdit, v současné době mezi poněkud rozšířenější. Tedy alespoň u PC, v případě FireWire zase můžeme hovořit o větší rozšířenosti u strojů Macintosh, které se však v naší republice ve větší míře neprodávají. USB funguje na bázi verze 1.1 a rychlost přenosu dat je 12 Mb/s. V poslední době se však na trh dostávají zařízení a řadiče pro USB 2.0, které dokáže pracovat až na 480 Mb/s. Naproti tomu FireWire (ve verzi 1.0) dokáže vyvinout rychlost „pouze“ 400 Mb/s.

Ale proč o tom vůbec hovořím… v nejbližších týdnech by se totiž na trhu mělo objevit zajímavé zařízení, které nese poněkud neoriginální název DuoConnect. Vyrábí a dodává je společnost Adaptec a jako zařízení do PCI slotu slouží k umožnění připojení jak kabelů USB, tak i FireWire. V duchu sloganu „dva v jednom,“ který dnes používá kdejaká firma ve svých reklamních spotech, tak Adapter uvádí na trh opravdu užitečný produkt, který za minimální náklady umožní „bezpečné a spolehlivé“ spojení.

Technické specifikace Adapter DuoConnect:

 • kombinace USB a FireWire na jedné PCI kartě
 • garantovaná podpora USB 1.1 a USB 2.0
 • 4x USB a 3x FireWall
 • v balení 6 FireWire kabelů
 • podpora PC a Mac
Zdroj: Adaptec.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

7.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

dnes |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |