HW novinky: VIA žádá zastavení prodeje Pentia 4

Určitě všichni dobře znáte zařízení se jménem 3D brýle. Tento produkt byl před pár lety velmi masivně propagován a přestože se nedočkal takového uznání jak by si možná zasloužil, firmy žádný elán při pokusu proniknout do 3D světa neztratily a uvádějí na trh další „3d produkt“. Tentokráte se jedná o 3d monitor.
HW novinky: VIA žádá zastavení prodeje Pentia 4
Určitě všichni dobře znáte zařízení se jménem 3D brýle. Tento produkt byl před pár lety velmi masivně propagován a přestože se nedočkal takového uznání jak by si možná zasloužil, firmy žádný elán při pokusu proniknout do 3D světa neztratily a uvádějí na trh další „3d produkt“. Tentokráte se jedná o 3d monitor.

VIA žádá nemožné – pozastavení prodeje Pentia 4
Již v minulém hw koutku jsme vás informovali o probíhajícím sporu mezi společností VIA Technologies a Intel, ve kterém se obě společnosti navzájem žalují za porušení nejrůznějších dohod a protiprávních kroků. VIA v této souvislosti požádala soud o okamžité zastavení prodeje všech procesorů rodiny Pentium 4, protože podle jejich zjištění údajně používá neschválenou technologii skladování číselných dat v procesoru. V rámci soudního sporu požaduje VIA také tučnou finanční náhradu jako kompenzaci za způsobené ztráty. O dalších novinkách v tomto soudním sporu vás budeme samozřejmě informovat.

3D brýle? Pche, lepší je 3D panel!
Ti z Vás, kteří pravidelně navštěvují největší počítačovou výstavu ve střední a východní Evropě zvanou Invex, určitě už o 3D technologiích něco slyšeli. Téměř každý rok tam bývá u některého z dodavatelů volně přístupná možnost otestovat si 3D brýle přímo v akci. Přiznám se, že i já jsem přibližně před 3-4 lety tuto technologii docela „žral,“ ale později jsem procitnul a zjistil, že to není až tak super, jak se možná na první pohled může zdát. Druhý pokus o proniknutí do světa 3D je zcela v jiné režii a 3D brýle jsou nahrazeny panelem, tedy jakousi napodobeninou nám známé obrazovky.

Dimension Technologies 2015XLS 15 je prezentován jako první veřejně prodejný 3D LCD panel, který využívá k zobrazování úplně jinou techniku než ostatní, obrazovkové systémy. Ve své podstatě se dá říci, že je postaven na velmi razantně upravené technologii, kterou používají 3D brýle. V takzvaném z-bufferu, neboli laicky řečeno části paměti počítače, jsou uloženy trojrozměrné scény, ty jsou pro následné zobrazení na 2D panelech přetvořeny do 2D obrazu a ten je pak posílán na obrazovku. Ve 3D zobrazení jsou tyto obrazy ze z-bufferu rozloženy na dvě nezávislé scény a ty jsou potom zobrazovány střídavě – jednou pro pravé oko, poté pro levé. Ve 3D brýlích tedy technika zobrazování spočívá na střídání obrazu, což se ovšem nedá říci o tomto 3D panelu.

LCD panel 2015XLS 15 využívá techniku natočení promítaných bodů, takže ať už se díváte na obraz z jakékoliv strany, vždy vidíte téměř dokonalou iluzi 3D obrazu. Jiné umístění pro pravé a levé oko totiž zajistí, že pokaždé uvidíte jiné obrazy, v jiném režimu a s jiným pocitem.

Sledováním výsledného obrazu tak zjistíte, že před sebou máte opravdu téměř dokonalou iluzi 3D světa, se vším všudy. Přidáme-li k tomu kvalitně zpracovaný zobrazovací systém, dobrý kontrast a podsvícení, máme tu opravdovou lahůdku pro milovníky 3D technologií a především pro hráče 3D her.

Technické parametry panelu:

 • TFT LCD, 15", max. rozlišení: 1024 x 768
 • rozlišení: 640x480 60 Hz, 800x600 60 Hz, 1024x768 60 Hz
 • konektory: Analog RGB, 15pin, RS-232, 9pin
 • pixel pitch: 0,297mm (H) x 0,297mm (V)
 • barvy: 16,7 mil., jas: 2D - 200 cd/m2, 3D - 69 cd/m2
 • rozměry: 483mm x 381mm x 89mm
 • váha: 9 kg
Zdroj: www.dti3d.com.

Adapter DuoConnect = FireWire + USB
Pokud jste někdy v minulosti uvažovali o koupi elektronického zařízení (kupříkladu digitálního fotoaparátu, tiskárny, mp3 přehrávače, atd.), určitě jste museli řešit dilema, jaký zvolit koncový vývod. Většina z nejnovějších zařízení jsou totiž připojitelná přímo k počítači a tudíž toto propojení musíte nějak realizovat. Doposud se mezi nejpoužívanější technologie zajišťující ono připojení řadí USB (neboli Universal Seriál Bus) a FireWire.

Technologie USB patří, troufám si tvrdit, v současné době mezi poněkud rozšířenější. Tedy alespoň u PC, v případě FireWire zase můžeme hovořit o větší rozšířenosti u strojů Macintosh, které se však v naší republice ve větší míře neprodávají. USB funguje na bázi verze 1.1 a rychlost přenosu dat je 12 Mb/s. V poslední době se však na trh dostávají zařízení a řadiče pro USB 2.0, které dokáže pracovat až na 480 Mb/s. Naproti tomu FireWire (ve verzi 1.0) dokáže vyvinout rychlost „pouze“ 400 Mb/s.

Ale proč o tom vůbec hovořím… v nejbližších týdnech by se totiž na trhu mělo objevit zajímavé zařízení, které nese poněkud neoriginální název DuoConnect. Vyrábí a dodává je společnost Adaptec a jako zařízení do PCI slotu slouží k umožnění připojení jak kabelů USB, tak i FireWire. V duchu sloganu „dva v jednom,“ který dnes používá kdejaká firma ve svých reklamních spotech, tak Adapter uvádí na trh opravdu užitečný produkt, který za minimální náklady umožní „bezpečné a spolehlivé“ spojení.

Technické specifikace Adapter DuoConnect:

 • kombinace USB a FireWire na jedné PCI kartě
 • garantovaná podpora USB 1.1 a USB 2.0
 • 4x USB a 3x FireWall
 • v balení 6 FireWire kabelů
 • podpora PC a Mac
Zdroj: Adaptec.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 11 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 12 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 12 N/A