HW novinky: vtípek v 3D Mark 2001

V HW novinkách tohoto týdne se dozvíte o velikonočním vajíčku v programu 3D Mark, o nových Windows, o Compaqu, chybě ve VIA chipsetu a o tom jak se vyvarovat nepříjemnostem s chybou spojených, o levné a rychlé vypalovačce, mechanice DVD i o jedné překrásné myši.
3D Mark 2001 Easter Egg
Ani autoři slavného benchmarkovacího programu 3DMARK 2001 si neodpustili malý žertík a tak když do názvu nového projektu napíšete Holy Cow! a pustíte Game Demo můžete si místo krásných grafických efektů vychutnat malou hříčku – střílení krav. Říkáte si, MadOnion, taková významná firma a takhle „blbne“. Ne každý totiž ví že takovéhle hříčky můžete nalézt i v programech firmy Microsoft. Možná si ještě vzpomenete na konev v šetřiči obrazovky, oblíbeného koně samotného Billa Gatese, letadlo, ale i doom v Excelu nebo sprosté hlášky v Office, ale o tom raději jindy.

Link: http://www.madonion.com.

Windows a Office XP v ČR
Zanedlouho se konečně začne prodávat nový komerční operační systém Windows, tentokráte s příponou XP – experience. Pro málo anglicky zdatné čtenáře zkušenost. Doufám že se Microsoft při výrobě tohoto operačního systému tohoto hesla držel a že to nebudou jen kosmetické úpravy, které budou ke shlédnutí na našich monitorech. Ale abych nezdržoval, anglická verze tohoto skvostu se bude prodávat v ČR již 31. Května a česká někdy v polovině června, podle toho, jak si Skotové, překládající operační systém do češtiny pospíší. Téměř souběžně se s Windows začnou prodávat i nové Office, také XP, co bude nového však ví jen málokdo, Microsoftu se nechtělo moc vydávat betaverze a tak jich vypustil jen opravdu málo a většinou je to již dávno. Cena operačního systému by se měla pohybovat kolem 10 000 Kč a kancelářského balíku asi 17 000 Kč.

Link: http://www.microsoft.com.

Compaq mají nové výrobce
Společnost Compaq, výrobce stejnojmenných značkových počítačů, si zvolila Českou Republiku jako stát, ze kterého se budou vyvážet její počítače do celé Evropy a dalších blíže nespecifikovaných částí světa. O výrobu se postarají dvě taktéž České firmy. Pro nás by to znamenalo velkou slevu, protože se do ceny nebude počítat přeprava a clo.

Link: http://www.compaq.com.

Chyba v chipsetu VIA
V chipsetu VIA 686B se vyskytla chyba. Ta se projeví při přesunu dat z jednotlivých IDE kanálů tím, že systém přestane fungovat. Tento jev je velice často viditelný také při přepětí, se kterým si zdroj počítače moc neporadí, stává-li se vám výše uvedený problém a nevlastníte chybný chipset, doporučuji koupit přepěťovou zásuvku v ceně asi 900 Kč. VIA samozřejmě problém opravila a vydala příslušný patch. Na ten naleznete link na konci článku.

Link: http://www.viahardware.com/download/george/via_pci_latency_v010.zip.

Via a Cyrix
Firma VIA, která nedávno koupila procesor Cyrix III, známý svým nízkým výkonem a cenou pro něj vymyslela nové, honosnější, jméno. Je jím C3, procesor, který se prodává přibližně za 2600 Kč, taktovaný na 533 MHz, FSB 133 MHz a navíc kompatibilní s Inteláckou paticí Socket 370. Tento procesor hráče asi nepotěší, ale spousta kanceláří s sním libuje. Navíc mu VIA vymyslela nové logo. To si můžete prohlédnout na konci tohoto článku.

Link: http://www.viahardware.com.

Levná a rychlá vypalovačka
Nedávno jsem narazil na velmi levnou, výkonnou a kvalitní vypalovačku od firmy Lite-On. Ta dokáže vypalovat rychlostí 12x, přepisovat 10x a číst 32x rychlostí. Co je na ni neobvyklého? Je to především její SW vybavení, které se dá s trochou nadsázky přirovnat k HP. Dostanete k ní totiž CD s programem EasyCD Creator 4.0, který je pro začátečníky a nenáročné uživatele jako dělaný. Když jsem v minulé větě mluvil o CD, nesmím zapomenout na 10 CD-R médií a 3 CD-RW média, které jsou součástí dodávky. Málem bych zapoměl na 2 MB buffer a integrovanou technologii Burn-proof, díky které již nezkazíte žádné CD (pokud ovšem soused „nevyhodí“ proud). Teď si asi říkáte kolik takováhle hračka může stát. Sám jsem byl překvapen její mimořádně nízkou cenou – přibližně 7000 Kč.

Logitech Cordless Mouseman Optical
Každý z nás má asi doma myš (v případě že ne, jedná se, hlavně ve Windows, o čistý masochismus). Taková myška se však musí čistit, rozmotávat kabely a dalších spousta nepříjemných záležitostí vás může potkat při každodenní práci s počítačem. Proto si chytré hlavy s Taiwanu, přesněji pánové firmy Logitech řekli, a dost! Výsledkem jejich snažení vznikla bezdrátová, bezkuličová, desingově pohodlná a oku lahodící myš. Nedostatkem bezdrátových myší byl až donedávna problém s napájením. Dvě alkalické baterie Duracell, které vydrží vždy o něco déle, vydržely napájet myš zhruba čtrnáct dní a to je prostě málo (vezměte si současné ceny baterií). I to soudruz… tedy pánové z Logitechu vymysleli a tak baterie stačí pouze jedna a vydrží asi dva měsíce, co už se dá strávit. A kolik tenhle zázrak vlastně stojí. Inu asi 3000 Kč.

Link: http://www.logitech.com.

Nová a levná DVD
Jak možná z názvu článku vychází, nebudeme si povídat o DVD discích, ty se v nejbližších měsících asi nezlevní, ale řeč bude o nové mechanice Actima, která DVD disky dokáže číst. A nejenom to. Ještě více než disky DVD, jsou rozšířeny disky CD, které mechanika samozřejmě dokáže číst také a to dokonce rychlostí 32x, abych nezapomněl, rychlost DVD je také obstojná 10x. Když k tomu přidáme podporu ATA/33, žádný regionální zámek, který by zabraňoval číst disky z jiných částí světa a příjemnou cenu – cca 3400 Kč, myslím si že není o čem mluvit.
Diskuze (4) Další článek: Vyhrajte hru dle vlastního výběru!

Témata článku: , , , , ,