HW novinky: vtípek v 3D Mark 2001

V HW novinkách tohoto týdne se dozvíte o velikonočním vajíčku v programu 3D Mark, o nových Windows, o Compaqu, chybě ve VIA chipsetu a o tom jak se vyvarovat nepříjemnostem s chybou spojených, o levné a rychlé vypalovačce, mechanice DVD i o jedné překrásné myši.
HW novinky: vtípek v 3D Mark 2001
3D Mark 2001 Easter Egg
Ani autoři slavného benchmarkovacího programu 3DMARK 2001 si neodpustili malý žertík a tak když do názvu nového projektu napíšete Holy Cow! a pustíte Game Demo můžete si místo krásných grafických efektů vychutnat malou hříčku – střílení krav. Říkáte si, MadOnion, taková významná firma a takhle „blbne“. Ne každý totiž ví že takovéhle hříčky můžete nalézt i v programech firmy Microsoft. Možná si ještě vzpomenete na konev v šetřiči obrazovky, oblíbeného koně samotného Billa Gatese, letadlo, ale i doom v Excelu nebo sprosté hlášky v Office, ale o tom raději jindy.

Link: http://www.madonion.com.

Windows a Office XP v ČR
Zanedlouho se konečně začne prodávat nový komerční operační systém Windows, tentokráte s příponou XP – experience. Pro málo anglicky zdatné čtenáře zkušenost. Doufám že se Microsoft při výrobě tohoto operačního systému tohoto hesla držel a že to nebudou jen kosmetické úpravy, které budou ke shlédnutí na našich monitorech. Ale abych nezdržoval, anglická verze tohoto skvostu se bude prodávat v ČR již 31. Května a česká někdy v polovině června, podle toho, jak si Skotové, překládající operační systém do češtiny pospíší. Téměř souběžně se s Windows začnou prodávat i nové Office, také XP, co bude nového však ví jen málokdo, Microsoftu se nechtělo moc vydávat betaverze a tak jich vypustil jen opravdu málo a většinou je to již dávno. Cena operačního systému by se měla pohybovat kolem 10 000 Kč a kancelářského balíku asi 17 000 Kč.

Link: http://www.microsoft.com.

Compaq mají nové výrobce
Společnost Compaq, výrobce stejnojmenných značkových počítačů, si zvolila Českou Republiku jako stát, ze kterého se budou vyvážet její počítače do celé Evropy a dalších blíže nespecifikovaných částí světa. O výrobu se postarají dvě taktéž České firmy. Pro nás by to znamenalo velkou slevu, protože se do ceny nebude počítat přeprava a clo.

Link: http://www.compaq.com.

Chyba v chipsetu VIA
V chipsetu VIA 686B se vyskytla chyba. Ta se projeví při přesunu dat z jednotlivých IDE kanálů tím, že systém přestane fungovat. Tento jev je velice často viditelný také při přepětí, se kterým si zdroj počítače moc neporadí, stává-li se vám výše uvedený problém a nevlastníte chybný chipset, doporučuji koupit přepěťovou zásuvku v ceně asi 900 Kč. VIA samozřejmě problém opravila a vydala příslušný patch. Na ten naleznete link na konci článku.

Link: http://www.viahardware.com/download/george/via_pci_latency_v010.zip.

Via a Cyrix
Firma VIA, která nedávno koupila procesor Cyrix III, známý svým nízkým výkonem a cenou pro něj vymyslela nové, honosnější, jméno. Je jím C3, procesor, který se prodává přibližně za 2600 Kč, taktovaný na 533 MHz, FSB 133 MHz a navíc kompatibilní s Inteláckou paticí Socket 370. Tento procesor hráče asi nepotěší, ale spousta kanceláří s sním libuje. Navíc mu VIA vymyslela nové logo. To si můžete prohlédnout na konci tohoto článku.

Link: http://www.viahardware.com.

Levná a rychlá vypalovačka
Nedávno jsem narazil na velmi levnou, výkonnou a kvalitní vypalovačku od firmy Lite-On. Ta dokáže vypalovat rychlostí 12x, přepisovat 10x a číst 32x rychlostí. Co je na ni neobvyklého? Je to především její SW vybavení, které se dá s trochou nadsázky přirovnat k HP. Dostanete k ní totiž CD s programem EasyCD Creator 4.0, který je pro začátečníky a nenáročné uživatele jako dělaný. Když jsem v minulé větě mluvil o CD, nesmím zapomenout na 10 CD-R médií a 3 CD-RW média, které jsou součástí dodávky. Málem bych zapoměl na 2 MB buffer a integrovanou technologii Burn-proof, díky které již nezkazíte žádné CD (pokud ovšem soused „nevyhodí“ proud). Teď si asi říkáte kolik takováhle hračka může stát. Sám jsem byl překvapen její mimořádně nízkou cenou – přibližně 7000 Kč.

Logitech Cordless Mouseman Optical
Každý z nás má asi doma myš (v případě že ne, jedná se, hlavně ve Windows, o čistý masochismus). Taková myška se však musí čistit, rozmotávat kabely a dalších spousta nepříjemných záležitostí vás může potkat při každodenní práci s počítačem. Proto si chytré hlavy s Taiwanu, přesněji pánové firmy Logitech řekli, a dost! Výsledkem jejich snažení vznikla bezdrátová, bezkuličová, desingově pohodlná a oku lahodící myš. Nedostatkem bezdrátových myší byl až donedávna problém s napájením. Dvě alkalické baterie Duracell, které vydrží vždy o něco déle, vydržely napájet myš zhruba čtrnáct dní a to je prostě málo (vezměte si současné ceny baterií). I to soudruz… tedy pánové z Logitechu vymysleli a tak baterie stačí pouze jedna a vydrží asi dva měsíce, co už se dá strávit. A kolik tenhle zázrak vlastně stojí. Inu asi 3000 Kč.

Link: http://www.logitech.com.

Nová a levná DVD
Jak možná z názvu článku vychází, nebudeme si povídat o DVD discích, ty se v nejbližších měsících asi nezlevní, ale řeč bude o nové mechanice Actima, která DVD disky dokáže číst. A nejenom to. Ještě více než disky DVD, jsou rozšířeny disky CD, které mechanika samozřejmě dokáže číst také a to dokonce rychlostí 32x, abych nezapomněl, rychlost DVD je také obstojná 10x. Když k tomu přidáme podporu ATA/33, žádný regionální zámek, který by zabraňoval číst disky z jiných částí světa a příjemnou cenu – cca 3400 Kč, myslím si že není o čem mluvit.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A