HW novinky: žaluj, žaluj, prodávej!

V posledních dnech se velmi živě diskutuje na téma žalob firmy Via a Intel, které proti sobě podaly trestní oznámení. Nejprve firma Intel zažalovala VIA kvůli neoprávněné výrobě čipsetů a následně VIA obvinila Intel z pomluvy a porušení některých patentů. Zajímavá je také žaloba uživatele proti firmě, která údajně neoprávněně chránila svoje CD.
HW novinky: žaluj, žaluj, prodávej!
V posledních dnech se velmi živě diskutuje na téma žalob firmy Via a Intel, které proti sobě podaly trestní oznámení. Nejprve firma Intel zažalovala VIA kvůli neoprávněné výrobě čipsetů a následně VIA obvinila Intel z pomluvy a porušení některých patentů. Zajímavá je také žaloba uživatele proti firmě, která údajně neoprávněně chránila svoje CD.

Elitegroup útočí na pozice firem Asus a MSI
Základní desky patří mezi nejprodávanější a nejdůležitější části počítače, je proto zcela logické, že jejich výrobou se snaží zbohatnout mnoho dodavatelů. Největší procento základních desek vzniká na Tchajwanu, neboť právě v tomto státě vyrábí svoje zboží naprostá většina známých firem. A kdo skutečně patří mezi největší dodavatele?

Minulý rok se v tomto období podílel na největších dodávkách základních desek Asus, který zaujímal většinu trhu. To se však změnilo, neboť jak se říká, nic netrvá věčně. Na první místo se posunula společnost Elitegroup, která vzala trhy opravdu útokem. Odsunula tak do té doby poměrně dominující Asus na druhé místo. Třetí pozici zaujímá firma MSI, která těsně předstihla populární Gigabyte. Další místa již okupují poměrně neznámí výrobci, snad jen mohu připomenout, že na osmém místě je u nás velice oblíbená společnost Acorp.

Výrobce Výroba 1-7/2001

(v tisících)

Plnění ročního plánu

(%)

Elitegroup 7769 59
ASUS 7600 42
MSI 5420 44
Gigabyte 5330 44
EPoX 995 43
Chaintech 960 46
Biostar 660 38
Acorp 456 42
Zdroj: www.svetnamodro.cz.

Intel žaluje VIA, VIA žaluje intel
Sotva se poněkud uklidnily spory týkající se firmy Microsoft, hned zde máme další, které se opět přímo dotýkají informačních technologií. Tchajwanská firma VIA, které je známa především díky výrobě čipů do základních desek, se dle vyjádření firmy Intel provinila hned několikrát, jak v souvislosti procesorem Pentium 4, tak i s jeho sběrnicí. Podle firmy Intel VIA porušila zákon tím, že vyráběla čipové sady pro P4 s označením P4X266 a P4M266, ovšem na toto neměla oprávnění.

Ještě pár dní poté, co byl tento soudní spor oznámen, se VIA zdržovala jakýchkoliv komentářů. Pouze se ozvaly jisté náznaky, že by snad údajně VIA mohla toto povolení získat převzetím firmy S3 Graphics, která toto povolení vlastnila. Intel se samozřejmě nechal slyšet, že všechny dohody končí zánikem firmy, takže jakékoliv přebírání smluv a dohod v rámci firem je nemožné a v zásadě protizákonné. Intel také upřesňuje, že žaloba byla nutná, neboť vůči firmám, které si tyto licence zakoupily (Acer, Ati, SiS), by toto počínání bylo velmi nefér. Velmi zajímavá je také informace, podle níž hodlá Intel zažalovat každého, kdo ony proklamované čipsety použije ve svých výrobcích.

Všichni dobře víme, že v zahraničí je právo a soudnictví na poněkud jiné úrovni než u nás. V tomto se tedy dá očekávat, že jakákoliv reakce bude od firmy VIA následovat téměř okamžitě, a to se i stalo. V pondělí se z centrály firmy VIA vynořily zprávy o žalobě této firmy vůči Intelu. Dle prvních informací se jedná o několik žalob, přičemž další budou brzy následovat. Jeden z prvních soudních sporů se bude týkat případné omluvy a následného finančního vyrovnání, neboť firma VIA se cítí přímo poškozena výroky Intelu. Velmi překvapující je však žaloba ohledně porušení dalších patentů, tentokráte ze strany Intelu. Ty měly být porušeny při výrobě nejnovějšího procesoru Pentium 4 a v rámci toho vyráběných čipsetů i845. VIA se cítí být tímto krokem (výrobou a dodáváním tohoto čipsetu) ohrožena, neboť jsou to údajně ze strany Intelu kroky vedoucí k cílené likvidaci žalující firmy.

Máme zde tedy další důkaz toho, že velké společnosti si opravdu nenechají nic líbit. Jen bude zajímavé sledovat, jak se s tímto problémem vypořádá soudnictví, neboť je zřejmé, že spousta faktů zůstala doposud utajena a jejich získání bude velmi obtížné. O všem vás budeme samozřejmě informovat.

Žaloba proti firmě, která vyrobila CD se softwarovou ochranou
Již předchozí příspěvek o žalobě VIA x INTEL a INTEL x VIA jsme se přesvědčili, že v USA jsou žaloby téměř na denním pořádku. Toto potvrzuje i zpráva, kterou dnes vydaly tiskové agentury. Podle nich byla v v Kalifornii podána žaloba proti nezávislé nahrávací společnosti za to, že prodala zákazníkovi speciální CD, které bylo chráněno proti kopírování a přehrávání na počítači.

Žalobu, kterou podal neznámy občan USA v oblasti Marin County (Kalifornie), se přímo týká nahrávací společnosti Fahrenheit Entertainment, která údajně dodává na trh Cdčka s ochranou proti kopírování a přehrávání v počítači bez předchozí registrace. Pokud byste si totiž ono inkriminované CD chtěli ve svém počítači přehrát, museli byste se nejprve zaregistrovat a následně uvést důležité osobní údaje na stránce prodávající firmy.

Žaloba je podána především proto, že zákazník nebyl při prodeji upozorněn na tento fakt a zásadně s ním nesouhlasí. Zažalovaná společnost ale uvádí, že informace které poskytla jsou dostatečné a nejsou protiprávní. A co si myslíte vy, uspěla by podobná žaloba u našich soudců?

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A