HW novinky: žaluj, žaluj, prodávej!

V posledních dnech se velmi živě diskutuje na téma žalob firmy Via a Intel, které proti sobě podaly trestní oznámení. Nejprve firma Intel zažalovala VIA kvůli neoprávněné výrobě čipsetů a následně VIA obvinila Intel z pomluvy a porušení některých patentů. Zajímavá je také žaloba uživatele proti firmě, která údajně neoprávněně chránila svoje CD.
HW novinky: žaluj, žaluj, prodávej!
V posledních dnech se velmi živě diskutuje na téma žalob firmy Via a Intel, které proti sobě podaly trestní oznámení. Nejprve firma Intel zažalovala VIA kvůli neoprávněné výrobě čipsetů a následně VIA obvinila Intel z pomluvy a porušení některých patentů. Zajímavá je také žaloba uživatele proti firmě, která údajně neoprávněně chránila svoje CD.

Elitegroup útočí na pozice firem Asus a MSI
Základní desky patří mezi nejprodávanější a nejdůležitější části počítače, je proto zcela logické, že jejich výrobou se snaží zbohatnout mnoho dodavatelů. Největší procento základních desek vzniká na Tchajwanu, neboť právě v tomto státě vyrábí svoje zboží naprostá většina známých firem. A kdo skutečně patří mezi největší dodavatele?

Minulý rok se v tomto období podílel na největších dodávkách základních desek Asus, který zaujímal většinu trhu. To se však změnilo, neboť jak se říká, nic netrvá věčně. Na první místo se posunula společnost Elitegroup, která vzala trhy opravdu útokem. Odsunula tak do té doby poměrně dominující Asus na druhé místo. Třetí pozici zaujímá firma MSI, která těsně předstihla populární Gigabyte. Další místa již okupují poměrně neznámí výrobci, snad jen mohu připomenout, že na osmém místě je u nás velice oblíbená společnost Acorp.

Výrobce Výroba 1-7/2001

(v tisících)

Plnění ročního plánu

(%)

Elitegroup 7769 59
ASUS 7600 42
MSI 5420 44
Gigabyte 5330 44
EPoX 995 43
Chaintech 960 46
Biostar 660 38
Acorp 456 42
Zdroj: www.svetnamodro.cz.

Intel žaluje VIA, VIA žaluje intel
Sotva se poněkud uklidnily spory týkající se firmy Microsoft, hned zde máme další, které se opět přímo dotýkají informačních technologií. Tchajwanská firma VIA, které je známa především díky výrobě čipů do základních desek, se dle vyjádření firmy Intel provinila hned několikrát, jak v souvislosti procesorem Pentium 4, tak i s jeho sběrnicí. Podle firmy Intel VIA porušila zákon tím, že vyráběla čipové sady pro P4 s označením P4X266 a P4M266, ovšem na toto neměla oprávnění.

Ještě pár dní poté, co byl tento soudní spor oznámen, se VIA zdržovala jakýchkoliv komentářů. Pouze se ozvaly jisté náznaky, že by snad údajně VIA mohla toto povolení získat převzetím firmy S3 Graphics, která toto povolení vlastnila. Intel se samozřejmě nechal slyšet, že všechny dohody končí zánikem firmy, takže jakékoliv přebírání smluv a dohod v rámci firem je nemožné a v zásadě protizákonné. Intel také upřesňuje, že žaloba byla nutná, neboť vůči firmám, které si tyto licence zakoupily (Acer, Ati, SiS), by toto počínání bylo velmi nefér. Velmi zajímavá je také informace, podle níž hodlá Intel zažalovat každého, kdo ony proklamované čipsety použije ve svých výrobcích.

Všichni dobře víme, že v zahraničí je právo a soudnictví na poněkud jiné úrovni než u nás. V tomto se tedy dá očekávat, že jakákoliv reakce bude od firmy VIA následovat téměř okamžitě, a to se i stalo. V pondělí se z centrály firmy VIA vynořily zprávy o žalobě této firmy vůči Intelu. Dle prvních informací se jedná o několik žalob, přičemž další budou brzy následovat. Jeden z prvních soudních sporů se bude týkat případné omluvy a následného finančního vyrovnání, neboť firma VIA se cítí přímo poškozena výroky Intelu. Velmi překvapující je však žaloba ohledně porušení dalších patentů, tentokráte ze strany Intelu. Ty měly být porušeny při výrobě nejnovějšího procesoru Pentium 4 a v rámci toho vyráběných čipsetů i845. VIA se cítí být tímto krokem (výrobou a dodáváním tohoto čipsetu) ohrožena, neboť jsou to údajně ze strany Intelu kroky vedoucí k cílené likvidaci žalující firmy.

Máme zde tedy další důkaz toho, že velké společnosti si opravdu nenechají nic líbit. Jen bude zajímavé sledovat, jak se s tímto problémem vypořádá soudnictví, neboť je zřejmé, že spousta faktů zůstala doposud utajena a jejich získání bude velmi obtížné. O všem vás budeme samozřejmě informovat.

Žaloba proti firmě, která vyrobila CD se softwarovou ochranou
Již předchozí příspěvek o žalobě VIA x INTEL a INTEL x VIA jsme se přesvědčili, že v USA jsou žaloby téměř na denním pořádku. Toto potvrzuje i zpráva, kterou dnes vydaly tiskové agentury. Podle nich byla v v Kalifornii podána žaloba proti nezávislé nahrávací společnosti za to, že prodala zákazníkovi speciální CD, které bylo chráněno proti kopírování a přehrávání na počítači.

Žalobu, kterou podal neznámy občan USA v oblasti Marin County (Kalifornie), se přímo týká nahrávací společnosti Fahrenheit Entertainment, která údajně dodává na trh Cdčka s ochranou proti kopírování a přehrávání v počítači bez předchozí registrace. Pokud byste si totiž ono inkriminované CD chtěli ve svém počítači přehrát, museli byste se nejprve zaregistrovat a následně uvést důležité osobní údaje na stránce prodávající firmy.

Žaloba je podána především proto, že zákazník nebyl při prodeji upozorněn na tento fakt a zásadně s ním nesouhlasí. Zažalovaná společnost ale uvádí, že informace které poskytla jsou dostatečné a nejsou protiprávní. A co si myslíte vy, uspěla by podobná žaloba u našich soudců?

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A