HW novinky: žaluj, žaluj, prodávej!

V posledních dnech se velmi živě diskutuje na téma žalob firmy Via a Intel, které proti sobě podaly trestní oznámení. Nejprve firma Intel zažalovala VIA kvůli neoprávněné výrobě čipsetů a následně VIA obvinila Intel z pomluvy a porušení některých patentů. Zajímavá je také žaloba uživatele proti firmě, která údajně neoprávněně chránila svoje CD.
HW novinky: žaluj, žaluj, prodávej!
V posledních dnech se velmi živě diskutuje na téma žalob firmy Via a Intel, které proti sobě podaly trestní oznámení. Nejprve firma Intel zažalovala VIA kvůli neoprávněné výrobě čipsetů a následně VIA obvinila Intel z pomluvy a porušení některých patentů. Zajímavá je také žaloba uživatele proti firmě, která údajně neoprávněně chránila svoje CD.

Elitegroup útočí na pozice firem Asus a MSI
Základní desky patří mezi nejprodávanější a nejdůležitější části počítače, je proto zcela logické, že jejich výrobou se snaží zbohatnout mnoho dodavatelů. Největší procento základních desek vzniká na Tchajwanu, neboť právě v tomto státě vyrábí svoje zboží naprostá většina známých firem. A kdo skutečně patří mezi největší dodavatele?

Minulý rok se v tomto období podílel na největších dodávkách základních desek Asus, který zaujímal většinu trhu. To se však změnilo, neboť jak se říká, nic netrvá věčně. Na první místo se posunula společnost Elitegroup, která vzala trhy opravdu útokem. Odsunula tak do té doby poměrně dominující Asus na druhé místo. Třetí pozici zaujímá firma MSI, která těsně předstihla populární Gigabyte. Další místa již okupují poměrně neznámí výrobci, snad jen mohu připomenout, že na osmém místě je u nás velice oblíbená společnost Acorp.

Výrobce Výroba 1-7/2001

(v tisících)

Plnění ročního plánu

(%)

Elitegroup 7769 59
ASUS 7600 42
MSI 5420 44
Gigabyte 5330 44
EPoX 995 43
Chaintech 960 46
Biostar 660 38
Acorp 456 42
Zdroj: www.svetnamodro.cz.

Intel žaluje VIA, VIA žaluje intel
Sotva se poněkud uklidnily spory týkající se firmy Microsoft, hned zde máme další, které se opět přímo dotýkají informačních technologií. Tchajwanská firma VIA, které je známa především díky výrobě čipů do základních desek, se dle vyjádření firmy Intel provinila hned několikrát, jak v souvislosti procesorem Pentium 4, tak i s jeho sběrnicí. Podle firmy Intel VIA porušila zákon tím, že vyráběla čipové sady pro P4 s označením P4X266 a P4M266, ovšem na toto neměla oprávnění.

Ještě pár dní poté, co byl tento soudní spor oznámen, se VIA zdržovala jakýchkoliv komentářů. Pouze se ozvaly jisté náznaky, že by snad údajně VIA mohla toto povolení získat převzetím firmy S3 Graphics, která toto povolení vlastnila. Intel se samozřejmě nechal slyšet, že všechny dohody končí zánikem firmy, takže jakékoliv přebírání smluv a dohod v rámci firem je nemožné a v zásadě protizákonné. Intel také upřesňuje, že žaloba byla nutná, neboť vůči firmám, které si tyto licence zakoupily (Acer, Ati, SiS), by toto počínání bylo velmi nefér. Velmi zajímavá je také informace, podle níž hodlá Intel zažalovat každého, kdo ony proklamované čipsety použije ve svých výrobcích.

Všichni dobře víme, že v zahraničí je právo a soudnictví na poněkud jiné úrovni než u nás. V tomto se tedy dá očekávat, že jakákoliv reakce bude od firmy VIA následovat téměř okamžitě, a to se i stalo. V pondělí se z centrály firmy VIA vynořily zprávy o žalobě této firmy vůči Intelu. Dle prvních informací se jedná o několik žalob, přičemž další budou brzy následovat. Jeden z prvních soudních sporů se bude týkat případné omluvy a následného finančního vyrovnání, neboť firma VIA se cítí přímo poškozena výroky Intelu. Velmi překvapující je však žaloba ohledně porušení dalších patentů, tentokráte ze strany Intelu. Ty měly být porušeny při výrobě nejnovějšího procesoru Pentium 4 a v rámci toho vyráběných čipsetů i845. VIA se cítí být tímto krokem (výrobou a dodáváním tohoto čipsetu) ohrožena, neboť jsou to údajně ze strany Intelu kroky vedoucí k cílené likvidaci žalující firmy.

Máme zde tedy další důkaz toho, že velké společnosti si opravdu nenechají nic líbit. Jen bude zajímavé sledovat, jak se s tímto problémem vypořádá soudnictví, neboť je zřejmé, že spousta faktů zůstala doposud utajena a jejich získání bude velmi obtížné. O všem vás budeme samozřejmě informovat.

Žaloba proti firmě, která vyrobila CD se softwarovou ochranou
Již předchozí příspěvek o žalobě VIA x INTEL a INTEL x VIA jsme se přesvědčili, že v USA jsou žaloby téměř na denním pořádku. Toto potvrzuje i zpráva, kterou dnes vydaly tiskové agentury. Podle nich byla v v Kalifornii podána žaloba proti nezávislé nahrávací společnosti za to, že prodala zákazníkovi speciální CD, které bylo chráněno proti kopírování a přehrávání na počítači.

Žalobu, kterou podal neznámy občan USA v oblasti Marin County (Kalifornie), se přímo týká nahrávací společnosti Fahrenheit Entertainment, která údajně dodává na trh Cdčka s ochranou proti kopírování a přehrávání v počítači bez předchozí registrace. Pokud byste si totiž ono inkriminované CD chtěli ve svém počítači přehrát, museli byste se nejprve zaregistrovat a následně uvést důležité osobní údaje na stránce prodávající firmy.

Žaloba je podána především proto, že zákazník nebyl při prodeji upozorněn na tento fakt a zásadně s ním nesouhlasí. Zažalovaná společnost ale uvádí, že informace které poskytla jsou dostatečné a nejsou protiprávní. A co si myslíte vy, uspěla by podobná žaloba u našich soudců?

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |