HW novinky: zemětřesení na Taiwanu a jiné otřesy

Bohužel je to pravda – Taiwan opět utrpěl zemětřesení, ale naštěstí mírnější, než to ničivé v roce 1999. Seagate překvapila novou rodinou IDE disků s velkou kapacitou. Dalším nepříjemným překvapením je nařčení ze špionáže, kterému čelí výrobce zvukovek Creative Labs.
Bohužel je to pravda – Taiwan opět utrpěl zemětřesení, ale naštěstí mírnější, než to ničivé v roce 1999. Seagate překvapila novou rodinou IDE disků s velkou kapacitou. Dalším nepříjemným překvapením je nařčení ze špionáže, kterému čelí výrobce zvukovek Creative Labs.

Das boot U6 von Seagate
Firma Seagate představila novou rodinu pevných disků skupiny U. Tentokrát se jedná již o šestou generaci. Jediná plotna pojme kapacitu 40 GB, což je vedle disků Maxtor 541DX nejvyšší kapacita mezi IDE disky. Seagate zatím osadil dvě plotny, takže maximální kapacita je 80 GB. Kdyby osadili čtyři plotny, dosáhli by kapacity 160 GB, čímž by mohli dosáhnout krásných kapacit. Především milovníci MP3 hudby a filmů by zaplesali. Disky řady U mají bohužel po celé roky jen dvě plotny a Seagate zatím prohlašuje, že 80 GB pro IDE disk je zatím až až. Zřejmě by potřebovali sami lehké školení, protože 80 GB je sice pro leckoho dostačující, ale plno jiných by přesvědčivě skučelo o vyšší kapacity. Napster a jeho následovníci jsou dobrou motivací, nemám pravdu?

Link: www.seagate.com.

Intel Czech uvedl Itanium
Česká pobočka Intelu představila procesor Itanium za pomoci firem Compaq, Hewlett Packard a Microsoft. Vedle serverů byly představeny i pracovní stanice a 64bitový operační systém Windows. Vedle matematického výkonu Itania bledne i Athlon, který jinak zastíní kdejaký procesor. Teorie je tedy taková, že pro hry je tento procesor dobrý až skvělý, ale v praxi na takový počítač zatím z českých hráčů nikdo nemá. Kromě toho jen taková drobnost – stejně pro Itanium žádné pořádné hry nejsou, takže můžete klidně spát i bez Itania.

Link: www.intel.com.

Creative Labs pátrá, radí, informuje
Creative Labs čelí obvinění ze špionáže. Tento tradiční výrobce audio a nově i videozařízení se brání obvinění, že provádí špionáž na pevných discích svých zákazníků. O co vlastně jde? Vlastně o hloupost. Program NEWSUPTD.EXE komunikuje přes Internet se serverem Creative Labs a testuje, jestli není k dispozici novější verze driverů. To je sice užitečná služba, ale při instalaci programů není o této službě vůbec nic sděleno. V novějších verzích sice existuje možnost tuto službu vypnout, ale ozývají se hlasy, že program provádí hledání dále. Uživatelé netuší, co vlastně v komunikaci protéká za data a právě to je největším problémem. Creative Labs by měly vynaložit nějakou energii pro osvětu než zarytě mlčet.

Program provádí sledování, ale když tento program neexistuje, nemá kdo dělat rotyku. Pokud smažete soubor C:\Program Files\Creative\SBLive\Launcher\Newsuptd.exe, je po problému.

Link: www.creative.com.

Na takovém displeji jste Quake III ještě nehráli
Japonská firma Logitec (písmeno H zde chybí záměrně, není to Logitech, ale Logitec) představila displej, který se vejde do prostoru pro 5,25“ mechaniku. Že si dělám srandu? Nene, je to čistá pravda a nic než pravda, k tomu mi dopomáhej Bůh. LCD displej rozlišení 640 x 480 je barevný TFT. V uzavřeném stavu je schován v prostoru 5,25“ šachty. Pokud se stiskne čelo, vysune se displej s vyklopí směrem k uživateli. K videokartě je připojen tak trochu jako když se drbete levou nohou za pravým uchem. Signál jde z videokarty dozadu ven z počítače. Tam se připojí kabel, který VGA signál vrátí zpět do počítače a připojí do 5,25“ mechaniky (tedy vlastně displeje). Displej je určen spíš pro servery, kde není prostor pro jakýkoli běžný displej či monitor. Zde to uvádím spíš pro zajímavost. Pokud si na takovém displeji něco zapaříte, nezapomeňte o tom napsat reportáž ;-).

Link: www.logitec.co.jp.

Tualatin – dodáváme
Stýskalo se vám po slovu Tualatin? Kuloárové drby povídají, že Intel již zásobuje některé firmy procesory, které zatím známe pod kódovým názvem Tualatin. Uvedení tohoto procesoru je zřejmě na spadnutí. Výrobci základních desek v minulých dnech uvedli neuvěřitelné množství základních desek pro tento procesor, že to skoro až nešlo spočítat. Pokud tedy již dávno neDuroníte nebo neAthloníte a uvažujete o Intelu, kupte si jen takovou desku, která umožňuje i Tualatin.

Link: www.intel.com.

Zemětřesení v baště počítačového světa
Ostrov Taiwan postihlo dopoledne 14. června silné zemětřesení. V 10:35 hodin dopoledne místního času začalo silné zemětřesení o síle 6,2 Richterovy stupnice. Epicentrum bylo v moři severovýchodně od části Taiwanu zvané Ilan. Budovy v hlavním městě Taipei se chvěly celých dvacet sekund. V této ostrovní zemi se vyrábí obrovské množství pamětí, procesorů, základních desek, videoakcelerátorů a tuny dalších počítačových součástí. Ztrátou byť jen části továren by ceny kdekteré součástky stouply docela nepříjemně. Naštěstí první zprávy hlásí, že nevzniklo žádné podstatné poškození. Doufejme, že je to pravda a ne mlžení pro zamezení paniky.

Vzpomeňme si na drobnou událost zhruba před sedmi lety, která odstřelila ceny RAM pamětí krátkodobě na troj až čtyřnásobek tehdejší hodnoty. Z tehdejší ceny zhruba 700 Kč za 1 MB se ceny vyšplhala na 2000 Kč za 1 MB i více. Sestup na původní hodnoty trval zhruba rok. Vinu na tom všem nemělo ani zemětřesení, ani sopka, ani vlna tsunami, ale požár v jedné jediné továrně. Ta byla bohužel velmi významným dodavatelem výrobcům pamětí. Hovořilo se, že tato továrna měla dodávat speciální lepidlo, ale jestli to byla pravda, to netuším. Právě na tomto příkladu chci demonstrovat, jak křehké jsou vztahy mezi výrobci a na jakých detailech závisí ceny v obchodech, kde my kupujeme.

Diskuze (4) Další článek: Hardwarový rádce

Témata článku: , , , , ,