Icewind Dale – do země sněžných obrů

Daleko na severu, daleko od bájného města Baldur´s Gate leží země věčného sněhu a ledu. Trollové hlídající tundru si tam vypěstovali schopnost regenerace a sněžná monstra tu vyrostla do takových rozměrů, že i dobře rostlý barbar se vedle nich stává trpaslíkem. Vydání akční RPG z dílny slavných Black Isle se rychle blíží a Doupě vám proto nabízí počtení o tom, co všechno vás v kraji Icewind Dale čeká.
Icewind Dale – do země sněžných obrů
Daleko na severu, daleko od bájného města Baldur´s Gate leží země věčného sněhu a ledu. Trollové hlídající tundru si tam vypěstovali schopnost regenerace a sněžná monstra tu vyrostla do takových rozměrů, že i dobře rostlý barbar se vedle nich stává trpaslíkem. Vydání akční RPG z dílny slavných Black Isle se rychle blíží a Doupě vám proto nabízí počtení o tom, co všechno vás v kraji Icewind Dale čeká.

Icewind DaleIcewind Dale

Icewind Dale bylo dlouhou dobu území, kterému nevěnoval ve světě Forgotten Realms nikdo pozornost. Potom však přišel muž jménem R.A Salvatore a napsal úspěšnou fantasy trilogii, která se v této sněhem pokryté oblasti odehrávala. Vývojářům z Black Isle padla po úspěchu Baldur´s Gate do oka a tak se rozhodli vytvořit hru, která by se odehrávala cca 80 let před událostmi popsanými Salvatorem.

Icewind DaleIcewind Dale

Příběh Icewind Dale bude jednoduchý, lineární a nebude hrát ani zdaleka takovou roli, jako tomu bylo v Baldur´s Gate. Nečekejte žádný rozhodující souboj mezi silami Dobra a Zla, žádnou spasitelskou roli vaší družiny či postavy. Jednoho dne se zkrátka ve městě Easthaven setkáte se zkušeným dobrodruhem Rothgarem a ten vám navrhne, abyste mu dělali společnost na cestě do Kuldaharu - města, které je celé vystavěno okolo magického stromu vyzařujícího teplo. V Kuldaharu také začne samotný děj, v jehož průběhu se podíváte do mnoha různých jeskyní, projdete se sopkou a zavítáte i do ruin elfského města obydleného nemrtvými. Oblastí pod širým nebem by mělo být celkově mnohem méně než v Baldur´s Gate a chcete-li to v číslech, pak vězte, že v nejrůznějších chodbách strávíte 80-90% veškerého hracího času.

Icewind DaleIcewind Dale

Icewind DaleIcewind Dale

V Icewind Dale budete mít stejně jako v BG k dispozici šestičlennou družinu, rozdíl bude ale v tom, že si ji vytvoříte hned na začátku a budete s ní muset dohrát až do konce. Ať už se v ní ale sejdou jakákoli přesvědčení, v této hře se hádky a rozpory konat nebudou. Postavy budou táhnout za jeden provaz a jejich jediným cílem bude pozabíjet co nejvíc nestvůr, nasbírat zlato, najít kouzelné předměty a získat co nejvíc bodů zkušenosti. Možnost postupu na vyšší úroveň se oproti Baldur´s Gate zvýší, se zlodějem se budete moci vyšplhat až na 18 úroveň, s ostatními povoláními na 14-16 úroveň. S tím souvisí i několik dalších změn. Kouzelníkům se např.naskytne šance naučit se kouzla až 8 úrovně a některé NPC na tom budou ještě o jeden stupínek lépe (ale s početní převahou je určitě zmáknete). Celkový počet kouzel se přitom zvedne o 30 a mnohá z nich budou upravena a lépe vyvážena. Síla Fireballu bude zmenšena, kouzla typu Ice Storm naopak posílí. Změny se dočkáme také v bonusech. Postavy už se nebudou jako v BG specializovat na skupiny zbraní, ale přímo na jednu konkrétní.

Icewind DaleIcewind Dale

Soubojový systém bude naprosto stejný jako v BG, jedinou změnou v boji bude to, že luky ztratí uprostřed úzkých a křivolakých chodeb svoji výhodu. Tím se rapidně zvýší množství soubojů tváří v tvář a bojovníci si konečně přijdou na své. Zbraně o sebe budou řinčet a nepřátelé se budou krásně rozlétávat na cucky pod údery vašich kladiv, mečů a sekyr. Mile překvapeni bychom měli být i vylepšeným pathfindingem, díky němuž budou postavy schopny jakoby odstrkovat své druhy z cesty, místo aby se zmateně motaly po všech čertech. Přinejmenším stejným přínosem bude i větší množství potulných obchodníků, rychlejší pohyb postav (o 40%) či větší šance nabrat odpočinkem síly, aniž by vás neustále otravovaly náhodně generované tlupy trollů.

Icewind DaleIcewind Dale

Když už jsme u těch příšer, i tady bude vše podřízeno většímu požitku z boje. Jinými slovy, v Icewind Dale nebude o tuhé nepřátele nouze. Trolli budou odolní vůči ledovým šípům a ještě budou mít schopnost regenerace, mnoho nestvůr v pozdější fázi hry pak bude nepříjemně velkých. Skutečnou výzvou vaší družině tak budou nejen sněžní obři, kteří dokáží zabít slabší postavu jednou ranou, ale i železný golem, kyklopové či extrémně přerostlí brouci. Kromě toho samozřejmě narazíte i na spoustu starých dobrých známých z Baldur´s Gate, jimž bude vévodit už zmíněná početná komunita nemrtvých v ruinách elfského města.

Icewind DaleIcewind Dale

Jak patrno, Icewind Dale bude mírně jednoduchá, o to ale zábavnější (doufejme) řežba. Otázkou je proč. A odpověď? Nutnost udělat z nouze ctnost. Jedním z hlavních důvodů, proč bude Icewind Dale takové, jaké bude - téměř bez zápletky, s interfacem z Baldur´s Gate a bez inovací, s mnoha použitými příšerami z BG, s rozlišením pouhých 640 x 480 atd. - je fakt, že 24. členný tým pracující na hře měl na svoji práci pouhý rok. V Bioware si totiž vymínili, do kdy nejpozději musí ID vyjít, aby náhodou v případě úspěchu nekonkurovala hra BG II.

Icewind DaleIcewind Dale

Příjemné na tom všem je, že se autoři nesnaží nabulíkovat nám, že Icewind Dale bude hra roku, přelom v RPG a podobné "ptákoviny". Označují ji jako hru, která je určena všem hráčům RPG, kteří chtějí jít prostě „dovnitř“ a užít si „tam“ zábavy. Pokud se jim to podaří, najde se určitě dost těch, kteří jejich snahu ocení a předpokládaných 40-60 hodin hracího času si prostě už brzy vychutnají naplno.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

22.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A