Icewind Dale – do země sněžných obrů

Daleko na severu, daleko od bájného města Baldur´s Gate leží země věčného sněhu a ledu. Trollové hlídající tundru si tam vypěstovali schopnost regenerace a sněžná monstra tu vyrostla do takových rozměrů, že i dobře rostlý barbar se vedle nich stává trpaslíkem. Vydání akční RPG z dílny slavných Black Isle se rychle blíží a Doupě vám proto nabízí počtení o tom, co všechno vás v kraji Icewind Dale čeká.
Icewind Dale – do země sněžných obrů
Daleko na severu, daleko od bájného města Baldur´s Gate leží země věčného sněhu a ledu. Trollové hlídající tundru si tam vypěstovali schopnost regenerace a sněžná monstra tu vyrostla do takových rozměrů, že i dobře rostlý barbar se vedle nich stává trpaslíkem. Vydání akční RPG z dílny slavných Black Isle se rychle blíží a Doupě vám proto nabízí počtení o tom, co všechno vás v kraji Icewind Dale čeká.

Icewind DaleIcewind Dale

Icewind Dale bylo dlouhou dobu území, kterému nevěnoval ve světě Forgotten Realms nikdo pozornost. Potom však přišel muž jménem R.A Salvatore a napsal úspěšnou fantasy trilogii, která se v této sněhem pokryté oblasti odehrávala. Vývojářům z Black Isle padla po úspěchu Baldur´s Gate do oka a tak se rozhodli vytvořit hru, která by se odehrávala cca 80 let před událostmi popsanými Salvatorem.

Icewind DaleIcewind Dale

Příběh Icewind Dale bude jednoduchý, lineární a nebude hrát ani zdaleka takovou roli, jako tomu bylo v Baldur´s Gate. Nečekejte žádný rozhodující souboj mezi silami Dobra a Zla, žádnou spasitelskou roli vaší družiny či postavy. Jednoho dne se zkrátka ve městě Easthaven setkáte se zkušeným dobrodruhem Rothgarem a ten vám navrhne, abyste mu dělali společnost na cestě do Kuldaharu - města, které je celé vystavěno okolo magického stromu vyzařujícího teplo. V Kuldaharu také začne samotný děj, v jehož průběhu se podíváte do mnoha různých jeskyní, projdete se sopkou a zavítáte i do ruin elfského města obydleného nemrtvými. Oblastí pod širým nebem by mělo být celkově mnohem méně než v Baldur´s Gate a chcete-li to v číslech, pak vězte, že v nejrůznějších chodbách strávíte 80-90% veškerého hracího času.

Icewind DaleIcewind Dale

Icewind DaleIcewind Dale

V Icewind Dale budete mít stejně jako v BG k dispozici šestičlennou družinu, rozdíl bude ale v tom, že si ji vytvoříte hned na začátku a budete s ní muset dohrát až do konce. Ať už se v ní ale sejdou jakákoli přesvědčení, v této hře se hádky a rozpory konat nebudou. Postavy budou táhnout za jeden provaz a jejich jediným cílem bude pozabíjet co nejvíc nestvůr, nasbírat zlato, najít kouzelné předměty a získat co nejvíc bodů zkušenosti. Možnost postupu na vyšší úroveň se oproti Baldur´s Gate zvýší, se zlodějem se budete moci vyšplhat až na 18 úroveň, s ostatními povoláními na 14-16 úroveň. S tím souvisí i několik dalších změn. Kouzelníkům se např.naskytne šance naučit se kouzla až 8 úrovně a některé NPC na tom budou ještě o jeden stupínek lépe (ale s početní převahou je určitě zmáknete). Celkový počet kouzel se přitom zvedne o 30 a mnohá z nich budou upravena a lépe vyvážena. Síla Fireballu bude zmenšena, kouzla typu Ice Storm naopak posílí. Změny se dočkáme také v bonusech. Postavy už se nebudou jako v BG specializovat na skupiny zbraní, ale přímo na jednu konkrétní.

Icewind DaleIcewind Dale

Soubojový systém bude naprosto stejný jako v BG, jedinou změnou v boji bude to, že luky ztratí uprostřed úzkých a křivolakých chodeb svoji výhodu. Tím se rapidně zvýší množství soubojů tváří v tvář a bojovníci si konečně přijdou na své. Zbraně o sebe budou řinčet a nepřátelé se budou krásně rozlétávat na cucky pod údery vašich kladiv, mečů a sekyr. Mile překvapeni bychom měli být i vylepšeným pathfindingem, díky němuž budou postavy schopny jakoby odstrkovat své druhy z cesty, místo aby se zmateně motaly po všech čertech. Přinejmenším stejným přínosem bude i větší množství potulných obchodníků, rychlejší pohyb postav (o 40%) či větší šance nabrat odpočinkem síly, aniž by vás neustále otravovaly náhodně generované tlupy trollů.

Icewind DaleIcewind Dale

Když už jsme u těch příšer, i tady bude vše podřízeno většímu požitku z boje. Jinými slovy, v Icewind Dale nebude o tuhé nepřátele nouze. Trolli budou odolní vůči ledovým šípům a ještě budou mít schopnost regenerace, mnoho nestvůr v pozdější fázi hry pak bude nepříjemně velkých. Skutečnou výzvou vaší družině tak budou nejen sněžní obři, kteří dokáží zabít slabší postavu jednou ranou, ale i železný golem, kyklopové či extrémně přerostlí brouci. Kromě toho samozřejmě narazíte i na spoustu starých dobrých známých z Baldur´s Gate, jimž bude vévodit už zmíněná početná komunita nemrtvých v ruinách elfského města.

Icewind DaleIcewind Dale

Jak patrno, Icewind Dale bude mírně jednoduchá, o to ale zábavnější (doufejme) řežba. Otázkou je proč. A odpověď? Nutnost udělat z nouze ctnost. Jedním z hlavních důvodů, proč bude Icewind Dale takové, jaké bude - téměř bez zápletky, s interfacem z Baldur´s Gate a bez inovací, s mnoha použitými příšerami z BG, s rozlišením pouhých 640 x 480 atd. - je fakt, že 24. členný tým pracující na hře měl na svoji práci pouhý rok. V Bioware si totiž vymínili, do kdy nejpozději musí ID vyjít, aby náhodou v případě úspěchu nekonkurovala hra BG II.

Icewind DaleIcewind Dale

Příjemné na tom všem je, že se autoři nesnaží nabulíkovat nám, že Icewind Dale bude hra roku, přelom v RPG a podobné "ptákoviny". Označují ji jako hru, která je určena všem hráčům RPG, kteří chtějí jít prostě „dovnitř“ a užít si „tam“ zábavy. Pokud se jim to podaří, najde se určitě dost těch, kteří jejich snahu ocení a předpokládaných 40-60 hodin hracího času si prostě už brzy vychutnají naplno.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A