id Software ve Forbesu

Známý americký časopis Forbes, který se specializuje na vše, co se točí kolem peněz, publikoval článek o firmě id Software a jejím čelním představiteli Johnu Carmackovi. Vybrali jsme pro vás některé zajímavé pasáže.

29letý programátor John Carmack, jeden z těch, kteří v roce 1991 zakládali společnost id Software, sází na to, že hráči v současnosti preferují a nadále budou preferovat internetový multiplayer. Již přes tisíc fanoušků zprovoznilo servery, na kterých probíhají bitvy v testovací verzi hry Quake III Arena; většina těchto nadšenců se přitom podle Forbesu rekrutuje ze studentů vysokých škol a znuděných síťových administrátorů, kteří mají přístup k vysokorychlostním datovým linkám. “Nevěřili byste, kolik quakovských serverů má na konci svých adres .gov,” říká hlavní designér idu Graeme Devine. Doména .gov je přitom vyhrazena vládním institucím a úřadům USA, takže, jak lakonicky komentuje Forbes, “Your tax money at work” – takto pracují peníze z vašich daní. (Tento způsob zneužívání peněz daňových poplatníků v českých podmínkách zatím rozhodně příliš nehrozí :-).

Je správné se v hrách takhle silně orientovat na Internet? Carmackův bývalý partner John Romero je v tomto ohledu poněkud skeptický: “"Hraní on-line představuje stále ještě malý segment trhu. Lidé, kteří hrají přes Internet, mají navíc největší předpoklady k tomu, aby si našli místa, odkud si stáhnout hru zadarmo.”

Webové hry jsou ale na jasném vzestupu. Agentura Forrester Research uvádí, že skoro 20 % z 38 miliónů připojených amerických domácností hraje internetové hry pravidelně. Herní servery jako IGN pak snadno generují více než milión návštěvníků měsíčně, čímž za sebe odsunují i taková velká jména jako Playboy, Rolling Stone nebo U.S. Army.

Id Software je firma workoholiků. Carmack a jeho zbývající dva partneři pracují v místnosti tvaru L, která nemá žádná okna – v jiné firmě by taková prostora byla pravděpodobně vyhrazena pro kopírky nebo podobná zařízení. Noční pták Carmack do práce obvykle dorazí ve čtyři hodiny odpoledne a pracuje do šesti do rána.

Carmack & spol. dostávají stovky nabídek na odkoupení jejich firmy nebo investování do ní, id je však všechny odmítá. Carmack říká: “Vydělávám několik miliónů dolarů ročně. Vlastním několik aut Ferrari. Nepotřebuju mít 40 miliónů dolarů v bance, pokud by to mělo znamenat, že mi někdo jiný bude říkat, co mám dělat.”

Podle Carmacka nejsou jeho hry něčím co by oddělovalo lidi od společnosti, ale naopak něčím, co vyrovnává jejich možnosti. “Nemusím být dva metry vysoký a vážit 130 kilo, a přesto můžu být šampiónem.”, říká Carmack.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Crying Suns zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Cryin…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

8.  1.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce