Ideální herní sestava podle Davida Otoupalíka

Když jsme sestavovali plán na třítýdenní hardwarový maratón, napadlo mě, že by každý z redaktorů Doupěte mohl čtenářům doporučit nějaký počítač, který je dle jejich názoru tím pravým pro hraní počítačových her. Dnes tak činím já a světe div se, to co vám doporučuji, je naprosto odlišné od toho, co mám doma.
Ideální herní sestava podle Davida Otoupalíka
Když jsme sestavovali plán na třítýdenní hardwarový maratón, napadlo mě, že by každý z redaktorů Doupěte mohl čtenářům doporučit nějaký počítač, který je dle jejich názoru tím pravým pro hraní počítačových her. Dnes tak činím já a světe div se, to co vám doporučuji, je naprosto odlišné od toho, co mám doma.

Přiznejme si to na rovinu, definovat ideální počítač pro hraní počítačových her je velmi těžké. Je totiž zcela jasné, že ať se zeptáte Karla, Pepíka nebo snad Martina, každý z nich vám doporučí něco úplně jiného. Jeden bude prosazovat procesory AMD, druhý disky Seagate oproti Westernu Digital, další zvolí optickou myš a tak dále a tak dále. Přesto se však v následujících čtrnácti dnech budete moci na našem serveru Doupě.cz dočíst nějaké ty tipy od jednotlivých redaktorů. První volba padla bohužel na mě, a proto bych byl rád, abyste věděli, že svoji kůži dávám na trh nedobrovolně… Už teď je mi totiž jasné, že moje představy od těch vašich úplně liší.

Koupě počítače bohužel není nikterak levnou záležitostí a je proto nutné všechny kroky konzultovat a domýšlet možné následky. Sestava se povětšinou skládá z několika základních dílů: case (skříň), základní deska, procesor a to ostatní. Začněme tedy i my od toho nejzákladnějšího.

Case - DTK 74PFC ATX MIDICASE

U skříně není až tak důležitý vzhled (i ten však u některých může hrát podstatnou roli), ale především vlastnosti a schopnosti, které vám vybraný case může poskytnout. Pro mě je nejdůležitější především jeho výkon udávaný ve wattech. Samozřejmě, čím více wattů, tím lépe. Skříň tak dokáže odolávat neustále zvyšovaným potřebám výkonu a dokáže předejít nejrůznějším párům a nečekaným restartům systému. Z tohoto důvodu volím DTK 74PFC ATX MIDICASE, která zároveň disponuje 4x 5,25“ pozicemi a 2+1 pozicemi pro 3,5“.

Produkt je možné koupit na této adrese.

Základní deska – MicroStar MS-6337LE5, Societ 370, Intel 815EP, Bulk

Jedním z nejvýraznějších hnacích motorů počítače bývá základní deska (samozřejmě na prvním místě je vždy procesor, o tom žádná). V tomto případě je dobré vědět, do jaké značky a typu procesoru hodláte investovat. Já osobně jsem odkojen procesory Intel (když tak přemýšlím, doposud nikdy se v počítači se kterým pracuji nevyskytl procesor jiné značky) a tudíž vám nedoporučím nic jiného, než opět Intel. Z tohoto důvodu tak i základní desku vybírám tak, aby byl Intel kompatibilní.

Rozhodně předem zapomeňte na to, že bych vám kdykoliv doporučil nějakou pseudo základní desku, která si svoje pojmenování zasloužila snad omylem. Přestože se budu nejspíše opakovat, řeknu to znovu: investice do kvalitní a značkové základní desky se opravdu vyplatí.

Základní deska MicroStar MS-6337 s čipovou sadou Intel 815EP je tím pravým zbožím pro nás hráče počítačových her. Nejenže představuje kvalitní základní desku se vším co má, ale především její cena je velmi příznivá. Má 6 PCI a 1 CNR slot, obsahuje 2 USB porty a podporu nejnovějších Celeronů a Pentií III. Navíc získáte dobrý výkon a stabilitu při maximální možné míře jemného nastavování parametrů čipsetu. Deska se tak nejspíše zalíbí i overclokerům.

Technické údaje

HOTLINE MSI: Zelená linka 8 30 - 16 30hod 0800 10 10 10 Možno použít pro technické dotazy týkající se všech produktů MSI. Pro CPU Intel Celeron a Pentium III 400-1000MHz, až 133MHz FSB, PC133, ChipSet Intel 815EP, 4 DIMM sloty SDRAM max. 512MB, sloty 1x AGP 4x, 6xPCI, 1xCNR, integrované audio AC-97, ICH2 s ATA100, 2USB porty, ATX.

Produkt je možné zakoupit na této adrese.

Procesor - Celeron 1,1GHz/100 128KB FCPGA BOX

Do herního děla jedině Intel. Ač se to tedy možná bude zdát kruté, nesdílím stejný názor s těmi, kteří doporučují do herních počítačů nejrůznější Athlony, Durony a další. Osobně si stojím za tím, že nejvýkonnější Celeron na trhu je tím pravým tepajícím srdíčkem, které má každá herní sestava obsahovat. V tomto případě volím nejvýkonnější Celeron, který je v současné době v naší republice k dispozici a tím je Celeron taktovaný na 1,1 GHz. Myslím si, že představuje ideální volbu.

Produkt je možné zakoupit na této adrese.

Pevný disk – IBM HDD 60 GB, ATA-5, UATA/100

Také otázku pevného disku bych řešil poměrně rezolutně až nesmlouvavě. S ohledem na pomíjivou slávu Westernu Digital a dříve poněkud nestabilní situaci u produktů Seagate, dostává přednost v současné době nejspíše nejvýkonnější HDD na trhu, produkt firmy IBM.

Za více než rozumnou cenu tak dostanete pevný disk s kapacitou, o které se nám před léty ani nezdálo. Tento 60 GB „macek“ v sobě skrývá 3 plotny, z nichž každá pojme právě 20 GB dat. Tím byste měli mít zaručeno, že ani po několikaměsíčním provozu by disk měl stále obsahovat nějaké ty volné sektory pro další a další zápis dat. A když vám ani tato kapacita nebude stačit, není nic snazšího než zakoupit další disk, třeba opět 60 GB a celkem tak mít k dispozici neuvěřitelných 120 GB prostoru.

Technické údaje

Deskstar 60GXP (Ericson), 3.5"x1", 7200 ot/min, max. přenos 100 MB/s, příst. doba 8.5ms, int. přenos až 494Mb/s, buffer 2 MB, 20GB/plotna, hlavy GMR, záruka 3 roky.

Produkt je možné zakoupit na této adrese.

Paměti – 2x Kingmax SDRAM 256MB PC150

Paměti není nikdy dost. Přestože tedy někteří z výrobců počítačů na paměti někdy opravdu nesmyslně šetří, dělají to pouze na úkor zákazníka, který pak může mít s využitím počítače opravdu problémy. Pokud už tedy kupujete počítač, zkuste chvíli zapomenout na starosti všedních dní a dopřejte svému budoucímu miláčkovi opravdu požehnaně DIMMů. Já osobně doporučuji zvolit dva 256 MB moduly Kingmax. Konkrétně tyto mají doživotní záruku.

Produkt je možné zakoupit na této adrese.

Grafická karta – nVidia GeForce2Pro 64MB DDR TVout AGP

Zapomeňte na ATI, zapomeňte na Voodoo, zapomeňte na Matrox. Jedině nVidia a její produkty v současné době hýbou světem. ATI prozatím nepřináší nic podstatně nového a jejich Radeony jsou jen jakýmsi zpestřením trhu (alespoň prozatím), Voodoo je již dávno zašlou minulostí a Matrox je svými novými kartami také žádnou větší díru do světa neudělal.

Grafická karta nVidia GeForce2Pro 64MB DDR TVout, jak už sám název vystihuje, je karta z druhé generace čipu GeForce. Obsahuje 64 MB DDR paměti, což je v současné době více než dostačující. Návdavkem k tomu získáte i možnost výstupu na televizi, takže svoje oblíbené hry můžete v případě zájmu prožívat před televizní obrazovkou (vím co mluvím, takový televizor Sony s úhlopříčkou > 70 cm, to je páni zážitek).

V ideální sestavě nebudu zmiňovat CD-ROM, protože předpokládám,že ten si stejně každý vybere podle svých zkušeností, případně použije ten z předchozího počítače. Stejně tak i myš a klávesnice nepatří mezi obvykle zmiňovaný artikl.

Co dodat, snad jen, že k právě vytvořené sestavě by se hodila zvuková karta Sound Blaster Audigy, která se právě dostává do distribuce. Proto bych nějaký ten týden počkal a přežíval se zvukovou integrovanou do základní desky a až poté upgradoval na Audigy. Samozřejmostí je minimálně 17“ monitor při rozlišení 1280x1024 pro práci a hry.

Také bych rád upozornil na to, že toto je „pouze“ moje ideální sestava a s tou vaší se může velmi lišit. A kdybych měl říci něco na závěr, tak snad jen: „za měsíc by ze mě vypadlo něco úplně jiného, s příchodem nových procesorů, grafických karet, … „ Však to znáte.

Jízdní řády Bileto

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

K boji proti lootboxům se připojují další země, nechybí ani ČR

K boji proti lootboxům se připojují da…

20.  9.  2018 | | 29 N/A
Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fotorežimu krásy peruánské džungle

Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fot…

Nejnovější Tomb Raider možná není nabitý akcí, jako historický výlet do Mayské minulosti však poslouží skvěle.

23.  9.  2018 | | 1 N/A
F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (recenze)

F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (r…

Codemasters jsou mistři závodních her a letošní ročník formulí patří k tomu nejlepšímu. Skoro.

16.  9.  2018 | | 3 N/A
Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapla, pár se rozešel před vydáním

Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapl…

Fanoušek poprosil Insomniac o možnost požádat přítelkyni o ruku velmi originálním způsobem. Vývojář vyhověl a nevědomky vytvořil jeden z nejsmutnějších easter eggů.

12.  9.  2018 | | 3 N/A
Shadow of the Tomb Raider: samé hrobky, žádná akce (recenze)

Shadow of the Tomb Raider: samé hrobky…

Reboot Tomb Raidera dospěl do svého zdárného konce a nám chybí jeho začátek.

14.  9.  2018 | | 9 N/A