Ideální herní sestava podle Honzy Kuneše

Vybrat ideální sestavu, ať již pro hráče, kancelář nebo profesionální použití třeba pro editaci videa, je úkol téměř nadlidský, protože vývoj v IT jde kupředu neuvěřitelným tempem a co je dnes průměrné, bude již zítra zastaralé. Jak jsem se tedy s nadčasovostí ideálního počítače vypořádal já?
Ideální herní sestava podle Honzy Kuneše
Vybrat ideální sestavu, ať již pro hráče, kancelář nebo profesionální použití třeba pro editaci videa, je úkol téměř nadlidský, protože vývoj v IT jde kupředu neuvěřitelným tempem a co je dnes průměrné, bude již zítra zastaralé. Jak jsem se tedy s nadčasovostí ideálního počítače vypořádal já?

Svou ideální sestavu jsem projektoval do blízké budoucnosti. Cena tak bude o něco vyšší, ale je tu reálná šance, že během měsíce či dvou bude stát tolik, co dnes méně výkonný model.

Výběr sestavy pro hráče má několik základních kritérií, které takovou sestavu odlišují od jiných počítačů. Základní rozdíl bude spočívat patrně v základní desce, která by měla být stabilní a pokud míníte přetaktovávat procesor, tak i něčeho takového vůbec schopná. Naopak přídavné funkce, které výrobci v poslední době rádi zahušťují přímo do základních desek, jako například integrovaná grafická, zvuková a síťová karta jsou v našem případě nepotřebné.

Základní deska
Začneme tím nejdůležitějším, tedy základní deskou. V zásadě lze volit mezi platformou postavenou na procesorech od firmy AMD nebo od Intelu. Budu se držet obecně zažitého trendu, který říká, že AMD je pro hráče výhodnější. To stále platí, ale tato výhodnost se podle mého názoru postupně snižuje a tak je docela dobře možné, že za pár měsíců bude všechno jinak a procesory od Intelu si najdou své místo i mezi hráči.

Vzhledem k tomu, že paměti PC2100 jsou zatím mimořádně drahé, budeme se tím řídit při výběru čipsetu, např. postarší, ale stále dobrý Via KT133A se jeví jako vhodný adept.

V dnešní době je těžké najít desku, která by neměla integrovanou alespoň zvukovou kartu. Pokud najdete desku, která je očesaná od všech integrovaných vymožeností, máte vyhráno. Pokud se vám to nepodaří, snažte se, aby vámi vybraný model podporoval zvuk podle standartu AC´97. Rozhodně se vyplatí ignorovat všechny modely s integrovanou grafikou. To ve většině případů paradoxně bývají levné desky od méně známých výrobců a jedno ze základních pravidel při výběru motherboardu zní – nevyplácí se šetřit. Dobrá základní deska vám vydrží i několik let a v konečném součtu se bude jednat o menší investici, než kdybyste kupovali starší model, který bude po roce používání nutné vyměnit.

Procesor
Duron 950 MHz. Jednoduchá odpověď. Mé rozhodování jaký procesor zvolit ovšem tak jednoduché nebylo. Uvažoval jsem i o Thunderbirdové alternativě, ale nakonec jsem se rozhodl, že na svoji premiéru v herní sestavě si tyto procesory budou muset ještě chvíli počkat. Na druhou stranu, 1,2 GHz Thunderbird za cenu okolo 4000 Kč bez DPH vypadá celkem přitažlivě. Uvidíme za pár měsíců.

Paměť
256 MB je stále rozumným optimem.

Grafická karta
Za současné situace bych patrně zvolil 32 MB verzi GeForce 2 GTS. Někdo může uvažovat o 64 MB paměti, ale to je podle mého názoru zbytečné a podle některých testů takto vybavené karty dokonce ztrácí část svého výkonu!

Pevný disk
Máme štěstí, protože před několika málo dny byly uvedeny nové modely například disků Seagate. Ty řadím mezi kvalitní, ale nebudu vystupovat z řady a tak také prohlásím, že za absolutní špičku považuji disky od IBM. Doporučuji tedy volbu výrobků od jedné z těchto firem. Co se velikosti týká, vidím v dnešní době 40 GB jako rozumné optimum, protože odstup od menších, 30GB disků je například u zmiňovaných Seagate pouhých 200 Kč.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

včera | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A