Ideální herní sestava podle Honzy Kuneše

Vybrat ideální sestavu, ať již pro hráče, kancelář nebo profesionální použití třeba pro editaci videa, je úkol téměř nadlidský, protože vývoj v IT jde kupředu neuvěřitelným tempem a co je dnes průměrné, bude již zítra zastaralé. Jak jsem se tedy s nadčasovostí ideálního počítače vypořádal já?
Ideální herní sestava podle Honzy Kuneše
Vybrat ideální sestavu, ať již pro hráče, kancelář nebo profesionální použití třeba pro editaci videa, je úkol téměř nadlidský, protože vývoj v IT jde kupředu neuvěřitelným tempem a co je dnes průměrné, bude již zítra zastaralé. Jak jsem se tedy s nadčasovostí ideálního počítače vypořádal já?

Svou ideální sestavu jsem projektoval do blízké budoucnosti. Cena tak bude o něco vyšší, ale je tu reálná šance, že během měsíce či dvou bude stát tolik, co dnes méně výkonný model.

Výběr sestavy pro hráče má několik základních kritérií, které takovou sestavu odlišují od jiných počítačů. Základní rozdíl bude spočívat patrně v základní desce, která by měla být stabilní a pokud míníte přetaktovávat procesor, tak i něčeho takového vůbec schopná. Naopak přídavné funkce, které výrobci v poslední době rádi zahušťují přímo do základních desek, jako například integrovaná grafická, zvuková a síťová karta jsou v našem případě nepotřebné.

Základní deska
Začneme tím nejdůležitějším, tedy základní deskou. V zásadě lze volit mezi platformou postavenou na procesorech od firmy AMD nebo od Intelu. Budu se držet obecně zažitého trendu, který říká, že AMD je pro hráče výhodnější. To stále platí, ale tato výhodnost se podle mého názoru postupně snižuje a tak je docela dobře možné, že za pár měsíců bude všechno jinak a procesory od Intelu si najdou své místo i mezi hráči.

Vzhledem k tomu, že paměti PC2100 jsou zatím mimořádně drahé, budeme se tím řídit při výběru čipsetu, např. postarší, ale stále dobrý Via KT133A se jeví jako vhodný adept.

V dnešní době je těžké najít desku, která by neměla integrovanou alespoň zvukovou kartu. Pokud najdete desku, která je očesaná od všech integrovaných vymožeností, máte vyhráno. Pokud se vám to nepodaří, snažte se, aby vámi vybraný model podporoval zvuk podle standartu AC´97. Rozhodně se vyplatí ignorovat všechny modely s integrovanou grafikou. To ve většině případů paradoxně bývají levné desky od méně známých výrobců a jedno ze základních pravidel při výběru motherboardu zní – nevyplácí se šetřit. Dobrá základní deska vám vydrží i několik let a v konečném součtu se bude jednat o menší investici, než kdybyste kupovali starší model, který bude po roce používání nutné vyměnit.

Procesor
Duron 950 MHz. Jednoduchá odpověď. Mé rozhodování jaký procesor zvolit ovšem tak jednoduché nebylo. Uvažoval jsem i o Thunderbirdové alternativě, ale nakonec jsem se rozhodl, že na svoji premiéru v herní sestavě si tyto procesory budou muset ještě chvíli počkat. Na druhou stranu, 1,2 GHz Thunderbird za cenu okolo 4000 Kč bez DPH vypadá celkem přitažlivě. Uvidíme za pár měsíců.

Paměť
256 MB je stále rozumným optimem.

Grafická karta
Za současné situace bych patrně zvolil 32 MB verzi GeForce 2 GTS. Někdo může uvažovat o 64 MB paměti, ale to je podle mého názoru zbytečné a podle některých testů takto vybavené karty dokonce ztrácí část svého výkonu!

Pevný disk
Máme štěstí, protože před několika málo dny byly uvedeny nové modely například disků Seagate. Ty řadím mezi kvalitní, ale nebudu vystupovat z řady a tak také prohlásím, že za absolutní špičku považuji disky od IBM. Doporučuji tedy volbu výrobků od jedné z těchto firem. Co se velikosti týká, vidím v dnešní době 40 GB jako rozumné optimum, protože odstup od menších, 30GB disků je například u zmiňovaných Seagate pouhých 200 Kč.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

27.  11.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravu…

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

28.  11.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

včera | |11 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka