Imperium Galactica 2

To, že tématika her z mezihvězdného prostoru neutichá v povzdálí, svědčí v poslední době zejména hry Star Wars: Rebellion nebo Star Trek: Birth of the Federation. Pod hlavičkou GT Interactive vypustí brzy vývojový tým Digital Reality druhý díl strategie v reálném čase, Imperium Galactica 2; tentokráte nás překvapí kompletní 3D prostředí, které není zrovna pro tento typ her obvyklé.
To, že tématika her z mezihvězdného prostoru neutichá v povzdálí, svědčí v poslední době zejména hry Star Wars: Rebellion nebo Star Trek: Birth of the Federation. Pod hlavičkou GT Interactive vypustí brzy vývojový tým Digital Reality druhý díl strategie v reálném čase, Imperium Galactica 2; tentokráte nás překvapí kompletní 3D prostředí, které není zrovna pro tento typ her obvyklé.

Staňte se vládcem světů
Příběh a vlastní děj hry už klasický; ono snad už nelze ani vymyslet nic nového. Na počátku hry se stáváte vůdcem jedné malé hvězdné říše – k tomu máte k dispozici pár jednotek, jednu dvě planety a svoje schopnosti. Bezprostřední cíl je jednoduchý: přežít a expandovat do okolních světů. Musíte prozkoumávat okolí, kolonizovat a následně chránit a vyvíjet tyto vaše nové světy. Samozřejmě nejste ve vesmíru sami; ty samé kolonizační choutky mají hromady dalších říší, resp. jejich vůdcové.

Vaše jednotky nejsou omezeny na jednoho kosmonauta nebo jednu kosmickou loď, celkově vzato máte docela slušný arzenál. Díky několika počátečním misím a breefingům se naučíte tento arzenál používat, stejně jako se naučíte využívat všech možností, které hra nabízí; jak vést loďstvo, špionáž nebo nový výzkum, který vám umožní stavět stále lepší a lepší jednotky nebo stavby.

Grafika na špičkové úrovni
V čem hra opravu exceluje, je grafické zpracování. Vypadá to, že převedení příběhu do trojrozměrného světa není vůbec na škodu a tento trend lze očekávat i u dalších realtime strategií. Přesun jednotek po renderovaném vesmírném pozadí, plného hvězdného prachu a vzdálených hvězd, je prostě úžasný. Na tomto pozadí pak plynule „plavou“ planetární systémy dostupné pro kolonizaci. Úplně navrchu je pak lehký červený opar, který značí radarový dosah vámi kolonizovaných planet. Jakmile se nepřátelské loďstvo nebo kdokoliv jiný objeví v tomto dosahu, je okamžitě odhalen a vy jej můžete spatřit; je to něco podobného jako třeba u Warcraftu, kdy každá jednotka má určitou viditelnost. Pokud jakákoliv protivníkova jednotka zmizí z tohoto dosahu, zmizí a vy vidíte pouze prázdnou mapu. Pro lepší přehlednost jsou jména kolonií a loďstev barevně popsána velkým a dobře čitelným písmem, které je dobře čitelné i z největšího zmenšení mapy; špatná čitelnost názvů byl největší nedostatek podobných her.

Detailní titěrnosti
Ještě více působivé jsou pohledy na kolonie samotné. Zobrazení je postaveno na špičkovém enginu, který je velmi podobný tomu z Total Anihilation; můžete klidně zoomovat na jednotlivá města, kamera se může pohybovat městem i jednotlivými ulicemi. 3D modely staveb jsou taktéž velmi působivý, stejně jako krajina, na nichž jsou města a jejich budovy postaveny. Každá planeta má svůj vlastní typ povrchu – skalnatý, porostlý trávou, červený jako na Marsu nebo třeba sopečný; města jsou často umístěna v údolích, obklopena mamutími horskými hřebeny nebo postavena na okrajích lávou vyplněných roklí. K tomu si přidejte realistickou simulaci povětrnostních podmínek, a to od silného deště až k sněhové vánici a máte ze hry dokonalý vizuální dojem. Toto vše umocňují dokonale vypiplané detaily: když stavíte budovu, je až do dokončení obklopena lešením, naopak, když ji bouráte, uvidíte klasickou demolici dynamitem.

Investice správným směrem
Hodně záleží v této hře na výzkumu a vývoji nových a lepších jednotek. Začínáte s obyčejnými tančíky a jednoduchými loděmi, postupem času se však musíte propracovat k podstatně účinnějším formám útoku a obrany, jinak nemáte šanci; nejen, že silný nepřítel vám nedovolí dobýt jeho pozice, ale navíc on dobude vaše. Forem vývoj je více; můžete se rozhodnout, zda uvrhnete svoje investiční zdroje do lodí nebo do pozemních jednotek, a od toho se pak bude odvíjet vaše strategie kolonizace a boje. Samozřejmě nic není zadarmo, pro investice musíte dobrou základu v lidech a penězích; ve hře platí klasické zákony ekonomiky. Každé hlavní odvětví výroby, včetně vesmírných lodí, tanků a staveb, má svůj vlastní systém výzkumných ústavů, které musíte postavit, aby výzkum vůbec mohl probíhat. Bez nich půjde vývoj vaší techniky k šípku a nepřítel získá technologickou a tím i celkovou převahu. Všechno je v této hře výborně propojeno: Nemůžete například vyvinou lepší tank bez toho, aniž byste měli určitý počet výzkumných středisek. Ty nepostavíte, pokud nebudete mít dostatek peněz a ty naopak nezískáte, dokud nerozšíříte svoji říši a toho nedosáhnete bez dobrý vesmírných lodí, bez nichž nelze zkoumat okolí planet. Všechno souvisí se vším a je nutné upřít vývoj a výzkum tím správným směrem, abyste, zatímco budete vyvíjet třeba megatank, nepřišli o nějakou důležitou kolonii a tím i o příjem penízků. Není dobré se upnout na jednu věc a všechno ostatní šolichat, hra je velice komplexní a tomu se hráč prostě musí přizpůsobit.

Automatické mytí
Jakmile začnete dosahovat prvních úspěchů, vaše říše poroste, a hlídání každé prkotiny by bylo nad vaše síly. Naštěstí hra podporuje něco jako automatického pilota v letadle: pokud se chcete věnovat něčemu jinému, např. vývoji obrany v jedné kolonii, můžete takovému automatickému pilotovi nařídit, aby za vás řídil kolonii druhou. Tady zase můžete nechat vybudovat silnou pozemní armádu, s níž pak dobudete kolonii nepřítele. Prostě se budete starat pouze o dohled a takové, stručně řečeno, manažerské práci a všechny drobnosti za vás bude řídit „automatický pilot“. Můžete nastavit, zda bude kolonie budovat armádu, vyvíjet nové jednotky, stavět loďstvo nebo budovat obranu. Díky tomu lze zvládnout chod mnoha kolonií naráz a ještě se k tomu věnovat kolonizaci a prozkoumávání vzdálených světů.

Počítač je hlavička
Co se týče umělé inteligence, je na velmi vysoké úrovni. Zatímco ve stařičké hře Dune 2 se taktika nepřítele stále opakovala, zde byl kladen důraz na rozmanitost hry; každá nová hra stejné mise je svým způsobem jedinečná. Hra je velmi těžká, dokonce i na nejsnadnější nastavení; pokud hrajete tu nejtěžší úroveň, dostanete od počítače pořádně zabrat. Nepřítel dokáže postavit svůj postup na vašich chybách, posílá špehy do vašich kolonií. Naštěstí není hra nehratelná, většinou však zvítězíte až po několik prohrách; musíte se učit z vlastních chyb, jen tak přemůžete nepřítele příště.

Imperium Galactica 2 je výbornou hrou rozvíjející strategické a taktické myšlení a díky skvělé vyváženosti a mnoha možnostem lze již teď tento titul považovat za velmi úspěšný; počkejte si na jaro a uvidíte sami.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráli jsme Valheim: návykovější než plenění

Hráli jsme Valheim: návykovější než plenění

Valheim vzal herní svět útokem. Na první pohled běžná hra o přežití má již miliony prodaných kopií a každým dnem se její popularita zvyšuje. Opravdu stojí za to?

28.  2.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
SurvivalDojmy
Sony zavře své nejstarší herní studio. Dělalo hry, které západ nechtěl

Sony zavře své nejstarší herní studio. Dělalo hry,…

Autoři Gravity Rushe, Knacku, Shadow of the Colossus nebo hry The Last Guardian končí.

26.  2.  2021 | |9 N/A
Lukáš Václavík
PlayStationSony
Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected na PC a konzole

Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected …

Diablo 4 není jediná hra z tohoto univerza, která k nám dorazí.

20.  2.  2021 | |17 N/A
Michal Maliarov
RemasterDiablo 2
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na indie hry a Sunless Sea zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na indie hry a Su…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

26.  2.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Valheim přeskočil hranici 500 tisíc aktivních hráčů a překonal Dotu 2

Valheim přeskočil hranici 500 tisíc aktivních hráč…

Nejnovější vikingská survival hra boří rekordy na celé čáře.

22.  2.  2021 | |1 N/A
Michal Maliarov
SteamByznys
Role Nathana Drakea byla podle Toma Hollanda chyba

Role Nathana Drakea byla podle Toma Hollanda chyba

Tom Holland není s Uncharted filmem příliš spokojený.

3.  3.  2021 | |2 N/A
Martin Havel
UnchartedFilm
Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostřednictvím traileru

Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostře…

Rogue se vrací.

20.  2.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
DiabloVideo
Legend of Zelda slaví 35. výročí: jak si v průběhu let vedl další velký hit?

Legend of Zelda slaví 35. výročí: jak si v průběhu…

Hry a konzole od Nintenda v letošním roce slaví hned několik významných výročí a první z nich je série Legend of Zelda.

21.  2.  2021 |
Martin Nahodil
TémaNintendo