In Cold Blood – ranní koupele pro potěchu duše

Začněme trochu netradičně. Celkové hodnocení hry většinou patří až na konec recenze, ale v tomto případě si neodpustím strohé konstatování holé skutečnosti již na začátku. Tato hra je prostě...skvělá, skvělá, skvělá. Hmmm, říkala jsem už skvělá? Těm, kterým se při zmínce o Revolution Software, vybaví slavné sousloví Broken Sword, tato skutečnost možná nebude žádným překvapením.
In Cold Blood – ranní koupele pro potěchu duše

Žánr: 3D akční adventura
Minimum: P II 266, 32 MB RAM, 3D karta, 4x CD ROM
3D: ano
Multiplayer: ne
Výrobce: Revolution Software
Distributor:
UbiSoft

Začněme trochu netradičně. Celkové hodnocení hry většinou patří až na konec recenze, ale v tomto případě si neodpustím strohé konstatování holé skutečnosti již na začátku. Tato hra je prostě...skvělá, skvělá, skvělá. Hmmm, říkala jsem už skvělá? Těm, kterým se při zmínce o Revolution Software, vybaví slavné sousloví Broken Sword, tato skutečnost možná nebude žádným překvapením. Překvapením však již může být fakt, že zpracování se od Broken Swordu diametrálně liší. Vývojáři upgradovali na 3D pohled a tentokráte narozdíl na historii vsadili na techniku budoucnosti. Tyto změny však neproběhly na úkor kvality, takže se už s klidným srdcem a za skandování hesla Vivat la Revolution blíže podívejme na příběh, který je jedním z mnoha opěrných pilířů této hry...

In Cold BloodIn Cold Blood

...postarší, krutá tvář sklánějící se nad vaším obličejem...kapka průzračné tekutiny lesknoucí se na injekční jehle...ostré světlo...“Jmenuji se Cord. John Cord. Agent MI6 (Men In Si/e(nehodící se škrtněte)x:)... Poslání? Ach ano, byl jsem vyslán do místa v Rusku zvaného Volgia...do uranových dolů, kde zmizel Kiefer, jeden z našich agentů... ...děj se přesouvá do města Volgia...

In Cold BloodIn Cold Blood

Ať už jste pochopili nebo ne, celý příběh se odehrává v jakési retrospektivě, kdy jste coby hráč pomocí vzpomínek vybavujících se vám při výše zmíněném výslechu katapultován do minulosti, kde už sám přebíráte iniciativu a vaším cílem je splnit danou misi. Celá záležitost pro vás začíná zdánlivě banálně. Vždyť co už může být tak zajímavého na uranovém dolu v Rusku..až na radioaktivitu. Čas či akcelerátor částic, který objevíte už na samotném začátku, však ukáže, že není všechno tak prosté, jak se na první pohled zdá. Jako vždy, kdy selžou přirozené cesty, zbývá člověku vždy ještě jedna jeho oblíbená taktika... svést vše na meteorit. A tak útroby tohoto objektu vyvrhnou látku nového složení Tri-Nepheline úžasných fyzikálních vlastností, které se dají při troše „dobré“ snahy využít v mocenském boji. Děj se dále komplikuje a do hry vstupuje několik dalších herních postav. Profesor Tolstov, který je nucen spolupracovat na vývoji nové zbraně, protože diktátor Dmitri Nagarov (iniciátor projektu...a také vašeho výslechu), který vyvraždil při svém samozvolení na pomyslný ruský trůn předchozí vládu, drží jeho dceru; Kostov, pro změnu iniciátor odboje Remora Freedom Fighters; Chi-ling, potencionální agent(ka) cizí mocnosti a mnoho dalších. Příběh se postupem času dále větví, a přestože využívá klasických motivů dobré Bondovky, na přímočarost či vašeho jednání si určitě stěžovat nebudete.

In Cold BloodIn Cold Blood

In Cold BloodIn Cold Blood

Po grafické stránce hra splňuje všechny předpoklady úspěchu, protože poté, co na vás hra vychrlí úžasné scenérie, ať už nejrůznějších interiérů nebo západ slunce nad zasněženou plání, navíc nejen mezi jednotlivými misemi prokládané dech beroucími sekvencemi posunujícími děj, budete lačným pohledem hltat každou další lokaci z přibližného počtu čtyř set, přičemž každá z cca devíti misí se snaží lišit svým designem a nezapadnout do stereotypu. Stejně je tomu i s animacemi, kdy např. takové rozhýbání postav je opravdu výborné. Za takovýchto okolností lze už lehce přehlédnout, že hlavní hrdina se pohybuje krokem vyloženě „obkročmým“, jakoby strávil přinejmenším týden v sedle. Pokud byste však mermomocí hře v tomto ohledu něco vytknout chtěli, jednalo by se o občasné Johnovo zabroušení do stěn či procházení lidskými objekty.

In Cold BloodIn Cold Blood

Hudební doprovod by se dal považovat za téměř... nemám slov. Klasické motivy absolutně skvěle dotvářejí atmosféru, přičemž hudba občas úplně ztichne, aby se vzápětí nato, kupř. při nějakém adrenalinovém zvratu, opět rozezvučela v celé své monumentálnosti. Zvukové efekty jako kroky, střelba, výbuchy atd., působí velice realisticky. Stejně tak namluvení herních charakterů, kde si můžete mimo jiné vychutnat nejen přízvuk, ale také emoce odrážející se v hlase jednotlivých postav (pokud jste hráli kdy Broken Sword, víte, kde se pohybuje laťka dabingu a audio efektů vůbec v Revolutionu – vynikajícně namluvené postavy jsou tím, co dodává hře na realitě – pozn. šéfredaktora).

In Cold BloodIn Cold Blood

Hratelnost je dle mého názoru jednou z největších deviz této hry a osobně jsem měla velké problémy se od hry odtrhnout. Už samotný příběh vás podněcuje k dalším hodinách strávených hraním a přestože se jedná o akční adventuru, řídíce se převážně prvním slovem, daleko byste se nedostali. Není totiž cílem za každou cenu postřílet všechny nepřátele, ale v některých případech je naopak přímo nutné zdržet se hlasitých projevů a vsadit na tichý úder do zátylku. Poměr bojových akcí je však celkově vyvážen, i když nejvíce se možná budete bavit při řešení rozličných problémů jako odstranění robotů, obelstění stráží, deaktivování zbraní, nalogování se do systému a mnoha dalších desítek akcí, protože všechny postupy ve hře jsou striktně logické, takže nejste-li vlastníky iq tykve, nehrozí vám závažnější zákys, který byste po chvíli odpočinku a trochu toho čerstvého smogu nevyřešili. Ráda bych se také zmínila o vychytávce nalézající se ve vašich pseudohodinkách, pomocí nichž se můžete nalogovat do terminálu a využívat postupně se rozšiřující databázi, scanovací systém, komunikovat s osobou mimo objekt, případně zjišťovat potřebné informace atd. Občas také nelze autorům upřít smysl pro humor kupř. když se kancelářská krysa s původním záměrem vás zlikvidovat následně téměř psychicky složí atd.

In Cold BloodIn Cold Blood

Závěrem bych musela zopakovat již na začátku vyřčené, takže bych spíše ráda upozornila na fakt, že je možné, že jsem jednotlivým aspektům hry trošku přilepšila, ale samotná hra na mě komplexně zapůsobila natolik dobře, že se není čemu divit. Dle mému názoru se mi dostala po delší době do rukou hra, do které bych neváhala investovat své těžce (opravdu si myslíte, že psaní recenzí je až taková sranda?:) vydělané finanční prostředky, takže pokud byste snad chtěli svému porcelánovému prasátku odlehčit od nadýmání, šupky pro kladívko a...

Grafika: 10/10
Zvuky: 9/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 9/10
Po všech stránkách skvěle vyvážená hra, která vás chytne a nepustí stejně jako Pitbull vašeho souseda.
Celkové hodnocení: 9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A